Rīsu klasificēšana

Šī rokasgrāmata palīdzēs izprast rīsu un ar tiem saistīto produktu klasifikāciju, lai noteiktu jūsu produktiem piemērojamās muitas nodokļa likmes un ārpustarifa pasākumus.

Tā attiecas uz lobītiem rīsiem, slīpētiem rīsiem un tvaicētiem rīsiem, kas paredzēti tiešai lietošanai pārtikā un ir iepakoti vai brīvi sabērti tieši patērētājam. Tā attiecas arī uz citiem produktiem, kas iegūti no rīsiem.

Rīsu klasifikācija un izmantotā terminoloģija

1006. pozīcija ir sadalīta četrās apakšpozīcijās.

1006 10 – Rīsi sēklās (nelobīti vai neapstrādāti)

Rīsus, kuriem pēc kulšanas ir saglabājusies miziņa, sauc par nelobītiem vai nelobītiem rīsiem. Tas nozīmē, ka rīsu graudi joprojām ir cieši klāti ar miziņu.

1006 20 – nelobīti (brūnie) rīsi

Lobīti (brūnie) rīsi, kuriem atdalīta tikai miziņa.Brūnie rīsi ir nepārklāti rīsi, kas ir nosmalcināti, lai atdalītu čaumalu no kodola, bet saglabātu rīsu kliju slāni un dīgļus, kas piešķir tiem riekstu garšu un košļājamu konsistenci. Brūno rīsu gargraudu graudi parasti ir mazāk putraimi un mīksti, bet īsgraudu graudi – mazāk lipīgi. Brūno rīsu cepšana aizņem aptuveni divas reizes ilgāk, un tiem ir daudz īsāks glabāšanas laiks (jo dīgļos ir eļļa).

Šajā definīcijā ietilpst rīsi ar tirdzniecības nosaukumiem “brūnie rīsi”, “kravas rīsi”, “loonzain” un “riso sabamato”. Lobīti brūnie rīsi (kravas rīsi), kas, lai gan miziņa ir atdalīta ar mehāniskiem sēklapvalkiem, joprojām atrodas augļapvalkā. Lobīti rīsi gandrīz vienmēr satur nelielu daudzumu nelobītu rīsu.

1006 30 – daļēji slīpēti vai pilnīgi noslīpēti rīsi, arī pulēti vai glazēti

Rīsus var arī slīpēt, lai atdalītu sēklapvalku (ārējo rīsu slāni, kas joprojām ir brūnajos rīsos).Šāda veida rīsi ir vai nu daļēji slīpēti, vai pilnīgi noslīpēti (saukti arī par balinātiem rīsiem).

Daļēji slīpēti rīsi ir rīsi, kuriem ir atdalīta miziņa, daļa no dīgļa un visi augļapvalka ārējie slāņi vai daļa no tiem, bet ne iekšējie slāņi.

Pilnīgi noslīpēti rīsi sastāv no veseliem rīsiem, kuriem sēklapvalks ir pilnībā atdalīts caur speciāliem konusveida cilindriem. Pilnīgi noslīpētus rīsus var arī pulēt un pēc tam glazēt, lai uzlabotu to izskatu. Pulēšanas procesu (kas ir paredzēts, lai noslīpētu vienkārši slīpētu rīsu paklāju virsmu) veic suku mašīnās vai spodrināšanas konusos. Glazēšana sastāv no graudu pārklāšanas ar glikozes un talcum maisījumu speciālās stiklojuma mucās. Šajā pozīcijā ietilpst arī “Camolino” rīsi, kas sastāv no slīpētiem rīsiem, kuri pārklāti ar eļļas plēvi.

Rīsus var saukt arī par tvaicētiem rīsiem. Tas nozīmē, ka rīsu graudi, kamēr tie vēl atrodas sēklās un pirms jebkāda cita procesa (piemēram, lobīšanas, malšanas utt.) veikšanas, ir izmērcēti karstā ūdenī vai tvaicēti un pēc tam izžāvēti. Tvaicētu rīsu graudu struktūru tikai nedaudz maina ar tiem veikto procesu un neklasificē kā vārītus rīsus. Šādi rīsi pēc malšanas, pulēšanas u. c. patērē 20-35 minūtes, lai tos pilnībā pagatavotu. Tvaicēti rīsi parasti tiek uzpūsti pēc izskata.

1006 40 – šķeltie rīsi

Šķeltie rīsi ir bojāti baltie rīsi, kas bojāti pārstrādes laikā. Malšanas procesā graudu fragmentus, kuru garums nepārsniedz trīs ceturtdaļas no vesela grauda vidējā garuma, atdala no baltajiem rīsiem, kuru forma paliek neskarta. Tos klasificē kā šķeltus rīsus. Šķeltu rīsu graudi nodrošina zemu šķiedru struktūru un zemu barības vielu saturu, vienlaikus saglabājot augstu enerģētisko vērtību. Šķelti rīsi graudi satur vairāk graudu fragmentu. Šāda veida rīsi ir zemākas kvalitātes, un tos parasti izmanto mākslīgajiem maisījumiem zīdaiņiem, rīsu labībai, lolojumdzīvnieku barībai, rīsu vīnam un rīsu miltiem, kā arī fasētām vai konservētām precēm.

