ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostööleping
EL ja Ühendkuningriik jõudsid kokkuleppele ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepingus, mida kohaldatakse ajutiselt alates 1.jaanuarist 2021 ja mis jõustus 1. mail 2021.
Kaubandus- ja koostööleping ei hõlma mitte ainult kaubavahetust, teenustekaubandust, investeeringuid, riigihankeid ja intellektuaalomandi õigusi, vaid ka paljusid muid ELile huvi pakkuvaid olulisi valdkondi, nagu lennu- ja maanteetransport, energeetika ja säästvus, kalandus ja sotsiaalkindlustuse koordineerimine. Kaubandus- ja investeerimiseeskirju toetavad ulatuslikud kohustused seoses võrdsete võimaluste ja kestliku arenguga.
- Sellega nähakse ette nulltariifid ja nullkvoodid kõigile kaupadele, mis vastavad asjakohastele päritolureeglitele.
- See võimaldab ELi investoritel asutada oma ettevõtteid Ühendkuningriigi territooriumil ja tegutseda vabalt enamikus sektorites.
- See tagab turulepääsu, mis läheb kaugemale näiteks Jaapaniga kokkulepitust, ning sisaldab regulatiivseid sätteid paljude oluliste teenustesektorite jaoks.
- Sellega tagatakse, et Ühendkuningriigis juba asutatud ELi ettevõtjaid ei diskrimineerita riigihankemenetlustes.
- Sellega tagatakse ELi kunstnikele edasimüügiõigused, mis ei ole hõlmatud rahvusvaheliste intellektuaalomandi õiguste konventsioonidega.
- Sellega tagatakse moonutamata kaubandus ja konkurents ELi ettevõtjate jaoks energia- ja toorainesektoris ning tööstuse jaoks üldiselt.
- See sisaldab peatükki VKEde kohta, mille eesmärk on edendada VKEde osalemist lepingus.
- Mõlemad pooled on võtnud endale kohustuse tagada võrdsed tingimused, säilitades kaitse kõrge taseme sellistes valdkondades nagu:
- keskkonnakaitse;
- võitlus kliimamuutuste vastu ja CO2 hinnastamine;
- sotsiaal- ja tööõigused;
- maksude läbipaistvus ja riigiabi;
- tõhusa siseriikliku jõustamisega, siduva vaidluste lahendamise mehhanismiga ja mõlema poole võimalusega võtta parandusmeetmeid.
ELi ja Põhja-Iirimaa vahelise kaubavahetuse suhtes kohaldatakse väljaastumislepingus sisalduvat Iirimaa ja Põhja-Iirimaa protokolli.
Kaebused
Lepingu tekst ja ülevaade
- ELi ja Ühendkuningriigi lepingu tekst
- Küsimused & amp; vastused
- Laadi alla: ELi ja Ühendkuningriigi suhted on võrreldes ELi liikmesusest saadava kasuga oluliselt muutunud – kontrollnimekiri
Päritolureeglid
Sooduskohtlemise saamiseks peab teie toode vastama lepingus sätestatud päritolureeglitele. Palun kontrollige minu kaubandusassistendiinteraktiivset päritolureeglite enesehindamisvahendit (ROSA), et hinnata, kas teie toode vastab päritolureeglitele, ja uurige, kuidas koostada õigeid dokumente.
Selles jaotises on esitatud üldine teave päritolureeglite ja päritolumenetluste kohta.
Päritolu on kaubeldavate kaupade "majanduslik riikkondsus". Kui te ei ole teemaga varem kokku puutunud, siis tutvuge kaupade jaotise põhimõistetega. Päritolureeglid.
Päritolureeglid on sätestatud ELi ja Ühendkuningriigi vahelise kaubandus- ja koostöölepingu (ELT L 149, 30.4.2021, lk 10) teise osa 1. jaotise 2. peatükis ja 2.–9. lisas.
Kas minu toode on ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepingu kohaselt päritolustaatusega?
Selleks et teie toote suhtes saaks kohaldada ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepingu kohast madalamat soodustariifi või nulltariifi, peab teie toode olema pärit EList või Ühendkuningriigist.
