Правила за произход в Паневросредиземноморската конвенция
За да се класирате за преференциалната ставка, вашият продукт трябва да отговаря на определени правила, които доказват произхода му.
Къде мога да намеря правилата за произход?
Правилата за произход са определени в Регионалната конвенция за паневросредиземноморските преференциални правила за произход (Конвенцията за ПЕМ).
Изискванията за правилата за произход съгласно Конвенцията PEM са определени в допълнение I към Конвенцията PEM.
Подробна информация за паневро-средиземноморската система можете да намерите в Наръчника на потребителя
По-подробна информация за правилата за произход и процедурите за произход може да бъде намерена в Общите насоки относно правилата за произход.
Моят продукт „с произход“ ли е съгласно Конвенцията за ПЕМ?
В Конвенцията PEM даден продукт се счита за продукт с произход от ЕС или от договаряща страна по Конвенцията, ако е:
- изцяло получени в ЕС или в договаряща страна по Конвенцията PEM, или
- произведени в ЕС или в договаряща страна по Конвенцията PEM с използване на материали без произход, при условие че тези материали са претърпели достатъчна обработка или преработка чрез изпълнение на специфичните за продукта правила, определени в приложение II, вж.
също приложение I „Уводни бележки“ към специфичните за продукта правила за произход. Освен товав допълнение II се предвиждат дерогации от специфичните за продуктите правила за някои продукти.
Примери за основните видове специфични за продуктите правила в търговските споразумения на ЕС
- правилото за добавена стойност — стойността на всички материали без произход в даден продукт не може да надвишава определен процент от цената му франко завода
- промяната на тарифното класиране — производственият процес води до промяна на тарифното класиране между материалите без произход и крайния продукт — например производството на хартия (глава 48 от Хармонизираната система) от целулоза без произход (глава 47 от Хармонизираната система)
- специфични операции — изисква се специфичен производствен процес, например предене на влакна в прежди — такива правила се използват най-вече в секторите на текстила, облеклото и химическата промишленост.
Можете да намерите приложимите специфични за продукта правила в My Trade Assistant.
Съвети, които да ви помогнат да спазвате специфичните за продукта правила
Споразумението осигурява допълнителна гъвкавост, за да ви помогне да спазвате специфичните за продукта правила, като толерантност или кумулация.
Търпимост
- правилото за толерантност позволява на производителя да използва материали без произход, които обикновено са забранени от специфичното правило за продукта, до 10 % от цената на продукта франко завода
- това допустимо отклонение не може да се използва за надвишаване на прага на максималната стойност на материалите без произход, изброени в специфичните за продуктите правила.
- специфичните допустими отклонения се прилагат за текстил и облекло, класирани в глави 50—63 от Хармонизираната система, които са включени в бележки 5 и 6 от приложение I „Уводни бележки към списъка в приложение II“.
Кумулация
Конвенцията PEM предвижда три начина за кумулиране на произхода:
- двустранна кумулация — материалите с произход от договаряща страна по Конвенцията за ПОМ могат да се считат за материали с произход от ЕС (и обратно), когато се използват при производството на продукт
- диагонална кумулация — материалите с произход от една договаряща страна по Конвенцията PEM могат да се считат за материали с произход от друга договаряща страна, когато се изнасят за трета договаряща страна в рамките на паневросредиземноморската зона. Диагоналната кумулация обаче се прилага само ако е налице търговско споразумение между всички засегнати договарящи се страни и тези държави прилагат едни и същи правила за произход.
— Моля, проверете „матрицата“ (таблицата, съдържаща всички действащи споразумения, използващи Конвенцията PEM), за да разберете между кои договарящи се страни може да се приложи диагонална кумулация. - пълната кумулация се осъществява между ЕС и Алжир, Мароко и Тунис, както и между държавите от Европейското икономическо пространство (ЕС, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия). ЕИП се счита за единна територия с общ „статут на произход от ЕИП“. Пълната кумулация позволява да се вземе предвид обработката или преработката, извършена върху материали без произход в тези държави, за да ви помогне да спазите специфичното правило за продукта.
Как действа диагоналната кумулация?
Диагоналната кумулация се среща между няколко различни държави, които споделят едни и същи правила за произход и имат търговски споразумения помежду си. Това е, когато производител на стоки в двете страни може да внася материали и да ги използва така, сякаш са с произход от собствената си страна. Например съгласно Конвенцията за ПОМ молдовският търговец, който произвежда дрехи за износ за ЕС, може да използва тъкани с произход от Република Молдова, Грузия и Украйна (и/или всяка друга страна по Конвенцията PEM), за да произвежда дрехите. Изискването за двойна трансформация (т.е. произведено от прежди) е изпълнено и дрехите се считат за с произход от Република Молдова, когато се изнасят за ЕС, и следователно ще се ползват от свободен достъп на пазара на ЕС.
Допълнителни обяснения относно натрупването на PEM могат да бъдат намерени тук
Други изисквания
Продуктите трябва също така да отговарят на всички други приложими изисквания, посочени в Конвенцията PEM, като недостатъчна обработка или преработка или правилото за пряк транспорт:
Транспорт през трета държава: правило за пряк транспорт
Продуктите с произход трябва да бъдат транспортирани от ЕС до договаряща страна по Конвенцията PEM (и обратно) или през териториите на договарящите се страни, с които се прилага кумулация, без да бъдат допълнително преработени в трета държава.
