ES un Klusā okeāna valstu pagaidu ekonomisko partnerattiecību nolīgums

ES un Klusā okeāna valstu (pagaidu) ekonomisko partnerattiecību nolīgums (EPN) atvieglo abu reģionu iedzīvotājiem un uzņēmumiem iespēju veikt ieguldījumus un tirgoties savā starpā, kā arī veicināt attīstību visā Klusā okeāna reģionā. Uzziniet, kā ES EPN ar četrām Klusā okeāna valstīm var dot labumu jūsu tirdzniecībai.

Īsumā par vienošanos

ES un Klusā okeāna valstu EPN ratificēja Eiropas Parlaments 2011. gada janvārī un Papua-Jaungvineja 2011. gada maijā. Fidži valdība sāka piemērot nolīgumu 2014. gada jūlijā. Samoa pievienojās nolīgumam 2018. gada decembrī un kopš tā laika to piemēro. Zālamana Salas nolīgumam pievienojās arī 2020. gada maijā un kopš tā laika to piemēro.

Tonga un Austrumtimora ir informējušas Eiropas Komisiju par nodomu pievienoties EPN.

ES un Klusā okeāna valstu EPN paver iespējas preču tirdzniecībai ar ES. Nolīgums ietver:

  • beznodokļu un bezkvotu piekļuve ES tirgum visām precēm, ko ieved no EPN Klusā okeāna valstīm
  • savu tirgu asimetriska un pakāpeniska atvēršana ES precēm, pilnībā ņemot vērā attīstības līmeņa un jutīgo nozaru atšķirības;
  • dažu sensitīvu nozaru un produktu izslēgšana no liberalizācijas Klusā okeāna pusē
  • iespēja Klusā okeāna valstīm no jauna ieviest nodokļus un kvotas, ja imports no ES traucē vai draud traucēt to vietējo ekonomiku;
  • noteikumi par tehniskajiem šķēršļiem tirdzniecībai un sanitārajiem un fitosanitārajiem pasākumiem, lai palīdzētu Klusā okeāna valstu eksportētājiem ievērot ES importa standartus;
  • efektīvas muitas procedūras un pastiprināta sadarbība starp administrācijām;
  • uzlaboti izcelsmes noteikumi attiecībā uz apstrādātiem zivsaimniecības produktiem no Klusā okeāna reģiona - tā sauktais "globālās ieguves" noteikums, kura mērķis ir veicināt darbvietu radīšanu un attīstību reģionā.

Saņēmējvalstis

  • Fidži
  • Papua-Jaungvineja
  • Samoa
  • Zālamana salas

Iespējamās valstis, kas nākotnē gūs labumu

  • Tonga pauda nodomu pievienoties EPN
  • Austrumtimora pauda nodomu pievienoties EPN
  • Nolīgumam var pievienoties arī citas ĀKK Klusā okeāna valstis.

Asimetriski noteikumi par labu Klusā okeāna valstīm

ES un Klusā okeāna valstu EPN ir paredzēti asimetriski noteikumi par labu Klusā okeāna valstīm, piemēram, paaugstināta riska produktu izslēgšana no liberalizācijas, ilgi liberalizācijas periodi, elastīgi izcelsmes noteikumi papildus īpašiem aizsardzības pasākumiem un pasākumiem lauksaimniecības, pārtikas nodrošinājuma un jauno nozaru jomā.

 

Lai gan ES tirgi tika nekavējoties un pilnībā atvērti, Klusā okeāna EPN valstis daļēji un pakāpeniski atver savus tirgus importam no ES, pilnībā ņemot vērā attīstības līmeņu atšķirības.

