Majanduspartnerlusleping – Lääne-Aafrika
ELi ja Lääne-Aafrika majanduspartnerlusleping lihtsustab kahe piirkonna inimeste ja ettevõtjate omavahelist investeerimist ja kaubavahetust ning soodustab arengut kogu Lääne-Aafrikas. Lugege, kuidas ELi majanduspartnerluslepingud 16 Lääne-Aafrika riigiga võivad teie kaubandusele kasu tuua.
ELi ja Lääne-Aafrika majanduspartnerluslepingut ei kohaldata veel üheski Lääne-Aafrika riigis – seda hakatakse ajutiselt kohaldama pärast seda, kui kõik Lääne-Aafrika riigid on lepingule alla kirjutanud ja kaks kolmandikku Lääne-Aafrika riikidest on selle ratifitseerinud.
Lühiülevaade
EL on algatanud majanduspartnerluslepingu 16 Lääne-Aafrika riigiga; Lääne-Aafrika Riikide Majandusühendus (ECOWAS)ning Lääne-Aafrika majandus- ja rahaliit (WAEMU). Nigeeria on piirkonna ainus riik, kes ei ole majanduspartnerluslepingut veel allkirjastanud, mistõttu lepingut veel ei kohaldata.
Majanduspartnerlusleping Lääne-Aafrikaga hõlmab kaupu ja arengukoostööd. Majanduspartnerlusleping sisaldab ka võimalust pidada tulevikus täiendavaid läbirääkimisi kestliku arengu, teenuste, investeeringute ja muude kaubandusega seotud küsimuste üle.
Majanduspartnerlusleping:
- aidata Lääne-Aafrikal paremini integreeruda ülemaailmsesse kaubandussüsteemi ning toetada investeeringuid ja majanduskasvu selles piirkonnas.
- suurendada Lääne-Aafrika eksporti ELi
- stimuleerida investeeringuid ja aidata kaasa tootmisvõimsuse arendamisele, avaldades positiivset mõju tööhõivele.
Kuni Lääne-Aafrikaga sõlmitud täieliku piirkondliku majanduspartnerluslepingu vastuvõtmiseni hakati Côte d’Ivoire’i ja Ghanaga sõlmitud vahepealseid majanduspartnerluslepinguid ajutiselt kohaldama vastavalt 3. septembril 2016 ja 15. detsembril 2016.
Asümmeetrilised sätted Lääne-Aafrika riikide kasuks
Majanduspartnerlusleping on Lääne-Aafrikale kasulik ja selles võetakse arvesse kahe piirkonna arengutaseme praeguseid erinevusi. Lääne-Aafrika riike soosivad asümmeetriasätted hõlmavad tundlike toodete liberaliseerimisest väljajätmist, pikki liberaliseerimisperioode, paindlikke päritolureegleid ning põllumajanduse, toiduga kindlustatuse ja tärkava tööstuse kaitse eritagatisi ja -meetmeid.
- Kuigi EL avab oma turu täielikult esimesest päevast alates, kaotab Lääne-Aafrika 20-aastase üleminekuperioodi jooksul imporditariifid vaid osaliselt. Lisaks on 25% kõige tundlikumate kaupade tootjatel alaline kaitse konkurentsi eest.
Tariifid
- Kui relvad ja laskemoon välja arvata, annab EL majanduspartnerluse vahelepingu alusel 100 % tollimaksu- ja kvoodivaba juurdepääsu kogu Ghanast ja Côte d’Ivoire’ist tulevale impordile. Sama kehtib kõigi Lääne-Aafrika toodete suhtes alates piirkondliku Lääne-Aafrika majanduspartnerluslepingu kohaldamise esimesest päevast. Juurdepääs ELi turule on püsiv, täielik ja kõigile toodetele tasuta.
- Lääne-Aafrika riigid liberaliseerivad EList tuleva impordi 20 aasta jooksul. Vastavalt ECOWASi ühises välistariifistikus (CET) juba sätestatud kategooriatele
- A rühma kaubad (esmatarbekaubad, esmatarbekaubad, põhitarbeained, kapitalikaubad ja konkreetsed sisendid), mille suhtes praegu kohaldatakse 0 % või 5 % tollimaksu, liberaliseeritakse viis aastat pärast majanduspartnerluslepingu kohaldamist.