Toode „pärineb“ EList või Ühendkuningriigist, kui see vastab ühele järgmistest nõuetest:
- see on täielikult saadud või toodetud ELis või Ühendkuningriigis;
- see on toodetud üksnes EList või Ühendkuningriigist pärit materjalidest;
- See on läbinud piisava tootmise ELis või Ühendkuningriigis kooskõlas 3. lisas sätestatud tootepõhiste eeskirjadega.
Lisaks on 4. lisas sätestatud teatavate toodete päritolukvoodid ja alternatiivsed tootepõhised eeskirjad.
Näited tootepõhistest eeskirjadest ELi kaubanduslepingutes:
- lisandväärtuse reegel – kõigi kasutatavate päritolustaatuseta materjalide väärtus ei tohi ületada teatavat protsenti toote tehasehinnast;
- tariifse klassifikatsiooni muutmine – tootmisprotsessi tulemusena muutub päritolustaatuseta materjalide ja lõpptoote tariifne klassifikatsioon;
- eritoimingud – vajalik on konkreetne tootmisprotsess, näiteks lõngakiudude ketramine. Selliseid eeskirju kasutatakse peamiselt tekstiili- ja rõivasektoris ning keemiasektoris.
Eri eeskirjade kombineerimine on võimalik, kui eri eeskirju täidetakse kas alternatiivselt või kombineeritult.
Näpunäiteid ja nippe, mis aitavad järgida tootepõhiseid eeskirju
Leping pakub täiendavat paindlikkust, et aidata teil järgida tootepõhiseid eeskirju, näiteks lubatud hälbeid või kumulatsiooni.
Tolerants
- lubatud hälbe reegel võimaldab tootjal kasutada päritolustaatuseta materjale, mis on tavaliselt tootepõhise reegliga keelatud, kuni 10 % ulatuses toote tehasehinnast;
- harmoneeritud süsteemi gruppidesse 2 ja 4–24 kuuluvate põllumajandustoodete ja töödeldud põllumajandustoodete puhul, välja arvatud gruppi 16 kuuluvad töödeldud kalandustooted, on lubatud hälve 15 % toote massist;
- seda hälvet ei tohi kasutada tootepõhistes reeglites loetletud päritolustaatuseta materjalide maksimaalse väärtuse või massi piirmäära ületamiseks;
- erihälbeid kohaldatakse HSi gruppidesse 50–63 klassifitseeritud tekstiil- ja rõivatoodete suhtes.
Kumulatsioon
ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepingus on ette nähtud kaks päritolu kumuleerimise viisi:
- kahepoolne kumulatsioon – Ühendkuningriigist pärit materjale võib käsitada EList pärit materjalidena (ja vastupidi), kui neid kasutatakse toote tootmisel;
- täielik kumulatsioon – võimaldab võtta arvesse päritolustaatuseta materjalidega ELis või Ühendkuningriigis tehtud tööd või töötlust, et aidata järgida tootepõhist reeglit.
Muud nõuded
Teie toode peab vastama ka kõigile muudele päritolureeglite protokollis sätestatud kohaldatavatele nõuetele, nagu ebapiisav töö või töötlus või mittemuutmise reegel.
Mittemuutmise reegel
Päritolustaatusega tooted tuleb transportida EList Ühendkuningriiki (ja vastupidi), ilma et neid kolmandas riigis täiendavalt töödeldaks.
Teatavaid toiminguid võib teha kolmandas riigis, kui tooted jäävad tollijärelevalve alla:
- peale- või mahalaadimine;
- märkide, etikettide, pitserite või muude dokumentide lisamine või kinnitamine, et tagada importiva riigi konkreetsete siseriiklike nõuete täitmine;
- ladustamine;
- saadetiste osadeks jagamine;
- toimingud toodete heas seisukorras hoidmiseks.
Toll võib nõuda tõendeid eeskirja täitmise kohta, näiteks:
- lepingulised veodokumendid, näiteks veokirjad;
- faktilised või konkreetsed tõendid, mis põhinevad pakendite märgistamisel või nummerdamisel;
- mis tahes tõendid, mis on seotud kauba endaga.
Tollimaksu tagastamine
ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepingu alusel on võimalik saada tagasi soodustariifi alusel eksporditava toote valmistamiseks kasutatud päritolustaatuseta materjalidelt varem makstud tollimaksud.
Kuidas taotleda tariifset sooduskohtlemist?
Importijad võivad taotleda tariifset sooduskohtlemist eksportija esitatud päritolukinnituse alusel.