Tarifi

  • ES piešķir 100 % beznodokļu un bezkvotu piekļuvi visam importam no Klusā okeāna EPN valstīm. Piekļuve ES tirgum ir pastāvīga, pilnīga un bez maksas visiem produktiem.
  • Klusā okeāna EPN valstis daļēji un pakāpeniski atceļ nodokļus, kā norādīts turpmāk.
    • Papua-Jaungvineja no pirmās dienas brīvprātīgi atvēra savu tirgu 88 % ES importa (pat ja tā būtu guvusi labumu no 15 gadu pārejas perioda).
    • Fidži atver savu tirgu 87 % importa no ES 15 gadu laikā
    • Samoa atver savu tirgu 80 % importa no ES 20 gadu laikā
    • Zālamana salas atver savu tirgu 83 % importa no ES 15 gadu laikā
  • Ja pēkšņi palielinās dažu ES preču imports Klusā okeāna EPN valstīs, Klusā okeāna EPN valstis noteiktos apstākļos var piemērot tādus aizsardzības pasākumus kā importa kvotas un nodokļu atkārtota ieviešana.

 

Izmantojiet My Trade Assistant meklēšanas opciju, lai atrastu precīzu informāciju par nodokļiem un tarifiem jūsu konkrētajam produktam, ņemot vērā tā izcelsmes valsti un galamērķa valsti. Šaubu gadījumā sazinieties ar muitas dienestiem.

 

Izcelsmes noteikumi

Lai varētu pretendēt uz preferenciālu režīmu, jūsu produktam būs jāatbilst nolīgumā paredzētajiem izcelsmes noteikumiem. Pārbaudiet interaktīvo“Izcelsmes noteikumu pašnovērtējuma rīku (ROSA)” sadaļā “Mans tirdzniecības asistents”, lai novērtētu, vai jūsu ražojums atbilst izcelsmes noteikumiem, un uzzinātu, kā sagatavot pareizos dokumentus.

Vispārīga informācija par izcelsmes noteikumiem un izcelsmes procedūrām ir atrodama šajā iedaļā.

Izcelsme ir tirgoto preču "ekonomiskā valstspiederība". Ja esat jauns temats, preču sadaļā varat atrast ievadu par galvenajiem jēdzieniem.

Izcelsmes noteikumi

Lai varētu pretendēt uz preferenciālo likmi, jūsu produktam ir jāatbilst noteiktiem noteikumiem, kas pierāda tā izcelsmi.

Kur es varu atrast izcelsmes noteikumus?

Izcelsmes noteikumi ir izklāstīti ES un Klusā okeāna valstu ekonomisko partnerattiecību nolīguma II protokolā par jēdziena “noteiktas izcelsmes ražojumi” definīciju un administratīvās sadarbības metodēm.

Vai mana ražojuma izcelsme ir ES vai Klusā okeāna EPN valstī?

Lai jūsu ražojumam varētu piemērot zemāku vai nulles preferenciālo tarifu saskaņā ar ES un Klusā okeāna valstu ekonomisko partnerattiecību nolīgumu, tā izcelsmei jābūt ES vai Klusā okeāna EPN valstī. Ražojumu uzskata par ES vai Klusā okeāna EPN valsts izcelsmes ražojumu, ja tas ir:

Produktam jāatbilst arī visām pārējām piemērojamajām prasībām, kas norādītas nodaļā (piemēram, nepietiekama apstrāde vai pārstrāde, tiešās transportēšanas noteikums). Ir arī dažas papildu elastības iespējas, lai palīdzētu jums ievērot konkrētiem ražojumiem piemērojamos noteikumus (piemēram, pielaide vai kumulācija).

