Den omfattende og økonomiske handelsaftale mellem EU og Canada
CETA er en handelsaftale mellem EU og Canada. Det sænker tolden og gør det lettere at eksportere varer og tjenesteydelser til gavn for mennesker og virksomheder i både EU og Canada.
CETA trådte midlertidigt i kraft den 21. september 2017, hvilket betyder, at størstedelen af aftalen nu finder anvendelse. De nationale parlamenter i EU-landene – og i nogle tilfælde også regionale parlamenter – skal derefter godkende CETA, før den kan få fuld virkning.
Overblik over aftalen
Den samlede økonomi- og handelsaftale mellem EU og Canada (CETA) trådte midlertidigt i kraft den 21. september 2017.
De områder, der endnu ikke er trådt i kraft, er
- investeringsbeskyttelse og investeringsdomstolssystemet (ICS)
- adgang til markedet for porteføljeinvesteringer
- bestemmelser om videooptagelse
- to bestemmelser vedrørende gennemsigtighed i administrative procedurer, prøvelse og klage på medlemsstatsniveau
Aftalen får fuld virkning, når alle medlemsstaternes parlamenter formelt har ratificeret den.
Hvad er fordelene for din virksomhed?
Aftalen
- fjerner eller sænker handelshindringer, told og eksportrelaterede omkostninger
- forenkler papirarbejde, tekniske forskrifter, toldprocedurer og oprindelsesregler, produktprøvningskrav, indkøbsoplysninger, spørgsmål vedrørende intellektuel ejendomsret osv.
- øger handelen med fødevarer, animalske og vegetabilske produkter, samtidig med at der opretholdes et højt sundheds- og sikkerhedsniveau for mennesker, dyr og planter
- giver din virksomhed mulighed for at byde på udbud på alle niveauer i den canadiske regering
- skaber yderligere markedsadgang i visse sektorer, giver bedre mobilitet for arbejdstagere og letter gensidig anerkendelse af kvalifikationer for erhvervsudøvere
- beskytter en lang række geografiske betegnelser for europæiske fødevarer af høj kvalitet på det canadiske marked
- fremmer investeringer af høj kvalitet mellem EU og Canada
De omfattede områder omfatter markedsadgangsregler for varer, tekniske handelshindringer, sundheds- og plantesundhedsforanstaltninger, investeringer, tjenesteydelser, elektronisk handel, konkurrencepolitik, offentlige indkøb, intellektuel ejendomsret, reguleringssamarbejde eller tvistbilæggelse. Bilagene indeholder toldafviklingsplaner, kontingenter, procedurer, oprindelsesregler, gensidig accept af overensstemmelsesvurderinger osv.
Kapitlerne i aftalen forklares kort her, og den tilhørende tekst kan downloades.
Toldsatser
Den 21. september 2017 afskaffede Canada og EU allerede 98 % af deres toldpositioner og blev enige om gradvist at afskaffe næsten alle resterende toldpositioner. I 2024 vil 99 % af alle toldpositioner være afskaffet.
Canadiske produkter, der er omfattet af en midlertidig udfasning af toldsatserne, omfatter:
- motorkøretøjer
- skibe
- byg og malt
- raffineret sukker
- kartoffelstivelse
- blomster
Europæiske produkter, der er omfattet af en midlertidig udfasning af toldsatserne, omfatter:
- motorkøretøjer
- nogle fisk og skaldyrsprodukter
- Råt og raffineret sukker
- visse kornsorter
Den gradvise afskaffelse af told følger en tidsplan for toldafvikling. Nedsættelserne er udtrykt i afviklingskategorier i bilag 2A til aftalen.
- A: nulsats den 21. september 2017
- B: told, der skal nedsættes til nul i lige store nedskæringer over 3 år
- C: told, der skal nedsættes til nul i lige store nedskæringer over 5 år
- D: told, der skal nedsættes til nul i lige store nedskæringer over 7 år
- E: told er fritaget for toldafvikling
- S: tolden forbliver den samme i fem år, hvorefter den afskaffes i tre lige store etaper den 1. januar i år 8
- AV0 + EP: værditolden er lig med nul ved ikrafttrædelsen den specifikke told, der følger af indgangsprisordningen for disse varer med oprindelsesstatus, opretholdes.
Min handelsassistent viser toldafviklingsplanerne for de relevante toldpositioner.
Industrivarer
Begge parter er blevet enige om at fjerne 100 % af toldpositionerne for industriprodukter, heraf 99,6 % ved ikrafttrædelsen for Canadas vedkommende og 99,4 % ved ikrafttrædelsen for EU's vedkommende. Blandt de få produkter, der ikke er liberaliseret ved ikrafttrædelsen, er et begrænset antal bilprodukter, som vil blive liberaliseret på et gensidigt grundlag i løbet af 3, 5 eller 7 år (17 produkter i det canadiske toldtilbud og de tilsvarende produkter i EU-tilbuddet). Canada vil liberalisere sine resterende toldsatser på skibe over syv år (dvs. senest i 2024).
Landbrugsprodukter
Ved ikrafttrædelsen afskaffede Canada tolden for 90,9 % af alle sine landbrugstoldpositioner. I 2023 vil dette tal stige til 91,7 %.
For følsomme landbrugsprodukter vil der være en særlig behandling:
Toldkontingenter
Begge parter anvender toldkontingenter for visse produkter, herunder canadisk oksekød, svinekød og sukkermajs samt europæisk ost. Der er tale om specifikke varemængder, som vil være berettiget til præferencetoldbehandling inden for en given tidsramme.
Import fra Canada
Tildelingerne af toldkontingenter beregnes på grundlag af de mængder, der er til rådighed inden for toldkontingentet, og den mængde, der er ansøgt om, som meddelt Kommissionen af de nationale myndigheder.
Når tildelingerne er beregnet af EU-Kommissionen og offentliggjort, skal EU-landene udstede import- eller eksportlicenser for de mængder, der er ansøgt om inden for de respektive toldkontingenter.
Grundreglerne for samtidig behandling er fastsat i Kommissionens forordning (EF) nr. 1301/2006 om fælles regler for administration af toldkontingenter for import af landbrugsprodukter på grundlag af en importlicensordning.
Tildelingssatserne for EU's toldkontingenter i form af udstedte importlicenser offentliggøres hver måned og er tilgængelige via Kødmarkedsobservatoriet.
Følgende forordninger definerer, hvordan EU forvalter sine forskellige toldkontingenter for CETA
Eksport til Canada
- Canada anvender en årlig model for tildeling af kvoter for mejeriprodukter
- ansøgningen om kvoter finder sted i første halvdel af november, og tilbagelevering og omfordeling af uudnyttede kvoter finder sted den 1. august
- For at være berettiget til at modtage en kvote skal du være canadisk bosiddende og være aktiv i ostesektoren
Yderligere oplysninger om tildelingen af toldkontingenter for mejeriprodukter, der eksporteres fra EU til Canada i henhold til CETA, findes under "Notices" på webstedet for Global Affairs Canada.
I meddelelserne til importørerne fastsættes kriterierne for støtteberettigelse med henblik på at opnå en tildeling under hvert af de respektive toldkontingenter. Meddelelserne indeholder også oplysninger om forvaltningen af toldkontingenter generelt og om proceduren for indgivelse af en ansøgning. Ansøgningsskemaer og tilhørende bilag er vedlagt hver meddelelse.
CETA's 2020-liste over osteindehavere
CETA's liste over indehavere af industriostkontingenter for 2020
2019 – Tabel over udnyttelsen af CETA-toldkontingentet for ost
Bemærk desuden, at
- frugt og grøntsager er fortsat omfattet af EU's indgangsprisordning
- Tolden på fjerkræ og æg opretholdes.
Vin og spiritus
Specifikke toldsatser på vin og spiritus fra EU, der indføres til Canada, blev afskaffet ved CETA's ikrafttræden.
