Kaupade ekspordi juhend

Kas teie ettevõte kavatseb eksportida kaupu väljapoole ELi? See osa aitab teil mõista, kas teie ettevõte on ekspordiks valmis, ja kirjeldab ekspordiprotsessi eri etappe.

5 Toote eksportimise suunastehtavad sammud

 
 

Enne tegevuse alustamist – kas teie ettevõte on valmis kauplema?

Kas kavatsete toodet esimest korda eksportida?

Enne seda kontrollige, kas teie ettevõte on valmis:

  • Kas teie toode on teie koduturul või teistes ELi riikides juba edukas?
  • Kas teie ettevõte suudab müüa toodet väljaspool ELi asuvatel välisturgudel? Kas komisjonil on piisavalt töötajaid, aega, rahalisi ja õiguslikke vahendeid?
  • Kas teie ettevõtte juhtkond on võtnud kohustuse laieneda eksporditurgudele väljaspool ELi?
  • Kas teie ettevõttel on põhjalik finants-/turustamis-/äriplaan, millel on selgelt määratletud eesmärgid toetada eksporti väljaspool ELi asuvatele turgudele?
  • Kas teie ettevõttel on konkreetne strateegia selle kohta, kuidas eksportida toodet teie eksporditurule? Näiteks võite eksportida oma toodet otse oma eksporditurul asuvale ostjale, näiteks teisele ettevõttele või tarbijale, või kaudselt palgata kolmandat isikut, näiteks agenti või turustajat. Nii otsest kui ka kaudset eksporti võivad toetada ka e-kaubanduse platvormid.
  • Kui see on asjakohane, siis kas teie tootega seotud intellektuaalomand on teie eksporditurul kaitstud?
  • Kas teie ettevõttel on suutlikkus ja oskusteave kohandada oma toodet väljaspool ELi asuvates riikides kultuuriliste eelistuste või erinevate tehniliste standarditega?

Enne jätkamist kaaluge eespool esitatud küsimusi hoolikalt ja arutage neid oma ettevõttes, et otsustada, kas olete valmis kauplema kolmandate riikidega või milliseid samme peate astuma, et end selleks ette valmistada.

 

1

Leidke turg ja ostja

Kaupade eksportimiseks väljapoole ELi peate kõigepealt kindlaks tegema turu ja leidma oma tootele ostja. Jaotises „ Minu kaubandusassistent“ esitatud teaveaitab teil kindlaks teha teie toote jaoks sobivad turud. Samuti aitab see teil kindlaks määrata ostjale esitatavad nõuded, näiteks registreerimis- või litsentsimisnõuded, et tegeleda konkreetsete kaupadega või osaleda teatavas majandussektoris. Kuna teie ostja on tavaliselt importija ja vastutab teie toote toomise eest sihtriiki ja selle turule, on tema kvalifitseerimine selle rolli täitmiseks otsustava tähtsusega.

Ekspordituru võimaluste kindlakstegemisel ja kvalifitseeritud ostjate leidmisel võivad abiks olla järgmised asutused või ettevõtjad.

  • Kaubanduskojad võivad anda teavet eri turgude ja äripartnerite kohta ning suunata teid asjakohaste aruannete juurde.
  • Abiks võivad olla kaubandusega seotud uudistepakkujad või kaubanduse edendamise asutused teie riigis või teie valitud eksporditurul, mis hõlmavad turuanalüüsi ja ärivõimaluste hindamist. Need asutused viivad sageli läbi uuringuid peamiste ekspordisektorite kohta.
  • Nõu võivad anda ka ekspordikonsultandid ja asjaomased pangad.

Kuidas valida sihtturge?

Tehke kindlaks võimalikud eksporditurud, et hinnata, kas teie toote järele on nõudlus, ja kaaluda, kas teie toode on eksporditurul konkurentsivõimeline.

Kontrollige oma potentsiaalse sihtturu kaubandusstatistikat.