 

Konkrētiem ražojumiem piemērojamo noteikumu piemēri ES tirdzniecības nolīgumos

  • pievienotās vērtības noteikums — visu izmantoto nenoteiktas izcelsmes materiālu vērtība nedrīkst pārsniegt noteiktu procentuālo daļu no ražojuma ražotāja cenas.
  • tarifa klasifikācijas maiņa — ražošanas procesa rezultātā mainās tarifa klasifikācija starp nenoteiktas izcelsmes materiāliem un galaproduktu, piemēram, papīra ražošana (Harmonizētās sistēmas 48. nodaļa) no nenoteiktas izcelsmes celulozes (Harmonizētās sistēmas 47. nodaļa);
  • īpašas darbības – ir vajadzīgs īpašs ražošanas process, piemēram, dzijas šķiedru vērpšana. Šādus noteikumus galvenokārt izmanto tekstilizstrādājumu un apģērbu, kā arī ķīmijas nozarē.
  • ir iespējams apvienot šos dažādos noteikumus, alternatīvi vai apvienojumā ievērojot dažādos noteikumus.

Ieteikumi, kas palīdzēs ievērot konkrētiem produktiem piemērojamos noteikumus

Nolīgums nodrošina papildu elastību, kas jums palīdz ievērot konkrētiem ražojumiem piemērojamos noteikumus, piemēram, par toleranci vai kumulāciju.

Iecietība
  • pielaides noteikums ļauj ražotājam izmantot nenoteiktas izcelsmes materiālus, kas parasti ir aizliegti ar konkrētiem ražojumiem piemērojamo noteikumu, līdz 15 % apmērā no ražojuma ražotāja cenas.
  • šo pielaidi nevar izmantot, lai pārsniegtu konkrētu ražojumu noteikumos uzskaitīto maksimālo nenoteiktas izcelsmes materiālu robežvērtību, kas izteikta vērtībā.
  • īpašas pielaides attiecas uz tekstilizstrādājumiem un apģērbu, kas klasificēti Harmonizētās sistēmas 50.–63. nodaļā un ir iekļauti 1. pielikuma “Ievadpiezīmes” 5.–6. piezīmē.
Kumulācija

Nolīgumā ir paredzēti šādi izcelsmes kumulācijas veidi:

  • divpusēja kumulācija, kas ļauj Klusā okeāna EPN valstu izcelsmes materiālus uzskatīt par ES izcelsmes materiāliem (un otrādi), ja tos izmanto ražojuma ražošanā
  • pilnīga kumulācija, kas ļauj uzskatīt, ka nenoteiktas izcelsmes materiālu izcelsme ir ES vai Klusā okeāna EPN valstīs, ja tie apstrādāti vai pārstrādāti šajās valstīs vai citās ĀKK valstīs, vai ES aizjūras zemēs un teritorijās
  • diagonālā kumulācija, kas ļauj materiālus, kuru izcelsme ir jebkurā Klusā okeāna EPN valstī, citā ĀKK valstī vai ES aizjūras zemē vai teritorijā, uzskaitīt tā, it kā to izcelsme būtu Klusā okeāna EPN valstī vai ES, ja tos izmanto ražojuma ražošanā, ievērojot konkrētus nosacījumus. Šāda veida kumulācijai ir nepieciešams, lai starp abām valstīm, no kurām kumulē izcelsmi, būtu noslēgts administratīvās sadarbības nolīgums.

No 2019. gada 22. februāra ES var piemērot diagonālo kumulāciju ar dažām ĀKK valstīm un ar ES aizjūras zemēm un teritorijām (OV C 69, 22.2.2019., 2. lpp.).

  • kumulācija ar kaimiņos esošajām jaunattīstības valstīm, kas ļauj uzskatīt šādu valstu izcelsmes materiālus par Klusā okeāna valsts izcelsmes materiāliem, ja tos izmanto ražojuma ražošanā, ar noteikumu, ka ir izpildīti konkrēti nosacījumi;

Citas prasības

Produktam ir jāatbilst arī visām pārējām piemērojamajām prasībām, kas noteiktas protokolā, piemēram, nepietiekama apstrāde vai pārstrāde vai noteikums par tiešu transportēšanu:

Pārvadājumi caur trešo valsti: tiešās transportēšanas noteikums

Noteiktas izcelsmes ražojumi jātransportē no ES uz Klusā okeāna EPN valsti (un otrādi), tos tālāk nepārstrādājot trešā valstī.

