Izcelsmes noteikumi
ES ir noslēgusi īpašus nolīgumus vai vienošanās ar partnervalstīm par preferenciāliem tarifiem, kas ietver arī īpašus izcelsmes noteikumus, lai noteiktu, kad produktu uzskata par partnervalsts izcelsmes produktu. Šādos apstākļos ražojumam piemēro preferenciāla tarifa režīmu.
Izcelsmes noteikumi, ko piemēro katrai partnervalstij saskaņā ar dažādiem nolīgumiem, nav vienādi, lai gan tie visi ir balstīti uz vieniem un tiem pašiem jēdzieniem. Tādējādi katram preferenciālajam režīmam ir pievienots īpašs izcelsmes noteikumu kopums, kas jums jāapspriež šādi:
- Mans tirdzniecības asistents uzskaita konkrētam produktam piemērojamos noteikumus izvēlētajā tirgū
- lai gūtu pārskatu par vispārīgo principu, noteikumu un piemērojamo procedūru īpatnībām, lasiet vairāk sadaļā “Tirgi ārpus ES”.
Lasiet vairāk, lai izskaidrotu pamatprincipus .
Izcelsmes procedūras
Izcelsmes apliecinājums
Izcelsmes apliecinājums ir starptautiskās tirdzniecības dokuments, kas apliecina, ka sūtījumā iekļauto preču izcelsme ir konkrētā valstī vai teritorijā. Izcelsmes sertifikātus pievieno muitas importa deklarācijai (vai vienotajam administratīvajam dokumentam, VAD), kad tos iesniedz ES Muitas dienestam.
Preču noteiktas izcelsmes statusu var pierādīt ar:
- nepreferenciālas izcelsmes sertifikāts. Tas apliecina, ka preču izcelsmes valsts nekvalificējas preferenciāla režīma piemērošanai - šos sertifikātus parasti izdod tirdzniecības kameras.
- preferenciālas izcelsmes sertifikāts — tas ļauj precēm piemērot samazinātus vai nulles nodokļus, ja tās importē no trešās valsts, ar kuru ES ir noslēgusi preferenču nolīgumu;
Šos sertifikātus izsniedz eksportētājvalsts muitas dienesti, un tos uzrāda muitošanas laikā.
To, kāda veida sertifikātu izmantot, nosaka katrs preferenču nolīgums: A veidlapa (VPS režīmam), EUR MED (dažos konkrētos gadījumos PEM sistēmā) vai EUR 1 (visos pārējos gadījumos).
Alternatīvi par sūtījumiem, kuru vērtība nepārsniedz 6000 EUR, eksportētāji var izdot rēķindeklarāciju neatkarīgi no tirdzniecības partnervalsts. Sūtījumiem, kuru vērtība pārsniedz 6000 EUR, rēķindeklarācijas pieņem tikai tad, ja tās izdevis tā sauktais atzītais eksportētājs.
Īpašs rēķindeklarāciju gadījums ir REX sistēma:
REX sistēmas pamatā ir princips, ka ekonomikas dalībnieki, kuri paši izdod tā dēvētos “paziņojumus par izcelsmi”, veic pašsertifikāciju.
Paziņojums par izcelsmi ir izcelsmes deklarācija, ko reģistrētais eksportētājs pievieno rēķinam vai citam tirdzniecības dokumentam. Paziņojuma par izcelsmi teksts ir sniegts SMK ĪA 22-07. pielikumā (Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2015/2447 (OV L 343, 29.12.2015.) (CELEX 32015R2447).
Lai ekonomikas dalībniekiem būtu tiesības sagatavot paziņojumu par izcelsmi, izcelsmes valsts kompetentajām iestādēm tie ir jāreģistrē datubāzē. Pēc šīs reģistrācijas uzņēmējs kļūs par "reģistrētu eksportētāju".
Informācija par reģistrētā eksportētāja datiem ir publicēta ES īpašajās lapās par REX. Šajā lapā uzņēmumi var pārbaudīt to reģistrēto eksportētāju reģistrācijas derīgumu, kuri iesniedz paziņojumus par izcelsmi.
Jāņem vērā, ka sūtījumiem, kuru vērtība ir mazāka par 6000 EUR, paziņojumu par izcelsmi var sagatavot bez pienākuma tos reģistrēt.
REX sistēmas pakāpeniska īstenošana
REX sistēma pakāpeniski aizstāj pašreizējo sistēmu, kuras pamatā ir valsts iestāžu izdotie izcelsmes sertifikāti un uzņēmēju sagatavotās rēķindeklarācijas.
Tā pirmo reizi un pakāpeniski tika piemērota attiecībā uz vispārējo preferenču sistēmu (VPS). Tās pašreizējo īstenošanas stāvokli un to valstu sarakstu, kuras to piemēro, skatiet šeit.
Saistoša izcelsmes informācija (SII)
Ja neesat pārliecināts par savu preču izcelsmi vai vienkārši vēlaties juridisko noteiktību, varat pieteikties saistošam lēmumam par izcelsmes informāciju (SII).
SII lēmumi ir saistoši to turētājam un ES muitas dienestiem. Tie ir derīgi un saistoši pēc to izdošanas, ja preces un apstākļi, kas aprakstīti, piesakoties SII lēmumam, visos aspektos ir identiski. Tās parasti ir derīgas trīs gadus no izdošanas dienas.
Šeit atrodams to iestāžu saraksts, kuras ir atbildīgas par SII izdošanu katrā no 27 ES valstīm (sk. 19. lpp. OV C29, 28.1.2017.). Šeit var atrast arī papildu norādījumus par saistošu izcelsmes informāciju.