Päritolukinnitus
Eksportijad võivad ise deklareerida, et nende toode on pärit EList või Ühendkuningriigist, esitades päritolukinnituse.
ELis saab selle lõpule viia kas:
- registreeritud eksportijate süsteemis (REX) registreeritud eksportija
- mis tahes eksportija, tingimusel et toodete koguväärtus ei ületa 6000 eurot.
- Sama REX-numbrit saab kasutada ka mõne muu ELi sooduskaubanduslepingu puhul (näiteks ELi kaubandusleping Kanada, Jaapani, Uus-Meremaa või Vietnamiga).
- päritolukinnituse teksti võib koostada ükskõik millises ELi ametlikus keeles ning see on esitatud ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepingu 7. lisas;
- päritolukinnitus peaks olema esitatud arvel või mis tahes muul dokumendil, milles päritolustaatusega toodet on kirjeldatud piisavalt täpselt, et seda oleks võimalik identifitseerida;
- ELi importimisel kehtib Ühendkuningriigi eksportija koostatud päritolukinnitus 12 kuud. Ühendkuningriigis toimuva impordi puhul kehtib ELi eksportija koostatud päritolukinnitus 24 kuud;
- päritolukinnitus võib hõlmata kuni ühe aasta jooksul mitut identsete toodete saadetist.
Päritolu kontrollimine
Toll võib kontrollida, kas imporditud toode on tõepoolest päritolustaatusega või vastab muudele päritolunõuetele.
Kahtluse korral võib toll nõuda, et importija tõendaks, et toode, mille suhtes importija taotleb tariifset sooduskohtlemist, on lähetatud kooskõlas veoeeskirjadega.
Kontrollimine põhineb järgmistel põhimõtetel:
- halduskoostöö importiva ja eksportiva riigi tolliasutuste vahel;
- toodete päritolu kontrollimine kohalike tolliasutuste poolt. Importiva riigi külastamine eksportija juurde ei ole lubatud.
Praktilised suunised ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepingu päritolureegleid käsitlevate sätete kohta:
- Sissejuhatav juhend kauplejatele ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepingu päritolureegleid käsitlevate sätete kohta
- Suunised kaubandus- ja koostöölepingu II jao kohta: päritolumenetlused
- Suunised ebapiisava tootmise kohta
- Päritolukvootidega seotud erandite kohaldamiseks tutvuge tariifikvootide rakendamist käsitleva rakendusmäärusega.
Teenused
EL ja Ühendkuningriik on olulised partnerid teenuskaubanduse ja investeeringute valdkonnas. 2021. aastal oli Ühendkuningriik Ameerika Ühendriikide järel ELi suuruselt teine kaubanduspartner teenuste valdkonnas. Peamised teenuste sektorid, millega ELi ja Ühendkuningriigi vahel kaubeldi, olid nn muud äriteenused (st teadus- ja arendusteenused, õigusteenused, arhitektuuriteenused jne), finantsteenused ning telekommunikatsiooni-, arvuti- ja teabeteenused.
Alates 1. jaanuarist 2021 ei osale Ühendkuningriik enam ELi ühtsel turul ning seega ei saa ta enam kasu isikute vaba liikumise, teenuste vaba osutamise ja asutamisvabaduse põhimõtetest. Seetõttu võib juhtuda, et Ühendkuningriigi teenuseosutajad peavad kogu ELis teenuste pakkumiseks oma tegevuse jätkamiseks asutama end ELis. Nad peavad järgima siseriiklikke eeskirju, menetlusi ja lube, mida kohaldatakse nende tegevuse suhtes igas liikmesriigis, kus nad tegutsevad. Sama kehtib ka ELi ettevõtjate kohta, st nad peavad Ühendkuningriigis teenuste osutamiseks järgima Ühendkuningriigi siseriiklikke eeskirju.
ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepinguga on ette nähtud märkimisväärne avatus teenuskaubandusele ja investeeringutele paljudes sektorites, sealhulgas kutse- ja äriteenused (nt õigus-, auditeerimis-, arhitektuuriteenused), tarne- ja telekommunikatsiooniteenused, arvutiga seotud ja digiteenused, finantsteenused, teadus- ja arendusteenused, enamik transpordi- ja keskkonnateenuseid. Lisaks kohaldatakse seda ka investeeringute suhtes muudesse sektoritesse kui teenused, nagu töötlev tööstus, põllumajandus, metsandus, kalandus, energeetika ja muud esmased tööstusharud.