Izņēmumi no 1006. gada

. Pozīcijā 1006 ietilpst tikai nevārīti un neapstrādāti rīsi. Tas nozīmē, ka rīsu malšanas produkti nav iekļauti un ir klasificēti 11. nodaļā.
Pozīcijā 1006 neietilpst arī rīsi, kas apstrādāti, būtiski mainot graudu struktūru. Iepriekš termiski apstrādāti rīsi, kas sastāv no apstrādātiem graudiem, kuri ir pilnīgi vai daļēji termiski apstrādāti un pēc tam dehidrēti, ietilpst pozīcijā 1904. Daļēji termiski apstrādāti rīsi aizņem 5 līdz 12 minūtes, lai sagatavotos patēriņam, savukārt pilnīgi iepriekš termiski apstrādāti rīsi pirms lietošanas ir tikai jāsamērcē ūdenī un jānovāra līdz vārīšanai. “Uzpūsti” rīsi, kas iegūti uzpūšot un ir gatavi patēriņam, arī ir klasificēti pozīcijā 1904.

Klasificēšana pēc graudu lieluma

Rīsus parasti klasificē pēc graudu lieluma.

Ņem vērā arī graudu izmēra garuma un platuma attiecību (lai to aprēķinātu, graudu vidējo garumu dala ar vidējo platumu).

Alternatīvi nostāda četrus rīsu gabalus. Ja gabals augšpusē ir īsāks nekā pārējie trīs, tad garums/platums ir mazāks par trīs, ja tas ir vienāds vai garāks, tad garums/platums ir vienāds ar vai lielāks par trīs.

Īsgraudu rīsi (saukti arī par apaļgraudu) ir gandrīz apaļi, ar mitriem graudiem, kas vārīšanas laikā salipst kopā un ko parasti izmanto rīsu pudeļu un tamlīdzīgu izstrādājumu ražošanā. Šā tipa rīsiem ir graudi, kuru garums nepārsniedz 5,2 mm un kuru garuma un platuma attiecība ir mazāka par 2. Īsgraudu rīsiem ir īss, plūmveida, gandrīz apaļš kodols.

Vidējgraudu rīsi ir īsāki un skalojami un labi darbojas tādos ēdienos kā Paella un Risotto. Šā tipa rīsiem ir graudi, kuru garums pārsniedz 5,2 mm, bet nepārsniedz 6,0 mm, un kuru graudu garuma un platuma attiecība ir mazāka par 3.

Garengraudu rīsi ir gari un tievāki, graudi pēc vārīšanas paliek atsevišķi. Šāda veida rīsi, kuru graudi garumā pārsniedz 6,0 mm.

Termiski apstrādāti rīsi

Termiski apstrādātus rīsu ēdienus klasificē pozīcijā 1904. Turpmāk minēti daži produktu piemēri.

 • gatavi ēdieni, kas sastāv no šādām divām atsevišķi iepakotām sastāvdaļām, safasēti mazumtirdzniecībai: A) iepriekš termiski apstrādāti rīsi (150 g) un b) karijs (200 g), kas sastāv no kokosriekstu piena (72 %), vistas gaļas (20 %), garšvielu maisījuma (7 %), citronzāles (0,5 %) un anšovu ekstrakta (0,5 %).
 • gatavi ēdieni, kas sastāv no šādām divām atsevišķi iepakotām sastāvdaļām, safasēti mazumtirdzniecībai: A) iepriekš termiski apstrādāti rīsi (150 g) un b) karijs (200 g), kas sastāv no kokosriekstu piena (50 %), liellopu gaļas (20 %), kartupeļu (15 %), garšvielu maisījuma (7 %), zemesriekstu (3 %), anšovu ekstrakta (3 %) un sīpoliem (2 %).
 • mikroviļņojami ātri cepti rīsi ar zaļu kariju un gaļu. Pie sastāvdaļām pieder ātrie rīsi, gaļa (16 %), garšvielu iepakojums.

Ja gatavie milti uz rīsu bāzes satur vairāk nekā 20 % jebkāda veida gaļas, zivju, vēžveidīgo vai mīkstmiešu (aprēķināti procentos no visa šķiņķa), tie jāklasificē 16. nodaļā kā minētās gaļas vai zivju izstrādājumi.

Rīsu veidi, šķirnes un veidi

Tagad ir pieejamas daudzas rīsu šķirnes, sākot no pazīstamiem baltajiem vai brūnajiem garengraudu rīsiem līdz tādiem specializētiem rīsiem kā basmati un tā sauktajiem glutīnajiem rīsiem, ko izmanto japāņu vārīšanā, lai iegūtu suši. Rīsus tirgo arī dažādos ērtos iepakojumos. Daži no tiem ir uzskaitīti turpmāk.