For spiritus såsom gin, vodka og whisky tager CETA fat på ikketoldmæssige hindringer, der i væsentlig grad hæmmede EU's evne til at trænge ind på det canadiske marked, navnlig ved
- anvendelse af serviceomkostningsdifferentieringsgebyret (pålagt af Canada på importeret vin og spiritus) baseret på mængde og ikke værdi og beregning af det på en mere gennemsigtig måde, hvilket sænker EU-producenternes omkostninger ved at sælge deres produkter i Canada
- fastfrysning af antallet af canadiske eksterne private salgssteder, som kun er åbne for canadiske producenter, og som er et alternativ til provinsbræddernes monopol
- om forebyggelse af visse spiritusselskabers aktiviteter uden for Canada, som har ført til illoyal konkurrence på canadisk område og i tredjelande
- afskaffelse af canadiske krav om at blande importeret spiritus i løs vægt med lokal spiritus inden aftapning (dette krav forhindrede importeret spiritus i løs vægt i at blive mærket som en geografisk betegnelse ved aftapning i Canada)
CETA omfatter både aftalen fra 1989 mellem EU og Canada om alkoholholdige drikkevarer og aftalen fra 2004 mellem EU og Canada om vin og spiritus, der giver stærke retlige garantier for europæiske og canadiske vin- og spiritusforhandlere. Mindre ændringer af aftalen fra 2004 er fastsat i bilag 30-B til CETA.
Fiskeri
Canada afskaffede fuldt ud al told på fiskevarer ved ikrafttrædelsen.
EU afskaffede 95,5 % af sine toldsatser ved ikrafttrædelsen og enedes om yderligere at afskaffe de resterende 4,5 % af toldsatserne inden for 3, 5 eller 7 år.
Sideløbende med ophævelsen af tolden vil EU og Canada udvikle et bæredygtigt fiskeri ved at anvende overvågnings-, kontrol- og overvågningsforanstaltninger samt ved at bekæmpe ulovligt, urapporteret og ureguleret fiskeri.
Find den gældende toldsats for dit produkt i Min handelsassistent.
Oprindelsesregler
For at være berettiget til præferencebehandling skal dit produkt opfylde oprindelsesreglerne i aftalen. Tjek det interaktive"selvevalueringsværktøj vedrørende oprindelsesregler (ROSA)" i My Trade Assistant for at vurdere, om dit produkt opfylder oprindelsesreglerne, og find ud af, hvordan du udarbejder de korrekte dokumenter.
Generelle oplysninger om oprindelsesreglerne og oprindelsesprocedurerne findes i dette afsnit.
Oprindelse er den "økonomiske nationalitet" af handlede varer. Hvis du er ny til emnet, kan du finde en introduktion til hovedbegreberne i vareafsnittet.
Oprindelsesregler
Oprindelsesreglerne er fastsat i protokollen om oprindelsesregler og oprindelsesprocedurer i den samlede økonomi- og handelsaftale mellem EU og Canada (CETA) (EUT L 11 af 14.1.2017, s. 465). Se også de detaljerede retningslinjer for oprindelsesregler.
Har mit produkt "oprindelsesstatus" i henhold til CETA mellem EU og Canada?
For at dit produkt kan komme i betragtning til den lavere præferencetoldsats eller nulpræferencetoldsatsen i henhold til CETA, skal dit produkt have oprindelse i EU eller Canada.
Et produkt "har oprindelse" i EU eller Canada, hvis det opfylder et af følgende krav:
- er fuldt ud fremstillet i EU eller Canada
- er fremstillet udelukkende af materialer med oprindelse i EU eller Canada
- har undergået tilstrækkelig produktion i EU eller Canada i overensstemmelse med de produktspecifikke regler i bilag 5
Se også de indledende noter til bilag 5.
Bilag 5a indeholder desuden bestemmelser om oprindelseskontingenter og alternative produktspecifikke regler for visse produkter.
Eksempler på produktspecifikke regler i EU's handelsaftaler
- reglen om værditilvækst — værdien af alle anvendte materialer uden oprindelsesstatus må ikke overstige en vis procentdel af produktets pris ab fabrik
- ændringen af tariferingen — produktionsprocessen resulterer i en ændring af tariferingen mellem materialer uden oprindelsesstatus og det endelige produkt (f.eks. produktion af papir (kapitel 48 i det harmoniserede system) på grundlag af papirmasse uden oprindelsesstatus (kapitel 47 i det harmoniserede system)
- specifikke aktiviteter – der kræves en specifik produktionsproces, f.eks. spinding af fibre til garn. Sådanne regler anvendes hovedsagelig i tekstil- og beklædningssektoren og i den kemiske sektor.
En kombination af disse forskellige regler er mulig, idet de forskellige regler opfyldes alternativt eller i kombination.
Tips og tricks til at hjælpe med at overholde de produktspecifikke regler
Aftalen giver yderligere fleksibilitet til at hjælpe dig med at overholde de produktspecifikke regler, såsom tolerancer eller kumulation.
Tolerance
- tolerancereglen giver producenten mulighed for at anvende materialer uden oprindelsesstatus, som normalt er forbudt i henhold til den produktspecifikke regel, op til 10 % af produktets pris ab fabrik
- denne tolerance kan ikke anvendes til at overskride en maksimumsværditærskel for materialer uden oprindelsesstatus, der er opført i de produktspecifikke regler
- der gælder særlige tolerancer for tekstilvarer og beklædningsgenstande henhørende under HS-kapitel 50-63, som er opført i bilag 1
Kumulation
CETA indeholder tre måder at kumulere oprindelse på
- bilateral kumulation - materialer med oprindelse i Canada kan medregnes som materialer med oprindelse i EU (og omvendt), når de anvendes i produktionen af et produkt
- fuld kumulation - gør det muligt at tage hensyn til bearbejdningen eller forarbejdningen af materialer uden oprindelsesstatus i EU eller Canada for at bidrage til overholdelsen af den produktspecifikke regel
- mulighedsklausul for udvidet kumulation - materialer med oprindelse i en fælles partner i en frihandelsaftale kan medregnes som materialer med oprindelse i EU eller Canada, når de anvendes til fremstilling af et produkt. Denne bestemmelse er betinget af parternes enighed om de gældende betingelser.
Andre krav
Dit produkt skal også opfylde alle andre gældende krav, der er angivet i protokollen om oprindelsesregler, såsom utilstrækkelig bearbejdning eller forarbejdning eller reglen om uændret tilstand.
Regel om uændret tilstand
Produkter med oprindelsesstatus skal transporteres fra EU til Canada (og omvendt) uden yderligere forarbejdning i et tredjeland.
Nogle transaktioner kan gennemføres i et tredjeland, hvis produkterne forbliver under toldtilsyn
- losning
- genpålæsning
- enhver anden behandling, der er nødvendig for at bevare produkter i god stand eller for at transportere produktet til EU's eller Canadas område
- opbevaring
- opsplitning af sendinger
Toldmyndigheden kan kræve, at en importør dokumenterer, at et produkt, for hvilket importøren anmoder om præferencetoldbehandling, er afsendt i overensstemmelse med transportreglerne.
Toldgodtgørelse
Tilbagebetaling af told, der tidligere er betalt på materialer uden oprindelsesstatus, der anvendes til at fremstille et produkt, der eksporteres i henhold til en præferencetold, er kun tilladt i de første tre år efter CETA's ikrafttræden, dvs. indtil den 21. september 2020.
Oprindelsesprocedurer
Hvis du ønsker at gøre krav på en præferencetold, skal du følge oprindelsesprocedurerne og få dit krav verificeret af toldmyndighederne i det land, hvor du importerer dine varer. Procedurerne er fastsat i afsnit C i protokollen om aftalens oprindelsesregler.