Turulepääsu tegelik tase sõltub teenuse osutamise viisist: kas teenust osutatakse piiriüleselt teenuse osutaja päritoluriigist, nt interneti kaudu (1. viis); teenuse osutamine tarbijale teenuse osutaja riigis, näiteks välismaale reisiv turist, kes ostab teenuseid (2. viis); teenust osutatakse välisriigi teenuseosutajale kuuluva kohapealse ettevõtte kaudu (3. viis) või füüsilisest isikust teenuseosutaja ajutise viibimise kaudu teise riigi territooriumil (4. viis). Tegelik suutlikkus osutada konkreetset teenust või investeerida teatavasse sektorisse sõltub ka kaubandus- ja koostöölepingus sätestatud konkreetsetest reservatsioonidest, mida võidakse kehtestada ELi teenuseosutajate suhtes, kui nad osutavad Ühendkuningriigis teenuseid mõnes sektoris, ja vastupidi.
Seoses füüsiliste isikute ärilisel eesmärgil riiki sisenemise ja seal ajutise viibimisega (edaspidi „4. viis“) on EL ja Ühendkuningriik kokku leppinud mitmesugustes vastastikustes kohustustes. Lepinguosalised ei saa keelata riiki sisenemist ja seal viibimist majanduslikel põhjustel (nt kvoodid, majandusvajaduste testid), kuigi mõnel juhul võivad kohustuste suhtes esineda reservatsioonid. Teatavatel juhtudel võidakse siiski nõuda viisat ja/või elamis- või tööluba.
Leping hõlmab järgmisi isikute kategooriaid:
- Ettevõtte asutamise eesmärgil ärivisiidil olevad isikud – nt juht, kes tuleb Ühendkuningriiki tütarettevõtjat asutama. Need isikud võivad tulla kuue kuu jooksul 90 päevaks.
- ettevõtjasiseselt üleviidud töötajad – nt juht, kelle äriühing X ELis saadab tööle oma tütarettevõtjasse Y Ühendkuningriigis). Need isikud võivad riiki tulla kolmeks aastaks (välja arvatud juhul, kui nad on praktikandid, millisel juhul on riigis viibimise kestus piiratud ühe aastaga).
- Lühiajalised ärivisiidil olevad isikud: neil isikutel on lubatud tulla ELi või Ühendkuningriiki, et sooritada teatavaid 21. lisa punktis 8 loetletud tegevusi. Nad võivad tulla 90 päeva jooksul 6 kuu jooksul. Liikmesriigid ja Ühendkuningriik võivad siiski teha mõne sellise tegevuse suhtes reservatsioone.
- Lepingulised teenuseosutajad: need isikud võivad tulla ELi (või Ühendkuningriiki), et täita teenuslepingut, mille nende ettevõte on sõlminud ELi (või Ühendkuningriigi) kliendiga, maksimaalselt 12 kuuks või lepingu kehtivusajaks, olenevalt sellest, kumb on lühem. Neil peaks olema osutatava teenusega seotud ülikoolikraad ja erialane töökogemus. Nad võivad osutada 22. lisa punktis 10 loetletud teenuseid. Liikmesriigid võivad siiski teha reservatsioone mõne sellise tegevuse suhtes: vt 22. lisa punkt 12 – see tähendab, et konkreetse teenuse osutamise tingimused võivad olla piiravamad või isegi võimatud.
- Sõltumatud spetsialistid. Samad kui lepingulised teenuseosutajad, kuid nad on füüsilisest isikust ettevõtjad. Lubatud teenuste loetelu on esitatud 22. lisa punktis 11.
Lisaks kohaldatakse kõiki siseriiklikke kutsekvalifikatsioone käsitlevaid eeskirju. Kaubandus- ja koostööleping sisaldab raamistikku, mille kohaselt võivad Euroopa Liit ja Ühendkuningriik hiljem igal üksikjuhul eraldi ja konkreetsete kutsealade puhul leppida kokku täiendavas korras teatavate kutsekvalifikatsioonide tunnustamiseks, millest saaks lepingu enda lisa. Sellise korra peab vastu võtma partnerlusnõukogu.
