30 juni 2026

EU anvender 3 EUR i told pr. vare på e-handelsforsendelser af lav værdi

En af de største ændringer i importen af e-handel af lav værdi siden indførelsen af one-stop-shoppen for import (IOSS) i 2021 er afskaffelsen af toldfritagelsen for import af lav værdi til EU fra den 1. juli 2026.

Indtil nu har varer, der afsendes fra tredjelande med en reel værdi på 150 EUR eller derunder, kunnet indføres i EU uden at skulle betale told. Denne fritagelse, kendt som toldfritagelse af lav værdi, forsvinder med ikrafttrædelsen af Rådets forordning (EU) 2026/382, som også indfører en midlertidig told på 3 EUR pr. vare, der finder anvendelse fra den 1. juli 2026 til den 1. juli 2028, som er den dato, der er planlagt for lanceringen af EU's tolddatacenter som fastsat i EU's toldreform. Fra dette tidspunkt vil varerne være omfattet af den normale tarif i henhold til deres tarifering, medmindre den forlænges, hvis denne infrastruktur ikke er operationel inden for fristen.

Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2026/1200, der blev offentliggjort den 8. juni, tilpasser de specifikke mekanismer for toldbehandling, garantier, angivelser og nye produktidentifikationsforpligtelser, således at tolden på 3 EUR kan anvendes operationelt og i overensstemmelse med eksisterende nationale IT-systemer.

Kommissionen har også offentliggjort en særlig vejledning om anvendelsen af denne midlertidige told på 3 EUR på import af lav værdi, referencedokumentet til fortolkning af, hvordan den nye ordning skal anvendes i H1-, H6- og H7-angivelser, samt til forberedelse af told- og logistiksystemer, inden de nye datakrav træder i kraft.

Begge tekster præciserer, at tolden på 3 EUR finder anvendelse på alle forsendelser med en reel værdi på 150 EUR eller derunder, der svarer til fjernsalg (B2C) af importerede varer, uanset hvilken momsordning der anvendes (IOSS, særlige ordninger eller standardimportmoms), og hvilken type angivelse der anvendes (H1, H6 eller H7). Denne told gælder også for varer, der tidligere var udelukket fra toldfritagelsen, såsom alkohol, parfume og tobak, og det er ikke længere relevant, om varerne sendes direkte til modtageren eller ej.

Hvad "post" står for

Gebyret på 3 EUR anvendes pr. angivet vare, hvor "vare" betyder hver enhed af et produkt, der er angivet på en separat linje. Kommissionen definerer specifikt "vare" som en eller flere varer i en forsendelse, der har samme tarifering, beskrivelse og, hvor det er relevant, oprindelse. På grund af de nuværende IT-systemers begrænsninger vil taksten på 3 EUR imidlertid automatisk blive anvendt pr. angivelseslinje, uanset antallet af varer på denne linje, forudsat at forsendelsens samlede egenværdi ikke overstiger 150 EUR.

Denne sondring har direkte økonomiske konsekvenser afhængigt af den anvendte angivelsestype. I tilfælde af en forsendelse med tre varer, der har samme KN-kode (8 cifre), men en anden Taric-kode (10 cifre): I H6 eller H7 kunne de samles i en enkelt linje og kun beskattes med 3 EUR, mens de i H1 ville generere tre forskellige linjer og i alt 9 EUR. Dette skyldes, at det krævede tariferingsniveau varierer afhængigt af angivelsestypen:

  • I H6-angivelsen skal der foretages en 8-cifret tarifering (den kombinerede nomenklatur, KN). Varer med forskellige Taric-koder, men med samme KN-kode, kan også grupperes på én linje med en enkelt tarif på 3 EUR.
  • I H7-angivelsen er det krævede niveau 6 cifre (det harmoniserede system, HS). Varer med en anden Taric-kode, men med samme HS-kode, kan grupperes på en enkelt linje og beskattes med en enkelt tarif på 3 EUR.
  • I H1-angivelsen kræves der en tarifering på 10 Taric-cifre med adskillelse efter beskrivelse og oprindelse. Det er ikke muligt at gruppere varer med forskellige Taric-koder, selv om de har samme HS-kode.

Nedenstående tabel viser, hvordan tolden varierer afhængigt af angivelsestypen:

Scenarie Angivelsens art Nødvendig klassifikationsgrad Told, der skal betales
3 vareposter med samme HS-kode (6 cifre), men forskellige Taric-koder H6 8 cifre (KN) 3 EUR (én angivelseslinje)
3 vareposter med samme KN-kode (8 cifre), men forskellige Taric-koder H7 6 cifre (HS) 3 EUR (én angivelseslinje)
3 vareposter med samme Taric-kode (10 cifre), men forskellige Taric-koder H1 10 cifre (Taric) €9 (tre angivelseslinjer)

I vejledningen påpeges det, at gruppering af varer fra samme sending, der tariferes under forskellige toldunderpositioner med henblik på at anvende den højeste toldsats — som fastsat i artikel 177 i EU-toldkodeksen og artikel 228, stk. 1, i forordning (EU) 2015/2447 (som ændret ved forordning (EU) 2026/1200) — ikke er tilladt, når den midlertidige told på 3 EUR finder anvendelse.

Fjernsalg

Den midlertidige tarif på 3 EUR gælder for varer, der sælges i transaktioner, der betragtes som fjernsalg af importerede varer (B2C). I Kommissionens vejledning defineres det præcist, hvilke transaktioner der kan betragtes som fjernsalg, og der opstilles fire kumulative betingelser:

  1. Varerne skal leveres af en afgiftspligtig person (herunder digitale platforme som "foreløbige leverandører" i henhold til momsdirektivets artikel 14a) til en kunde i Unionens toldområde.
  2. Leveringen skal foretages til en endelig forbruger eller en afgiftspligtig person/juridisk person, hvis erhvervelser inden for Fællesskabet ikke er momspligtige:
    • Afgiftspligtig person »ikke-erhverver inden for Fællesskabet«: har momsregistreringsnummer, men ikke er forpligtet til at angive erhvervelser inden for Fællesskabet: små virksomheder under franchiseordningen, virksomheder, der udfører fritagne transaktioner uden fradragsret (klinikker), afgiftspligtige personer under en særlig ordning (landbrugere)
    • juridiske personer, der ikke er momspligtige, såsom offentlige myndigheder eller institutioner.
  3. Varerne skal befinde sig i et tredjeland eller territorium på leveringstidspunktet. I forbindelse med IOSS-transaktioner indtræder momspligten på tidspunktet for accept af betalingen, uanset hvornår den faktiske betaling finder sted.
  4. Varerne skal forsendes eller transporteres til kunden af eller på vegne af leverandøren (med dennes mellemkomst, også selv om det er indirekte). Tilfælde, hvor køberen selv afhenter varerne eller aftaler transporten uden nogen indgriben fra sælgeren, er udtrykkeligt udelukket fra anvendelsesområdet for fjernsalg.

Grænser for toldomgåelse: Salg i toldoplag og kunstige grupperinger af individuelle forsendelser

Salg af varer i toldoplag

Med hensyn til toldoplag præciseres det udtrykkeligt i vejledningen, at varer, der sælges til forbrugere, mens de er oplagret i et toldoplag, ikke kan betragtes som fjernsalg i forbindelse med overgangstariffen. Grunden hertil er, at toldoplag i henhold til toldlovgivningen og momsdirektivet ikke kan anvendes til detailsalg, og at varer bestemt til endeligt forbrug ikke kan forblive under denne ordning.

Derfor skal en leverandør, der ønsker at forsyne forbrugerne i EU med varer, der er oplagret på et toldoplag, først lade dem overgå til fri omsætning.

