EPS – Centrinė Afrika

ES ir Centrinės Afrikos EPS sudaro palankesnes sąlygas ES ir Kamerūno žmonėms ir įmonėms investuoti ir prekiauti tarpusavyje, taip pat skatinti vystymąsi visoje Centrinėje Afrikoje. Sužinokite, kaip ES ir Kamerūno EPS gali būti naudingas jūsų prekybai.

Glaustai

Derybos dėl išsamaus EPS su visu Centrinės Afrikos regionu pradėtos 2003 m. Iki šiol įsigaliojo ES ir Kamerūno EPS – tai žingsnis siekiant visapusiško regioninio susitarimo.

Susitarimu Kamerūnui suteikta precedento neturinti galimybė laisvai patekti į ES rinką visiems jo produktams. Tai bananai, aliuminis, perdirbti kakavos produktai, fanera ir kiti švieži bei perdirbti žemės ūkio produktai. Nuo 2016 m. rugpjūčio 4 d. ES savo ruožtu gavo naudos iš laipsniško savo produktų liberalizavimo Kamerūno rinkoje.

Paramą gaunančios šalys

  • Šiuo metu Kamerūnas yra vienintelė EPS įgyvendinanti Centrinės Afrikos šalis.
  • Gabonas ir Kongas (Brazavilis) dar nepasirašė ekonominės partnerystės susitarimo. Kongas prekiauja su ES pagal ES BLS, o Gabonas, kaip didesnes nei vidutines pajamas gaunanti šalis pagal Pasaulio banko klasifikaciją, nuo 2014 m. sausio 1 d. negali naudotis BLS sistema.
  • Čadas, Centrinės Afrikos Respublika, Kongo Demokratinė Respublika, San Tomė ir Prinsipė bei Pusiaujo Gvinėja yra mažiausiai išsivysčiusios šalys, todėl pagal ES VIG sistemą jos gali naudotis ES be muitų ir kvotų.
  • ES ir Centrinės Afrikos regioninės organizacijos (CEMAC ir CAVEB) nagrinėja galimybę sudaryti išsamų ekonominės partnerystės susitarimą pagal tarpinį susitarimą, kuriuo jau pasinaudojo Kamerūnas.

Asimetrinės nuostatos Centrinei Afrikai

Visapusiškai atsižvelgiant į šalių išsivystymo lygio skirtumus, EPS numatytos Kamerūnui palankios asimetrijos nuostatos, pavyzdžiui, jautrių produktų neįtraukimas į liberalizavimą, ilgi liberalizavimo laikotarpiai, lanksčios kilmės taisyklės, specialios apsaugos priemonės ir priemonės, skirtos tam tikroms jautrioms žemės ūkio rinkoms ir pramonės šakoms.

  • Nors ES rinkos yra nedelsiant ir visiškai atvertos, Kamerūnas turi 15 metų atverti ES importui. Be to, 20 % jautriausių prekių gamintojai bus nuolat saugomi nuo konkurencijos.

Tarifai

  • ES taiko nulinius muitus ir nulines kvotas importui iš Kamerūno. Galimybė patekti į ES rinką yra nuolatinė, visapusiška ir nemokama visiems produktams.
  • Kamerūne palaipsniui, per 15 metų, atsisakoma muitų 80 proc. prekių. Jautriems produktams, įskaitant daugumos rūšių mėsą, vynus ir spiritinius gėrimus, salyklą, pieno produktus, miltus, tam tikras daržoves, medieną ir medienos produktus, naudotus drabužius ir tekstilės gaminius, dažus ir naudotas padangas, visiškai netaikomas liberalizavimas.
  • Norėdami rasti tikslią informaciją apie jūsų konkretaus produkto muitus ir tarifus, atsižvelgdami į jo kilmės ir paskirties šalis, naudokitės paieškos parinktimi Mano prekybos padėjėjas. Jei kyla abejonių, kreipkitės į savo muitinę.