Hvordan ansøger man om præferencetoldbehandling?
Importører kan anmode om præferencetoldbehandling på grundlag af en oprindelseserklæring fra eksportøren.
Oprindelseserklæring
I EU kræves der ikke oprindelsesbevis, hvis produkternes samlede værdi ikke overstiger
- 500 EUR for småforsendelser eller
- 1 200 EUR for produkter, der indgår i rejsendes personlige bagage.
Eksportørens egenerklæring
Eksportører kan selv erklære, at deres produkt har oprindelse i EU eller Canada, ved at fremlægge en oprindelseserklæring.
I EU kan den også udfyldes
- af en eksportør, der er registreret i systemet for registrerede eksportører (REX)
- af enhver eksportør, forudsat at produkternes samlede værdi ikke overstiger 6 000 EUR
Det samme REX-nummer kan også anvendes til visse andre EU-præferencehandelsaftaler (f.eks. EU's handelsaftale med Japan).
- Teksten til oprindelseserklæringen kan udfærdiges på et hvilket som helst af EU's officielle sprog og findes i bilag 2 til protokollen om oprindelsesregler.
- oprindelseserklæringen skal fremgå af en faktura eller et handelsdokument, der beskriver produktet med oprindelsesstatus tilstrækkelig detaljeret til, at det kan identificeres
- oprindelseserklæringen forbliver gyldig i 12 måneder fra den dato, hvor den blev udfyldt af eksportøren
- normalt gælder udtalelsen om oprindelse for én sending, men i Canada kan den også omfatte flere sendinger af identiske produkter i en periode på højst et år
Kontrol af oprindelse
Toldmyndighederne kan kontrollere, om et importeret produkt faktisk har oprindelsesstatus eller opfylder andre oprindelseskrav.
I tvivlstilfælde kan toldmyndigheden kræve, at en importør dokumenterer, at et produkt, for hvilket importøren anmoder om præferencetoldbehandling, er afsendt i overensstemmelse med transportreglerne.
Kontrollen er baseret på følgende principper:
- administrativt samarbejde mellem toldmyndighederne i import- og eksportlandet
- kontrol af produkternes oprindelse foretaget af lokale toldmyndigheder. Importlandets besøg hos eksportøren er ikke tilladt
Når kontrollen er afsluttet, foretager myndighederne i importlandet den endelige bestemmelse af oprindelsen og underretter myndighederne i den importerende part om resultaterne.
Praktisk vejledning om CETA's bestemmelser om oprindelsesregler
Produktkrav
Tekniske regler definerer specifikke egenskaber, som et produkt bør have, såsom design, mærkning, mærkning, emballering, funktionalitet eller ydeevne, og er f.eks. udformet med henblik på at beskytte menneskers sundhed, sikkerhed eller miljøet. Det kan dog være dyrt for de erhvervsdrivende at opfylde forskellige krav på forskellige markeder.
EU's og Canadas tekniske regler og forskrifter er blevet gjort mere kompatible, således at virksomheder kan sælge det samme produkt eller det samme produkt med færre ændringer på begge markeder. Dette gør det muligt for små virksomheder, navnlig mikrovirksomheder, at konkurrere med større virksomheder og deltage i internationale forsyningskæder og e-handel.
CETA indeholder også bestemmelser, der skal sikre gennemsigtighed - f.eks. at interesserede parter på begge sider kan fremsætte bemærkninger til foreslåede tekniske forskrifter, som Canada eller EU kan udarbejde).
Desuden er EU og Canada blevet enige om at styrke forbindelserne og samarbejdet mellem deres standardiseringsorganer samt deres prøvnings-, certificerings- og akkrediteringsorganisationer.
Lettere certificering af regulerede produkter
EU og Canada er blevet enige om at styrke forbindelserne og samarbejdet mellem deres standardiseringsorganer samt deres prøvnings-, certificerings- og akkrediteringsorganisationer.
CETA indeholder bestemmelser, der bidrager til at undgå unødvendige forstyrrelser og sikre gennemsigtighed (f.eks. at interesserede personer på begge sider kan fremsætte bemærkninger til foreslåede tekniske forskrifter, som Canada eller EU kan udarbejde).
Overensstemmelsesvurdering – gensidig accept
Canada og EU er blevet enige om at acceptere obligatoriske overensstemmelsesvurderingscertifikater udstedt af anerkendte overensstemmelsesvurderingsorganer i EU og omvendt for de sektorer, der er omfattet af CETA-protokollen, for at dokumentere overensstemmelse med canadiske krav eller EU-krav.
Protokollen om gensidig anerkendelse af resultaterne af overensstemmelsesvurdering erstatter den eksisterende aftale om gensidig anerkendelse og udvider produktdækningen med mulighed for yderligere udvidelse.
De produkter, der er omfattet af protokollen, er:
- elektrisk og elektronisk udstyr, herunder elektriske installationer og apparater, og tilhørende komponenter
- radio- og teleterminaludstyr
- elektromagnetisk kompatibilitet (EMC)
- legetøj
- byggevarer
- maskiner, herunder dele, komponenter, herunder sikkerhedskomponenter, udskifteligt udstyr og samlinger af maskiner
- måleinstrumenter
- varmtvandskedler, herunder tilhørende apparater
- udstyr, maskiner, apparater, anordninger, kontrolkomponenter, beskyttelsessystemer, sikkerhedsanordninger, kontrolanordninger og reguleringsanordninger samt tilhørende instrumenterings-, forebyggelses- og detektionssystemer til anvendelse i eksplosionsfarlig atmosfære (ATEX-udstyr)
- udstyr til udendørs brug i forbindelse med støjemission i miljøet
- fritidsfartøjer, herunder deres komponenter
Hvordan finder man de godkendte overensstemmelsesvurderingsorganer?
- organer, der er anerkendt i henhold til den eksisterende aftale om gensidig anerkendelse, vil fortsat være det i henhold til CETA
- for at et nyt overensstemmelsesvurderingsorgan kan anerkendes, skal den udpegende part give den anden part de oplysninger, der er anført i bilag 3 til protokollen
NANDO-databasen indeholder bemyndigede og udpegede organisationer og andre relevante oplysninger om overensstemmelsesvurdering.
Godkendte overensstemmelsesvurderingsorganer
- liste over godkendte overensstemmelsesvurderingsorganer udpeget af Canada
- liste over godkendte overensstemmelsesvurderingsorganer udpeget af EU-medlemsstaterne
Fødevarer
CETA strømliner godkendelsesprocesserne yderligere, reducerer omkostningerne og forbedrer forudsigeligheden af handelen med animalske og vegetabilske produkter
- alle produkter, der importeres til EU, skal overholde gældende sundheds- og plantesundhedsstandarder og omvendt
- finde oplysninger om og krav til eksport af fødevarer til Canada
- krav til import af fødevarer til EU
Canadian Food Inspection Agency (CFIA) fastsætter politikker og bestemmelser for import af fødevarer, rå- og hjælpestoffer og landbrugsprodukter.
Canada Border Services Agency (CBSA) er ansvarlig for den indledende importkontrol af fødevarer, rå- og hjælpestoffer og landbrugsprodukter.
Eksempler på mærkningskrav for fødevarer i Canada
- sproglige krav
- almindeligt navn
- nettomængde
- Ingredienser og allergener
- ernæring fakta tabel
- forhandlerens identitet
- "Bedste før", "Pakket på" og udløbsdatoer
- opbevaringsinstruktioner
- oprindelsesland
- Identitetsstandard
Find flere mærkningskrav på Industry Labelling Tool fra Canadian Food Inspection Agency.
