Zkušenosti podniků:

Obchodní dohody staví malé země na mapu

Obchodní dohody staví malé země na mapu

ABCON může být malým podnikem v malé zemi, ale obchodní dohody nám poskytují mezinárodní dosah.
Barry Smith
ředitel ABCON

Společnost se sídlem na venkově v Irsku vyrábí specializované brusné výrobky pro obtížně přístupné oblasti nebo od roku 2005 provádí zvláštní úpravy kovových povrchů. Jejich výrobky se používají mimo jiné v přesném strojírenství, v leteckém a kosmickém průmyslu a v automobilovém průmyslu. Díky obchodním dohodám mají nyní zákazníky v Jižní Koreji, Chile, Singapuru a Kanadě.

Využití výhod plynoucích ze snížení administrativní zátěže

„Vyrábíme nadstandardní produkt, který lze balit a přepravovat v cenovém bodě, který může trh přijmout, vedle vynikající služby a technické podpory,“ říká pan Smith.

V případě specializovaných produktů ABCON nemají obchodní dohody velký vliv na tvorbu cen, neboť cla WTO na tyto výrobky jsou již nyní nízká (2-3 %). Tam, kde ABCON skutečně cítí přínos obchodních dohod, dochází ke snížení administrativní zátěže a rychlosti prostřednictvím cel.

„Před uzavřením obchodní dohody mezi EU a Kanadou (CETA) by mohlo trvat 12 až 15 dní, než se naše výrobky promítnou do cel, ale díky dohodě CETA se zásilky nyní dostanou do cel za jeden den. Požadované papírové práce se rovněž snížily, což snižuje tlak na náš logistický tým," říká pan Smith.

Když ABCON začala obchodovat, měla devět zaměstnanců. V současné době mají 140 zaměstnanců na plný úvazek, díky čemuž je společnost hlavním zaměstnavatelem v regionu. Kromě osob, které přímo zaměstnávají, spolupracují s místními dodavateli a subdodavateli na různé služby. Obchodní dohody tak mají pozitivní dopad na společnosti v EU, které se ani nemusí orientovat na vývoz.

Vzpomínky v Japonsku

ABCON se nyní dostává na japonský trh, což je přímým důsledkem obchodní dohody mezi EU a Japonskem. Pan Smith říká: „’před uzavřením dohody neexistovala téměř žádná možnost ABCON obchodovat tam, protože Japonsko je velmi obtížný trh a nemáme v zemi žádnou trakci.“ Nejprve dostávají od potenciálních zákazníků v Japonsku dotazy. V nedávné době přivezla EEN Member Enterprise Ireland do Irska kontingent japonských podnikatelů a navštívili stránku ABCON. Japonští návštěvníci měli o Irsku jen malou předchozí znalost a obchodní dohoda mezi EU a Japonskem byla klíčovou atraktivitou.

„Potenciální zákazníci často vědí Irsko pro svůj cestovní ruch nebo případně jeho farmaceutický průmysl, ale ne nutně jako průmyslový dodavatel a obchodní dohody jsou mocným nástrojem pro změnu tohoto vnímání. Obchodní dohody EU nyní více než kdy jindy vytvářejí velké příležitosti pro malé podniky," říká pan Smith.

Sdílet tuto stránku:

Rychlé odkazy