- B-rühma kaubad (peamiselt sisendid ja vahetooted), mille suhtes praegu kohaldatakse 0, 5 või 10 % tollimaksu, liberaliseeritakse 10–15 aasta jooksul pärast majanduspartnerluslepingu kohaldamist.
- C-rühma kaubad (mõned lõpptarbekaubad), mille suhtes praegu kohaldatakse 5, 10 või 20 % tollimaksu, liberaliseeritakse 10–20 aasta jooksul pärast majanduspartnerluslepingu kohaldamist.
- Märkimisväärne osa tariifiridadest (25 %) jäetakse liberaliseerimisest täielikult välja ja nende suhtes kohaldatakse jätkuvalt tavapärast tollimaksu. Nende hulka kuuluvad tundlikud tooted, nagu põllumajandus- ja kalandustooted ning tundlikud lõpptarbekaubad.
- Kui mõne ELi kauba import Lääne-Aafrika riikidesse järsult suureneb, ohustades seega kohalikke turge, võib rakendada selliseid kaitsemeetmeid nagu impordikvoodid ja tollimaksud.
Kasutage minu kaubandusassistendi otsingut, et leida täpne teave teie konkreetse toote tollimaksude ja tariifide kohta, võttes arvesse selle päritolu- ja sihtriiki. Kahtluse korral võtke ühendust oma tolliasutusega.
Päritolureeglid
Sooduskohtlemisesaamiseks peab teie toode vastama lepingus sätestatud päritolureeglitele. Palun kontrollige minu kaubandusassistendiinteraktiivset päritolureeglite enesehindamisvahendit (ROSA), et hinnata, kas teie toode vastab päritolureeglitele, ja uurige, kuidas koostada õigeid dokumente.
Üldine teave päritolureeglite kohta on esitatud allpool.
Paindlikud päritolureeglid võimaldavad majanduspartnerluslepinguga ühinenud Lääne-Aafrika riikidel eksportida tooteid koos teiste riikide sisenditega, eelkõige peamistes sektorites – põllumajanduses, kalanduses ning tekstiili- ja rõivatööstuses. Näiteks võib tekstiiltoote tuua ELi tollimaksuvabalt, kui vähemalt üks tootmisetapp – näiteks kudumine või silmuskudumine – toimus majanduspartnerluslepinguga ühinenud riigis.
Tolerants
Lääne-Aafrika majanduspartnerluslepingus sisalduvad hälbed on leebemad kui tavapärased. Need moodustavad 15 % lõpptoote tehasehinnast, mitte 10 %, nagu on ette nähtud enamikus ELi lepingutes. Tekstiili ja rõivaste suhtes kohaldatakse erihälbeid.
Kumulatsioon
Majanduspartnerluslepingu sätted hõlmavad järgmist liiki kumulatsiooni:
- Kahepoolne kumulatsioon ELiga
- Diagonaalne ja täielik kumulatsioon ÜMTde ja AKV riikidega teatavatel tingimustel.
- Kumulatsioon naabruses asuvate arengumaadega teatud tingimustel.
Otsevedu
Importiva riigi tolliasutusele tuleb esitada tõendid otseveo kohta.
Tollimaksu tagastamine
Tagastada võib tollimaksu, mis on tasutud materjalidelt, mis on eelnevalt imporditud edasiseks töötlemiseks ja seejärel eksporditud riiki, mis on sõlminud ELiga majanduspartnerluslepingu.
Laevade tingimused
Avamerel ja Lääne-Aafrika majanduspartnerluslepingu riikide majandusvööndites püütud kala võib käsitada majanduspartnerluslepingu riigist pärit kalana üksnes siis, kui see on püütud laevadega, mis vastavad teatavatele kriteeriumidele. Need kriteeriumid viitavad laeva registreerimiskohale, lipule, mille all laev sõidab, ja laeva omandiõigusele.
