История на предприятия:

Кратко ръководство за работа с правилата за произход

Кратко ръководство за работа с правилата за произход

Правила за произход — защо се нуждаем от тях?

Правилата за произход са съществена част от търговските споразумения на ЕС. Действително, за да отговаряте на условията за прилагане на по-ниска или нулева тарифа съгласно търговско споразумение на ЕС, вашият продукт трябва да отговаря на специфичните правила за произход на споразумението.

Правилата за произход определят държавата, от която е добит или произведен даден продукт — неговата „икономическа националност“ — и спомагат да се гарантира, че митническите органи прилагат правилно по-ниски мита, така че предприятията, намиращи се в страните по споразумението за свободна търговия, да се възползват от тях.

Това е също толкова лесно, колкото 1, 2, 3!

Правилата за произход на търговското споразумение могат да изглеждат тревожни на пръв поглед, но след като разберете основните положения, това е лесно.

Три стъпки за плащане на по-ниски мита:

Започнете да се възползвате от по-ниски мита за вашия внос или износ!

За да намерите информация за износа/вноса на конкретен продукт към/от конкретна държава партньор по споразумение за свободна търговия, моля, проверете интерактивния „Инструмент за самооценка на правилата за произход (ROSA)“ в Моят търговски асистент, за да прецените дали вашият продукт отговаря на правилата за произход и да разберете как да подготвите правилните доказателства за произход.

За да имате общ поглед върху общите принципи за определяне на произхода в споразуменията на ЕС за свободна търговия, моля, прочетете раздела по-долу:

1

Вижте дали вашият продукт отговаря на изискванията

Как да разберете дали вашият продукт отговаря на условията за по-ниски мита

Във всяко търговско споразумение се определят специфични правила за произход за всеки продукт.

Отговаря ли вашият продукт на един от критериите за произход?

Първо, определете дали вашият продукт е изцяло получен в съответната страна. Ако това е така, то би могло да се ползва от по-ниски мита. Фактът, че са изцяло получени, е от значение най-вече за живите животни и селскостопанските продукти.

Ако вашият продукт не е изцяло получен в съответната държава, той ще трябва да отговаря на други специфични за продукта правила. Ако има алтернативни правила, вашият продукт трябва да отговаря само на един от тях.

Обикновено това са правилата

или

  • определяне на продуктите, които могат да се считат за допустими, ако са произведени изключително от материали с произход

Примери за основни специфични за отделните продукти правила

  • правило за добавената стойност — стойността на всички използвани материали без произход не може да надвишава определен процент от цената на продукта франко завода
  • промяна в тарифното класиране — производственият процес води до промяна на тарифното класиране между материалите без произход и крайния продукт. Например производство на хартия (глава 48 от Хармонизираната система) от целулоза без произход (глава 47 от Хармонизираната система)
  • специфични операции — изисква се специфичен производствен процес. Например предене на влакна в прежди. Такива правила се използват предимно в текстилния и шивашкия сектор, както и в химическия сектор

Съвети, които да ви помогнат да спазвате специфичните за продукта правила

Ако вашият продукт не отговаря пряко на основните специфични за продукта правила, допълнителен набор от правила все пак може да помогне на вашия продукт да отговаря на условията за получаване на статут на продукт с произход.

Допълнителната гъвкавост е свързана главно с толерантността и кумулацията. Търговското споразумение може да съдържа и някои дерогации.

Търпимост
  • правилото за допустимо отклонение позволява използването на материали без произход, които обикновено са забранени от специфичното за продукта правило до определен процент — обикновено 10 % или 15 % — от цената на продукта франко завода
  • не можете да използвате това допустимо отклонение, за да надвишите прага на стойността на разрешеното максимално количество материали без произход, изброени в специфичните за отделните продукти правила
Натрупване
  • кумулацията ви позволява да считате, че сте с произход от вашата страна или се извършва във вашата страна
  • всички използвани материали без произход

или

  • обработване, извършвано в друга държава

Съществуват три основни вида кумулация

  • двустранна кумулация (двама партньори) — материалите с произход от държавата партньор могат да се използват като материали с произход от Вашата държава (и обратно).  Тази кумулация се прилага за всички преференциални режими на ЕС.
  • диагонална кумулация (повече от двама партньори, прилагащи еднакви правила за произход) — материалите с произход от определена трета държава (посочени в съответната разпоредба относно кумулацията) могат да се използват като материали с произход от Вашата държава
  • пълна кумулация — процесите, извършвани в която и да е държава от ЕС или друга определена държава (посочена в съответната разпоредба относно кумулацията), могат да се считат за извършени във Вашата държава
Дерогиране
  • могат да се прилагат и специални дерогации — проверете търговското споразумение

Ако вашият продукт отговаря на всички правила, трябва да разгледате редица допълнителни изисквания.

Вашият продукт отговаря ли и на всички други приложими изисквания?

Продуктът трябва да отговаря на всички други приложими изисквания, като например минимални операции (достатъчна обработка или преработка) и правила за директен транспорт.

