Glosārija terminu saraksts:
ĀKK – Āfrikas, Karību jūras reģiona un Klusā okeāna valstu grupa (ĀKK) ir organizācija, ko veido 79 Āfrikas, Karību jūras reģiona un Klusā okeāna valstis un kas 1975. gadā izveidota ar Džordžtaunas nolīgumu. Tās visas, izņemot Kubu, ir parakstījušas Kotonū nolīgumu, kas pazīstams arī kā “ĀKK un EK partnerattiecību nolīgums”. Nolīgums reglamentē preferenciālus tirdzniecības nosacījumus, kā arī politiskās, komerciālās un attīstības attiecības ar ES.
ĀKK Ministru padome 2019. gada decembrī apstiprināja Džordžtaunas nolīguma pārskatīšanu, ar ko pašreizējo ĀKK valstu grupu pārveidos par Āfrikas, Karību jūras reģiona Klusā okeāna valstu organizāciju (OACPS).
Saistītais saturs:
EPN – Austrumāfrika un Dienvidāfrika
AZT ir ar Eiropas Savienību saistītas administratīvas vienības, kas izplatās no poļiem uz tropu vidi. Visas ir salas, no kurām trim nav pastāvīgu iedzīvotāju.
Lai gan to konstitucionālo attiecību dēļ ar Dāniju, Franciju un Nīderlandi AZT ir mazas vai nu skaita, vai iedzīvotāju, vai abu ziņā, tām ir svarīga loma kā Savienības priekšpostei teritorijās, kurās tās atrodas, bet tās tomēr neietilpst ne ES teritorijā, ne ES vienotajā tirgū.
Aizsardzības pasākumus var veikt, ja nozari ietekmē neparedzēts, straujš un pēkšņs konkrētā ražojuma importa pieaugums un nevar pamatoti sagaidīt, ka ražotāji nekavējoties pielāgosies mainīgajai tirdzniecības situācijai. Tas atšķiras no antidempinga un antisubsidēšanas instrumentiem ar to, ka tas neattiecas uz negodīgi tirgotu importu, tādējādi attiecinot to uz visām eksportētājvalstīm.
Nodoklis par preču daudzumu, nevis vērtību, piemēram, N euro par hektolitru pārdotā spirta. Tas ir nodoklis, ko maksā, lai patērētu noteiktus produktus. Parasti piemēro alkoholam, tabakai, energoproduktiem (naftai, gāzei u. c.), transportlīdzekļiem un luksusa produktiem.
Lai iegūtu tirgus daļu pasaules tirgū, dempings eksportē par cenām, kas zemākas par valsts tirgus izmaksām. Antidempinga maksājumi ir nodokļi, ko piemēro importētām precēm, lai kompensētu starpību starp to eksporta cenu un normālo vērtību, ja dempings rada kaitējumu konkurējošo ražojumu ražotājiem importētājvalstī. Antidempinga maksājumus pieļauj VVTT VI pants.
Saistītais saturs:
Lai iegūtu tirgus daļu pasaules tirgū, dempings eksportē par cenām, kas zemākas par valsts tirgus izmaksām. GATT 1994 VI pantā ir atļauts par dempinga cenām piemērot antidempinga maksājumus, kas ir vienādi ar starpību starp to eksporta cenu un normālo vērtību, ja dempings rada zaudējumus konkurējošo ražojumu ražotājiem importētājvalstī.
Apdrošināšanas sertifikātā ir norādīta preču vērtība un apdrošināšanas prēmija.
Eksportētājs, kas ir izpildījis muitas dienestu noteiktus nosacījumus un kam ir atļauts sagatavot faktūrrēķina deklarācijas. Muitas dienesti var arī atsaukt apstiprinājumu eksportētājiem, kuri to ļaunprātīgi izmanto. Apstiprināšanas procedūras ir atkarīgas no valstu noteikumiem.
Izcelsmes kritēriji konkrētiem produktiem paredzētajos noteikumos. Produktu uzskata par noteiktas izcelsmes produktu, ja ar to veiktas konkrētas pārstrādes darbības, kas precizētas konkrēta produkta noteikumos.
Saistītais saturs:
Muitas dokuments, ko izmanto preču izvešanai, tranzītam un pagaidu ievešanai īpašiem mērķiem, piemēram, izstādīšanai, izstādēm un gadatirgiem, profesionālam aprīkojumam un komerciāliem paraugiem.