Impordistatistika näitab, kas teie sihtriik juba impordib teie tooteliiki, kust import pärineb ja kas turul on juba suur pakkumine. Väikesed arvud võivad näidata võimalusi, kuid paljastada ka turulepääsu takistused või isegi tõkked, mida võite kontrollida minu kaubandusassistendilt.

Kuidas leida võimalikke ostjaid?

Kui olete valinud ühe või mitu sihtturgu, on järgmine samm võimalike kaubanduspartnerite ja ärikontaktide väljaselgitamine.

Partnerid ja kontaktid leiate aadressilt:

Selliseid üritusi pakutakse üha enam internetis ja võib olla otstarbekas uurida vastavaid võimalusi.

Erinevalt riigisisestest tehingutest tuleb hoolikalt kontrollida ostja kvalifitseerimist imporditehinguks ning teie toote tegelikku kasutamist või turustamist sihtriigis.

Samuti võite kontrollida, kas teil on lubatud müüa valitsusele oma potentsiaalsel eksporditurul.

Mis on riigihange?

 

2

Kontrollige eksporditingimusi ELis ja impordinõudeid oma sihtturul

Oma toote eksportimiseks väljapoole ELi peate vastama teatavatele põhinõuetele.

Kuidas saate eksportida?

Toote eksportimiseks on erinevaid viise.

  • Näiteks võite eksportida otse oma eksporditurul asuvale ostjale. See võib olla muu ettevõte või tarbija.
  • Teise võimalusena ekspordivad eriti väga väikesed ettevõtjad sageli kaudselt e-kaubanduse platvormide kaudu.

 

Mis on e-kaubandus?

Kes võivad eksportida?

  • Tavaliselt peate olema asutatud ELis äriühingu või püsiva tegevuskohana. See hõlmab käibemaksukohustuslasena registreerimist.
  • Üldiselt peate end registreerima ka riiklikus äriregistris. Lisateabe saamiseks pöörduge oma kohaliku kaubanduskoja poole.
  • Kui olete ELi-väline elanik, peab teil olema tööluba iseseisvaks äritegevuseks; lisaks peate leidma ELis asutatud isiku, kes on valmis teie nimel eksportijana tegutsema (nt logistikateenuse osutaja või tollimaakler).

Kuidas eksportijana registreeruda?

ELi eksportijana peate taotlema pädevalt tolliasutuselt ettevõtjate registreerimise ja identifitseerimise (EORI) numbrit.

EORI on kogu ELis kehtiv identifitseerimisnumber, mida vajate kõigi ekspordideklaratsioonide puhul.

Tip: See protsess võib võtta aega, nii et seda hakatakse kohaldama aegsasti.

Sooduskaubanduslepingud:

Kui soovite eksportida riiki, kus ELil on sooduskaubandusleping madalamate tariifidega, võib teil olla vaja taotleda volitatud eksportija staatust või olenevalt lepingust taotleda registreeritud eksportijaks saamist. EA-d kohaldatakse välissuhete sektsioonis ja REXi sektsioonis teie riigi tolliasutuse kaudu.

Volitatud isikuna võite koostada päritoludeklaratsioonid, mis registreeritud eksportijana „päritolukinnitused“ ületavad ka asjaomases lepingus kindlaks määratud saadetiste väärtusläve. Nendes deklaratsioonides või avaldustes kinnitatakse, et eksporditavad tooted vastavad asjaomases kaubanduslepingus sätestatud päritolureeglitele.

Võimalikud lihtsustused

Kui te ekspordite sageli ja teil on asjatundlikud töötajad ning tolliprotsesside usaldusväärne korraldus, võite taotleda lihtsustatud tollideklaratsioone, nagu on ette nähtud liidu tolliseadustikus. Sellega seoses võivad kogenumad ettevõtjad kaaluda volitatud ettevõtja staatust.

Kas teie toote eksport ELis on piiratud?

