Резултати от търсенето в речника за "(" (51)
Списък на термините в речника:
Кодекс алиментариус, или „Кодекс за храните“ е набор от стандарти, насоки и кодекси на поведение, приети от Комисията за Codex Alimentarius, свързани с храните, производството на храни и безопасността на храните. Тя има за цел да защитава здравето на потребителите и да насърчава лоялните практики в търговията с храни. САС е създаден от Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО) и Световната здравна организация (СЗО) на Организацията на обединените нации.
Целта на Конвенцията за правилата за произход е да се установят общи правила за произход и кумулация между 25 договарящи страни (ЕС, ЕАСТ, балканските страни, партньорите по ССТ от Южното и Източното съседство) и ЕС с цел улесняване на търговията и интегриране на веригите на доставки в рамките на зоната.
Даден продукт е в съответствие с правилото, когато стойността на всички или на конкретните материали без произход не надхвърля определен процент от цената франко завода на крайния продукт.
Формулата за изчисляване на стойността на материалите без произход е следната:
Регионално съдържание на даден продукт в FOB (%) = ((FOB — стойност на материалите без произход)/FOB) x 100
където
„Стойност на материалите без произход“ = митническата стойност в момента на вноса на всички материали без произход, използвани в производството на вашия продукт, или, ако това не е известно и не може да бъде установено, първата установима цена, заплатена за материалите без произход в ЕС или в преференциалната държава партньор.
„митническа стойност“ = стойността, определена в съответствие със Споразумението от 1994 г. за прилагане на член VII от Общото споразумение за митата и търговията (Споразумение на СТО за митническата стойност).
„Цена на производител“ = цената франко завода на стоката, платена или платима на производителя, в чието предприятие е извършена последната обработка или преработка, при условие че цената включва стойността на всички използвани материали и всички други разходи, направени при производството на даден продукт, от които се приспадат всички вътрешни данъци, които са или могат да бъдат възстановени, когато полученият продукт бъде изнесен.
Правилото е изпълнено, ако тази стойност на материалите без произход в проценти не превишава процента, посочен в специфичното правило за продукта.
Допълнителна информация относно метода на изчисление в споразумението между ЕС и Япония може да бъде намерена в бележка 4 — Изчисляване на максималната стойност на материалите без произход в главата относно правилата за произход на споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Япония.
Пример 1: Ютии от пластмаси (позиция 39.24 по ХС)
В някои търговски режими на ЕС правилото за пластмасовите кана (позиция по ХС 39.24) изисква:
„Производство [производство], при което стойността на всички използвани материали [без произход] не надвишава 50 % от цената на продукта франко завода (MaxNOM 50 % (EXW))“
Производителят на пластмасови кана използва следните материали без произход, внасяни от държави извън ЕС и от страната партньор:
— Пластмасови гранули (позиция 39.03 по ХС) (стойност 2 EUR)
(позиция по ХС 39.24) (стойност 0,50 EUR).
Една пластмасова кана (цена от 6 EUR франко завода) е в съответствие с правилото за произход, тъй като стойността на използваните материали без произход е под 50 % от цената франко завода.
Пример 2: Вериги за сняг (позиция 73.15 по ХС)
В някои преференциални търговски режими на ЕС правилото за вериги за сняг (позиция 73.15 по ХС) изисква:
„Производство [производство], при което стойността на всички използвани материали без произход от позиция 73.15 не надвишава 50 % от цената на продукта франко завода (MaxNOM 50 % (EXW)“)
Производителят на веригите за сняг използва следните материали без произход, внасяни от държави извън ЕС и от страната партньор.
Верига (позиция по ХС 73.15) (стойност 150 EUR)
— телове от неръждаеми стомани (позиция 72.23 по ХС) (стойност 60 EUR)
Верига за сняг (цена франко завода 350 EUR) е в съответствие с правилото за произход, тъй като стойността на материалите без произход от позиция 73.15 по ХС е по-малка от 50 % от цената франко завода на веригата за сняг, въпреки че общата стойност на всички материали без произход надвишава 50 % от цената на продукта франко завода.
Данък върху количеството, а не върху стойността на стоките — например N EUR на хектолитър продаден алкохол. Това е мито, платено за консумация на определени продукти. Обикновено се налагат върху алкохола, тютюневите изделия, енергийните продукти (нефт, газ и др.), превозните средства и „луксозните“ продукти.
Отнася се до структурата на Хармонизираната система за описание и кодиране на стоките, известна като Хармонизираната система (ХС). Глава е 2-цифрено число; заглавието е 4-цифрен номер; подзаглавие е 6-цифрен номер. Например: Глава 10: зърнени култури; функция 10.06: ориз; подпозиция 1006.30: ориз, полубланширан или бланширан (избелен), дори полиран или гланциран.
Декларацията върху фактура (наричана още декларация за произход) се попълва от износителя относно произхода на даден продукт въз основа на някои търговски документи. Целта на настоящата декларация е да докаже, че продуктът е с произход от определена държава съгласно условията на определен преференциален търговски режим. Наименованието на документа е различно в зависимост от преференциалното търговско споразумение.
Допълнителните мита са данъците върху търгуваните стоки. Възможните допълнителни мита са:
- EA (ОВ): Селскостопански компонент
- ADSZ: Допълнителни мита върху съдържанието на захар
- ADFM: допълнително мито върху съдържанието на брашно
- УШИ: намален селскостопански компонент
- ADSZR: намалено допълнително мито върху съдържанието на захар
- ADFMR: намалено допълнително мито върху съдържанието на брашно
Метод на износ на стоки, при който продавачът е изпълнил задълженията си за доставка, след като стоките, които са преминали митническо оформяне за внос, са били предоставени на купувача на кея (разтоварване на кея) в договореното пристанище на местоназначение. Този термин може да се използва само ако продавачът е могъл да получи лицензия за внос.
АКТБ — групата на държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (АКТБ) е организация, съставена от 79 държави от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, създадена със Споразумението от Джорджтаун през 1975 г. Всички те, с изключение на Куба, са страни по Споразумението от Котону, известно също като „Споразумение за партньорство АКТБ-ЕО“. Споразумението регламентира преференциалните търговски условия, както и отношенията с ЕС в областта на политиката, търговията и развитието.
През декември 2019 г. Съветът на министрите на АКТБ одобри преразглеждане на Споразумението от Джорджтаун, което ще превърне настоящата група държави от АКТБ в Организацията на африканските държави от Карибския басейн (OACPS).
Свързано съдържание:
EPA — Източноафриканска общност
Европейската общност обединява три бивши Европейски общности — за атомна енергия (ЕВРАТОМ), въглища и стомана (ЕОВС) и Европейската икономическа общност (ЕИО или общ пазар).