"Access2Markets"

Exporting from the EU, importing into the EU
- all you need to know

Access2Markets allows you to obtain information you need when you trade with third countries, such as on tariffs, taxes, procedures, formalities and requirements, rules of origin, export measures, statistics, trade barriers and much more. It also allow you to access key information needed for trade in services as well as for investment and procurement in 3rd countries. You may also learn about EU trade agreements, how to benefit from them and read stories on successful companies using them. Access2Markets is here to help you and your business for import and export.

Mans palīgs tirdzniecības jomā

Ieskaitot Rules of Origin Self-Assessment

Atruna

Atruna:
Ziņojumi, kas iegūti no šīs datubāzes, nav oficiāli. Ir veikti pasākumi, lai nodrošinātu datubāzē iekļautās informācijas un datu precizitāti, taču Eiropas Komisija un datu sniedzēji neuzņemas atbildību par netīšām kļūdām vai izlaidumiem. Uz dažās sadaļās sniegto informāciju un datiem attiecas īpaši licences noteikumi, sk. avotus un autortiesības, ja vajadzīgas plašākas ziņas. Ja turpināt un skatāt datus, tas nozīmē, ka piekrītat šiem noteikumiem.

Atlasiet izcelsmes valsti
Atlasiet galamērķa valsti

Single Entry Point

The Single Entry Point is the first point of contact within the European Commission’s trade department for all EU stakeholders who are facing market access issues in third countries or who find non-compliance with sustainability commitments.

Highlight section

Jaunākā informācija

Tarifi

Formalitātes

Nodokļi

Go to the latest updates page
Dalīties ar šo lapu: