Päritolureeglid

EL on sõlminud oma partnerriikidega soodustariifide kohta erilepingud või -korra, mis sisaldavad ka konkreetseid päritolureegleid, et määrata kindlaks, millal käsitatakse toodet partnerriigist pärinevana. Sellistel asjaoludel kohaldatakse toote suhtes tariifset sooduskohtlemist.

Erinevate lepingute alusel igale partnerriigile kohaldatavad päritolureeglid ei ole identsed, kuigi need kõik põhinevad samadel mõistetel. Seega on igale sooduskorrale lisatud konkreetsed päritolureeglid, millega peate tutvuma järgmiselt.

Aluspõhimõtete selgitamiseks lugege lähemalt .

Päritolumenetlused

Päritolutõend

Päritolutõend on rahvusvaheline kaubadokument, mis tõendab, et saadetises sisalduv kaup on pärit konkreetsest riigist või territooriumilt. Päritolusertifikaadid lisatakse impordi tollideklaratsioonile (või ühtsele haldusdokumendile), kui need esitatakse ELi Tolliametile.

Kauba päritolustaatust võib tõendada kas:

  • mittesooduspäritolu tõend. See tõendab, et kaupade päritoluriik ei vasta sooduskohtlemise tingimustele – neid sertifikaate annavad tavaliselt välja kaubanduskojad.
  • sooduspäritolusertifikaat – see võimaldab kaupade suhtes kohaldada vähendatud või nullmääraga tollimakse, kui need imporditakse kolmandast riigist, kellega EL on sõlminud sooduslepingu;

Need sertifikaadid peab välja andma ekspordiriigi toll ja need tuleb esitada tollivormistuse ajal.

Kasutatava sertifikaadi liik määratakse kindlaks igas sooduslepingus: Vorm A (üldiste tariifsete soodustuste kava puhul), EUR MED (mõnede konkreetsete juhtumite puhul PEMi süsteemis) või 1 euro (kõik ülejäänud juhtumid).

Teise võimalusena võivad eksportijad väljastada kaubaarve deklaratsiooni kuni 6000 euro suuruste saadetiste puhul, olenemata kaubanduspartneri riigist. Saadetiste puhul, mille väärtus on üle 6000 euro, aktsepteeritakse arvedeklaratsioone üksnes juhul, kui need on välja andnud nn heakskiidetud eksportija.  

Arvedeklaratsioonide erijuhtum on REX-süsteem:

REX-süsteem põhineb nn päritolukinnitusi väljastavate ettevõtjate enesesertifitseerimise põhimõttel.

Päritolukinnitus on päritoludeklaratsioon, mille registreeritud eksportija lisab arvele või muule äridokumendile. Päritolukinnituse tekst on esitatud liidu tolliseadustiku rakendusakti (komisjoni rakendusmäärus (EL) 2015/2447 (ELT L 343, 29.12.2015) (CELEX 32015R2447))lisas 22-07.

Päritolukinnituse koostamiseks peavad ettevõtjad olema oma päritoluriigi pädevate asutuste poolt andmebaasis registreeritud. Pärast registreerimist saab ettevõtjast „registreeritud eksportija”.

Teave registreeritud eksportija andmete kohta avaldatakse ELi spetsiaalsetel REX-teabelehekülgedel. Sellel lehel saavad äriühingud kontrollida päritolukinnitusi esitavate registreeritud eksportijate registreeringute kehtivust.

Pange tähele, et saadetiste puhul, mille väärtus on alla 6000 euro, võib päritolukinnituse koostada ilma registreerimiskohustuseta.

REX-süsteemi järkjärguline rakendamine

REX-süsteem asendab järk-järgult praegust süsteemi, mis põhineb valitsusasutuste väljastatud päritolusertifikaatidel ja ettevõtjate koostatud arvedeklaratsioonidel.

Seda on esimest korda ja järk-järgult kohaldatud üldise soodustuste süsteemi (GSP) suhtes. Selle rakendamise hetkeseis ja seda kohaldavate riikide loetelu on esitatud siin.

Siduv päritoluinformatsioon (BOI)

Kui te ei ole kindel oma kauba päritolus või soovite lihtsalt õiguskindlust, võite taotleda siduva päritoluinformatsiooni otsust.

SPI-otsused on siduvad otsuse saajale ja ELi tolliasutustele. Need on pärast väljastamist kehtivad ja siduvad, tingimusel et SPI-otsuse taotlemisel kirjeldatud kaubad ja asjaolud on igas aspektis identsed.  Need kehtivad tavaliselt kolm aastat alates väljaandmise kuupäevast.

Siit leiate loetelu asutustest, kes vastutavad SPI-de väljastamise eest kõigis 27 ELi liikmesriigis (vt ELT C 29, 28.1.2017, lk 19). Siit leiate ka täiendavad suunised siduva päritoluinformatsiooni kohta.