EPN — Rietumāfrika

ES un Rietumāfrikas EPN atvieglo abu reģionu iedzīvotāju un uzņēmumu savstarpējus ieguldījumus un tirdzniecību, kā arī veicina attīstību visā Rietumāfrikā. Uzziniet, kā ES ekonomisko partnerattiecību nolīgumi (EPN) ar 16 Rietumāfrikas valstīm var dot labumu jūsu tirdzniecībai.

ES un Rietumāfrikas EPN vēl nepiemēro nevienā no Rietumāfrikas valstīm — to sāks provizoriski piemērot, tiklīdz visas Rietumāfrikas valstis būs parakstījušas un divas trešdaļas Rietumāfrikas valstu būs ratificējušas nolīgumu.

Īsumā

ES ir ierosinājusi ekonomisko partnerattiecību nolīgumu ar 16 Rietumāfrikas valstīm; Rietumāfrikas valstu ekonomikas kopiena (ECOWAS) un Rietumāfrikas Ekonomiskā un monetārā savienība (WAEMU). Nigērija ir vienīgā valsts reģionā, kas vēl nav parakstījusi EPN, tāpēc nolīgums vēl netiek piemērots.

Ekonomisko partnerattiecību nolīgums (EPN) ar Rietumāfriku attiecas uz precēm un attīstības sadarbību. EPN ir arī iespēja nākotnē rīkot turpmākas sarunas par ilgtspējīgu attīstību, pakalpojumiem, ieguldījumiem un citiem ar tirdzniecību saistītiem jautājumiem.

EPN:

  • palīdzēt Rietumāfrikai labāk integrēties pasaules tirdzniecības sistēmā un atbalstīs ieguldījumus un ekonomikas izaugsmi reģionā.
  • palielināt Rietumāfrikas eksportu uz ES
  • stimulēt ieguldījumus un palīdzēt attīstīt ražošanas jaudu, pozitīvi ietekmējot nodarbinātību.

Līdz pilnīga reģionālā EPN ar Rietumāfriku pieņemšanai ekonomisko partnerattiecību nolīgumi ar Kotdivuāru un Ganu tika provizoriski piemēroti attiecīgi 2016. gada 3. septembrī un 2016. gada 15. decembrī.

Asimetriski noteikumi Rietumāfrikas valstu labā

EPN atbalsta Rietumāfriku, un tajā ir ņemtas vērā abu reģionu attīstības līmeņa atšķirības. Asimetrijas noteikumi par labu Rietumāfrikas valstīm ietver sensitīvu produktu izslēgšanu no liberalizācijas, ilgus liberalizācijas periodus, elastīgus izcelsmes noteikumus un īpašus aizsardzības pasākumus un pasākumus lauksaimniecībai, nodrošinātībai ar pārtiku un jauno nozaru aizsardzībai.

  • Lai gan ES pilnībā atver savu tirgu no pirmās dienas, Rietumāfrika 20 gadu pārejas periodā tikai daļēji atcels importa tarifus. Turklāt 25 % visjutīgāko preču ražotāji saņems pastāvīgu aizsardzību pret konkurenci.

Tarifi

  • Izņemot ieročus un munīciju, ES saskaņā ar pagaidu EPN piešķir 100 % beznodokļu un bezkvotu piekļuvi visam importam no Ganas un Kotdivuāras. Tas pats attieksies uz visiem Rietumāfrikas ražojumiem no pirmās dienas, kad sāk piemērot reģionālo Rietumāfrikas EPN. Piekļuve ES tirgum ir pastāvīga, pilnīga un brīva visiem produktiem.
  • Rietumāfrikas valstis 20 gadu laikā liberalizēs importu no ES. Saskaņā ar kategorijām, kas jau noteiktas ECOWAS kopējā ārējā tarifā (CET).
    • a grupas preces (būtiskas sociālās preces, pirmās nepieciešamības preces, pamatpreces, ražošanas līdzekļi un īpaši izejresursi), kam pašlaik ir 0 vai 5 % nodokļi, tiks liberalizētas 5 gadus pēc EPN piemērošanas.
    • b grupas preces (galvenokārt izejvielas un starpprodukti), kam pašlaik ir 0, 5 vai 10 % nodokļi, tiks liberalizētas 10–15 gadu laikā pēc EPN piemērošanas.
    • C grupas preces (dažas galapatēriņa preces), kurām pašlaik ir 5, 10 vai 20 % nodokļi, tiks liberalizētas 10–20 gadu laikā pēc EPN piemērošanas.
  • Ievērojama daļa tarifu pozīciju (25 %) tiks pilnībā izslēgta no liberalizācijas, un uz tām arī turpmāk attieksies parastais nodoklis. Tie ietver paaugstināta riska produktus, piemēram, lauksaimniecības/zivsaimniecības produktus un paaugstināta riska galapatēriņa preces.
  • Ja pēkšņi pieaug dažu ES preču imports Rietumāfrikas valstīs, tādējādi apdraudot vietējos tirgus, var izmantot tādus aizsardzības pasākumus kā importa kvotas un nodokļi.