Konkreetsete kaupade eksport või toote eksport teatavasse sihtriiki võib olla keelatud või piiratud. Teil võib olla vaja litsentsi või luba.

  • Kontrollige TARICis, kas vajate oma toote jaoks ekspordilitsentsi;
  • Kontrollige ekspordipiiranguid ELi sanktsioonide kaardil.
  • Teatavate toodete puhul võivad teie liikmesriigis erandkorras kehtida riiklikud piirangud, mida te peaksite oma pädevatelt asutustelt küsima.

Peamised piiratud või keelatud toodete liigid on järgmised:

  • mõned elusloomad, liha ja taimed.
  • ohustatud liigid
  • teatavad toiduained
  • ohtlikud kemikaalid
  • ravimid ja ravimid
  • relvad
  • kahesuguse kasutusega kaubad
  • jäätmed
  • kultuuriväärtused (hinnatavad antiikesemed ja kunstiteosed)
  • võltsitud või piraatkaubad
  • artiklid, väljaanded ja videosalvestised

Selliste toodete puhul kontrollige, milliseid eeskirju kohaldatakse.

Kas teie eksporditurul on piiranguid?

Samuti peate tagama, et riik, mida soovite eksportida, ei kohalda teie toote suhtes mingeid keelde või piiranguid, mis keelavad toote riiki sisenemise või selle turule laskmise. Kuigi ostja võtab tavaliselt vastutuse nii teie toote impordi kui ka kasutamise või turustamise eest, peaksite edukate ja jätkusuutlike tehingute puhul olema teadlik impordikeeldudest ja impordipiirangutest impordiriigis.

Eri sihtriikides kehtivate piirangute põhjaliku kirjelduse saamiseks külastage Minu kaubandusassistenti.

Lisaks leiate kaupade jaotisest üldised selgitused eri liiki piirangute kohta.

Milliseid tariife teie toote suhtes kohaldatakse?

Võibjuhtuda, et teie toote eest tuleb maksta tariife, kui see viiakse eksporditurule. Eri sihtriikide kohaldatavad tariifid leiate Minu kaubandusassistendist

See sõltub teie nõusolekust ja lepingust ostjaga, kuid enamikul juhtudel on soovitatav jätta impordi tollivormistus ostjale, kes maksab seejärel tollimaksud ning impordil tasumisele kuuluvad maksud ja täiendavad tollimaksud. Pidage meeles, et viimane suurendab teie toote hinda teie eksporditurul. Need nn maalemineku kulud peaksid olema endiselt konkurentsivõimelised.

 

Mis on imporditariif?

Kas minu ettevõte saab kasu sooduskaubanduslepingust ELi ja sihtriigi vahel?

Kui ELil on sihtriigiga sooduskaubandusleping, võib teie toodet vähendada või see isegi täielikult kaotada. Neid tollimakse nimetatakse soodustariifimääradeks.

Jaotises „Minukaubandusassistent“ saate soodustariifid, mida kohaldatakse EList pärit toodete suhtes eri sihtriikides.

Need tariifsed soodusmäärad sõltuvad siiski sellest, kas teie toode on toodetud sooduskaubanduslepingu osaliste territooriumil ja kooskõlas käesoleva lepingu päritolureeglitega.

Seepärast peaksite kõigepealt kontrollima, kas tavapärase enamsoodustusrežiimi tollimaksumäära ja ELi soodusmäära vahel on olemas soodusmäär ja nn soodusmarginaal.

Kui see on nii ja soovite esitada sooduspäritolutõendi, mis võimaldab soodusmäära kohaldamist, peate järgima päritolureegleid.

Selleks on teil vaja asjakohaseid tõendeid kolmandatest isikutest pärit materjalide päritolustaatuse kohta. ELis tehakse seda nn tarnijadeklaratsioonidega, mida peate sel eesmärgil koguma.

Oma toote ja sihtriigi suhtes kehtivate erieeskirjade kohta leiate teavet minu kaubandusassistendilt.

