Sõnastiku mõistete loetelu:
AKV – Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna (AKV) riikide rühm on organisatsioon, mis koosneb 79 Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna riigist, mis loodi 1975. aastal Georgetowni lepinguga. Kõik need riigid, välja arvatud Kuuba, on allkirjastanud Cotonou lepingu, mida tuntakse ka AKV-EÜ partnerluslepinguna. Lepinguga reguleeritakse kaubanduse soodustingimusi ning poliitilisi, kaubandus- ja arengusuhteid ELiga.
AKV ministrite nõukogu kiitis 2019. aasta detsembris heaks Georgetowni lepingu läbivaatamise, millega muudetakse praegune AKV riikide rühm Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna riikide organisatsiooniks (OACPS).
Seotud sisu:
Import ELi majanduspartnerluslepingu alusel
Majanduspartnerlusleping – Kesk-Aafrika
Majanduspartnerlusleping – Ida- ja Lõuna-Aafrika
MAJANDUSPARTNERLUSLEPING LÕUNA-AAFRIKA ARENGUÜHENDUSEGA: Lõuna-Aafrika Arenguühendus
Majanduspartnerlusleping – Lääne-Aafrika
Majanduspartnerlusleping – Kariibi mere piirkond (CARIFORUM)
Kogusemaks, mitte kauba väärtus – näiteks N eurot müüdud alkoholi hektoliitri kohta. See on tollimaks, mida makstakse teatavate toodete tarbimise eest. Üldiselt maksustatakse alkoholi, tubakat, energiatooteid (nafta, gaas jne), sõidukeid ja luksustooteid.
Euroopa Liidu protokolli ametlik avaldamine. ELi õigusaktid saavad muutuda õiguslikult siduvaks alles pärast nende avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.
Arvedeklaratsiooni (mida nimetatakse ka päritoludeklaratsiooniks) täidab teatavate äridokumentide alusel eksportija toote päritolu kohta. Käesoleva deklaratsiooni eesmärk on tõendada, et toode on teatava sooduskaubanduslepingu tingimuste kohaselt pärit teatavast riigist. Dokumendi nimetus erineb sõltuvalt kauplemise sooduskorrast.
Sama liiki ja kaubandusliku kvaliteediga materjalid, millel on samad tehnilised ja füüsikalised omadused ning mida ei saa üksteisest eristada, kui need sisalduvad lõpptootes.
Tollidokument, mida kasutatakse kaupade ekspordiks, transiidiks ja ajutiseks impordiks erieesmärkidel, nt väljapanekuteks, näitusteks ja messideks, professionaalsete seadmetena ja kaubanäidistena.
Tähed CE on märgitud paljudele toodetele, millega kaubeldakse Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) laiendatud ühtsel turul. Tootele CE-märgise kinnitamisega kinnitab tootja, et toode vastab kõigile CE-märgise suhtes kehtivatele õiguslikele nõuetele ja seda võib piiranguteta müüa kogu EMPs. See kehtib ka teistes riikides valmistatud toodete kohta, mida müüakse EMPs. CE-märgis ei näita, et toode on ELi või mõne muu asutuse poolt ohutuks tunnistatud. Kõigil toodetel ei pea olema CE-märgist. See on kohustuslik ainult enamiku uue lähenemisviisi direktiividega hõlmatud toodete puhul.
Codex Alimentarius’e ehk toidukoodeksi näol on tegemist Codex Alimentarius’e komisjoni poolt vastu võetud standardite, suuniste ja tegevusjuhiste kogumiga, mis on seotud toidu, toidu tootmise ja toiduohutusega. Selle eesmärk on kaitsta tarbijate tervist ja edendada õiglasi tavasid toidukaubanduses. CACi asutavad ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon (FAO) ja Maailma Terviseorganisatsioon (WHO).
Eurostati (ELi statistikaamet) kaubavahetuse võrdlusandmebaas. Comext sisaldab kogu statistikat ELi-sisese kaubavahetuse kohta oma liikmesriikide vahel ning ELi ja tema kaubanduspartnerite vahel kogu maailmas.
Euroopa Liidu ning Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna riikide rühma (AKV riigid) vaheline leping. See allkirjastati 2000. aasta juunis ja moodustab AKV riikide ja ELi vahelise koostöö raamistiku. Cotonou lepingu aluspõhimõtete hulka kuuluvad partnerite võrdsus, ülemaailmne osalemine (riigid ja valitsusvälised osalejad), dialoog ja piirkondadeks jaotamine.