Dette er en liste over regler, som du kan finde nyttige, når du eksporterer dine fødevarer til Canada
- Levnedsmiddel- og Narkotikaloven og forordninger
- Lov og forskrifter om forbrugeremballage og -mærkning
- Canada Agricultural Products Act og forordninger
- kødinspektioner og -bestemmelser
- Inspektion af fisk og regler
- Sikker mad til canadierne lov og regler
Dyr og animalske produkter
CETA bekræfter det eksisterende samarbejde mellem EU og Canada på veterinærområdet baseret på en høj grad af gensidig tillid, og det omfatter en yderligere forenkling af godkendelsesprocessen for eksportører.
- Canada genåbner sit oksekødsmarked for 19 EU-medlemsstater
- i tilfælde af et sygdomsudbrud (såkaldt regionalisering) er parterne blevet enige om at minimere handelsrestriktionerne, og handelen fra uberørte områder kan fortsætte uden afbrydelse eller langvarige gengodkendelsesprocesser
Krav vedrørende eksport af dyr og animalske produkter til Canada
- CFIA-weblink med importoplysninger
- Generelt om terrestriske dyrs sundhed - import
- Import og interprovinciale krav til mejeriprodukter
- fisk og skaldyr - import
- kød- og fjerkræprodukter - import
- Godkendelsesstatus for EU-medlemsstaternes kødkontrolsystemer
Planter, frugter og grøntsager
CETA indfører nye procedurer for at forenkle og fremskynde Canadas godkendelsesproces for planter, frugt og grøntsager.
CETA giver Canada mulighed for at erstatte den nuværende landeopdelte og produktopdelte tilgang med EU-dækkende vurderinger og godkendelsesprocedurer for frugt og grøntsager.
Målet er at skabe mere forudsigelige lovgivningsmæssige rammer for eksportører.
For alle produktkategorier blev parterne enige om at fastlægge hasteprocedurer for punkter, der er udpeget som prioriteter.
Oplysninger om og krav til eksport af planter og planteprodukter til Canada
Lægemidler
CETA bygger på gensidig anerkendelse af god fremstillingspraksis og inspektioner af lægemiddelfabrikker, der allerede er indført mellem EU og Canada, og reducerer dobbeltinspektioner.
Det betyder, at du som lægemiddelproducent vil stå over for betydeligt mindre administrative byrder og omkostninger, og at EU's og Canadas tilsynsmyndigheder kan udnytte deres ressourcer bedre ved at reducere dobbeltinspektioner og i stedet fokusere på markeder, hvor der er større risici. Helt konkret
- inspektioner, der udføres på EU's område af en hvilken som helst myndighed i en EU-medlemsstat, accepteres af Canada og omvendt
- inspektioner, der udføres i tredjelande, kan også anerkendes
I dagens globale økonomi kommer 40 % af de færdige lægemidler, der markedsføres i EU, fra udlandet, og det samme gælder 80 % af de aktive lægemiddelbestanddele, der anvendes til at gøre lægemidler tilgængelige i EU.
Yderligere oplysninger: Protokol om gensidig anerkendelse af overholdelses- og håndhævelsesprogrammet for god fremstillingspraksis for farmaceutiske produkter.
Find de specifikke regler og krav til dit produkt i Min handelsassistent.
Tekniske handelshindringer
Selv om tekniske regler er vigtige, kan de til tider udgøre en hindring for den internationale handel og dermed udgøre en betydelig byrde for dig som eksportør.
- Hvis du mener, at du står over for en handelsbarriere, der bremser din virksomhed eller forhindrer dig i at eksportere, kan du fortælle os det.
- indberette, hvad der stopper din eksport til Canada, ved hjælp af onlineformularen, og EU vil analysere din situation og træffe passende foranstaltninger.
Fortoldningsdokumenter og -procedurer
Aftalen sikrer mere gennemsigtige og forenklede toldprocedurer for at lette handelen og reducere virksomhedernes omkostninger.
Dokumenter
Trin for trin-vejledningerne beskriver de forskellige typer dokumenter, du skal forberede til fortoldning af dine produkter.
Afhængigt af dit produkt kan toldmyndighederne kræve alle eller nogle af nedenstående elementer
- handelsfaktura (find de specifikke krav til dens form og indhold i Min handelsassistent)
- pakkeliste
- importlicenser for visse varer
- certifikater, der viser, at dit produkt overholder obligatoriske produktregler, f.eks. sundheds- og sikkerhedskrav, mærkning og emballering
- oprindelsesbevis - oprindelseserklæring
Det præciseres, at du måske ønsker at ansøge om bindende tariferingsoplysninger og/eller bindende oprindelsesoplysninger på forhånd.
Du kan finde detaljerede oplysninger om de dokumenter, du skal fremlægge til fortoldning af dit produkt, under Min handelsassistent.
Procedurer for dokumentation og kontrol af oprindelse
For en beskrivelse af, hvordan du kan bevise dine produkters oprindelse med henblik på at anmode om en præferencetold, og af reglerne for toldmyndighedernes kontrol af oprindelse henvises til afsnittet om oprindelsesregler ovenfor.
Oplysninger om toldproceduren for import og eksport generelt findes i Generaldirektoratet for Beskatning og Toldunion.
Intellektuel ejendomsret og geografiske betegnelser
CETA giver bedre beskyttelse af intellektuelle ejendomsrettigheder for europæiske virksomheder, der eksporterer innovative, kunstneriske, særskilte produkter af høj kvalitet til Canada, og tilbyder beskyttelse af farmaceutiske produkter og geografiske betegnelser.
Canada har styrket sine grænseforanstaltninger mod varemærkeforfalskede varemærker, piratkopierede ophavsretsbeskyttede varer og forfalskede varer med geografiske betegnelser ved at indføre en mulighed for, at toldmyndighederne kan tilbageholde formodede forfalskede varer.
Intellektuel ejendomsret
Handelsaftalen indeholder også moderne regler til beskyttelse og håndhævelse af intellektuelle ejendomsrettigheder.
Ophavsret i den digitale tidsalder
Med CETA har Canada indvilliget i at tilpasse sin ordning for beskyttelse af ophavsret til følgende "internettraktater" fra Verdensorganisationen for Intellektuel Ejendomsret (WIPO)
- WIPO-traktaten om ophavsret
- WIPO-traktaten om fremførelser og fonogrammer
Internettraktaterne fastsætter normer, der forhindrer uautoriseret adgang til og brug af kreative værker online eller i digital form, som er vigtige for vores kreative industrier.
Aftalen indeholder vigtige bestemmelser om begrænsninger af internetudbyderes ansvar for krænkende indhold, når de opfylder en række betingelser, f.eks. et system til effektiv anmeldelse af sådant indhold.
Canada har også indvilliget i at sikre, at rettighedshavere effektivt kan bruge teknologi til at beskytte deres rettigheder og licensere deres værker online.
- f.eks. ydes der beskyttelse og effektive retsmidler mod omgåelse af tekniske foranstaltninger (såsom kryptering), der anvendes af rettighedshavere til at beskytte deres rettigheder
- desuden er det forbudt bevidst at ændre eller slette elektroniske "oplysninger om rettighedsforvaltning" — dvs. oplysninger, der ledsager beskyttet materiale, og identificere værket, dets ophavsmænd, udøvende kunstnere eller ejere samt vilkårene og betingelserne for dets anvendelse
Radio- og tv-rettigheder
Canada indvilligede også i at beskytte europæiske kunstneres rettigheder bedre ved at give udøvende kunstnere eneret til at tillade eller forbyde udsendelse ved hjælp af trådløse midler og kommunikation til offentligheden af deres fremførelser.
Disse rettigheder vil sikre, at kunstnere, både europæiske og canadiske, belønnes for deres kreativitet og har incitamenter til fortsat at skabe nye kunstneriske værker.
- Europæiske kunstnere kan få royalties fra f.eks. caféer og detailforretninger, der spiller musik for at tiltrække forbrugere
- Canada vil sikre, at der betales et enkelt rimeligt vederlag for udsendelse ved hjælp af trådløse midler eller for kommunikation til offentligheden, og dette vederlag vil blive delt mellem de relevante udøvende kunstnere og fonogramfremstillere.
Beskyttelse af plantesorter
Canada indvilligede også i at styrke beskyttelsen af plantesorter på grundlag af 1991-akten til den internationale konvention om beskyttelse af plantenyheder (UPOV).
Det betyder, at innovative plantesorter, der f.eks. kan føre til bedre udbytter, vil blive beskyttet og derfor sandsynligvis vil blive indført hurtigere på det canadiske marked til gavn for landbrugere og forbrugere.
EU er en stor leverandør af nye plantesorter. Denne vigtige forsknings- og innovationsaktivitet er beskyttet af en sui generis-type intellektuel ejendomsret kaldet EF-sortsbeskyttelse. Dette vedrører ikke anvendelsen af genetisk modificerede organismer.
Bekæmpelse af forfalskninger
Canada blev også enige om at styrke sine grænseforanstaltninger mod forfalskede varemærker, piratkopierede ophavsretsbeskyttede varer og varer med forfalskede geografiske betegnelser, navnlig ved at indføre en mulighed for, at toldmyndighederne på eget initiativ kan tilbageholde forfalskede varer.
- Canadas kompetente myndigheder kan handle på eget initiativ for midlertidigt at tilbageholde varer, der mistænkes for at krænke en intellektuel ejendomsrettighed
- mærker behøver ikke at være individuelt registreret hos de canadiske toldmyndigheder for at være omfattet af beskyttelse
Canada vil indføre eller opretholde procedurer, i henhold til hvilke en rettighedshaver kan anmode sine kompetente myndigheder om at suspendere frigivelsen eller tilbageholde varer, der mistænkes for at krænke en intellektuel ejendomsrettighed.
Canada har også indført muligheden for, at de retslige myndigheder kan træffe de nødvendige foreløbige foranstaltninger og udstede forbud og forbud direkte mod mellemmænd, der bringer forfalskede varer på markedet.
Lægemidler
CETA forbedrer intellektuelle ejendomsrettigheder for innovative lægemidler på tre måder
- innovatorer, der er indehavere af et farmaceutisk patent, får ret til at appellere afgørelser om markedsføringstilladelser i Canada på samme måde, som andre producenter allerede kunne
- Canada forpligter sig til sin nuværende databeskyttelsesordning (6 + 2 år) og skaber dermed retssikkerhed på et område, hvor langsigtede investeringer er afgørende
- Canada vil indføre en ordning for retablering af patentperioder i overensstemmelse med EU-systemet for at kompensere for uberettigede forsinkelser i markedsføringsgodkendelsesprocessen, herunder en maksimal periode for supplerende beskyttelse (2 år) — parterne blev enige om muligheden for undtagelser med henblik på eksport til tredjelande
Læs mere om IP-beskyttelse i EU.
Den europæiske helpdesk for intellektuelle ejendomsrettigheder tilbyder en hjælpetjeneste for direkte støtte vedrørende intellektuel ejendomsret. Rådgivning og støtte om spørgsmål vedrørende intellektuelle ejendomsrettigheder uden for EU-markedet.
Geografiske betegnelser
Geografiske betegnelser for vin og spiritus, der er beskyttet i Canada og EU, er opført i henholdsvis bilag III, litra a), og bilag IV, litra a), til aftalen fra 2004 om handel med vin og spiritus.
Ud over de geografiske betegnelser, der er beskyttet i henhold til aftalen mellem EU og Canada om vin og spiritus, der er integreret i CETA, har Canada indvilliget i at beskytte 143 geografiske betegnelser – særlige føde- og drikkevarer fra bestemte byer eller regioner i EU.
Canada vil beskytte disse traditionelle europæiske produkter mod efterligninger på stort set samme måde, som EU gør. Det vil være ulovligt at vildlede forbrugerne om et produkts virkelige oprindelse, f.eks. ved at anvende flag, der fejlagtigt henviser til en beskyttet geografisk betegnelse i EU eller det land, hvor det pågældende produkt med en geografisk betegnelse kommer fra. EU-rettighedsindehavere vil kunne anvende en administrativ procedure til at opretholde geografiske betegnelsers rettigheder i Canada i stedet for kun at basere sig på længerevarende og mere komplekse procedurer i det nationale retssystem.
Liste over geografiske betegnelser, der er beskyttet i Canada
Listen kan udvides til at omfatte andre produkter i fremtiden, hvis EU og Canada er enige herom.
Yderligere oplysninger om beskyttelsen af geografiske betegnelser i Canada takket være CETA findes i denne praktiske vejledning.
Med hensyn til de geografiske betegnelser, der er opført i aftalen fra 2004 om handel med vin og spiritus, skal rettighedshaverne til disse geografiske betegnelser registrere deres geografiske betegnelser hos Canadian Intellectual Property Office for at blive beskyttet i Canada.
Proceduren for registrering er forklaret her.
Elektronisk handel
I kapitlet om elektronisk handel nævnes det i de generelle bestemmelser, at parterne anerkender betydningen af at lette SMV'ers brug af elektronisk handel.
Tjenesteydelser
CETA sikrer retssikkerhed for leverandører af tjenesteydelser fra EU og Canada ved at forpligte til en høj grad af liberalisering i Canada og EU.
EU får bedre adgang til det canadiske marked, navnlig for maritime tjenesteydelser.
Gradvis liberalisering og gennemsigtighed
Canada kan ikke indføre nye kvoter eller nye diskriminerende foranstaltninger over for EU's tjenesteydere, undtagen i et begrænset antal følsomme sektorer. Aftalen sikrer også, at EU-tjenesteudbydere kan drage fordel af
- en højere grad af markedsadgang, der går videre end Canadas WTO-forpligtelser
- de fleste fremtidige liberaliseringer, som Canada måtte gennemføre
Canada har fjernet en række begrænsninger på statsborgerskab og opholdsbetingelser for en række fagfolk til at praktisere i Canada, herunder
- jurister
- revisorer
- arkitekter
- ingeniører
Inden for telekommunikation og post- og kurertjenester har Canada for første gang fastlåst den fremtidige liberalisering.
Søfart
En ny åbning af det canadiske marked for søtransport vil gøre det lettere for EU's rederier og deres større fartøjer at operere i Canada for at forsyne sig på den vigtige rute mellem Montreal og Halifax.
Begge havne er vigtige på den canadiske østkyst. Montreal er en stor havn, der håndterer 1,4 millioner standardcontainere (i alt import- og eksportcontainere i 2015), mens Halifax håndterer 0,4 millioner tyve-fods tilsvarende enheder (TEU'er) (2015).
EU er langt den førende i verden inden for opmudringstjenester. Med CETA åbner Canada også sit marked for opmudringsaktiviteter for EU-operatører, et marked, der anslås at have en værdi på mellem 150 mio. CAD og 400 mio. CAD om året (ca. 104 mio. EUR og 278 mio. EUR om året).
Reguleringsmæssige discipliner
Ud over de ambitiøse markedsadgangsforpligtelser omfatter CETA også innovative og stærke reguleringsmæssige discipliner, der supplerer og forbedrer de markedsadgangsforpligtelser, som de to parter har påtaget sig.
Disse reguleringsmæssige discipliner omfatter et af de mest omfattende og omfattende sæt af gensidigt bindende discipliner om indenlandsk regulering, der beskæftiger sig med licens- eller tilladelsesordninger for næsten alle tjenesteydelser og investeringsaktiviteter. Teksten sikrer retfærdige og gennemsigtige ordninger for alle ansøgere og gør godkendelsesprocessen så gnidningsløs som muligt.
Fagfolks bevægelighed
Den aftalte pakke om midlertidig indrejse for erhvervsudøvere omfatter følgende ydelser:
- EU-virksomheder kan udstationere deres virksomhedsinternt udstationerede i Canada i op til 3 år – på grundlag af tidligere aftaler gælder denne fordel generelt for alle sektorer
- en forlænget opholdsperiode for erhvervsdrivende – leverandører af kontraktbaserede tjenesteydelser eller selvstændige erhvervsdrivende (defineret i aftalen) vil kunne opholde sig på den anden parts område i en periode på 12 måneder (dobbelt så lang tid, som det tidligere var muligt)
Leverandører af kontraktbaserede tjenesteydelser nyder godt af bedre indrejse- og opholdsbetingelser (f.eks. ikkediskriminerende behandling i forhold til canadiske leverandører) i yderligere sektorer. Disse omfatter
- Rådgivning og konsulentbistand i forbindelse med
- minedrift
- telekommunikationstjenester
- post- og kurervirksomhed
- forsikring og forsikringsrelaterede tjenesteydelser
- andre finansielle tjenesteydelser
- transport
- fremstilling
- Vedligeholdelse og reparation af udstyr, f.eks.
- fartøjer, jernbanetransportudstyr
- motorkøretøjer, motorcykler, snemobiler og vejtransportudstyr
- luftfartøjer og dele dertil
- metalprodukter, andre maskiner end kontormaskiner og andre typer udstyr og husholdningsartikler
- Videnskabelig og teknisk konsulentvirksomhed i tilknytning hertil
- Miljøtjenester
Nye profiler: præferentiel adgang til Canadas marked og ikkediskriminerende behandling i Canada vil også gælde for nye kategorier af EU-leverandører som defineret i aftalen: investorer, forretningsrejsende på kort sigt og teknologer.
Canada vil give ægtefæller til virksomhedsinternt udstationerede i EU en behandling svarende til den, der gives ægtefæller til canadiske virksomhedsinternt udstationerede i EU.
Gensidig anerkendelse af kvalifikationer
For at lette mobiliteten for højt kvalificerede fagfolk mellem EU og Canada fastlægger CETA en ramme for gensidig anerkendelse af erhvervsmæssige kvalifikationer og fastlægger de generelle betingelser og retningslinjer for forhandling af erhvervsspecifikke aftaler.
CETA udgør en detaljeret ramme for forhandling og indgåelse af aftaler om gensidig anerkendelse af erhvervsmæssige kvalifikationer.
Aftalen overlader det til begge parters sammenslutninger af lovregulerede erhverv at indlede forhandlingsprocessen om en aftale om gensidig anerkendelse ved at fremsætte henstillinger til det relevante CETA-udvalg og nå til enighed om de specifikke betingelser. Når sammenslutningerne er nået til enighed om principperne og følger de procedurer, der er fastsat i rammen, bliver aftalen om gensidig anerkendelse juridisk bindende, hvilket sikrer, at europæiske erhvervsudøvere kan få deres kvalifikationer anerkendt af de kompetente myndigheder i Canada og omvendt.
EU og Canada er nået til enighed om en aftale om gensidig anerkendelse for arkitekter, som trådte i kraft den 18. december 2025. MRA giver EU-arkitekter mulighed for at opnå en canadisk arkitektlicens. Det giver også canadiske arkitekter mulighed for at opnå en licens i en EU-medlemsstat. For at gøre dette skal de opfylde visse kvalifikations- og erfaringsbaserede kriterier. Yderligere oplysninger findes på siden Anerkendelse af kvalifikationer.
Flere oplysninger
Overvejer du at eksportere tjenester til eller investere i Canada? Gennemse Min handelsassistent for tjenesteydelser og investeringer. Du kan finde oplysninger om 100 servicesektorer, de vigtigste krav, du skal opfylde, nyttige links samt de kompetente myndigheders kontaktoplysninger.
Offentlige indkøb
Med CETA kan EU-virksomheder nu byde på canadiske offentlige udbud på alle tre niveauer af offentlige udbud: føderale, provinsielle og kommunale.
I Canada har provinser og territorier jurisdiktion over offentlige goder som f.eks.
- sundhedspleje
- uddannelse
- velfærd
- transport inden for provinsen.
Kommunerne forvalter
- lokal transport
- skolebestyrelser
- offentlige forsyningsvirksomheder m.v.
De ordregivende enheder, der er omfattet af CETA, findes i bilag 19-1 til 19-8.
CETA skaber også retssikkerhed for, at canadiske offentlige agenturer og organer ikke vil kunne forskelsbehandle europæiske virksomheder – dvs. begrænse virksomhedernes adgang til et offentligt udbud.
Leverandører kan anfægte indkøbsbeslutninger, som de mener strider mod forpligtelserne i aftalen. I Canada varetager Canadian International Trade Tribunal ("CITT") denne rolle.
Canada har gjort udbudsproceduren mere gennemsigtig ved at offentliggøre alle sine offentlige udbud på et enkelt websted for offentlige udbud kaldet CanadaBuys. Bemærk, at du skal registrere dig på denne side for at kunne byde på det canadiske marked.
For at finde ud af, om du har ret til at deltage i et bestemt offentligt udbud uden for EU, kan du bruge My Trade Assistant for Procurement
Investeringer
Når CETA træder endeligt i kraft, vil den give EU's og Canadas investorer større forudsigelighed, gennemsigtighed og beskyttelse af deres investeringer i henholdsvis Canada og EU.
CETA's bestemmelser om investeringsbeskyttelse og det nye investeringsdomstolssystem vil sikre et højt beskyttelsesniveau for investorer, samtidig med at regeringernes ret til at regulere og forfølge offentlige politiske mål såsom beskyttelse af sundhed, sikkerhed eller miljøet bevares fuldt ud.
ICS er et klart brud med den gamle tilgang til tvistbilæggelse mellem investorer og stater (ISDS) og viser EU's og Canadas fælles vilje til at etablere et mere retfærdigt, gennemsigtigt og institutionaliseret system til bilæggelse af investeringstvister.
Investeringsbestemmelserne i CETA vil også erstatte de otte eksisterende bilaterale investeringsaftaler mellem visse EU-medlemsstater og Canada.
Tærsklen for revision af opkøb af canadiske virksomheder i henhold til Investment Canada Act forhøjes betydeligt fra de nuværende 354 mio. CAD til 1,5 mia. CAD. Dette gælder for alle andre EU-investorer end dem, der er statsejede virksomheder.
Hvis du planlægger at investere i Canada, kan du finde ud af mere her.
NB: Investeringsbeskyttelsen og investeringsdomstolssystemet samt adgangen til markedet for porteføljeinvesteringer vil ikke blive anvendt midlertidigt i overensstemmelse med Rådets afgørelse (EU) 2017/38 af 28. oktober 2016 om midlertidig anvendelse af den samlede økonomi-og handelsaftale (CETA) mellem Canada på den ene side og Den Europæiske Union og dens medlemsstater på den anden side (EUT L 11 af 14.1.2017, s. 1080–"1081 (http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=uriserv:OJ.L_.2017.011.01.1080.01.ENG).