ELi kaubanduslepingud:

  • pakkuda teile stabiilsemaid ja prognoositavamaid eeskirju, kui kauplete välisturgudega.
  • tagada, et kolmanda riigi õigusaktid ei diskrimineeriks ELi tooteid.
  • looge oma ettevõttele uusi ja paremaid ekspordivõimalusi ning lihtsustage välismaale investeerimist.

Kas teie toote suhtes kohaldatakse kaubanduse kaitsemeetmeid?

Importiv riik võib teie toote suhtes kohaldada kaubanduse kaitsemeetmeid. Sellised meetmed võivad põhjustada märkimisväärseid kulusid, mida tuleb teie ekspordi kavandamisel arvesse võtta. Kõige olulisemad on dumpinguvastased meetmed, kuid võib olla ka tasakaalustavaid või kaitsemeetmeid. Kuigi ostja tegutseb lepingulise kokkuleppe kohaselt tavaliselt importijana ja kannab sellised lisakulud, võivad need takistada edukaid ja jätkusuutlikke tehinguid.

Seotud meetmed, mida vajaduse korral kohaldab konkreetne impordiriik, on kajastatud minu kaubandusassistentis.

Millised on asjakohased maksud ja täiendavad tollimaksud teie eksporditurul?

Samuti kontrollige, milliseid makse ja vajaduse korral täiendavaid tollimakse tuleb teie toote importimisel tasuda. Eri sihtriikidesse importimisel tasumisele kuuluvate maksude ja täiendavate tollimaksudega saab tutvuda ka minu kaubandusassistendist.

Need kulud kannab tavaliselt ostja oma rollis importija juures, kuid need suurendavad lossimiskulusid ja seega teie toote konkurentsivõimet eksporditurul. Seoses viimasega kaaluge ühtlustamist oma importijaga.

Otse tarbijatele müümisel uurige, kas teil on vaja end registreerida oma ekspordituru maksuhalduri juures.

Millised on teie toote tervishoiu-, ohutus- ja tehnilised nõuded?

Nõuded sõltuvad teie eksporditurust. Nende järgimise eest vastutab tavaliselt teie ostja kui importija, kes vajab siiski teie abi, et seda vastavust tõendada. Kuna see on kindlaks määratud lepingulises kokkuleppes, peaksite olema ettevaatlikud ainult nõuete eest, mida te eksportija rollis täidate. Kooskõlastamine importijaga ei ole mitte ainult soovitatav, vaid tavaliselt vajalik. Teave minu kaubandusassistendis aitabteil eristada objektiivseid nõudeid oma ostja isiklikest huvidest.

Nõuded sõltuvad teie eksporditurust.

Näide:

Teil võib olla vaja esitada tõendid, mis tõendavad, et teie toode vastab riigi tervisekaitse- ja ohutusnõuetele. Need võivad erineda ELi omadest.

Enamik tooteid peab teie eksporditurul vastama tehnilistele või tervishoiu- ja hügieeninõuetele (mida sageli nimetatakse sanitaar- ja fütosanitaarnõueteks). Need võivad nõuda eri liiki katsetamist ja sertifitseerimist.

Sageli kehtib see tööstustoodete tehniliste nõuete ning toidu ja põllumajandustoodete tervishoiu- ja hügieeninõuete kohta.

Enamik riike nõuab terviseohutuse sertifikaati:

  • käitised
  • elusloomad
  • loomse päritoluga tooted
  • geneetilised materjalid

Näiteks meditsiiniseadmetega peab tavaliselt kaasas olema ka sertifikaat.

Kuidas sertifitseerida teie toodet?

Kontrollige oma kaubandusassistenti rubriigis „Menetlused ja vorminõuded“ ning vajaduse korral selgitage koos oma kliendiga järgmist:

  • Millised on teie eksporditurul kehtivad sertifitseerimisnõuded.
  • Milliseid sertifikaate pädevad asutused aktsepteerivad.
  • Kas testimist võib teha ELis asuv akrediteeritud labor või asutus
  • või kas sertifitseerimine peab toimuma sihtriigis.