 

Izmantojiet meklēšanas opciju “Mans tirdzniecības asistents”, lai atrastu precīzu informāciju par jūsu konkrētā produkta nodokļiem un tarifiem, ņemot vērā tā izcelsmes valsti un galamērķa valsti. Šaubu gadījumā sazinieties ar muitas dienestiem.

 

Izcelsmes noteikumi

Lai jūsu produktam varētu piemērot preferenciālo režīmu, tam būs jāatbilst nolīgumā paredzētajiem izcelsmes noteikumiem. Lūdzu, pārbaudiet interaktīvoizcelsmes noteikumu pašnovērtējuma rīku (ROSA) manā tirdzniecības asistentā, lai novērtētu, vai jūsu produkts atbilst izcelsmes noteikumiem, un noskaidrojiet, kā sagatavot pareizos dokumentus.

Vispārīga informācija par izcelsmes noteikumiem ir pieejama zemāk.

Elastīgi izcelsmes noteikumi ļauj EPN Rietumāfrikas valstīm eksportēt produktus no citām valstīm, jo īpaši galvenajās nozarēs — lauksaimniecībā, zivsaimniecībā, tekstilrūpniecībā un apģērbā. Piemēram, tekstilizstrādājumu var ievest ES bez muitas nodokļa, ja vismaz viens tā ražošanas posms, piemēram, aušana vai adīšana, ir noticis EPN valstī.

Pielaide

Rietumāfrikas EPN iekļautās pielaides ir mazāk stingras nekā parasti. Tie veido 15 % no gatavā ražojuma ražotāja cenas, nevis 10 %, kas paredzēti lielākajā daļā ES nolīgumu. Tekstilizstrādājumiem un apģērbiem piemēro īpašas pielaides.

Atbalsta kumulācija

EPN noteikumi ietver šādus kumulācijas veidus:

  • Divpusēja kumulācija ar ES
  • Diagonālā un pilnīgā kumulācija ar AZT un ĀKK valstīm, ievērojot konkrētus nosacījumus.
  • Kumulācija ar kaimiņos esošajām jaunattīstības valstīm, ievērojot konkrētus nosacījumus.

Tieša transportēšana

Pierādījumi par tiešu transportēšanu jāiesniedz importētājvalsts muitas dienestiem.

Nodokļu atmaksa

Kompensāciju var pieprasīt par nodokli, kas samaksāts par materiāliem, kuri iepriekš importēti turpmākai pārstrādei un pēc tam eksportēti uz valsti, kas ir parakstījusi EPN ar ES.

Kuģa apstākļi

Zivis, kas nozvejotas tāljūrā un Rietumāfrikas EPN valstu ekskluzīvajās ekonomikas zonās, var uzskatīt par EPN valsts izcelsmes zivīm tikai tad, ja tās nozvejojuši kuģi, kas atbilst konkrētiem kritērijiem. Šie kritēriji attiecas uz kuģa reģistrācijas vietu, karogu, ar kuru tie “salūdz”, un to īpašumtiesībām.

Nav īpašu prasību par apkalpes, kapteiņu vai virsnieku valstspiederību. Šīs prasības, kas bija iekļautas sākotnējā Kotonū nolīgumā, tagad ir atceltas, lai atvieglotu izcelsmes piešķiršanu EPN valstu nozvejotām zivīm.

Konkrētiem ražojumiem piemērojamie izcelsmes noteikumi

 

Izmantojiet meklēšanas opciju “Mans tirdzniecības asistents”, lai atrastu noteikumus, kas piemērojami jūsu konkrētajam produktam.

Atkāpes

Pēc EPN valsts pieprasījuma var piešķirt atkāpi, ievērojot īpašus nosacījumus, lai konkrētiem ražojumiem, kuru izcelsme ir konkrētās valstīs, ļautu piemērot elastīgākus izcelsmes noteikumus.

Produktiem piemērojamās prasības

Tehniskie noteikumi un prasības

  • Uzziniet par tehniskajām prasībām, noteikumiem un procedūrām, kurām precēm jāatbilst, lai tās varētu importēt Eiropas Savienībā.
  • Meklējiet īpašos noteikumus, kas attiecas uz jūsu produktu un tā izcelsmes valsti, datubāzē Mani tirdzniecības asistenti.

Veselības un drošības prasības SPS

Muitošanas dokumenti un procedūras

 Izcelsmes apliecinājumi

  • Lai kļūtu par atzītu eksportētāju, jums ir jāspēj pierādīt saviem muitas dienestiem savu ražojumu noteiktas izcelsmes statusu, kā arī jebkuras citas prasības, ko tie var izvirzīt.

Muitas dienesti var anulēt jūsu atzītā eksportētāja statusu ļaunprātīgas izmantošanas gadījumā. Lai uzzinātu vairāk par procedūrām, sazinieties ar muitas dienestiem.