Praktiline teave ELi teenuseosutajatele teenuste osutamiseks Ühendkuningriigis
Litsentsileidja
Teenuse osutamiseks Ühendkuningriigis on vaja teatud äritegevuseks või muuks tegevuseks vajalikku litsentsi.
Kuidas asutada ettevõte Ühendkuningriigis
Nõuded ettevõtte asutamiseks Ühendkuningriigis sõltuvad sellest, millist tüüpi ettevõtet soovite luua, kus te töötate ja kas te võtate inimesi abistama. Juhend ettevõtte asutamiseks Ühendkuningriigis
Kutsekvalifikatsioonide tunnustamine
Muu kui Ühendkuningriigi kutsekvalifikatsiooni peab ametlikult tunnustama Ühendkuningriigi reguleeriv asutus, et töötada Ühendkuningriigis reguleeritud kutsealal. Teave Ühendkuningriigi reguleerivate asutuste ja reguleeritud kutsealade kohta
Lisateavet reguleeritud kutsealade kohta leiate Ühendkuningriigi kutsekvalifikatsioonide keskuse veebisaidilt.
Teave õigus- ja meretransporditeenuste kohta
Uus teenuste ja investeeringute valdkonna kaubandusassistent, mis on kättesaadav portaalis Access2Markets, pakub teavet ELi ettevõtjatele, kes soovivad osutada Ühendkuningriigile õigus- ja meretransporditeenuseid. See sisaldab teavet nõuete kohta, mida nad peavad täitma, ning asjaomaste reguleerivate asutuste kontaktandmeid.
Kvalifitseeritud töötajate riiki sisenemise ja seal viibimise eeskirjad
Üldine teave viisanõuete kohta eri kategooriatesse kuuluvatele taotlejatele.
Konkreetsemalt kvalifitseeritud töötajate puhul:
- Ärivisiidi eeskirjad
- Oskustöölise viisa
- Ettevõttesisene viisa
- T5 Ajutine töötaja-rahvusvahelise kokkuleppe töötaja
- Välismaise ettevõtte esindaja
Riigihanked
ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostööleping hõlmab WTO riigihankelepingut ja läheb sellest kaugemale. See tähendab, et kõik WTO riigihankelepingust tulenevad eelised, mis on seotud kahepoolsete eeskirjade ja ELi ettevõtjate juurdepääsuga Ühendkuningriigi turule, kinnitatakse ka kaubandus- ja koostöölepingu alusel ning nende suhtes kohaldatakse kahepoolset vaidluste lahendamist.
Kaubandus- ja koostööleping läheb WTO riigihankelepingust tulenevatest kohustustest kaugemale ja annab täiendava turulepääsu:
- Hõlmab gaasi- ja soojusvõrke käitavaid hankeüksusi ning eraomandis olevaid hankeüksusi, kellel on monopoolsed õigused kõigis kommunaalteenuste sektorites.
- Hõlmab mõningaid lisateenuseid, näiteks:
- Hotelli- ja restoraniteenused (CPC Prov. 641)
- Toidu serveerimise teenused (CPC Prov. 642)
- Jookide serveerimise teenused (CPC Prov. 643)
- Telekommunikatsiooniga seotud teenused (CPC Prov. 754)
- Kinnisvarateenused tasu eest või lepingu alusel (CPC Prov. 8220)
- Muud äriteenused (CPC Prov. 87901, 87903, 87905-87907)
- Haridusteenused (CPC Prov. 92)
Kaubandus- ja koostöölepinguga laiendatakse ka kohaldatavaid eeskirju ja hõlbustatakse seega turulepääsu tänu järgmisele:
- elektrooniliste vahendite laialdasem kasutamine,
- ühtne portaal kõigi teadete jaoks;
- ettevõtja deklaratsioonide aktsepteerimine,
Kaubandus- ja koostöölepingusse lisasime ka Ühendkuningriigis asutatud ELi omanduses olevate äriühingute mittediskrimineerimise kõigi riigihangete puhul, sealhulgas hõlmamata hangete puhul, nagu näiteks väikese väärtusega ostud (võrdne kohtlemine allpool riigihankelepingu künnist).
Lisateave Ühendkuningriigi hanketurule juurdepääsu kohta:
Riigihankelepingud väärtusega üle 10 000 naelsterlingi
Põhja-Iirimaa riigihankelepingud: eSourcing NI – eTenders NI (veebipõhised hanked NI)