Millised on teie toote pakendamis- ja märgistamisnõuded?

Riikides kehtivad sageli üksikasjalikud nõuded toodete pakendamise ja märgistamise kohta.

Need nõuded võivad olla kohustuslikud või vabatahtlikud.

  • Tarbekaupade ja nende pakendite kohustuslikud märgised ja märgised on tavaliselt seotud rahvatervise, tervishoiu ja/või keskkonnaprobleemidega. Nad võivad anda teavet näiteks koostisosade kohta või „kõlblik kuni“ kuupäeva kohta.

Tavaliselt vastutavad eri tööstusharude, nt meditsiini-, elektri-, toidu- ja keemiatööstuse eest erinevad asutused, kellel kõigil on väga erinevad nõuded.

Ülevaate saamiseks konkreetsetes importivates riikides kohaldatavatest nõuetest tutvuge Minu kaubandusassistendi protseduuride ja formaalsuste rubriigiga.

Kas teie toode vajab intellektuaalomandi kaitset?

Oluline on kontrollida, kuidas teie toote intellektuaalomand on kaitstud riigis, kuhu soovite eksportida.

 

  • Kontrollige, kas peate taotlema uusi patente või kas teie disainilahendus, autoriõigus või geograafiline tähis on teie eksporditurul kaitstud

Kui ELil on kaubandusleping riigiga, kuhu soovite eksportida, võib leping pakkuda täiendavat kaitset.

 

3

Valmistage ette müük ja korraldage transport

Kuidas on kohustused teie ja ostja vahel jagatud?

Nagu eespool juba mainitud, on ekspordi-/imporditehingu poolte vastutus sätestatud lepingus. Kui ei ole erilisi põhjusi, peaks ostja vastutama teie toote importimise, kasutatavuse või turustamise eest importijana. Sellest reeglist peaksid kõrvale kalduma ainult kogenud kauplejad. Sõltuvalt importiva riigi õigusnormidest ei pruugi Teil olla võimalik täita teatavaid sealseid nõudeid, nii et need peaksid jääma ostjale.

Lepingupoolte lepinguliste kohustuste määratlemiseks võite kasutada Incoterms®’i.

Incoterms® sätestab müüjate ja ostjate kohustused müügilepingutega hõlmatud kaupade tarnimisel, kindlustamisel ja transportimisel ning määrab kindlaks, kes vastutab ekspordiga seotud tolliformaalsuste eest ELis ja impordiformaalsuste eest sihtriigis.

Näited:

  • „Tasuta pardal“ (FOB) – see tähendab, et eksportija või müüja vastutab kõigi kohalike kulude eest:
  • kauba vedu lastimissadamasse
  • laadimiskulud
  • tollivormistuse protseduurid eksportivas riigis.

 

Teie klient vastutab järgmiste kulude eest:

  • transport veosadamast alates
  • kindlustused
  • mahalaadimine
  • transport sihtsadamast lõppsihtkohta.
  • „Kulud, kindlustus ja kaubavedu“ (CIF)– eksportija vastutab kohalike kulude eest vastavalt FOB-le, millele lisandub:
  • veokulud
  • kindlustused

CIF-hinna alusel vastutab eksportija kõigi kulude eest kuni toodete saabumiseni tema sihtsadamasse.

Tuleb meeles pidada, et Incoterm® EXW ei tohi muuta teie vastutust eksportijana teie riigi ametiasutuste ees, samal ajal kui DDPga kaasneb risk võtta importivas riigis vastutust, mida eksportija ei saa täita.

Kes saab teid ekspordi- ja transpordiprotsessis aidata?

Ekspediitor saab aidata

  • teie kaupade kogumise ja kättetoimetamise korraldamine
  • läbirääkimised vedajatega prahihindade üle
  • lastiruumi broneerimine
  • pakendamine
  • kindlustused
  • tollidokumentide koostamine teie nimel

Otsige ekspordi rahastamise ja ekspordi toetamise programme, mida valitsused sageli pakuvad koostöös pankade või kindlustusseltsidega.