Kilmės taisyklės

 

Kad jūsų produktui būtų galima taikyti lengvatinį režimą, jis turės atitikti susitarime nustatytas kilmės taisykles. Norėdami įvertinti, ar jūsų produktas atitinka kilmėstaisykles, ir išsiaiškinti, kaip parengti teisingus dokumentus, patikrinkite interaktyvią „Kilmės taisyklių įsivertinimo priemonę (ROSA)“ mano prekybos asistente.

Toliau pateikiama bendra informacija apie kilmės taisykles.

Šiuo metu vyksta derybos dėl naujų, patobulintų kilmės taisyklių, kurios bus kuo greičiau pridėtos prie EPS.

Kol kas Kamerūnui taikomos patobulintos į Tarybos reglamentą 2016/1076 (ex 1528/2007) dėl patekimo į ES rinką įtrauktos kilmės taisyklės (nuoroda).

Leistinasis nuokrypis

Į AAA įtraukti nuokrypiai yra švelnesni nei įprasti. Jie sudaro 15 proc. galutinio produkto gamintojo kainos (ex-works kainos), o ne 10 proc. daugumoje ES susitarimų. Tekstilės gaminiams ir drabužiams taikomi specialūs nuokrypiai.

Sumavimas

Į ES ir Centrinės Afrikos EPS įtrauktos šios kumuliacijos rūšys:

  • Dvišalė kumuliacija su ES.
  • Įstrižinė kumuliacija ir visiška kumuliacija su UŠT ir AKR šalimis tam tikromis sąlygomis.
  • Kumuliacija su kaimyninėmis besivystančiomis šalimis tam tikromis sąlygomis.

Tiesioginis transportas

Tiesioginio vežimo įrodymai turi būti pateikti importuojančios šalies muitinei.

Muito grąžinimas

Galima prašyti grąžinti muitą, sumokėtą už medžiagas, kurios anksčiau buvo importuotos tolesniam perdirbimui ir vėliau eksportuotos į EPS su ES pasirašiusią šalį.

Laivų sąlygos

Atviroje jūroje ir Kamerūno išskirtinėse ekonominėse zonose sužvejotos žuvys gali būti laikomos Kamerūno kilmės tik tada, kai jas sužvejoja tam tikrus kriterijus atitinkantys laivai. Šie kriterijai susiję su laivo registracijos vieta, vėliava, su kuria laivas plaukioja, ir nuosavybės teise.

Specialių reikalavimų dėl įgulos, kapitono ar vadovaujančio specialisto pilietybės nėra. Šie reikalavimai, kurie buvo įtraukti į pradinį Kotonu susitarimą, dabar buvo panaikinti, kad EPS šalių sužvejotoms žuvims būtų lengviau suteikti kilmės statusą.

Konkretiems produktams taikomos kilmės taisyklės

  • Per „ Mano prekybos asistentą“ patikrinkite, ar jūsų produktui taikomos konkretiems produktams taikomos kilmės taisyklės

Reikalavimai produktams

Techninės taisyklės ir reikalavimai

  • Sužinokite apie techninius reikalavimus, taisykles ir procedūras, kurias turi atitikti prekės, kad galėtų būti importuojamos į Europos Sąjungą.
  • Konkrečių taisyklių ir nuostatų, taikomų jūsų produktui ir jo kilmės šaliai, paieška „Mano prekybos padėjėjo “ duomenų bazėje.

Sveikatos ir saugos reikalavimai SFS

Muitinio įforminimo dokumentai ir procedūros

 Prekių kilmės įrodymai

  • Kad galėtumėte tapti patvirtintu eksportuotoju, turite sugebėti įrodyti savo muitinei savo produktų kilmės statusą ir visus kitus reikalavimus, kuriuos ji gali nustatyti.

