EU höjer tullarna på rysk och belarusisk import av jordbruksprodukter och gödselmedel
EU har infört nya tullar som är tillämpliga den 1 juli 2025 på de återstående jordbruksprodukter och vissa gödselmedel (kvävebaserade produkter) från Ryssland och Belarus som ännu inte omfattades av extra tullar.
Produkter som klassificeras enligt nummer i Kombinerade nomenklaturen (KN) som förtecknas i bilaga I till förordning (EU) 2025/1227 (omkring trettio kapitel berörs) och som importeras till unionen och har sitt ursprung i eller har exporterats direkt eller indirekt från Ryssland eller Belarus ska omfattas av en värdetull på 50 % som ska tillämpas utöver den tillämpliga tullsatsen i Gemensamma tulltaxan.
Några av de produkter som berörs av dessa nya tullar är följande:
- Levande djur, kött, mejeriprodukter, fågelägg, naturlig honung, ätbara produkter av animaliskt ursprung
- Levande träd och andra växter; lökar, rötter o.d.; snittblommor och snittgrönt
- Ätbara grönsaker och vissa rötter, stam- och rotknölar (utom ärter och kikärter) samt ätbara frukter och nötter, skal av citrusfrukter eller meloner
- Kaffe, te, matte och kryddor
- Animaliska fetter och oljor
- Socker och sockerkonfektyrer
- Kakao och kakaoberedningar
- Beredningar av spannmål och grönsaker, mjöl, stärkelse eller mjölk och konditorivaror
- Beredningar för utfodring av djur
- Tobak
- Råa textilier
I förordningen fastställs också en tull på 6,5 % på gödselmedel som ingår i bilaga II och som importeras från Ryssland och Belarus, utöver en avgift på mellan 40 och 45 euro per ton för perioden 2025–2026 som gradvis kommer att öka under en övergångsperiod på tre år och öka till 430 euro per ton 2028.
I detta fall är de berörda produkterna:
- Produkter enligt HS-nummer 3102 – Kvävehaltiga mineraliska eller kemiska gödselmedel
- Produkter enligt HS-nummer 3105 20, 3105 30, 3105 40, 3105 51, 3105 59 och 3105 90
EU-kommissionen kommer att övervaka prisökningar och eventuella skador på den inre marknaden eller EU:s jordbrukssektor och vidta åtgärder för att mildra effekterna.
Syftet med dessa nya tullar är inte bara att försvaga Rysslands krigsekonomi, eftersom intäkterna från försäljningen av ryska och belarusiska gödselmedel direkt bidrar till kriget mot Ukraina, utan också att bidra till att minska EU:s beroende av Ryssland och Belarus och öka diversifieringen och den inhemska produktionen.
Läs mer