  • Kaaluda ekspordikindlustust, mida pakuvad kas eraõiguslikud isikud või riiklikud ekspordi ja impordi rahastamise asutused.

 

4

Dokumentide ettevalmistamine ekspordi tollivormistuseks ELis

Ekspordiks koostatud dokumente kasutatakse vähemalt osaliselt ka sihtriiki importimiseks. Seega tuleks nende koostamisel võtta arvesse vastavaid nõudeid ja vajaduse korral viia need kooskõlla teie kui importija ostjaga.

Milliseid dokumente tolli jaoks ette valmistada?

 

Kõigepealt peate esitama elektroonilise ekspordideklaratsiooni oma riigi tolliasutusele.

Igal ELi liikmesriigil on oma elektrooniline töötlemissüsteem. Väiksemate saadetiste puhul, mille väärtus on alla 1 000 EUR, võib piisata suulisest deklaratsioonist, millele on lisatud veodokument või arve.

Ekspordideklaratsioon sisaldab vajalikku teavet kauba enda ja transpordi kohta. See hõlmab järgmist:

  • kauba päritolu,
  • sihtriik;
  • kaubakoodid,
  • tolliprotseduuri koodid ja
  • kauba väärtus.

Dokumendid, mida peate ette valmistama, on järgmised:

  • Arve- ja veodokumendid ning pakkeleht: Ekspordi tollivormistusele järgneva kontrolli korral peate säilitama kõiki dokumente vähemalt kolm aastat (riiklikud kaubandus- ja maksualased õigusaktid näevad sageli ette pikemad ajavahemikud).
  • Käibemaksu- ja ekspordidokumendid: Kui ekspordite väljapoole ELi, on teie toode ELis käibemaksust vabastatud, olenemata sellest, kas müüte ettevõttele või üksiktarbijale, tingimusel et peate arvestust ekspordi ja tolliasutuse väljastatud eksporditõendi üle.
  • Sertifikaadid või litsentsid: vaja võib olla ka fütosanitaarsertifikaate või ekspordilitsentse.

Kes esitab tollideklaratsiooni?

Te võite tollideklaratsiooni ise esitada või selle võib teha teenuseosutaja, kes on teie tolliesindaja. Kui võtate tööle ekspediitorettevõtja või tollimaakleri, võivad nad tegutseda teie nimel.

Kuidas esitada ekspordideklaratsioon ja kaup ekspordiks?

Ekspordiprotseduur koosneb kahest etapist:

  • ekspordideklaratsiooni esitamine ja kauba esitamine eksporditolliasutusele ning
  • kauba esitamine ja ekspordideklaratsiooni koondviitenumber (MRN) väljumistolliasutuses, millele järgneb väljaviimiseks vabastamine.

 

Ekspordideklaratsioon esitatakse teie tolliasutuse elektroonilise süsteemi kaudu.

Üldiselt peate esitama oma ekspordideklaratsiooni tolliasutusele, mis vastutab teie ettevõtte asukoha eest, või vajaduse korral tolliasutusele, kus teie kaup EList väljaveoks pakitakse või laaditakse.

Kui ühes ekspordisaadetises sisalduva kauba väärtus ei ületa 3000 eurot ja kauba suhtes ei kohaldata keelde ega piiranguid, võib ekspordideklaratsiooni esitada väljumiskoha tolliasutusele.

 

Pidage meeles, et ekspordideklaratsioon tuleb esitada enne tegelikku hetke, mil kaup EList välja viiakse. Anda eksporditolliasutusele piisavalt aega vajalike riskianalüüside tegemiseks enne kauba vabastamist.

Mis saab pärast ekspordideklaratsiooni esitamist?