Минимални операции — достатъчна обработка или преработка
  • трябва да се уверите, че обработката или преработката, извършена във вашата страна, надхвърля минималните изисквани операции.
  • минималните операции са изброени в правилата за произход на търговското споразумение. Те могат да включват операции като:
    • опаковане
    • просто рязане
    • обикновено сглобяване
    • просто смесване
    • гладене с ютия или пресоване на текстилни материали
    • операции по боядисване или полиране
  • ако производството, извършвано във Вашата страна, е едно от изброените и там нищо друго не е направено, което означава, че не е произведен или преработен материал, продуктът не може да се счита за продукт с произход, дори ако са изпълнени специфичните за отделните продукти правила за произход.
Правило за директен транспорт или транспортиране през трета държава
  • дори ако вашият продукт се счита за „с произход“, все пак ще трябва да се уверите, че продуктът е изпратен от страната износител и е пристигнал в страната по местоназначение, без да бъде манипулиран в която и да е друга страна, с изключение на операциите, необходими за поддържане на продукта в добро състояние.
  • във всяко търговско споразумение се определят специфичните условия
  • обикновено претоварване или временно складиране в трета държава е разрешено, ако продуктите остават под надзора на митническите органи и не претърпяват операции, различни от:
    • разтоварване
    • повторно зареждане
    • всяка операция, предназначена да ги поддържа в добро състояние
  • моля, имайте предвид, че ще трябва да докажете на митническите органи на държавата вносител, че вашият продукт е бил транспортиран директно
Възстановяване на мита

Някои търговски споразумения позволяват възстановяване на мита.

Това означава, че ако плащате мита за материали без произход, които използвате за производството на продукт, който след това изнасяте по преференциална тарифа, можете да подадете заявление за възстановяване на тези мита.

Кой може да помогне да се определи дали вашият продукт отговаря на изискванията?

  • използвайте ROSA, за да ви помогне да прецените дали вашият продукт отговаря на правилата. Отидете в Моят търговски асистент и изберете вашия продукт и пазар, за да получите тази помощ
  • ако искате да сте правно сигурни, че прилагате предварително правилния код на продукта за вашите стоки, можете да подадете заявление за решение за обвързваща тарифна информация (ОТИ).
  • ако не сте сигурни за произхода на вашите стоки, можете също така да подадете заявление за обвързваща информация за произхода (ОИП). Решението ОИП удостоверява произхода на вашите стоки и е обвързващо в Европейския съюз. Моля, имайте предвид, че ОИП не Ви освобождава от задължението да представите доказателство за произход съгласно правилата на съответното търговско споразумение.

Ако вашият продукт е „с произход“

След като знаете, че вашият продукт отговаря на условията за по-ниски мита (продуктът Ви се счита за „продукт с произход“), следващата стъпка е да се докаже неговият статут на продукт с произход пред митническите органи на държавата по местоназначение. Едва тогава ще можете да плащате по-ниски мита.

2

Доказване на произхода на вашия продукт

Във всяко търговско споразумение се определят специфични правила относно процедурите, свързани с произхода. Можете да ги разгледате в раздела „Пазари „ или в резултатите от търсенето на „Моят търговски асистент“.  В правилата се посочва как можете да докажете произхода на вашия продукт.

Доказателство за произход

Съществуват различни видове доказателства за произход в зависимост от търговското споразумение. Обикновено те могат да бъдат:

  • Официален сертификат за произход, издаден от митническите органи на държавата износител (като например „Сертификат за движение EUR.1“)
  • лична декларация от износителя (често наричана „декларация за произход „или „декларация върху фактура“)

За официалните сертификати за произход — търговското споразумение

  • включва пример
  • дава указания как да се попълни

За личните декларации — търговското споразумение

  • посочва се текстът, който трябва да бъде включен във фактурата или в други документи, идентифициращи продуктите

Доказателството за произход е валидно за определен брой месеци от датата на издаване.

Обикновено не се изисква доказателство за произход за продукти с ниска стойност.

Износител, който подава заявление за сертификат за произход, следва да бъде готов да представи документи, доказващи произхода на съответните продукти.

За да може да декларира самостоятелно произхода, износителят обикновено трябва да бъде предварително одобрен от митническите органи със статус „одобрен износител“.

3

Представете вашите продукти и документи за митническо оформяне

След като разполагате с всички необходими документи за митническо оформяне, включително правилното доказателство за произход за вашия продукт, сте готови да подадете искането си за плащане на по-ниски мита пред митническите органи в страната на местоназначение.

Правилата за произход на всяко търговско споразумение описват начините, по които митническите органи могат да проверяват произхода на продукта.

Проверка на произхода

Митническите органи могат да проверят дали внасяният продукт действително е с произход или отговаря на други изисквания за произход. Проверката обикновено се основава на

  • административно сътрудничество между митническите органи на страната вносител и страната износител
  • проверки, извършвани от местните митнически органи

Започнете да се възползвате от по-ниски мита за вашия внос или износ!

Какво се случва, ако вашият продукт не отговаря на изискванията?

Ако вашият продукт не отговаря на правилата за произход на търговското споразумение, ще се прилагат обичайните мита. 

  • за държавите, които са членки на Световната търговска организация, ще се прилагат ставки за най-облагодетелствана нация (митнически ставки за НОН)
  • за други държави ще се прилага общата ставка (митническите ставки GEN)
  • Rosa ви помага да намерите правилата за произход на вашия продукт
Споделяне на тази страница:

Бързи връзки