Meeskonna, kaptenite või ohvitseride kodakondsuse kohta erinõudeid ei ole. Need nõuded, mis sisaldusid algses Cotonou lepingus, on nüüd välja jäetud, et hõlbustada majanduspartnerluslepinguga ühinenud riikide püütud kalale päritolu omistamist.
Tootepõhised päritolureeglid
Kasutage minu kaubandusassistendi otsingut, et leida teie konkreetse toote suhtes kohaldatavad eeskirjad.
Erandid
Majanduspartnerluslepinguga ühinenud riigi taotlusel võib teatavatel tingimustel teha erandi, et teatavatest riikidest pärit teatavate toodete suhtes saaks kohaldada leebemaid päritolureegleid.
Tootenõuded
Tehnilised eeskirjad ja nõuded
- Tutvuge tehniliste nõuete, eeskirjade ja menetlustega, millele kaubad peavad Euroopa Liitu importimiseks vastama.
- Otsige minu kaubandusassistendi andmebaasist konkreetseid eeskirju ja määrusi, mida kohaldatakse teie toote ja selle päritoluriigi suhtes.
Sanitaar- ja fütosanitaarnõuded
- Tutvuge üldiste tervishoiu-, ohutus-, sanitaar- ja fütosanitaarstandarditega, millele kaubad peavad Euroopa Liitu importimiseks vastama.
- Otsige oma toote ja selle päritoluriigi suhtes kohaldatavaid konkreetseid tervishoiu-, ohutus- ning sanitaar- ja fütosanitaareeskirju andmebaasist My Trade Assistant.
Tollivormistuse dokumendid ja protseduurid
Päritolutõendid
- Heakskiidetud eksportijaks saamiseks peate suutma tõendada oma tolliasutustele oma toodete päritolustaatust ja kõiki muid nõudeid, mida nad võivad kehtestada.
Väärkasutuse korral võib toll teie heakskiidetud eksportija staatuse tühistada. Menetluste kohta lisateabe saamiseks võtke ühendust oma tolliasutusega.
- Tollimaksu soodusmäärade kohaldamiseks peab Lääne-Aafrika majanduspartnerluslepingu riikidest pärit toodetega olema kaasas päritolutõend. Päritolutõend kehtib 10 kuud. See võib olla kas:
- liikumissertifikaat EUR.1, mille on välja andnud ekspordiriigi toll. Sertifikaati taotlev eksportija (või volitatud esindaja) peab olema valmis taotluse korral esitama dokumendid, mis tõendavad asjaomaste toodete päritolustaatust ja vastavad muudele päritolureeglite protokolli nõuetele.
- arvedeklaratsioon, mille on välja andnud mis tahes eksportija saadetiste puhul, mille väärtus on kuni 6000 eurot, või heakskiidetud eksportijad mis tahes väärtusega saadetiste puhul. Arvedeklaratsiooni täitmisel peaksite olema valmis esitama dokumendid, mis tõendavad teie toodete päritolustaatust ja vastavad muudele päritolureeglite protokolli nõuetele.
Muud dokumendid
- Tutvuge muude Euroopa Liitu importimiseks vajalike tollivormistusdokumentide ja -menetlustega[link].
Intellektuaalomand ja geograafilised tähised
- Lisateave intellektuaalomandit ja geograafilisi tähiseid käsitlevate ELi õigusaktide ning vähim arenenud riike ja arengumaid käsitleva ELi intellektuaalomandi õiguste poliitika kohta
- Üldine teave intellektuaalomandi ja geograafiliste tähiste kohta
Teenustekaubandus
- Konkreetne teave ELi teenusteturu kohta
- Üldteave teenuskaubandust reguleerivate eeskirjade ja võimaluste kohta
Riigihanked
- Konkreetne teave ELi riigihangete turu kohta
- Üldteave riigihankeid käsitlevate õigusaktide, eeskirjade ja eri turgudele juurdepääsu kohta
Investeeringud
- Lisateave välismaalt ELi tehtavate investeeringute kohta
- Siit leiate üldist teavet, mis võimaldab teil välismaale investeerida
Muud
Konkurents
- Alates 2014. aastast on EL peatanud kõigi majanduspartnerluslepinguga ühinenud riikidesse eksporditavate toodete ekspordisubsiidiumid.