Pārkraušana vai pagaidu uzglabāšana trešā valstī ir atļauta, ja produkti paliek muitas dienestu uzraudzībā un ar tiem neveic citas darbības kā vien

  • izkraušana
  • pārkraušana
  • jebkura darbība, kas paredzēta, lai saglabātu tos labā stāvoklī

Noteiktas izcelsmes ražojumus var transportēt pa cauruļvadiem caur teritoriju, kas nav Klusā okeāna EPN valstu vai ES teritorija.

Pierādījumi par tiešo transportēšanu būs jāiesniedz importētājvalsts muitas dienestiem.

Nodokļu atmaksa

Saskaņā ar ES un Klusā okeāna valstu ekonomisko partnerattiecību nolīgumu ir atļauts atmaksāt nodokļus, kas iepriekš samaksāti par nenoteiktas izcelsmes materiāliem, kuri izmantoti tāda ražojuma ražošanā, ko eksportē saskaņā ar preferenciālu tarifu.

Izcelsmes procedūras

Eksportētājiem un importētājiem ir jāievēro izcelsmes procedūras. Izcelsmes procedūras, kas saistītas ar preferenciāla tarifa pieprasījumiem un muitas dienestu veiktu pārbaudi, ir izklāstītas IV sadaļā par izcelsmes apliecinājumu un V sadaļā par administratīvās sadarbības kārtību. Tajos ir precizēts, piemēram, kā:

  • lai deklarētu produkta izcelsmi
  • pieprasīt preferences
  • muitas dienesti var pārbaudīt produkta izcelsmi.

Kā pieprasīt preferenciālu tarifu?

Lai varētu izmantot preferenciālo režīmu, jums ir jāiesniedz izcelsmes apliecinājums.

  • jums būs nepieciešams vai nu
    • pārvadājumu sertifikātu EUR.1 vai
    • izcelsmes deklarācija
  • izcelsmes apliecinājums ir derīgs 10 mēnešus no izdošanas dienas.
  • izcelsmes apliecinājums nav vajadzīgs, ja izstrādājumu kopējā vērtība nepārsniedz
    • 500 eiro maziem iepakojumiem
    • 1200 eiro par personīgo bagāžu

Izcelsmes apliecinājums

Pārvadājumu sertifikāts EUR.1

  • Pārvadājumu sertifikātus EUR.1 izdod eksportētājvalsts muitas dienesti
  • III pielikumā iekļauts sertifikāta EUR.1 paraugs un sniegti norādījumi par tā aizpildīšanu.
  • eksportētājam, kurš iesniedz pieteikumu sertifikāta saņemšanai, jābūt gatavam iesniegt dokumentus, kas apliecina attiecīgo izstrādājumu noteiktas izcelsmes statusu;

Izcelsmes deklarācija (eksportētāja pašdeklarācija)

  • eksportētāji var paši deklarēt, ka to ražojuma izcelsme ir ES vai Klusā okeāna EPN valstī, iesniedzot izcelsmes deklarāciju. Izcelsmes deklarāciju var sagatavot:
    • atzīts eksportētājs vai
    • jebkurš eksportētājs, ja izstrādājumu kopējā vērtība nepārsniedz EUR 6000;

 

Atzītie eksportētāji

Eksportētāji saskaņā ar šo nolīgumu var lūgt atļauju saviem muitas dienestiem sagatavot izcelsmes deklarācijas par jebkuras vērtības ražojumiem.

Eksportētājam jāsniedz pietiekamas garantijas muitas dienestiem, ka var pārbaudīt produktu noteiktas izcelsmes statusu un visu pārējo nolīguma (protokola) prasību izpildi.

Muitas dienesti var anulēt atzītā eksportētāja statusu ļaunprātīgas izmantošanas gadījumā.

Kas būtu jāiekļauj izcelsmes deklarācijā?

