30 kesäkuuta 2026

EU soveltaa arvoltaan vähäisiin sähköisen kaupankäynnin lähetyksiin 3 euron tullia lähetystä kohti

Yksi suurimmista muutoksista arvoltaan vähäiseen sähköisen kaupankäynnin tuontiin sen jälkeen, kun tuonnin keskitetty asiointipiste (IOSS) otettiin käyttöön vuonna 2021, on EU:hun suuntautuvaa arvoltaan vähäistä tuontia koskevan tullivapautuksen poistaminen 1. heinäkuuta 2026 alkaen.

Tähän asti kolmansista maista lähetetyt tavarat, joiden todellinen arvo on enintään 150 euroa, voivat tulla EU:hun maksamatta tulleja. Tämä arvoltaan vähäinen tullittomuus poistuu, kun neuvoston asetus (EU) 2026/382 tulee voimaan. Asetuksella otetaan käyttöön myös väliaikainen tulli, jonka suuruus on 3 euroa tavaraa kohti ja jota sovelletaan 1. heinäkuuta 2026 – 1. heinäkuuta 2028, joka on EU:n tulliuudistuksessa säädetty EU:n tullidatakeskuksen käyttöönottopäivä. Tästä hetkestä alkaen tavaroihin sovelletaan niiden tariffiin luokittelun mukaista tavanomaista tariffia, ellei sitä jatketa, jos kyseinen infrastruktuuri ei ole toiminnassa määräajassa.

Komission täytäntöönpanoasetuksella (EU) 2026/1200, joka julkaistiin 8. kesäkuuta, mukautetaan tullikäsittelyä, vakuuksia, ilmoituksia ja uusien tuotteiden tunnistamisvelvoitteita koskevia erityisiä mekanismeja, jotta 3 euron tullia voidaan soveltaa toiminnallisesti ja johdonmukaisesti olemassa olevien kansallisten tietojärjestelmien kanssa.

Komissio on myös julkaissut erityisen oppaan tämän 3 euron suuruisen väliaikaisen tullin soveltamisesta arvoltaan vähäiseen tuontiin , viiteasiakirjan uuden järjestelmän soveltamisesta H1-, H6- ja H7-ilmoituksissa sekä tulli- ja logistiikkajärjestelmien valmistelusta ennen uusien tietovaatimusten voimaantuloa.

Molemmissa teksteissä selvennetään, että 3 euron tullia sovelletaan kaikkiin lähetyksiin, joiden todellinen arvo on enintään 150 euroa ja jotka vastaavat tuotujen tavaroiden etämyyntiä (B2C), riippumatta käytetystä alv-järjestelmästä (IOSS, erityisjärjestelyt tai tuonnin vakioarvonlisävero) ja käytetystä ilmoitustyypistä (H1, H6 tai H7). Tätä tullia sovelletaan myös tuotteisiin, jotka on aiemmin jätetty tullivapautuksen ulkopuolelle, kuten alkoholiin, hajuvesiin ja tupakkaan, eikä ole enää merkityksellistä, lähetetäänkö tavarat suoraan vastaanottajalle vai ei.

Mitä ”erä” tarkoittaa

Maksu peritään 3 euroa ilmoitetulta tavaraerältä, jolloin ’tavaraerällä’ tarkoitetaan jokaista tuotteen yksikköä, joka ilmoitetaan erillisellä rivillä. Erityisesti komissio määrittelee ’tavaraerän’ yhdeksi tai useammaksi tavaraksi lähetyksessä, jolla on sama tariffiluokitus, kuvaus ja tarvittaessa alkuperä. Nykyisten tietoteknisten järjestelmien rajoitusten vuoksi 3 euron tariffia sovelletaan kuitenkin automaattisesti ilmoitusriveittäin riippumatta kyseiseen riviin sisältyvien tuotteiden määrästä edellyttäen, että lähetyksen todellinen kokonaisarvo on enintään 150 euroa.

Tällä erottelulla on suoria taloudellisia seurauksia käytettävän ilmoituksen tyypin mukaan. Jos lähetys sisältää kolme tavaraa, joilla on sama CN-koodi (8 numeroa) mutta eri Taric-koodi (10 numeroa): H6:ssa tai H7:ssä ne voitiin ryhmitellä yhteen riviin ja verottaa vain 3 euroa, kun taas H1:ssä ne tuottaisivat kolme eri riviä ja yhteensä 9 euroa. Tämä johtuu siitä, että vaadittu tariffiluokitustaso vaihtelee ilmoituksen tyypin mukaan:

  • H6-ilmoituksessa luokituksen on oltava 8 numeroa (yhdistetty nimikkeistö, CN). Eri Taric-koodin mutta saman CN-koodin tuotteet voidaan myös ryhmitellä yhdelle riville siten, että yksi tullitariffi on 3 euroa.
  • H7-ilmoituksessa vaadittu taso on 6 numeroa (harmonoitu järjestelmä, HS). Tavarat, joilla on eri Taric-koodi mutta sama HS-koodi, voidaan ryhmitellä yhdelle riville, jolloin verotetaan yhtä 3 euron tariffia.
  • H1-ilmoituksessa luokituksen on oltava 10 Taric-numeroa, ja se on erotettava kuvauksen ja alkuperän mukaan. Eri Taric-koodin omaavia nimikkeitä ei ole mahdollista ryhmitellä, vaikka niillä olisi sama HS-koodi.

Seuraavassa taulukossa esitetään yhteenveto siitä, miten tulli vaihtelee ilmoitustyypin mukaan:

Skenaario Ilmoituksen tyyppi Vaadittu luokitustaso Maksettava tulli
3 nimikettä, joilla on sama HS-koodi (6 numeroa) mutta eri Taric-koodit H6 8 numeroa (CN) 3 euroa (yksi ilmoitusrivi)
3 nimikettä, joilla on sama CN-koodi (8 numeroa) mutta eri Taric-koodit H7 6 numeroa (HS) 3 euroa (yksi ilmoitusrivi)
3 nimikettä, joilla on sama Taric-koodi (10 numeroa), mutta eri Taric-koodit H1 10 numeroa (Taric) 9 euroa (kolme ilmoitusriviä)

Ohjeessa todetaan, että samaan lähetykseen kuuluvien tavaroiden ryhmittely eri tariffin alanimikkeisiin korkeimman tullin soveltamiseksi – kuten UTK:n 177 artiklassa ja asetuksen (EU) 2015/2447 (sellaisena kuin se on muutettuna asetuksella (EU) 2026/1200) 228 artiklan 1 kohdassa säädetään – ei ole sallittua, jos sovelletaan 3 euron väliaikaista tullia.

Etämyynti

Väliaikaista 3 euron tullia sovelletaan tavaroihin, jotka myydään kaupoissa, jotka katsotaan tuontitavaroiden etämyynniksi (B2C). Komission oppaassa määritellään tarkasti, mitkä liiketoimet katsotaan etämyynniksi, ja asetetaan neljä kumulatiivista edellytystä:

  1. Verovelvollisen (mukaan lukien digitaaliset alustat alv-direktiivin 14 a artiklan mukaisina oletettuina luovuttajina) on luovutettava tavarat unionin tullialueella olevalle hankkijalle.
  2. Luovutus on suoritettava loppukuluttajalle tai verovelvolliselle/oikeushenkilölle, jonka yhteisön sisäiset hankinnat eivät ole arvonlisäveron alaisia:
    • Verovelvollinen ”ei-ostaja yhteisössä”: on arvonlisäverotunniste, mutta sillä ei ole velvollisuutta ilmoittaa yhteisöhankintoja: franchising-järjestelmään kuuluvat pienet yritykset, yritykset, jotka suorittavat verosta vapautettuja liiketoimia ilman vähennysoikeutta (klinikat), erityisjärjestelmään kuuluvat verovelvolliset (viljelijät)
    • oikeushenkilö, joka ei ole arvonlisäverovelvollinen, kuten viranomaiset tai laitokset.
  3. Tavaroiden on oltava luovutushetkellä kolmannessa maassa tai kolmannella alueella. IOSS-liiketoimissa arvonlisäverotettava tapahtuma toteutuu maksun vastaanottamishetkellä riippumatta siitä, milloin varsinainen maksu suoritetaan.
  4. Tavarat on lähetettävä tai kuljetettava hankkijalle luovuttajan toimesta tai tämän puolesta (ja tämän välityksellä, vaikka se olisi välillistä). Tapaukset, joissa ostaja itse noutaa tavarat tai tekee kuljetussopimuksen ilman myyjän myötävaikutusta, on nimenomaisesti jätetty etämyynnin soveltamisalan ulkopuolelle.

Tullien kiertämisen rajoitukset: Myynti tullivarastoissa ja yksittäisten lähetysten keinotekoiset ryhmittelyt

Tavaroiden myynti tullivarastoissa

Tullivalvonnassa olevien varastojen osalta oppaassa selvennetään nimenomaisesti, että tullivalvonnassa olevaan varastoon varastoituina kuluttajille myytyjä tavaroita ei voida pitää siirtymäkauden tariffissa tarkoitettuna etämyyntinä. Tämä johtuu siitä, että tullilainsäädännön ja arvonlisäverodirektiivin mukaan tullivarastoja ei voida käyttää vähittäismyyntiin eikä loppukulutukseen tarkoitettuihin tavaroihin voida soveltaa tätä järjestelmää.

Näin ollen tavarantoimittajan, joka haluaa toimittaa tullivarastoon varastoituja tavaroita kuluttajille EU:ssa, on ensin luovutettava ne vapaaseen liikkeeseen.