Della, Delrose un Delmont – šīs šķirnes apvieno parasto garengraudu rīsu un basmati rīsu īpašības, un tām ir basmati aromāts, kas līdzīgs basmati aromātam. Tomēr vārīti graudi aug gan garumā, gan platumā, piemēram, parastie gargraudu rīsi.

Melnais Japonica — aromātiskie rīsi ar tumši melnu kliju. Tāpat kā brūnie rīsi, tos minimāli apstrādā, lai saglabātu kliju slāņus, un gatavošanai vajadzīgas 45 līdz 50 minūtes. Vārīti graudi ir nedaudz košļājami ar smalku saldu garšu.

Brūnie garengraudu rīsi – šie rīsi saglabā dabīgo kliju slāni, kas ir bagāts ar daudziem vitamīniem un minerālvielām, tostarp rīsu kliju eļļu. Šiem garengraudu rīsiem ir stingra konsistence ar nedaudz riekstu garšu.

Baltie garengraudu rīsi — gargraudu rīsi – ir atdalošie graudi, kas ir garšīgi daudzos Āzijas, Indijas un Spānijas starptautiskajos ēdienos.

Baltie vidējgraudu rīsi — labāk pazīstami kā Risotto vai Arborio rīsi. Tas ir mīkstāk vārāmie vidējgraudu rīsi, kuriem ir laba garša un krāsa. Tā mīkstā, krēmīgā konsistence ir ideāla desertiem, piemēram, krēmīga rīsu pudiņai. Tas piecas reizes vairāk absorbē tā svaru šķidrumā.

Arborio rīsi — īsgraudu rīsi, ko tradicionāli audzē Itālijā un ko izmanto risotto ražošanā. Augstais arborio rīsu cietes saturs piešķir tiem raksturīgo krēmīgo konsistenci.

Viegli pagatavojami gargraudu vai brūnie rīsi, ko dažkārt sauc par tvaicētiem vai iepriekš notecinātiem rīsiem. Pirms malšanas to tvaicē zem spiediena, kas sacietē graudus, samazinot pārvārīšanas iespēju. Šis process arī palīdz saglabāt lielu daļu dabiskā vitamīna un minerālvielu satura.

JASMINE jeb Taizemes aromātiskie rīsi — šiem gargraudu baltajiem rīsiem ir maiga Jasmine smarža. Taizemē iecienīta gargraudu šķirne ar augstu saldo aromātu un riekstu garšu. To izmanto kā lētu basmati rīsu aizstājēju.

Kalijira rīsi — šie mazie aromātiskie rīsi tiek audzēti Bangladešā, ātri pavārīti un tiek īpaši izmantoti rīsu pudiņās.

Basmati — dažādi gargraudu rīsi. Tas ir aromātisks, smaržīgs un tievs, kā arī neglutinoši rīsi. Pēc termiskās apstrādes tas uzbriest tikai gareniski, radot garus, smalkus graudus, kas ir ļoti sausi, viegli un atsevišķi nelipīgi. Pakistāna un Indija ir lielākās rīsu audzētājas un eksportētājas; to audzē galvenokārt Pendžabas reģionā, izmantojot pundurlauksaimniekkopību. Basmati graudi ir garāki nekā lielākā daļa citu rīsu veidu. Vārīti basmati rīsu graudi parasti ir brīvi plūstoši, nevis lipīgi. Tāpat kā lielākajai daļai gargraudu rīsu vārītus basmati rīsus var unikāli identificēt pēc to smaržvielas. Basmati rīsi ir pieejami kā balti vai brūni. Apstiprinātās basmati rīsu šķirnes ir

 • Basmati 370
 • Basmati 386 (Indija)
 • Tips – 3 (Dehradun India)
 • Taraori Basmati (HBC-19 Indija)
 • Basmati 217 (Indija)
 • Ranbir Basmati (Indija)
 • Kodoli (Basmati Pakistan)
 • Pusa Basmati
 • Super Basmati

Savvaļas rīsi — Ziemeļamerikā augsta ūdenszāle, kuras graudi divas vai vairāk reizes pārsniedz Āzijas (Oryza) gargraudu rīsu šķirņu garumu. Nosaukums “savvaļas rīsi” ir maldinošs, jo faktiski tas ir savvaļas zāles veida (zinānijas watera) sēklas, kas aug Ziemeļamerikas seklā ezera apgabalā. Tā garās, viendabīgās sēklas ir tumši brūnā krāsā, un vārot tās kļūst violetas. Neraugoties uz nosaukumu, tas nav saistīts ar domesticētiem rīsiem (oryza).

Dalīties ar šo lapu:

Tiešās saites