Gruppering af individuelle overførsler (klausul om bekæmpelse af misbrug)

For så vidt angår kunstige grupperinger af forsendelser skal toldmyndighederne, når de efter at have kontrolleret en angivelse konstaterer, at der faktisk er tale om en gruppering af individuelle fjernsalg med henblik på at reducere antallet af linjer og dermed toldbeløbet, behandle dem som sådanne og anvende tolden særskilt. Blandt de vigtigste indikationer, der kan afsløre denne praksis, er:

  • tilstedeværelsen af individuelle etiketter eller referencer med forskellige endelige bestemmelsessteder inden for samme sending
  • hyppigheden af sådanne erklæringer fra den samme erhvervsdrivende
  • oplysninger om den kontekst, som operatøren normalt opererer i (uanset om de typisk foretager fjernsalg)
  • uoverensstemmelser mellem den angivne køber og transaktionens faktiske karakter.

Nye oplysninger, der skal anføres på importangivelser

Kode F48, F49 og F53 gældende fra den 1. juli 2026

Fra ikrafttrædelsen af den midlertidige told på 3 EUR skal den relevante kode angives i dataelementet "12 03 000 000 Støttedokument" på importangivelsen for at identificere den anvendte momsprocedure.

Nedenstående tabel viser, hvornår hver procedure kan anvendes:

Kode Momsprocedure H1 H6 H7
F48 IOSS Frivilligt Frivilligt Frivilligt
F48 med P & amp; R * IOSS Obligatorisk Ikke tilladt Ikke tilladt
F49 Særlige ordninger (SA) Frivilligt Frivilligt Frivilligt
F49 med P & amp; R * Særlige ordninger (SA) Obligatorisk Ikke tilladt Ikke tilladt
F53 Standardprocedure Frivilligt Frivilligt Frivilligt
F53 med P & amp; R * Standardprocedure Obligatorisk Ikke tilladt Ikke tilladt

*P&R: Forbud og restriktioner

Produktidentifikatorer (PID'er): Obligatorisk fra den 1. november 2026

En anden ændring med stor operationel indvirkning er indførelsen af produktidentifikatorer, kendt som PID'er, som skal angives til toldmyndighederne ved fjernsalg ved import fra den 1. november 2026. Formålet er at forbedre sporbarheden af produkter, der sælges inden for e-handel, og lette toldkontrollen, navnlig med hensyn til sikkerhed, overholdelse af lovgivningen, forbud og restriktioner.

Produktoplysninger skal strømme fuldt ud og præcist fra sælger, markedsplads eller platform til toldklarerer, og en generisk produktbeskrivelse vil ikke længere være tilstrækkelig.

Erhvervsdrivende skal sikre, at identifikatorer registreres, valideres, overføres og angives korrekt i dataelementet "Supporting documents" i importangivelsen:

Kode Identifikator Beskrivelse Obligatorisk karakter
C127 M-PID Identifikator for forhandlerprodukt tildelt af onlinesælgeren, -markedspladsen eller -platformen Obligatorisk i alle tilfælde
C128 NS-PID Ikkestandardiseret producentproduktidentifikator tildelt af en producent, producent eller produktleverandør Obligatorisk i alle tilfælde
C129 S-PID Standardiseret producentproduktidentifikator (EAN, ISBN eller andet) Hvor den findes
Y081 Undtagelse Erklæring om, at der ikke findes nogen standardiseret identifikator for produktet Det skal angives, når der ikke findes en standardiseret identifikator (S-PID)

Tolden på 3 EUR er en særskilt foranstaltning fra håndteringsgebyret, der har til formål at dække toldbehandlingsomkostningerne, og som i øjeblikket drøftes og kan indføres ved udgangen af 2026 (fristen er den 1. november 2026).

Disse nye toldregler for e-handel forventes at styrke EU's toldunion og hjælpe toldmyndighederne med at beskytte ikke blot EU's detailhandel, men også EU's forbrugere mod stigende konkurrence fra onlineplatforme i udlandet.

Yderligere oplysninger