Harmoneeritud süsteem
Harmoneeritud süsteem, harmoneeritud süsteem, harmoneeritud süsteem, nomenklatuur võimaldab teil oma toodet täpselt identifitseerida ning kontrollida, milliseid tariifiridu ja -eeskirju kohaldatakse. Kaupade klassifitseerimine on loogiline struktuur, mida tolliasutused kogu maailmas ühetaoliselt kasutavad.
Kaupade kirjeldamise ja kodeerimise harmoneeritud süsteem (HS), mida tavaliselt nimetatakse harmoneeritud süsteemiks, on kaupade klassifitseerimise rahvusvaheline süsteem, mille on välja töötanud Maailma Tolliorganisatsioon (WCO). Tegemist on laiahaardelise klassifikatsioonisüsteemiga, mis koosneb umbes 5000 kuuekohalisest tootekategooriast, mis on korraldatud hierarhilises struktuuris:
- sektsioonid
- peatükid (2 numbrikohta)
- rubriigid (4 numbrikohta)
- alamrubriigid (6 numbrit)
ning seda toetavad rakenduseeskirjad ja selgitavad märkused.
See võimaldab mis tahes riigi ettevõtjatel, tolliametnikel ja seadusandjatel identifitseerida sama toodet numbrilise koodi abil.
Riigid kasutavad harmoneeritud süsteemi tollitariifide ja statistiliste andmete kogumise alusena. Lisaks jaotavad nad kuuekohalised HSi tootekategooriad kaheksaks või enamaks tariifireaks, et saavutada suurem spetsiifilisus. Euroopa Liit kasutab kaheksakohalisi koode.
Kuidas on HSi nomenklatuur struktureeritud?
- 21 põhilõiku
- 97 peatükki (2 numbrikohta)
- rubriigid (neljakohaline kood)
- alamrubriigid (kuuekohaline kood)
- 5000 kaubagruppi
- alamrubriigid (kuuekohaline kood)
- rubriigid (neljakohaline kood)
- 97 peatükki (2 numbrikohta)
Toote klassifikatsiooni näide
- II jagu Taimesaadused
- grupp 07 – söödav köögivili ning teatavad juured ja mugulad
- rubriik: 0705 salat (lactucasativa) ja sigur (cichorium spp.), värske või jahutatud
- salat
- alamrubriik 070511: lehtsalat (peasalat)
- alamrubriik 070519: muud
- sigur
- alamrubriik 070521: salatsigur (Chicorium intybus var. foliosum)
- alamrubriik 070529: muud
- salat
- rubriik: 0705 salat (lactucasativa) ja sigur (cichorium spp.), värske või jahutatud
- grupp 07 – söödav köögivili ning teatavad juured ja mugulad
Märkused HSi nomenklatuuri kohta
- peaaegu kõigil maailma riikidel on HS-koodide puhul sama tõlgendus.
- süsteemi kasutab enam kui 200 riiki ja riiki oma tollitariifide ja rahvusvahelise kaubandusstatistika kogumise alusena – üle 98 % kaupadest rahvusvahelises kaubanduses klassifitseeritakse HSi järgi.
- HS-koode ajakohastatakse pidevalt, et kajastada tehnoloogia muutusi ja uute toodete esilekerkimist – viimane muudatus jõustus 2022. aastal, seega nimetatakse praegust versiooni HSi nomenklatuuri 2022. aasta väljaandeks.
- praktikas võivad mõned riigid siiski kohandada oma menetlusi ja õigusakte eri aegadel – see põhjustab mõnikord ajutisi vastuolusid.
- Euroopa Liidu (EL) kombineeritud nomenklatuur on ELi kaheksakohaline kodeerimissüsteem, mis koosneb HS-koodidest koos täiendavate ELi alajaotuste ja õiguslike märkustega, mis on spetsiaalselt loodud ELi vajaduste rahuldamiseks.