Links og kontakter
Den Europæiske Union |
Den Europæiske Unions delegation i Canada Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning 150 Metcalfe Street, Ottawa, Ontario, K2P 1P1 Tlf.: +1 6132386464 E-mail: Delegation-Canada@eeas.europa.eu |
ØSTRIG |
Det østrigske erhvervskammer (Wirtschaftskammer Österreich, WKÖ) I CANADA Østrigs generalkonsulat — handelsafdelingen fordel Østrig Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning 30 St Clair Avenue West, Toronto, Ontario, M4V 3A1 Tlf.: +1 4169673348 E-mail: toronto@advantageaustria.org Tlf.: +1 5148493708 E-mail: montreal@advantageaustria.org
Adresse: 445 Wilbrod Street, Ottawa, Ontario, K1N 6M7 Tlf. +1 6137891444 E-mail: ottawa-ob@bmeia.gv.at |
Belgien |
I CANADA Flandern/Vallonien/Bruxelles Handelsrepræsentant for Ontario, Manitoba Adresse: 2 Bloor Street West — Suite 2508, Toronto, Ontario, M4W 3E2 Få vejledning Tlf. +1 416515-7777 E-mail: toronto@awex-wallonia.com
Adresse: Du har tilføjet Boulevard de Maisonneuve West — Suite 1600,Montreal (Québec) H3A 3L4 til Gemte sider Tlf.: +1 514289-9955 E-mail: montreal@fitagency.com
Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning 1250 René-Lévesque West — Suite 4115, Montreal, Québec, H3B 4W8 Tlf.: +1 514939-4049
Adresse: 1010 Sherbrooke West — Suite 2404, Montreal, Québec, H3A 2R7 Få vejledning Tlf.: +1 514286-1581 E-mail: info@bruxelles-canada.com
Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning 360 Albert Street, 8th floor, Ottawa, Ontario, K1R 7X7 Tlf.: +1 6132367267 E-mail: ottawa@diplobel.fed.be |
BULGARIEN |
I CANADA Adresse: 325 Stewart Street, Ottawa, Ontario, K1N 6K5 Tlf.: +1 613893215 E-mail: Embassy.Ottawa@mfa.bg |
KROATIEN |
Eksportportal Izvozni-portalen I CANADA Adresse: 229 Chapel St, Ottawa, Ontario, K1N 7Y6 Tlf.: +1 6135627820 E-mail: croemb.ottawa@mvep.hr
Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning 918 Dundas Street East, Mississauga, Ontario, L4Y 2B8 Tlf.: +1 9052779051 E-mail: Genmiss@mvep.hr |
CYPERN |
Handelsservice I CANADA Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning 150 Metcalfe Street, Ottawa, Ontario, K2P 1P1 Tlf.: +1 6135630727 E-mail: ottawahighcom@mfa.gov.cy
Æreskonsulat Adresse: Få rutevejledning Adresse: 435 Donald Street, Coquitlam, Britisk Columbia, V3K 3Z9 Tlf.: +1 6049362268 E-mail: tberggre@sfu.ca
Adresse: 13 East 40th Street, New York, NY 10016 Tlf.: +1 2122139100 E-mail: ctncy@cyprustradeny.org |
TJEKKISKE REPUBLIK |
I CANADA Adresse: 6707 Elbow Drive SW, T2V0E5 Calgary, Alberta, T2H 0S7 Tlf.: +1 4032694924 E-mail: Du har tilføjet calgary@czechtrade.cz Adresse: 251 Cooper Street, Ottawa, Ontario, K2P 0G2 Tlf. +1 6135623875 Web: http://www.mzv.cz/ottawa/en/ E-mail: ottawa@embassy.mzv.cz E-mail: commerce_ottawa@mzv.cz
Den Tjekkiske Republiks generalkonsulat Adresse: 2 Bloor Street West, Suite 1500, Toronto, Ontario, M4W 3E2 Web: www.mzv.cz/toronto E-mail: toronto@embassy.mzv.cz E-mail: commerce_toronto@mzv.cz |
DANMARK |
Udenrigsministeriet Eksportrådet I CANADA Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning 2 Bloor Street West, Toronto, Ontario, M4W 3E2 Tlf.: +1 416962-5661 E-mail: yyzhkt@um.dk Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning 47 Clarence Street, Ottawa, Ontario, K1N 9K1 Tlf.: +1 6135621811 E-mail: ottamb@um.dk |
ESTLAND |
Virksomhed Estland (EAS) I CANADA Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning 260 Dalhousie Street, Ottawa, Ontario K1N 7E4 Tlf.: +1 6137894222 E-mail: embassy.ottawa@mfa.ee |
FINLAND |
I CANADA Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning 55 Metcalfe Street, Ottawa, Ontario, K1P 6L5 Tlf.: +1 6132882233 E-mail: embassy@finland.ca E-mail: sanomat.ott@formin.fi |
FRANKRIG |
I CANADA Handelsrepræsentant i Canada: Business Frankrig Toronto Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning 154 University Avenue Suite 400, Toronto, M5H 3Y9 Tlf.: +1 4169771257
Montreal: Bureau Business France (Business France) Adresse: 1501 McGill College, Bureau 1120, Montreal, QC H3A 3M8 Tlf.: +1 5146704000
Vancouver: Adresse: Få rutevejledning 1111 Melville Street, Suite 320 Vancouver, Britisk Columbia V6E 3V6 Tlf.: +1 6046390923 E-mail: canada@businessfrance.fr
Adresse: 42 Sussex Drive, Ottawa, Ontario, K1M 2C9 Tlf.: +1 6137891795 E-mail: politique@ambafrance-ca.org |
TYSKLAND |
Tyskland Handel og Investering (GTAI) I CANADA Det canadiske tyske handelskammer Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning 480 University Avenue, Toronto, Ontario, M5G 1V2 Tlf.: +1 416598-3355 E-mail: info@germanchamber.ca
Adresse: 1 Waverley Street, Ottawa, Ontario, K2P 0T8, Canada Tlf.: +1 613 232 1101 E-mail: info@ottawa.diplo.de |
GRÆKENLAND |
Virksomhed Grækenland Investering og handel I CANADA Adresse: 80 MacLaren Street Ottawa, Ontario, K2P 0K6 Tlf.: +1 6132386271 E-mail: ecocom-ottawa@mfa.gr
Generalkonsulatet Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning 1075 Bay Street, Toronto, Ontario, M5S 2B1 Tlf.: +1 4165150133 E-mail: ecocom-toronto@mfa.gr |
UNGARN |
Hungarian National Trading House Det ungarske agentur for investeringsfremme I CANADA Adresse: 175 Bloor Street East, Suite 1109, South Tower, Toronto Tlf.: +1 6473492550 E-mail: mission.tor@mfa.gov.hu
Adresse: 299 Waverley St., Ottawa, K2P 0V9 Tlf.: +1 6132307560 E-mail: mission.ott@mfa.gov.hu |
IRLAND |
I CANADA Handelsrepræsentant i Canada: Enterprise Ireland (virksomhed i Irland) Adresse: 2 Bloor St. W, Suite 1501, Toronto, Ontario, M4W 3E2 Tlf.: +1 4169345033 E-mail: client.service@enterprise-ireland.com E-mail: neil.cooney@Enterprise-Ireland.com
Adresse: Få rutevejledning Adresse: 130 Albert St, Ottawa, Ontario, K1P 5G4 Tlf.: +1 6132336281 E-mail: embassyofireland@rogers.com |
ITALIEN |
I CANADA Det italienske agentur for handelsfremme under Italiens generalkonsulat Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning 365 Bloor Street East, Toronto, Ontario, M4W 3L4 E-mail: toronto@ice.it Tlf.: +1 4165981566
Adresse: Beliggenhed og kontaktoplysninger Adresse: 1720 Rue Sherbrooke, Montreal, Québec, H3A 3G4 Tlf.: +1 5142840265 E-mail: montreal@ice.it
Adresse: 275 Slater St, Ottawa, Ontario, K1P 5H9 Tlf.: +1 6132322401 E-mail: ambasciata.ottawa@esteri.it |
LETLAND |
Letlands investerings- og udviklingsagentur I CANADA Adresse: 350 Sparks St, Ottawa, Ontario, K1R 7S8 Tlf.: +1 6132386014 E-mail: embassy.canada@mfa.gov.lv |
Litauen |
I CANADA Adresse: 150 Metcalfe Str #1600, Ottawa, Ontario, K2P 1P1 Tlf. +1 61356754 58 E-mail: amb.ca@urm.lt |
LUXEMBOURG |
I CANADA Æreskonsulat i Ottawa Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning Adresse: 1150 O'Connor Street, Ottawa, Ontario, K1P 1A4 Tlf.: +1 6137554091 E-mail: luxconsulottawa@gmail.com
Adresse: 2200 Massachusetts Avenue, NW, Washington, DC. 20008 Tlf. +1 2022654171 E-mail: luxembassy.was@mae.etat.lu |
MALTA |
I CANADA Canadas generalkonsulat i Toronto Adresse: 3300 Bloor St W, Etobicoke, Ontario, M8X 2X3 Tlf.: +1 4162070922 E-mail: maltaconsulate.toronto@gov.mt |
Nederlandene |
Det nederlandske erhvervsagentur Ondernemersplein — en onlineportal for udenlandske og nederlandske nystartede virksomheder I CANADA Adresse: 350 Albert Street, Suite 2020 Ottawa, Ontario, K1R, 1A4 Tlf.: +1 613 237 503 E-mail: ott@minbuza.nl
Generalkonsulatet i Toronto Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning 1 Dundas Street West, Toronto, Ontario, M5G 1Z3 Tlf.: +1 416 595 2402 Web: www.hollandtradeandinvest.com |
POLEN |
Det polske agentur for investeringer og handel (tidligere det polske agentur for information og udenlandske investeringer) Formandens sekretariat: Tlf.: +48 223349871 Afdelingen for udenlandske investeringer: Tlf.: +48 223349875 Institut for Økonomisk Udvikling: Tlf.: +48 223349820 Afdelingen for økonomisk fremme: Tlf.: +48 223349926 Informations- og kommunikationsafdelingen: Tlf.: +48 223349994
I CANADA Det polske investerings- og handelsagentur i Toronto Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning 438 University Avenue, Toronto, Ontario, M5G 2K8 E-mail: zack.labieniec@paih.gov.pl
Adresse: 443 Daly Ave, Ottawa, Ontario, K1N 6H3 Tlf. +1 6137890468 E-mail: ottawa.amb.sekretariat@msz.gov.pl Republikken Polens generalkonsulat i Toronto Adresse: 2603 Lake Shore Blvd. West, Toronto, Ontario, M8V 1G5 Tlf.: +1 4162525471 Tlf.: +1 4164645405 E-mail: toronto.info@msz.gov.pl
Republikken Polens Generalkonsulat i Vancouver Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning 1177 West Hastings Street, Vancouver, Britisk Columbia, V6E 2K3 Tlf. +1 6046883458 E-mail: vancouver.info@msz.gov.pl
Republikken Polens konsulat i Montreal Adresse: 3501 Avenue du Musée, Montreal, Québec, QC H3G 2C8 Tlf. +1 6137890468 E-mail: michal.falenczyk@msz.gov.pl |
PORTUGAL |
aicep Portugal Global — handels- og investeringsagenturet I CANADA Handels- og investeringsagenturet: aicep Toronto (flertydig) Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning 438 University Avenue, Toronto, Ontario, M5G 2K8 Tlf.: +1 4169214925 E-mail: aicep.toronto@portugalglobal.pt
Adresse: 645 Island Park Dr, Ottawa, Ontario, K1Y 0B8 Tlf.: +1 6137290883 E-mail: ottawa@mne.pt |
Rumænien |
Ministeriet for Erhvervsmiljø, Handel og Iværksætteri Rumæniens handels- og industrikammer I CANADA Rumæniens kontor for økonomisk og handelsmæssig fremme Adresse: Beliggenhed og kontaktoplysninger Adresse: 1010, Rue Sherbrooke Ouest, Montreal, Québec, H3A 2R7 Tlf.: +1 5145048235 E-mail: romtrade.mtl@videotron.ca
Adresse: 655 Rideau St, Ottawa, Ontario, K1N 6A3 Tlf.: +1 6137893709 E-mail: ottawa@mae.ro |
SLOVAKIET |
I CANADA Adresse: 50 Rideau Terrace, Ottawa, Ontario, K1M 2A2 Tlf.: +1 6137494442 E-mail: emb.ottawa@mzv.sk |
SLOVENIEN |
I CANADA Adresse: 150 Metcalfe Street Suite 2200, Ottawa, Ontario, K2P 1P1 Tlf.: +1 6135655781 E-mail: sloembassy.ottawa@gov.si |
SPANIEN |
ICEX — Det spanske institut for udenrigshandel I CANADA Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning 151 Slater Street, Ottawa, Ontario, K1P 5H3 Tlf.: +1 6132360409 E-mail: ottawa@comercio.mineco.es
Toronto Trade Promotion Office Adresse: Du har tilføjet 170 University Ave #602, Toronto, Ontario, M5H 3B3 til Gemte sider Tlf.: +1 4169670488 E-mail: toronto@comercio.mineco.es
Adresse: 74 Stanley Ave, Ottawa, Ontario, K1M 1P4 Tlf.: +1 6137472252 E-mail: emb.ottawa@mae.es |
SVERIGE |
Business Sweden — Det svenske handels- og investeringsråd I CANADA Handelsrepræsentant i Canada: Erhvervslivet i Sverige Adresse: Du har tilføjet Suite 2120, Toronto Ontario M4W 3E2 til Gemte sider Tlf.: +1 4169228152 E-mail: toronto@business-sweden.se
Adresse: 377 Dalhousie Street, Ottawa Ontario, K1N 9N8 Tlf.: +1 6132448200 E-mail: sweden.ottawa@gov.se |
Handelskamre og erhvervssammenslutninger
Den Europæiske Union |
Den Europæiske Unions handelskammer i Canada (EUCCAN) Adresse: Tilbage til kortet Få rutevejledning 480 University Avenue, Toronto, Ontario, M5G 1V2 Tlf.: +1 4165987087 E-mail: info@euccan.com
EU's handelskammer i det vestlige Canada E-mail: info@eu-canada.com En liste over lokale og bilaterale EU-handelskamre og erhvervssammenslutninger i Canada findes på webstedet for EU's handelskammer i Canada (http://www.euccan.com). EUCCAN er en paraplyorganisation for disse meget forskelligartede strukturer og organisationer. |
Informationsværktøjer
Disse syv faktablade forklarer, hvad CETA er, og hvad fordelene er
- En oversigt over CETA - De 7 vigtigste dele af aftalen
- CETA og landbrug – Sådan gavner EU's landbrug
- De strategiske fordele ved CETA – samarbejde om at forme globaliseringen
- Sikkerhedsforanstaltninger i CETA - Seks måder, hvorpå CETA garanterer EU's interesser
- Standarder og værdier i CETA - En progressiv aftale om bæredygtig udvikling
- I tal - Handelsforbindelserne mellem EU og Canada
- Forhandlingsprocessen - Opnåelse af en aftale
Find ud af, hvordan du deltager i offentlige indkøbsprocesser i Canada
- Praktisk vejledning til EU's virksomheder om, hvordan de kan deltage i offentlige indkøbsprocesser i Canada
- Vejledning om offentlige indkøbsprocesser, og hvordan de er organiseret i Canada og dets provinser
Læs mere om de forretningsmuligheder, der ligger i den samlede økonomi- og handelsaftale mellem EU og Canada
Yderligere links
Brochure for virksomheder – beskriver fordele, kapitel for kapitel, og giver praktiske tips til virksomheder
Infografik illustrerer fordelene ved CETA pr. EU-medlemsstat
Trin-for-trin guide til eksportører til Canada
Virksomhedshistorier og udtalelser
SMV-henstilling
I september 2018 nåede Det Blandede CETA-Udvalg til enighed om en specifik henstilling til SMV'er om, at hver part giver onlineoplysninger til SMV'er fra den anden part om CETA, og at EU og Canada samarbejder, således at handelsaftalen kommer SMV'er til gode.
Canadisk websted til støtte for SMV'er i EU, der eksporterer til Canada