Harmoneeritud süsteem
Harmoneeritud süsteemi nomenklatuur võimaldab teil oma toodet täpselt identifitseerida ning määrata kindlaks, milliseid tariife ja nõudeid kohaldatakse. See on kaupade klassifitseerimise loogiline struktuur, mida tolliasutused kasutavad kogu maailmas ühetaoliselt.
Kaupade kirjeldamise ja kodeerimise harmoneeritud süsteem (HS), mida tavaliselt nimetatakse harmoneeritud süsteemiks, on Maailma Tolliorganisatsiooni (WCO) välja töötatud rahvusvaheline kaupade klassifitseerimise süsteem. Tegemist on tervikliku klassifitseerimissüsteemiga, mis koosneb ligikaudu 5000 kuuekohalisest tootekategooriast, mis on jaotatud hierarhilises struktuuris järgmiselt:
- sektsioonid
- peatükid (2 numbrikohta)
- rubriigid (4 numbrikohta)
- alamrubriigid (6 numbrikohta).
Seda hierarhilist struktuuri toetavad tõlgendamise üldeeskirjad ja selgitavad märkused.
See võimaldab mis tahes riigi ettevõtjatel, tolliametnikel ja seadusandjatel identifitseerida sama toodet numbrilise koodi abil.
Riigid kasutavad tollitariifide ja statistiliste andmete alusena harmoneeritud süsteemi. Suurema spetsiifilisuse huvides jaotatakse kuuekohalised HSi tootekategooriad omakorda piirkondlikeks või riiklikeks alamrubriikideks. Euroopa Liidu kombineeritud nomenklatuuris kasutatakse kaheksakohalisi koode.
Kuidas on HSi nomenklatuur üles ehitatud?
- 21 põhilõiku
- 97 peatükki (2 numbrikohta)
- üle 1200 rubriigi (neljakohaline kood)
- üle 5000 alamrubriigi (kuuekohaline kood)
- üle 1200 rubriigi (neljakohaline kood)
- 97 peatükki (2 numbrikohta)
Toote klassifikatsiooni näide
- II jagu Köögiviljatooted
- Grupp 07 – Söödavad köögiviljad ning teatavad juured ja mugulad
- Rubriik: 0705 Aedsalat (Lactuca sativa) ja sigur (Cichorium spp.), värske või jahutatud
-
- Alamrubriik 0705 11: Kapsasalat (peasalat)
- Alamrubriik 0705.19: Muud
-
- Rubriik: 0705 Aedsalat (Lactuca sativa) ja sigur (Cichorium spp.), värske või jahutatud
- Grupp 07 – Söödavad köögiviljad ning teatavad juured ja mugulad
Märkused HSi nomenklatuuri kohta
- Süsteemi kasutavad enam kui 200 riiki ja territooriumi oma tollitariifide alusena ja rahvusvahelise kaubanduse statistika kogumiseks – peaaegu kogu rahvusvahelises kaubanduses kasutatav kaup on klassifitseeritud HSi alusel.
- HSi ajakohastatakse korrapäraselt, et võtta arvesse tehnoloogia arengut ja uute toodete esilekerkimist – viimane muudatus jõustus 2022. aastal, seega nimetatakse praegust versiooni 2022. aasta HSiks.
- Praktikas jäävad mõned riigid siiski HSi eelmise versiooni juurde ja viivitavad seega praeguse versiooni kohaldamisega – see toob kaasa ebakõlasid vähemalt ajutiselt.
- Euroopa Liidu (EL) kombineeritud nomenklatuur on kaheksakohaline kodeerimissüsteem, mis koosneb HS-koodidest koos täiendavate ELi alajaotiste ja õiguslike märkustega, mis on spetsiaalselt loodud ELi vajaduste rahuldamiseks.