- EL on minimeerinud tootmist ja kaubandust moonutavaid meetmeid
- Kui kohalik tööstus satub Euroopast lähtuva impordi kasvu tõttu ohtu, võimaldavad majanduspartnerluslepingud võtta meetmeid tööstussektorite ja tärkava tööstuse kaitsmiseks.
Säästev areng
Lääne-Aafrika majanduspartnerlusleping põhineb selgesõnaliselt Cotonou lepingus sätestatud olulistel ja põhielementidel, st inimõigustel, demokraatlikel põhimõtetel, õigusriigi põhimõttel ja heal valitsemistaval. Leping sisaldab seega kõige jõulisemat sõnastust õiguste ja kestliku arengu kohta, mis on ELi lepingutes olemas.
- Täitmata jätmise klausel tähendab, et kui mis tahes lepinguosaline ei täida oma kohustusi seoses oluliste osadega, võib võtta asjakohaseid meetmeid (nagu on sätestatud Cotonou lepingus). See võib hõlmata kaubandussoodustuste peatamist.
- Majanduspartnerluslepingu ühiste institutsioonide ülesanne on jälgida ja hinnata majanduspartnerluslepingute rakendamise mõju lepinguosaliste säästvale arengule. Kooskõlas Cotonou lepinguga on kodanikuühiskonnal ja parlamendiliikmetel selge roll.
Piirkondlik integratsioon
Lääne-Aafrika majanduspartnerlusleping käsitleb nii Lääne-Aafrika riikide vahelist kaubandust kui ka kaubandust ELiga. See on esimene majanduspartnerlus, mis ühendab mitte ainult piirkonna 16 riiki, vaid ka nende kahte piirkondlikku organisatsiooni: Lääne-Aafrika Riikide Majandusühendus (ECOWAS) ning Lääne-Aafrika majandus- ja rahaliit (UEMOA).
- Lääne-Aafrika turulepääsu pakkumine ELile on täielikult kooskõlas ECOWASi ühise välistariifiga, mis on ECOWASi tolliliidu aluseks. Majanduspartnerluslepingu ja ECOWASi Kesk- ja Ida-Euroopa riikide konverentsi rakendamine käivad käsikäes ja tugevdavad üksteist vastastikku.
- Majanduspartnerlusleping sisaldab olulisi sätteid tolliprotseduuride lihtsustamiseks ja tõhustamiseks ning selles nähakse ette, et Lääne-Aafrika riigid kohtlevad üksteist vähemalt samal viisil, nagu nad kohtlevad ELi.
Suutlikkuse suurendamine ja tehniline abi
EL annab kaubandusabi tehnilist abi. See aitab riikidel kohandada oma tolliprotseduure ja vähendada paberimajandust. Teie jaoks tähendab see tolliga tegelemisel vähem vaeva.
Näiteks annab EL rahalist ja tehnilist toetust, et aidata Lääne-Aafrika põllumajandustootjatel täita ELi sanitaar- ja fütosanitaarstandardeid. EL saadab sageli ka tervise ja toidu valdkonna auditite ja analüüsi direktoraadi ekspertide rühma, et anda soovitusi ekspordiprobleemide lahendamiseks.
Kasulikud lingid ja dokumendid
- Lisateave ELi kaubandussuhete kohta Lääne-Aafrikaga
- Vt ELi ja Lääne-Aafrika majanduspartnerluslepingu terviktekst.
- Côte d'Ivoire'iga sõlmitud vahepealse majanduspartnerluslepingu tekst
- Ghanaga sõlmitud vahepealse majanduspartnerluslepingu tekst
- Tehniline teabeleht liberaliseerimise kohta Lääne-Aafrikas – ELi majanduspartnerlusleping
- Kõik, mida peate teadma oma konkreetse ekspordi/impordi kohta EList/ELi – Minu kaubandusassistent