Netinkamo naudojimo atveju muitinė gali panaikinti jūsų patvirtinto eksportuotojo statusą. Jei norite sužinoti daugiau apie procedūras, kreipkitės į savo muitinę.

  • Kad Kamerūno kilmės produktams būtų galima taikyti lengvatines muito normas, prie jų turi būti pridėtas kilmės įrodymas. Kilmės įrodymas galioja 10 mėnesių. Tai gali būti:
    • EUR.1 judėjimo sertifikatas, išduotas eksportuojančios šalies muitinės. Sertifikato prašantis eksportuotojas (arba įgaliotasis atstovas) turi būti pasirengęs paprašius pateikti dokumentus, įrodančius atitinkamų produktų kilmės statusą, ir atitikti kitus Protokolo dėl kilmės taisyklių reikalavimus.
    • sąskaitos faktūros deklaracija, išduota bet kurio eksportuotojo, jei siuntos vertė ne didesnė kaip 6 000 EUR, arba patvirtintų eksportuotojų, jei siuntos vertė yra bet kokia vertė. Pildydami sąskaitos faktūros deklaraciją turėtumėte būti pasirengę pateikti dokumentus, įrodančius jūsų produktų kilmės statusą.

Kiti dokumentai

  • Sužinokite apie kitus muitinio įforminimo dokumentus ir procedūras[link], kurių reikia norint importuoti į Europos Sąjungą.

Intelektinė nuosavybė ir geografinės nuorodos

Prekyba paslaugomis.

Viešasis pirkimas

Investicijos

Kiti (konkurencija, PDV)

Tarpininkavimas ir arbitražas

Neseniai priimtos tarpininkavimo ir arbitražo darbo tvarkos taisyklės, taip pat arbitrų elgesio kodeksas, priėmus Tarybos sprendimą 2019/1954.

Konkurencija

  • Nuo 2014 m. ES sustabdė eksporto subsidijas visiems į visas EPS šalis eksportuojamiems produktams.
  • ES mažino priemones, kuriomis iškraipoma gamyba ir prekyba
  • Jei vietos pramonei kyla grėsmė dėl padidėjusio importo iš Europos, pagal EPS Kamerūnui leidžiama imtis priemonių, kad būtų apsaugoti pažeidžiami sektoriai.

Vystomasis bendradarbiavimas

Kad būtų galima visapusiškai pasinaudoti EPS prekybos lengvatomis, į susitarimą taip pat įtrauktas bendradarbiavimo komponentas. Pagrindinės ES ir Kamerūno nustatytos vystomojo bendradarbiavimo prioritetinės sritys yra šios:

  • Pagrindinės regioninės infrastruktūros plėtra;
  • Žemės ūkiu ir maisto saugumu,
  • Pramonė, ekonomikos įvairinimas ir konkurencingumas;
  • Stiprinti regioninę integraciją;
  • Verslo aplinkos gerinimas;
  • Remti su prekyba susijusių taisyklių įgyvendinimą.

Tvarioji plėtra

EPS aiškiai grindžiami „esminiais ir pagrindiniais“ Kotonu susitarimo elementais, t. y. žmogaus teisėmis, demokratijos principais, teisine valstybe ir geru valdymu. Taigi EPS yra viena iš griežčiausių nuostatų apie teises ir darnų vystymąsi, kuri pateikiama ES susitarimuose.

  • „Nevykdymo sąlyga“ reiškia, kad „atitinkamų priemonių“ (nustatytų Kotonu susitarime) gali būti imamasi, jei kuri nors šalis nevykdo savo įsipareigojimų, susijusių su esminiais elementais. Tai gali apimti prekybos lengvatų sustabdymą.
  • Jungtiniam EPS komitetui pavesta stebėti ir vertinti įgyvendinimo poveikį darniam Šalių vystymuisi. Pagal Kotonu susitarimą pilietinės visuomenės ir parlamento narių vaidmuo yra aiškus.

Naudingos nuorodos ir dokumentai

Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos