Klasifikovanie ryže

Táto príručka vám pomôže pochopiť klasifikáciu ryže a súvisiacich výrobkov s cieľom určiť uplatniteľné colné sadzby a nesadzobné opatrenia uplatniteľné na vaše výrobky.

Vzťahuje sa na lúpanú ryžu, bielenú ryžu a predvarenú ryžu na priamu ľudskú spotrebu, v balenej forme alebo voľne priamo na spotrebiteľa. Vzťahuje sa aj na iné výrobky získané z ryže.

Klasifikácia ryže a použitá terminológia

Položka 1006 je rozdelená do štyroch podpoložiek.

1006 10 – ryža v plevách (nelúpaná alebo surová)

Ryža, ktorej zrná po vymlátení zostali po vymlátení, sa označujú ako nelúpaná alebo surová ryža. Znamená to, že zrná ryže sú stále tesne obklopené plevy.

1006 20 – lúpaná (hnedá) ryža

Lúpaná (hnedá) ryža zbavená len pliev.Hnedá ryža je neleštená ryža, ktorá sa rozomelie na odstránenie trupu z jadra, ale ponechá si vrstvu ryžových otrúb a klíček, vďaka čomu má orechovú textúru a textúru. Dlhé zrná hnedej ryže majú tendenciu byť menej fluretím a jemné a krátke zrná sa menej lepia. Hnedá ryža tiež trvá približne dvakrát tak dlho, kým varí a má oveľa kratšiu trvanlivosť (z dôvodu oleja v klíčkov).

Príklady ryže, na ktoré sa vzťahuje toto vymedzenie, sú príklady s obchodnými opismi „hnedá ryža“, „ryža cargo“, „loonzain“ a „riso sabamato“. Lúpaná hnedá ryža (ryža cargo), ktorá napriek tomu, že plevy boli odstránené mechanickými hullermi, je stále uzavretá. Ryža cargo takmer vždy obsahuje malé množstvo ryže paddy.

1006 30 – Semi bielená alebo bielená ryža, tiež hladená alebo leštená

Ryža sa tiež môže pomlieť, aby sa odstránil perikarp (vonkajšia vrstva ryže, ktorá sa stále nachádza na hnedej ryži).Ryža tohto druhu bola polobielená alebo bielená (ďalej označovaná ako bielená ryža).

Polobielená ryža pozostáva z ryže, z ktorej boli odstránené plevy, časť klíčka a celé oplodie, ale nie vnútorné vrstvy.

Bielená ryža sa skladá z celej ryže, z ktorej sa oplodie úplne odstráni pomocou špeciálnych skokovaných valcov. Bielená ryža môže byť tiež leštená a následne leštená, aby sa zlepšila jej vzhľad. Leštiaci proces (ktorý je určený na naplnenie povrchu kobercovej podložky potiahnutej bieliacej ryže, sa vykonáva v zariadeniach na čistenie kief alebo štetcov alebo „leštiacich šištičiek“. Zasklievanie pozostáva z obliekania zŕn zmesou glukózy a talcum v špeciálnych zasklievacích sudoch. Táto položka zahŕňa aj ryžu „Camolino“, ktorá pozostáva z bielenej ryže potiahnutej olejom.

Ryža sa tiež môže označovať ako predparená. Znamená to, že zrná ryže, hoci sú stále v plevách a pred akýmkoľvek iným procesom (napr. lúpanie, frézovanie atď.), sa namáčali v horúcej vode alebo v pare a potom boli vysušené. Obilná konštrukcia predparenej ryže sa v menšom rozsahu upravuje len postupom, ktorý prešla a nie je klasifikovaná ako varená ryža. Takáto ryža po mletí, leštení atď. trvá v plnom rozsahu od 20 do 35 minút. Predparená ryža sa zvyčajne šoparuje.

1006 40 – Briková ryža

Zlomková ryža je poškodená v priebehu spracovania. Počas mlynárskych fragmentov zŕn, ktorých dĺžka nepresahuje tri štvrtiny priemernej dĺžky celého zrna, sú oddelené od bielej ryže, ktorej tvar zostáva neporušený. Toto je klasifikované ako zlomková ryža. Zrná zlomkovej ryže majú nízku vláknitú štruktúru a nízky obsah živín a zároveň si zachovávajú svoju vysokú spotrebu energie. Zlomková ryža obsahuje v zrne viac zŕn zŕn. Tento druh ryže má nižšiu kvalitu a zvyčajne sa používa na výživu dojčiat, obilnín ryže, spoločenských zvierat, ryžového vína a múky z ryže, ako aj na predbalenie alebo v konzervách.

Vyňatie z roku 1006

Do položky 1006 patrí len ryža v surovom stave a v nespracovanom stave. To znamená, že výrobky z mletia ryže sú vylúčené a sú klasifikované v kapitole 11.
Položka 1006 tiež vylučuje ryžu, ktorá bola podrobená ošetreniu, ktoré podstatne zmenilo štruktúru zrna. Predvarená ryža pozostávajúca z opracovaných zŕn, ktoré boli buď úplne alebo čiastočne uvarené a potom dehydrovaná, patria do položky 1904. Čiastočne predvarená ryža trvá 5 až 12 minút, aby sa pripravila na spotrebu, zatiaľ čo v plnej miere sa ryža v plnej miere namáčala do vody a priviedla do varu pred konzumáciou. „Pušvaná“ ryža získaná napučaním a pripravená na konzumáciu je tiež zatriedená do položky 1904.

Klasifikácia podľa veľkosti zrna

Ryža sa vo všeobecnosti klasifikuje podľa veľkosti zrna.

Zohľadňuje sa aj dĺžkový pomer veľkosti zrna (na výpočet tohto rozdielu rozdelenie priemernej dĺžky zrna priemernou šírkou).

Alternatívne sa skladali štyri kusy ryže. Ak je kus pozdĺž vrchu kratší ako ostatné tri, dĺžka/šírka sa rovná trom, ak je rovnaká alebo dlhšia, dĺžka/šírka bude rovnaká alebo väčšia ako tri.

Krátke zrná ryže (nazývané aj okrúhle) sú takmer okrúhle s vlhkými zrnami, ktoré sa po uvarení lepia a vo všeobecnosti sa používajú na výrobu pudingov z ryže a podobne. Tento druh ryže má zrná s dĺžkou nepresahujúcou 5,2 mm a s pomerom dĺžky k šírke menším ako 2. Krátka ryža s obilnou ryža má krátky, takmer kruhovú jadro.

Ryža s priemernými zrnami je kratšia, v riadu a dobre funguje v jedlách, ako sú Paella a Riskotto. Tento typ ryže má zrná, ktoré majú dĺžku presahujúcu 5,2 mm, ale nepresahujúcu 6,0 mm a pomer dĺžky k šírke je menší ako 3.

Dlhozrnná ryža je dlhá a tenká, zrná sú oddelené po varení. Tento typ ryže, ktorej zrná majú dĺžku presahujúcu 6,0 mm.

Varená ryža

Varené jedlá z ryže sú zatriedené do položky 1904. Ďalej uvádzame niekoľko príkladov výrobkov.

 • hotové jedlá pozostávajúce z týchto dvoch jednotlivo balených zložiek, ktoré sú balené v súprave na predaj v malom: A) predvarená ryža (150 g) a b) karí (200 g) pozostávajúce z kokosového mlieka (72 %), kuracieho mäsa (20 %), zmesi korenín (7 %), citrónovej trávy (0,5 %) a výťažku sardely (0,5 %).
 • hotové jedlá pozostávajúce z týchto dvoch jednotlivo balených zložiek, ktoré sú balené v súprave na predaj v malom: A) predvarená ryža (150 g) a b) karí (200 g) pozostávajúce z kokosového mlieka (50 %), hovädzieho mäsa (20 %), zemiakov (15 %), zmesi korenín (7 %), arašidov (3 %), výťažku sardely (3 %) a cibule (2 %).
 • okamžitá vyprážaná ryža na mikrovásku so zelenými kari a mäsom. Zložky zahŕňajú okamžitú ryžu, mäso (16 %), ochucovacie balenie.

Ak hrubá dojčenská múčka obsahuje viac ako 20 % akéhokoľvek druhu mäsa, rýb, kôrovcov alebo mäkkýšov (vypočítaných ako percentuálny podiel z celej misky), mala by sa klasifikovať ako príprava daného mäsa alebo rýb v kapitole 16.

Druhy, odrody a formy ryže

Teraz sú k dispozícii mnohé odrody ryže, od známej bielej alebo hnedej ryže s dlhým zrnom až po špeciálne plodiny, ako je Basmati, a takzvaná lepkavá ryža, ktorá sa používa pri varí v Japonsku. Ryža sa tiež uvádza na trh v rôznych pohodlných obaloch. Niektoré z nich sú uvedené nižšie.

Della, Delrose a Delmont – tieto odrody spájajú vlastnosti bežnej dlhozrnnej ryže a ryže Basmati s arómou na basmati. Uvarené zrná však napučiavajú tak dlhé, ako aj široké, ako pravidelná dlhozrnná ryža.

Čierna japonica — ide o aromatickú ryžu s tmavými čiernymi trubicami. Podobne ako hnedá ryža, aj tá je minimálne spracovaná tak, aby si zachovala vrstvy z otrúb a na prípravu trvá 45 až 50 minút. Varené zrná majú mierne pikantnú sladkosť.

Hnedá ryža s dlhými zrnami — táto ryža si ponecháva množstvo prírodných otrúb, ktoré je bohaté na množstvo vitamínov a minerálov, vrátane oleja z ryžových otrúb. Táto dlhozrnná ryža je s jemne orechovou textúrou firmou s jemne orechovou textúrou.

Biela dlhozrnná ryža — dlhozrnná ryža je oddeľujúca zrno, ktorá je lahodná v mnohých medzinárodných jedlách z Ázie, Indie a Španielska.

Biela ryža strednozrnná – lepšie známa ako Ristotto alebo Arboriová ryža Krémová, vláčna textúra je ideálna na dezerty, napríklad na puding z krémovej ryže. Pohlcuje až päťkrát svoju hmotnosť v kvapaline.

Ryža Arborio — druh dlhozrnnej ryže, ktorá sa tradične pestuje v Taliansku a používa na výrobu rizone. Vysoký obsah škrobu v ryži Arborio vyvoláva svoju charakteristickú krémovú textúru.

Stolová dlhozrnná biela alebo hnedá ryža — niekedy nazývaná predparená alebo predkolená ryža. Pred mletím, ktoré razia zrná, je pod tlakom, čím sa znižuje možnosť nadmerného varenia. Tento proces prispieva aj k udržaniu veľkej časti prirodzeného vitamínu a minerálneho obsahu.

JASMINE alebo Thai voňavá ryža — táto dlhozrnná biela ryža má jemnú vôňu JASMINE. Odroda dlhozrnná, obľúbená v Thajsku pre jej sladkú vôňu a orechovú chuť. Používa sa ako lacná náhrada za ryžu Basmati.

Kalijira ryža — táto drobná aromatická ryža sa pestuje v Bangladéši, rýchlo sa vyrába kuchári a používa sa najmä v pudingoch na ryžu.

Basmati — odroda ryže s dlhými zrnami. Je aromatický, voňavý a štíhly a nie je glutinná ryža. Keď sa varí len pozdĺžne, čo má za následok dlhé slenné zrná, ktoré sú veľmi suché, ľahké a oddelené nie sú lepkavé. Pakistan a India sú najväčšími kultivátorov a vývozcov ryže; pestuje sa v prvom rade prostredníctvom farmárskeho chovu nelúpaných v Pandžábe. Zrná ryže Basmati sú dlhšie ako väčšina ostatných druhov ryže. Varené zrná ryže Basmati sú typické skôr voľne než lepivé. Podobne ako v prípade väčšiny dlhozrnnej ryže môže byť uvarená ryža Basmati jedinečne označená jej vôňou. Ryža Basmati je dostupná ako biela alebo hnedá. Schválené odrody ryže Basmati sú:

 • Basmati 370
 • Basmati 386 (India)
 • Typ-3 (Dehradun India)
 • Taraori Basmati (HBC-19 India)
 • Basmati 217 (India)
 • Ranbir Basmati (India)
 • Kernel (Pakistan Basmati)
 • Pusa Basmati
 • Super Basmati

Voľne žijúca ryža — ide o vysokú vodnú trávu Severnej Ameriky s obilím, ktoré je dvakrát alebo viac dĺžkou dlhých odrôd ryže s dlhým zrnom (Oryza). Meno voľne žijúcej ryže je zavádzajúce, pretože v skutočnosti osivo typu voľne žijúcej trávy (inzinania aquatica), ktoré rastie v plytkej zóne jazier v Severnej Amerike. Jeho dlhé ryhované semená majú tmavohnedú farbu, ktorá sa po tepelnej úprave mení. Napriek svojmu názvu nesúvisí s domestikovanou ryžou (oryza).

Zdieľať túto stránku:

Rýchle odkazy