Dodatni dokumenti o carinjenju

Tijekom postupka međunarodne trgovine robom važno je pripremiti niz ključnih dokumenata potrebnih za carinjenje. To obično uključuje, među ostalim, trgovački račun, status ovlaštenog gospodarskog subjekta, dokaz o podrijetlu, obvezujuće tarifne informacije, obvezujuće informacije o podrijetlu, odgovarajuće potvrde ili dozvole te evidencije o PDV-u i izvozu.

Međutim, ovisno o prijevoznom sredstvu, za robu koju treba cariniti obično je potrebno ispuniti dodatne isprave i podnijeti ih carinskim tijelima zemlje odredišta. U ovom su odjeljku detaljnije informacije o sljedećim dodatnim vrstama dokumenata:

  • Teretnica (otkrivanje)
  • Teretnica FIATA (kombinirani prijevoz)
  • Road Waybill (prijevoz cestom)
  • Zračni tovar (zračni teretni promet)
  • Željeznički vagon (željeznički teretni promet)
  • Karnet ATA (svi oblici prijevoza)
  • Karnet TIR (kombinirani cestovni i drugi prijevoz)
  • Popis pakiranja

Opis ukupnog postupka uvoza i izvoza te općenite korake koje treba poduzeti možete pronaći i u našim detaljnim vodičima.

Teretnica

Teretnica (B/L) dokument je koji brodarsko društvo izdaje izvršnom otpremniku u kojem se potvrđuje da je roba primljena na brod. Kao takav, teretnica služi kao dokaz da je prijevoznik primio robu. Ona ih obvezuje da robu dostave primatelju. Sadržava pojedinosti o robi, plovilu i odredišnoj luci. U njemu je prikazan ugovor o prijevozu i prenosi se naziv robe. To znači da je nositelj teretnice sada vlasnik robe.

Teretnica može biti prenosivi dokument. Može se koristiti niz različitih vrsta teretnica. U „čistoj teretnici” navedeno je da je roba primljena u očito dobrom redu i stanju. „Nečisti ili dirty Bills of Lading” označava da je roba oštećena ili loša. U takvim slučajevima financijska banka može odbiti prihvatiti dokumente pošiljatelja.

FIATA teretnica

FIATA-ina teretnica dokument je koji je osmislila Međunarodna federacija udruženja dobavljača za prijevoz tereta (FIATA). Upotrebljava se za različite vrste prijevoza (multimodalni) i može se primjenjivati kao dokument za kombinirani prijevoz sa statusom prenosivosti. Nije naveden poseban način prijevoza. Pravna odgovornost za robu može se prenijeti tijekom putovanja.

Cestovni tovarni list (CMR)

Cestovni tovarni list dokument je koji sadržava pojedinosti o međunarodnom cestovnom prijevozu robe. Utvrđena je Konvencijom o ugovoru o međunarodnom prijevozu robe cestom iz 1956. (Konvencija CMR). Njime se pošiljatelju omogućuje da robu ima na raspolaganju tijekom prijevoza. Moraju postojati četiri primjerka isprave, a sve ih moraju potpisati pošiljatelj i prijevoznik. Prvi primjerak namijenjen je pošiljatelju; Drugi je u posjedu prijevoznika; Treća je priložena robi i dostavljena je primatelju; A četvrti primatelj mora potpisati i ovjeriti pečatom prije nego što ga se vrati pošiljatelju. Obično se izdaje CMR za svako vozilo.

Napomena CMR nije dokument naslova i o njoj se ne može pregovarati. Pravno vlasništvo ne može se prenijeti.

