Pravidla původu v celoevropsko-středomořské úmluvě

Chcete-li mít nárok na preferenční sazbu, musí váš produkt splňovat určitá pravidla, která prokazují jeho původ.

Kde najdu pravidla původu?

Pravidla původu jsou stanovena v Regionální úmluvě o celoevropsko-středomořských preferenčních pravidlech původu (dále jen „celoevropsko-středomořská úmluva“).

Požadavky na pravidla původu podle celoevropsko-středomořské úmluvy jsou definovány v dodatku I celoevropsko-středomořské úmluvy.

Podrobné informace o celoevropsko-středomořském systému jsou k dispozici v uživatelské příručce.

Podrobnější informace o pravidlech původu a postupech týkajících se původu lze nalézt v obecných pokynech k pravidlům původu . 

Je můj výrobek „původem“ podle celoevropsko-středomořské úmluvy?

V celoevropsko-středomořské úmluvě se produkt považuje za produkt pocházející z EU nebo ze smluvní strany celoevropsko-středomořské úmluvy, pokud je:

  • zcela získané v EU nebo ve smluvní straně celoevropsko-středomořské úmluvy, nebo
  • vyrobené v EU nebo ve smluvní straně celoevropsko-středomořské úmluvy za použití nepůvodních materiálů, pokud tyto materiály byly dostatečně opracovány nebo zpracovány při splnění pravidel specifických pro daný produkt stanovených v příloze II.
    Viz také příloha I „Úvodní poznámky“ k pravidlům původu specifickým pro daný produkt. DodatekII dále stanoví odchylky od pravidel specifických pro určité produkty.

 

Příklady hlavních typůpravidel specifických pro jednotlivé produkty v obchodních dohodách EU

  • pravidlo přidané hodnoty – hodnota všech nepůvodních materiálů v produktu nesmí překročit určitý procentní podíl jeho ceny ze závodu
  • změna sazebního zařazení – výrobní proces vede ke změně sazebního zařazení mezi nepůvodní materiály a konečný produkt – například výroba papíru (kapitola 48 harmonizovaného systému) z nepůvodní buničiny (kapitola 47 harmonizovaného systému)
  • specifické operace – je vyžadován specifický výrobní proces, například spřádání vláken do příze – tato pravidla se většinou používají v textilním, oděvním a chemickém odvětví

 

Platná pravidla pro konkrétní výrobky najdete v části Můj obchodní asistent.

Tipy, které vám pomohou dodržovat pravidla týkající se konkrétních produktů

Dohoda poskytuje další flexibilitu, která vám pomůže dodržovat pravidla týkající se konkrétního produktu, jako je tolerance nebo kumulace.

Tolerance

  • pravidlo tolerance umožňuje výrobci použít nepůvodní materiály, které jsou obvykle zakázány specifickým pravidlem produktu, až do výše 10 % ceny produktu ze závodu.
  • tuto přípustnou odchylku nelze použít k překročení prahové hodnoty maximální hodnoty nepůvodních materiálů uvedených v pravidlech pro daný produkt.
  • zvláštní tolerance se vztahují na textilie a oděvy zařazené do kapitol 50 až 63 harmonizovaného systému, které jsou uvedeny v poznámkách 5 a 6 přílohy I „Úvodní poznámky k seznamu v příloze II“.

Kumulace

Celoevropská úmluva stanoví tři způsoby kumulace původu:

  • dvoustranná kumulace – materiály pocházející ze smluvní strany celoevropsko-středomořské úmluvy lze považovat za materiály pocházející z EU (a naopak), jsou-li použity při výrobě produktu
  • diagonální kumulace - materiály pocházející z jedné smluvní strany celoevropsko-středomořské úmluvy lze při vývozu do třetí smluvní strany v rámci celoevropsko-středomořské zóny považovat za materiály pocházející z jiné smluvní strany. Diagonální kumulace se však použije pouze tehdy, je-li mezi všemi dotčenými smluvními stranami uzavřena obchodní dohoda a tyto země uplatňují stejná pravidla původu.
    - Zkontrolujte "matrici" (tabulku obsahující všechny platné dohody s použitím celoevropsko-středomořské úmluvy) a zjistěte, mezi kterými smluvními stranami lze použít diagonální kumulaci.
  • plná kumulace probíhá mezi EU a Alžírskem, Marokem a Tuniskem, jakož i mezi zeměmi Evropského hospodářského prostoru (EU, Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem). EHP se považuje za jediné území se společným „statusem původu v EHP“. Úplná kumulace umožňuje zohlednit opracování nebo zpracování provedené na nepůvodních materiálech v těchto zemích, aby vám pomohla dodržet pravidlo specifické pro daný produkt.

 

Jak funguje diagonální kumulace?

K diagonální kumulaci dochází mezi několika různými zeměmi, které sdílejí stejná pravidla původu a mají mezi sebou obchodní dohody. To je, když výrobce zboží v kterékoli zemi může dovážet materiály a používat je, jako by pocházely z jejich vlastní země. Například podle celoevropsko-středomořské úmluvy může moldavský obchodník, který vyrábí oděvy na vývoz do EU, používat k výrobě oděvů tkaniny pocházející z Moldavské republiky, Gruzie a Ukrajiny (a/nebo kterékoli jiné strany celoevropsko-středomořské úmluvy). Požadavek na dvojí přeměnu (tj. vyrobený z příze) byl splněn a oděvy jsou při vývozu do EU považovány za pocházející z Moldavské republiky, a budou proto těžit z volného přístupu na trh EU.