  • Lai varētu piemērot preferenciālas nodokļu likmes, Rietumāfrikas EPN valstu izcelsmes ražojumiem jāpievieno izcelsmes apliecinājums. Izcelsmes apliecinājums ir derīgs 10 mēnešus. Tas var būt vai nu:
    • pārvadājumu sertifikāts EUR.1, ko izdevuši eksportētājvalsts muitas dienesti. Eksportētājam (vai pilnvarotam pārstāvim), kas iesniedz pieteikumu sertifikāta saņemšanai, jābūt gatavam pēc pieprasījuma iesniegt dokumentus, kas apliecina attiecīgo izstrādājumu noteiktas izcelsmes statusu, un jāatbilst pārējām izcelsmes noteikumu protokola prasībām.
    • faktūrrēķina deklarācija, ko izdevis jebkurš eksportētājs, par sūtījumiem, kuru vērtība ir EUR 6000 vai mazāka, vai atzīti eksportētāji par jebkuras vērtības sūtījumiem. Aizpildot faktūrrēķina deklarāciju, jums jābūt gatavam iesniegt dokumentus, kas apliecina jūsu ražojuma noteiktas izcelsmes statusu un atbilstību pārējām Protokola par izcelsmes noteikumiem prasībām.

Citi dokumenti

  • Uzziniet vairāk par citiem muitošanas dokumentiem un procedūrām[link], kas vajadzīgi, lai veiktu importu Eiropas Savienībā.

Intelektuālais īpašums un ģeogrāfiskās izcelsmes norādes

Tirdzniecība ar pakalpojumiem

Publiskais iepirkums

Ieguldījumu

Citādi

Sacensības.

  • Kopš 2014. gada ES ir pārtraukusi eksporta subsīdijas visiem ražojumiem, ko eksportē uz EPN valstīm.
  • ES ir līdz minimumam samazinājusi pasākumus, kas kropļo ražošanu un tirdzniecību
  • Ja vietējo rūpniecību apdraud importa pieaugums no Eiropas, EPN ļauj uzsākt pasākumus, lai aizsargātu rūpniecības nozares un jauno rūpniecību.

Ilgtspējīga attīstība

Rietumāfrikas EPN ir nepārprotami balstīts uz Kotonū nolīgumā izklāstītajiem “būtiskajiem un pamatelementiem”, t. i., cilvēktiesībām, demokrātijas principiem, tiesiskumu un labu pārvaldību. Tādējādi nolīgumā ir ietverts visstingrākais formulējums par tiesībām un ilgtspējīgu attīstību, kas pieejams ES nolīgumos.

  • “Neizpildes klauzula” nozīmē, ka var veikt “atbilstīgus pasākumus” (kā noteikts Kotonū nolīgumā), ja kāda no pusēm nepilda savas saistības attiecībā uz būtiskajiem elementiem. Tas var ietvert tirdzniecības priekšrocību apturēšanu.
  • Kopīgajām EPN iestādēm ir uzdots uzraudzīt un novērtēt EPN īstenošanas ietekmi uz Pušu ilgtspējīgu attīstību. Saskaņā ar Kotonū nolīgumu pilsoniskajai sabiedrībai un parlamenta deputātiem ir skaidra loma.

Reģionālā integrācija

Rietumāfrikas EPN attiecas gan uz tirdzniecību starp Rietumāfrikas valstīm, gan uz tirdzniecību ar ES. Tā ir pirmā ekonomiskā partnerība, kas apvieno ne tikai 16 reģiona valstis, bet arī to divas reģionālās organizācijas: Rietumāfrikas valstu ekonomikas kopiena (ECOWAS) un Rietumāfrikas Ekonomiskā un monetārā savienība (UEMOA).

  • Rietumāfrikas tirgus piekļuves piedāvājums ES ir pilnībā saskaņots ar ECOWAS kopējo ārējo tarifu (CET), kas veido ECOWAS muitas savienības pamatu. EPN un ECOWAS CET īstenošana ir cieši saistīta un savstarpēji pastiprina viena otru.
  • EPN ir iekļauti svarīgi noteikumi, lai muitas procedūras padarītu vienkāršākas un efektīvākas, un tajā ir paredzēts, ka Rietumāfrikas valstis piešķirs viena otrai vismaz tādu pašu režīmu, kādu tās piešķir ES.

Potenciāla paaugstināšana un tehniskā palīdzība

ES sniedz tehnisko palīdzību tirdzniecībai. Tas palīdz valstīm pielāgot savas muitas procedūras un samazināt formalitāšu kārtošanu. Tas nozīmē, ka, strādājot ar muitu, tas nozīmē mazāk saspringtu.

Piemēram, ES sniedz finansiālu un tehnisku atbalstu, lai palīdzētu Rietumāfrikas lauksaimniekiem ievērot ES sanitāros un fitosanitāros (SFS) standartus. ES arī bieži nosūta ekspertu grupu no Veselības un pārtikas revīziju un analīzes direktorāta, lai sniegtu ieteikumus par to, kā risināt eksporta problēmas.

Noderīgas saites un dokumenti

Dalīties ar šo lapu:

Tiešās saites