Zračni tovarni list (AWB)

Zračni tovarni list dokument je koji služi kao dokaz ugovora o prijevozu između pošiljatelja i prijevoznika. Izdaje ga zastupnik prijevoznika i na njega se primjenjuju odredbe Varšavske konvencije (Konvencija o ujednačavanju određenih pravila u međunarodnom zračnom prijevozu, 12. listopada 1929.). Za višestruke pošiljke robe može se upotrebljavati jedan zračni tovarni list. Sadržava tri izvornika i nekoliko dodatnih primjeraka. Svaka strana uključena u prijevoz (pošiljatelj, primatelj i prijevoznik) čuva po jedan izvornik. Preslike se mogu zahtijevati u otpremnoj zračnoj luci/odredišnoj zračnoj luci, tijekom dostave, a u nekim slučajevima i od drugih prijevoznika tereta. Zračni tovarni list je teretni račun na kojem se nalazi ugovor o prijevozu. Dokazuje primitak robe.

IATA Standardni zračni tovarni list posebna je vrsta zračnog tovarnog lista kojim se koriste prijevoznici iz Međunarodne udruge zračnih prijevoznika (IATA). Općenito sadržava standardne uvjete utvrđene Varšavskom konvencijom.

Željeznički tovarni list (CIM)

Željeznički tovarni list (CIM) isprava je koja je potrebna za prijevoz robe željeznicom. Uređena je Konvencijom o međunarodnom željezničkom prijevozu iz 1980. (COTIF-CIM). CIM izdaje prijevoznik u pet primjeraka. Izvornik prati robu. Pošiljatelj zadržava duplikat izvornika. Prijevoznik čuva preostale tri primjerka u unutarnje svrhe. CIM se smatra ugovorom o željezničkom prijevozu.

Karnet ATA

Karneti ATA (Admission Temporaire/Privremeni uvoz) međunarodni su carinski dokumenti koje izdaju trgovačke komore u većini industrijaliziranog svijeta kako bi se omogućio privremeni uvoz robe bez carina i poreza. Karnet ATA može se izdati za sljedeće kategorije robe: Komercijalni uzorci, profesionalna oprema i roba za predstavljanje ili uporabu na sajmovima, priredbama, izložbama itd. Konzultati internetske stranice Međunarodne gospodarske komore za dodatne informacije. 

Karnet TIR

Karneti TIR su carinske provozne isprave koje se upotrebljavaju za međunarodni prijevoz robe kada se dio putovanja mora obaviti cestom. Omogućuju prijevoz robe u postupku koji se naziva postupak TIR. Postupak TIR uspostavljen je Konvencijom TIR iz 1975. i potpisan pod pokroviteljstvom Gospodarske komisije Ujedinjenih naroda za Europu (UNECE). Sustav TIR zahtijeva da roba putuje u sigurnim vozilima ili kontejnerima. Sve carine i porezi koji se moraju platiti na robu pokriveni su međunarodno valjanim jamstvom. Karnet TIR propisuje da to jamstvo moraju prihvatiti tranzitne i odredišne zemlje.

Popis pakiranja

Popis pakiranja (P/L) komercijalna je isprava koja se prilaže trgovačkom računu i prijevoznim ispravama. U njemu se navode informacije o uvezenim predmetima i pojedinosti o pakiranju svake pošiljke (težina, dimenzije, problemi s rukovanjem itd.).

Potrebna je za carinjenje kao popis dolaznog tereta.

Popis pakiranja općenito uključuje

  • podaci o izvozniku, uvozniku i prijevoznom poduzeću
  • datum izdavanja
  • broj teretnog računa
  • vrsta pakiranja (bubanj, sanduk, karton, kutija, cijev, vreća itd.)
  • broj pakiranja
  • sadržaj svakog pakiranja (opis robe i broj komada po pakiranju)
  • oznake i brojevi
  • neto masa, bruto masa i mjerenje pakiranja

Nije potreban poseban obrazac. Izvoznik priprema popis pakiranja u skladu sa standardnom poslovnom praksom. Potrebno je dostaviti originalni dokument i barem jednu kopiju. Općenito, nema potrebe za njegovim potpisom. Međutim, u praksi se često potpisuju izvornik i preslika popisa pakiranja. Popis pakiranja može biti sastavljen na bilo kojem jeziku. Međutim, preporučuje se prijevod na engleski jezik.

Podijelite ovu stranicu:

Brze poveznice