 

Další vysvětlení k PEM kumulaci naleznete zde

Další požadavky

Výrobky musí rovněž splňovat všechny ostatní použitelné požadavky stanovené v celoevropsko-středomořské úmluvě, jako je nedostatečné opracování nebo zpracování nebo pravidlo přímé přepravy:

Přeprava přes třetí zemi: pravidlo přímé přepravy

Původní produkty musí být přepraveny z EU do smluvní strany celoevropsko-středomořské úmluvy (a naopak) nebo přes území smluvních stran, s nimiž je možná kumulace, aniž by byly dále zpracovány ve třetí zemi.

Pokud produkty zůstávají pod dohledem celních orgánů, jsou povoleny tyto operace:

  • vykládka
  • překládka
  • jakákoli jiná operace určená k uchování produktů v dobrém stavu

Původní produkty mohou být přepravovány potrubím přes území jiné než území smluvních stran jednajících jako vyvážející a dovážející strany.

Splnění těchto podmínek se prokazuje celním orgánům země dovozu předložením:

  • jednotný přepravní doklad (například konosament), který se vztahuje na přepravu ze země vývozu přes třetí zemi, přes kterou bylo zboží přepravováno;
  • osvědčení vydané celními orgány třetí země, přes kterou své zboží přepravujete. Toto osvědčení musí potvrzovat skutečnost, že zboží bylo vždy pod dohledem celních orgánů třetí země; nebo
  • nejsou-li tyto doklady k dispozici, veškeré doklady, které je dokládají

Navracení cla

Podle celoevropsko-středomořské úmluvy není možné získat vrácení dříve zaplaceného cla z nepůvodních materiálů použitých k výrobě produktu, který je vyvážen v rámci preferenčního celního sazebníku, s výjimkou čistě dvoustranného obchodu mezi EU a

  • Alžírsko
  • Egypt
  • Jordánsko
  • Maroko
  • Tunisko
  • Gaza a Západní břeh Jordánu

Čistě dvoustranným obchodem se rozumí, pokud se nepoužije diagonální kumulace a produkt není zpětně vyvezen ze země dovozu do žádné z ostatních zemí oblasti.

Postupy stanovení původu

Vývozci a dovozci musí dodržovat postupy týkající se původu. Postupy jsou stanoveny v hlavě V o prokazování původu a v hlavě VI o ujednáních o správní spolupráci. Objasňují například, jak deklarovat původ produktu, jak uplatnit preference nebo jak mohou celní orgány ověřit původ produktu.

Jak požádat o zvýhodněnou sazbu

Aby mohli dovozci využívat preferenční sazby, musí předložit doklad o původu.

Dokladem o původu může být buď:

Doklad o původu se nepožaduje, pokud celková hodnota produktů nepřesahuje

  • 500 EUR v případě malých balení nebo
  • 1 200 € za osobní zavazadla.

Doklad o původu je platný po dobu 4 měsíců ode dne vydání.

Průvodní osvědčení EUR.1 nebo EUR-MED

  • Průvodní osvědčení EUR.1 nebo EUR-MED vydávají celní orgány země vývozu.
  • Příloha III a) a b) obsahuje vzory osvědčení EUR.1 a EUR-MED a obsahuje pokyny k jejich vyplnění.
  • Vývozce žádající o osvědčení by měl být připraven předložit doklady prokazující status původu dotčených produktů.

Další vysvětlení, kdy použít certifikát EUR.1 nebo EUR-MED, jsou uvedena na straně 72 příručky.

Prohlášení o původu nebo prohlášení o původu EUR-MED

Vývozci mohou sami prohlásit, že jejich produkt pochází z EU nebo ze smluvní strany celoevropsko-středomořské úmluvy, a to předložením prohlášení o původu. Prohlášení o původu může učinit:

  • schválený vývozce
  • vývozce, pokud celková hodnota produktů nepřesahuje 6 000 EUR.

Jak učinit prohlášení o původu

Vývozce napíše, orazítkuje nebo vytiskne na faktuře, dodacím listu nebo jiném obchodním dokladu identifikujícím produkt (přílohaIVa)toto prohlášení:

„Vývozce produktů uvedených v tomto dokladu (celní povolení č. ... ) prohlašuje, že pokud není jasně uvedeno jinak, jsou tyto produkty ... preferenčního původu.“

Jak učinit prohlášení o původu EUR-MED

Pro účely prohlášení o původu EUR-MED je prohlášení následující (přílohaIVb):

„Vývozce produktů uvedených v tomto dokladu (celní povolení č. ...) prohlašuje, že pokud není jasně uvedeno jinak, tyto produkty mají ... preferenční původ.

- kumulace uplatněná u ... (název země/zemí).

– nebyla uplatněna žádná kumulace“

Prohlášení o původu může být vyhotoveno v kterémkoli úředním jazyce EU nebo úředních jazycích v celoevropsko-středomořské oblasti, jak je uvedeno v příloze IV písm. a) a b) (prohlášení týkající se kumulace by mělo být vždy v angličtině). 

Prohlášení o původu musíte podepsat ručně. Jste-li schváleným vývozcem, jste od tohoto požadavku osvobozeni, pokud se celním orgánům písemně zavážete, že přebíráte plnou odpovědnost za jakékoli prohlášení, které vás identifikuje.

Ověření původu

Celní orgány mohou ověřit, zda je dovážený produkt skutečně původní nebo splňuje jiné požadavky na původ. Ověřování je založeno na:

  • správní spolupráce mezi celními orgány dovážejících a vyvážejících stran
  • kontroly prováděné místními celními orgány – návštěvy dovážející strany u vývozce nejsou povoleny.

Orgány vyvážející strany učiní konečné určení původu a informují orgány dovážející strany o výsledcích.

Užitečné odkazy

Sdílet tuto stránku:

Rychlé odkazy