Ако продуктите остават под надзора на митническите органи, се разрешават следните операции:
- разтоварване
- презареждане
- всяка друга операция, предназначена за запазване на продуктите в добро състояние
Продуктите с произход могат да бъдат транспортирани по тръбопровод през територия, различна от тази на договарящите се страни, действащи като страни износителки и вносители.
Доказателство, че тези условия са изпълнени, се предоставя на митническите органи на страната вносител чрез представяне на:
- единен транспортен документ (например коносамент), който обхваща преминаването от страната износител през третата държава, през която стоките преминават транзитно;
- сертификат, издаден от митническите органи на третата страна, през която превозвате стоките си. Този сертификат трябва да удостоверява, че стоките са били по всяко време под надзора на митническите органи на третата държава; или
- при липса на такива, всички подкрепящи документи
Възстановяване на мита
Съгласно Конвенцията PEM не е възможно да се получи възстановяване на мита, платени преди това върху материали без произход, използвани за производството на продукт, който се изнася по преференциална тарифа, с изключение на чисто двустранната търговия между ЕС и
- Алжир
- Египет
- Йордания
- Мароко
- Тунис
- Газа и Западният бряг
Чисто двустранна търговия означава, ако не се прилага диагонална кумулация и продуктът не се реекспортира от държава на внос в която и да е от другите държави от зоната.
Процедури за произход
Износителите и вносителите трябва да следват процедурите за произход. Процедурите са посочени в дял V относно доказването на произход и в дял VI относно договореностите за административно сътрудничество. Те изясняват например как да се декларира произходът на даден продукт, как да се претендира за преференции или как митническите органи могат да проверят произхода на продукта.
Как да поискате преференциална тарифа
За да се възползват от преференциална тарифа, вносителите трябва да представят доказателство за произход.
Доказателството за произход може да бъде:
- сертификат за движение EUR.1 или EUR-MED, или
- декларация за произход или декларация за произход EUR-MED.
Не се изисква доказателство за произход, когато общата стойност на продуктите не надвишава
- 500 EUR в случай на малки опаковки или
- 1 200 EUR за личен багаж.
Доказателството за произход е валидно за срок от 4 месеца от датата на издаване.
Сертификат за движение EUR.1 или EUR-MED
- Сертификатите за движение EUR.1 или EUR-MED се издават от митническите органи на държавата износител.
- Приложения III a и б включват образци EUR.1 и EUR-MED сертификати и дават указания за попълването.
- Износителят, който подава заявление за сертификат, следва да бъде готов да представи документи, доказващи произхода на съответните продукти.
Допълнителни обяснения за това кога да се използва сертификатът EUR.1 или EUR-MED са представени на страница 72 от наръчника.
Декларация за произход или декларация за произход EUR-MED
Износителите могат самостоятелно да декларират, че техният продукт е с произход от ЕС или от договарящата страна по Конвенцията PEM, като представят декларация за произход. Декларацията за произход може да бъде изготвена от:
- одобрен износител
- всеки износител, ако общата стойност на продуктите не надвишава 6 000 EUR.
Как да се направи декларация за произход
Износителят следва да напише, подпечата или отпечата следната декларация върху фактурата, известието за доставка или друг търговски документ, идентифициращ продукта (приложение IV, буква а):
„Износител на продуктите, обхванати от настоящия документ (митническо разрешение №... ) декларира, че освен ако не е ясно посочено друго, тези продукти са с... преференциален произход.“
Как да направите декларация за произход EUR-MED
За да се направи декларация за произход EUR-MED, декларацията е следната (приложение IV, буква б):
„Износителят на продуктите, обхванати от настоящия документ (митническо разрешение №...), декларира, че освен ако не е ясно посочено друго, тези продукти са с... преференциален произход.
— кумулация, приложена с... (наименование на държавата/държавите).
- не се прилага кумулация“
Декларацията за произход може да бъде изготвена на всеки официален език на ЕС или на официалните езици в PEM зоната, както е посочено в приложение IV, букви а) и б) (изявлението, свързано с кумулацията, следва винаги да бъде на английски език).
Трябва да подпишете декларацията си за произход на ръка. Ако сте одобрен износител, вие сте освободени от това изискване, при условие че се ангажирате писмено с митническите органи, че поемате пълната отговорност за всяка декларация, която ви идентифицира.
Проверка на произхода
Митническите органи могат да проверят дали внесеният продукт действително е с произход или дали отговаря на други изисквания за произход. Проверката се основава на:
- административно сътрудничество между митническите органи на страните вносители и износители
- проверки, извършвани от местните митници — посещенията на страната вносител при износителя не са разрешени.
Органите на страната износител правят окончателното определяне на произхода и информират органите на страната вносител за резултатите.
Полезни връзки
- Прочетете за търговската картина на Палестина* (*Това наименование не трябва да се тълкува като признаване на държава Палестина и не засяга индивидуалните позиции на държавите — членки на ЕС по този въпрос.)
- Регионални бюра за помощ в областта на търговията