Yksittäisten siirtojen ryhmittely (väärinkäytön vastainen lauseke)

Kun tulliviranomaiset havaitsevat lähetysten keinotekoisen ryhmittelyn osalta ilmoituksen tarkastamisen jälkeen, että se tosiasiassa ryhmittelee yksilöllisen etämyynnin rivien lukumäärän ja siten tariffin määrän vähentämiseksi, niiden on kohdeltava lähetyksiä sellaisiksi ja sovellettava tullia erikseen. Tärkeimpiä viitteitä, jotka voivat antaa pois tämän käytännön ovat:

  • samassa lähetyksessä on erilliset merkinnät tai viittaukset eri lopullisiin määräpaikkoihin,
  • saman toimijan ilmoitusten antamistiheys,
  • tiedot asiayhteydestä, jossa operaattori tavallisesti toimii (se, harjoittavatko ne tyypillisesti etämyyntiä),
  • ilmoitetun ostajan ja liiketoimen todellisen luonteen väliset epäjohdonmukaisuudet.

Tuonti-ilmoituksiin sisällytettävät uudet tiedot

Koodit F48, F49 ja F53, joita sovelletaan 1 päivästä heinäkuuta 2026

Kun 3 euron väliaikainen tulli tulee voimaan, tuonti-ilmoituksen tietoelementissä ”12 03 000 000 Todistusasiakirja” on ilmoitettava asianmukainen koodi käytetyn alv-menettelyn yksilöimiseksi.

Alla olevasta taulukosta käy ilmi, milloin kutakin toimenpidettä voidaan käyttää:

Koodi Alv-menettely H1 H6 H7
F48 IOSS Vapaaehtoinen Vapaaehtoinen Vapaaehtoinen
F48 ja P&R* IOSS Pakollinen Ei sallittu Ei sallittu
F49 Erityisjärjestelyt Vapaaehtoinen Vapaaehtoinen Vapaaehtoinen
F49 ja P&R* Erityisjärjestelyt Pakollinen Ei sallittu Ei sallittu
F53 Vakiomenettely Vapaaehtoinen Vapaaehtoinen Vapaaehtoinen
F53 ja P&R* Vakiomenettely Pakollinen Ei sallittu Ei sallittu

*P&R: Kiellot ja rajoitukset

Tuotetunnisteet (PID): Pakollinen 1. marraskuuta 2026 alkaen

Toinen muutos, jolla on suuri toiminnallinen vaikutus, on tuotetunnisteiden eli PID-tunnisteiden käyttöönotto. Nämä tunnisteet on ilmoitettava tullille tuontietämyyntiä varten 1. marraskuuta 2026 alkaen. Sen tavoitteena on parantaa sähköisessä kaupankäynnissä myytävien tuotteiden jäljitettävyyttä ja helpottaa tullitarkastuksia erityisesti turvallisuuden, säännösten noudattamisen, kieltojen ja rajoitusten osalta.

Tuotetietojen on kuljettava täysin ja tarkasti myyjältä, markkinapaikalta tai alustalta tulli-ilmoittajalle, eikä yleinen tuotekuvaus enää riitä.

Toimijoiden on varmistettava, että tunnisteet otetaan, validoidaan, lähetetään ja ilmoitetaan asianmukaisesti tuonti-ilmoituksen ”Tukiasiakirjat”-tietoelementissä:

Koodi Tunniste Kuvaus Pakollisuus
C127 M-PID Verkossa toimivan myyjän, markkinapaikan tai alustan antama kauppiaan tuotetunniste Pakollinen kaikissa tapauksissa
C128 NS-PID Valmistajan, tuottajan tai tuotteen toimittajan antama standardoimaton valmistajan tuotetunniste Pakollinen kaikissa tapauksissa
C129 S-PID Standardoitu valmistajan tuotetunniste (EAN, ISBN tai muu) Missä se on olemassa
Y081 Poikkeus Ilmoitus siitä, että tuotteelle ei ole standardoitua tunnistetta Se on ilmoitettava, kun standardoitua tunnistetta (S-PID) ei ole

Kolmen euron tulli on erillinen toimenpide käsittelymaksusta, jonka tarkoituksena on kattaa tullin jalostuskustannukset. Asiasta keskustellaan parhaillaan, ja se voitaisiin ottaa käyttöön vuoden 2026 lopussa (määräaika on 1. marraskuuta 2026).

Näiden sähköistä kaupankäyntiä koskevien uusien tullisääntöjen odotetaan vahvistavan EU:n tulliliittoa ja auttavan tulliviranomaisia suojelemaan EU:n vähittäiskaupan lisäksi myös EU:n kuluttajia ulkomaisen verkkoalustan aiheuttamalta kasvavalta kilpailulta.

Lisätietoja