Abielu suhteliseks tühisuseks on kolm alust:

  • Teie esitatud ekspordideklaratsiooni alusel võib teie kauba ekspordiks vabastada või
  • Teie kauba võib valida dokumendikontrolliks ja teilt võidakse enne kauba tollivormistust paluda esitada täiendavaid dokumente, või
  • Teie eksport võidakse valida nii dokumendi kui ka füüsilise kontrolli jaoks.

Korrapärasema ekspordi puhul tuleks kaaluda lihtsustatud tollideklaratsioonide esitamist, nagu on ette nähtud liidu tolliseadustikus.

Täpsema teabe saamiseks vt:

https://ec.europa.eu/taxation_customs /tegevuskohad/maksustamine/failid/ressursid/ dokumendid/toll/Toll_kood/ juhend_export_en.pdf

 

5

Koostab sihtriigis impordi tollivormistuseks vajalikud dokumendid.

Kui teie kaubad jõuavad sihtriiki, kehtivad teie ekspordi suhtes kohalikud impordinõuded ja -protsessid. Kasutage minu kaubandusassistenti, et kehtestada need nõuded ja olla võimeline neid ostjaga vastavusse viima.

Tip:

  • Mõnikord on võimalik saabumiseelne töötlemine, mis tähendab, et saate esitada asjakohased dokumendid enne kauba saabumist riiki, kuhu te ekspordite.
  • Peate ostjaga kokku leppima, millised dokumendid peab eksportija ette valmistama ja milline ostja vastutab tavaliselt tollivormistuse ning tollimaksude ning maksude ja täiendavate tollimaksude eest importijana. Eksportija ja importija rollid ja kohustused on kindlaks määratud lepingus, mille üle tuleks selles osas hoolikalt läbi rääkida.

Sihtriigi pädevad asutused võivad nõuda dokumente

  • Faktuurarve (koos erinõuetega selle vormi ja sisu kohta).
  • Pakkeleht
  • Teatavate kaupade (automaatsed või mitteautomaatsed)impordilitsentsid.
  • Sertifikaadid, mis tõendavad, et teie toode vastab kohustuslikele tooteeeskirjadele, nagu tervisekaitse- ja ohutusnõuded, märgistamine ja pakendamine.
  • Sooduspäritolu tõend (st EUR.1, EUR-MED, päritoludeklaratsioon või päritolukinnitus), tingimusel et ELi ja sihtriigi vahel on sõlmitud sooduskaubandusleping ja teie tooted vastavad asjakohastele päritolureeglitele.
  • Päritolusertifikaat, mis tõendab teie toote mittesooduspäritolu:
    • Teatavatest riikidest pärit (teatavate) toodete impordipiirangute, kaubanduse kaitsemeetmete kohaldamise või sihtotstarbelise impordi järelevalve korral võib nõuda (mittesooduspäritolu) päritolusertifikaati. Sellist sertifikaati võib siiski taotleda ka importija oma eesmärkide saavutamiseks.
    • Päritolusertifikaate väljastab tavaliselt kohalik kaubanduskoda. Mõnes riigis võidakse see vastutus määrata ka ministeeriumidele või tolliasutustele.

Kust leiate lisateavet?

 

Teie kontrollnimekiri: 5 Toote eksportimise etapid

Enne alustamist

  • Tutvuge küsimustega, mille abil hinnatakse teie ettevõtte ekspordivalmidust.
  • Arutage ja otsustage, kas teie ettevõte on valmis kauplema kolmandate riikidega või milliseid meetmeid tuleb võtta, et valmistuda tulevaseks kauplemistegevuseks väljaspool ELi.

Esimene samm: Leidke turg ja ostja

  • Valige uus eksporditurg.
  • Hinnake oma toote äripotentsiaali ja konkurentsivõimet.
  • Lisage hinnaarvutustesse ekspordiga seotud kulud, näiteks tollimaksud, transpordikulud, esindajate kulud jne.
  • Tehke kindlaks võimalikud ostjad
  • Nimetage asutus/institutsioon/partner, kes abistab teid ekspordiprotsessiga seotud formaalsustes, Näiteks lepingute ettevalmistamiseks, maksetingimuste kehtestamiseks, ostja krediidikõlblikkuse kontrollimiseks ja rahaülekannete piirangute kehtestamiseks impordiriigis.
  • Määratleda hoolikalt ja jagada kohustused müüja/eksportija ja ostja/importija vahel, nii et võetakse üle ainult need, mida on võimalik täita.

Etapp: Kontrollige eksporditingimusi ELis ja hindage oma ekspordituru nõudeid

  • Tehke kindlaks ekspordiettevõttele esitatavad õiguslikud nõudmised.
  • Hankige ettevõtjate registreerimis- ja identifitseerimisnumber (esitage taotlus aegsasti).
  • Kui ELil on kaubandusleping riigiga, kuhu soovite eksportida, kontrollige soodusmarginaali kindlaksmääramiseks korrapäraseid ja soodustollimakse. Vajaduse korral hinnake, kas teie toode vastab asjakohastele päritolureeglitele, ja määrake kindlaks kohaldatav (soodus)tariif.
  • Kui soovite eksportida riiki, kellega ELil on kaubandusleping ja soovite taotleda soodustariife, taotleda luba volitatud eksportijalt või registreeruda REX-süsteemis.
  • Tehke kindlaks, kas ELis kohaldatakse ekspordipiiranguid või -keelde ekspordi suhtes teie sihtriiki või teie toote ekspordi suhtes.
  • Uurige, milliseid makse ja täiendavaid tollimakse teie eksporditurul kohaldatakse.
  • Kontrollige, kas teie toote suhtes võidakse kohaldada võimalikke kaubanduse kaitsemeetmeid.
  • Kontrollige, kas peate saama maksukohustuslasena registreerimise numbri, et müüa oma toodet oma eksporditurul (kui müüte toodet otse tarbijatele).
  • Tehke kindlaks eksporditurul kohaldatavad tervishoiu-, ohutus- ja tehnilised nõuded.
  • Hinnata sihtriigis nõutavat sertifitseerimismenetlust ja dokumentatsiooni (sealhulgas katseteks ja sertifitseerimiseks vajalike laborite kontrollimist).
  • Kontrollige pakendamis- ja märgistamiseeskirju eksporditurul.
  • Kontrollige, kas teil on vaja kaitsta oma toote intellektuaalomandit eksporditurul.

Kolmas samm Valmistage ette müük ja korraldage transport

  • Ostjaga lepingu ettevalmistamine ja allkirjastamine, sealhulgas kokkulepe selle kohta, kes vastutab veoprotsessi eest ja kes selle eest vastutab.
  • Kaaluge ekspordikindlustuse tegemist
  • Määrake kindlaks asutused, mis aitavad teil korraldada ekspordiprotsessi ja võimalikke ekspordi toetusprogramme (vajaduse korral).

Etapp: Dokumentide ettevalmistamine ekspordi tollivormistuseks ELis

  • Täitke ja esitage ekspordideklaratsioon.
  • Tegema kindlaks mis tahes täiendavad dokumendid, mida võidakse nõuda, ja kavandama võimalust, et tolliasutused nõuavad täiendavaid dokumente või teevad füüsilisi kontrolle.
  • Esitage eksporditavad kaubad ekspordi- ja väljumistolliasutuses.

Viies samm: Koostab sihtriigis impordi tollivormistuseks vajalikud dokumendid

  • Kooskõlastage oma ostjaga need dokumendid, mida sihtriigi pädevad asutused nõuavad.

Leppige ostjaga kokku, kes milliste dokumentide eest vastutab ja kes vastutab impordi tollivormistuse eest ning maksab nii tolli- kui ka muud maksud ning täiendavad tollimaksud. Võtke endale ainult sellised kohustused, mida suudate täita.

Jagage seda lehte:

Kiirlingid