Zkušenosti podniků:

Staleté podniky, které využívají výhod obchodních dohod

Staleté podniky, které využívají výhod obchodních dohod

Ulla Kjær Jensenová, manažerka pro globální regulační záležitosti Palsgaard, dohlíží na tým, který pracuje na regulaci a dodržování předpisů.

Při hledání vývozních trhů společnost Palsgaard vždy zohledňuje obchodní dohody, protože mají dopad na obchodní příležitosti.
Ulla Kjær Jensen, Palsgaard

Bez ohledu na to, zda jste slyšeli o Palsgaardu, máte více než pravděpodobnou spotřebu svých výrobků. Vyrábějí emulgátory a stabilizátory pro potravinářský průmysl. Jelikož se jedná o specializované výrobky používané v malém množství, vývoz byl pro jejich podnikání vždy významný a v současné době se 90 % jejich výrobků vyváží.

Tým paní Jensen pracuje za škůdci a zkoumá dohody s cílem zajistit, aby byl každý přípravek Palsgaard správně kategorizován. Složení každého výrobku určuje jeho kategorii, a tudíž osvobození od cla. Jakmile bude tato práce vykonána, je vývozní proces velmi snadný.

Vývoz vyžaduje buď formulář osvědčení o původu EUR.1, prohlášení na faktuře nebo dlouhodobé prohlášení dodavatele (LTSD). Dlouhodobá prohlášení dodavatele jsou jednorázová prohlášení platná pro zásilky po dobu až dvou let. „Protože je dlouhodobáSD platná po delší dobu, dále snižuje administrativní zátěž,“ říká paní Jensenová.

Obrovské úspory na clech

Každá obchodní dohoda se liší, takže úspory se v jednotlivých zemích liší.

„Odstranění cel prostřednictvím dohody o volném obchodu mezi EU a Jižní Koreou se projevilo v masivních úsporách u výrobků z Palsgaardu pro jihokorejské zákazníky." Například se v důsledku této dohody clo na krystalizační roztok Palsgaardu na margariny a spready snížilo z 36 % na 0 %. To významně zvyšuje konkurenceschopnost společnosti Palsgaard na jihokorejském trhu.

Společnost Palsgaard považuje dohodu o přidružení mezi EU a Egyptem za obzvláště přínosnou pro jejich vývoz, protože „velká škála našich produktů splňuje požadavek na preferenční status původu, a proto využívá osvobození od cla.“ Například Palsgaard vyrábí řadu emulgátorů pro koláče. Cla na mnoho těchto produktů klesla v důsledku dohody z 5 % na 0 %.

Čas investovat dnes

Společnost Palsgaard rovněž již nějakou dobu obchoduje s Vietnamem a tým paní Jensenové se nyní zabývá tím, jak nová obchodní dohoda mezi EU a Vietnamem prospěje jejich podnikání. Tato dohoda vstoupila v platnost dne 1. srpna 2020 a odstraní více než 99 % všech cel a částečně odstraní zbývající cla prostřednictvím omezených kvót s nulovým clem. Tým pro regulační záležitosti společnosti Palsgaard v současné době zkoumá podrobnosti dohody spolu s každým výrobkem Palsgaard, aby určil, jaké celní výjimky platí.

Využití odměn

Společnost Palsgaard má v současnosti závody v Dánsku, Nizozemsku, Brazílii, Mexiku, Číně a Malajsii. Zatímco tato místa byla vybrána na základě trhů a/nebo dodávek surovin, paní Jensen si je jistá, že „Palsgaard bude brát v úvahu příležitosti obchodní dohody pro budoucí elektrárny.“ Ve stoletém obchodu za ním společnost Palsgaard očekává další celosvětový růst, a to díky obchodním dohodám EU v malé míře. Dobré zprávy pro své zaměstnance!

Palsgaard, založený v Dánsku před více než sto lety, je evropským podnikem s dlouhou historií přeshraničního obchodu. Společnost v současné době vyváží do 110 zemí včetně 40 zemí s obchodními dohodami EU.

Sdílet tuto stránku:

Rychlé odkazy