Iesniegšana

  • eksportētājs izcelsmes deklarāciju var sagatavot tad, kad izstrādājumus, uz kuriem tā attiecas, eksportē, vai pēc eksportēšanas ar nosacījumu, ka importētājvalstī to iesniedz ne vēlāk kā divus gadus pēc tam, kad ir importēti izstrādājumi, uz kuriem tā attiecas;
  • aizpildot izcelsmes deklarāciju, jums vajadzētu būt gatavam iesniegt dokumentus, kas apliecina jūsu ražojumu noteiktas izcelsmes statusu;

Izcelsmes pārbaude

Muitas dienesti var pārbaudīt, vai importētais ražojums patiešām ir noteiktas izcelsmes ražojums vai atbilst citām izcelsmes prasībām. Verifikācijas pamatā ir:

  • administratīvā sadarbība starp importētājas un eksportētājas Puses muitas dienestiem;
  • pārbaudes, ko veic vietējā muita – importētājas Puses apmeklējumi pie eksportētāja nav atļauti

Eksportētājas Puses iestādes nosaka izcelsmi un informē importētājas Puses iestādes par rezultātiem.

Produktam izvirzītās prasības

Tehniskie noteikumi un prasības

  • uzzināt par tehniskajām prasībām, noteikumiem un procedūrām, kurām precēm jāatbilst, lai tās varētu importēt Eiropas Savienībā;
  • sadaļā Mans tirdzniecības asistents meklējiet informāciju par konkrētiem noteikumiem, kas piemērojami jūsu produktam un tā izcelsmes valstij.

Veselības aizsardzības un drošības prasības SPS

Muitošanas dokumenti un procedūras

Aprakstu par to, kā pierādīt jūsu ražojumu izcelsmi, lai pieprasītu preferenciālus tarifus, un noteikumus par izcelsmes pārbaudi, ko veic muitas dienesti, skatīt iepriekš iedaļā par izcelsmes noteikumiem.

Uzziniet vairāk par citiem muitošanas dokumentiem un procedūrām, kas vajadzīgas importam Eiropas Savienībā.

Lai iegūtu informāciju par muitas procedūrām importam un eksportam kopumā, apmeklējiet Nodokļu politikas un muitas savienības ģenerāldirektorāta tīmekļa vietni.

Intelektuālais īpašums un ģeogrāfiskās izcelsmes norādes

Pakalpojumu tirdzniecība

Publiskais iepirkums

Investīcijas

Citas jomas

Konkurence

  • kopš 2014. gada ES ir pārtraukusi eksporta subsīdijas visiem ražojumiem, ko eksportē uz EPN valstīm.
  • ES līdz minimumam ir samazinājusi pasākumus, kas kropļo ražošanu un tirdzniecību
  • ja importa pieaugums no Eiropas apdraud vietējo rūpniecību, Klusā okeāna valstu EPN ļauj uzsākt pasākumus rūpniecības nozaru un jaunās rūpniecības aizsardzībai;

Ilgtspējīga attīstība un cilvēktiesības

ES un Klusā okeāna valstu EPN pamatā nepārprotami ir Kotonū nolīgumā izklāstītie “būtiskie un pamatelementi”, t. i., cilvēktiesības, demokrātijas principi, tiesiskums un laba pārvaldība.

  • "neizpildes klauzula" nozīmē, ka "attiecīgus pasākumus" (kā noteikts Kotonū nolīgumā) var veikt, ja kāda no pusēm nepilda savas saistības attiecībā uz būtiskajiem elementiem. Tas var ietvert tirdzniecības priekšrocību apturēšanu.
  • EPN apvienoto iestāžu uzdevums ir uzraudzīt un novērtēt EPN īstenošanas ietekmi uz Pušu ilgtspējīgu attīstību. Saskaņā ar Kotonū nolīgumu pilsoniskajai sabiedrībai un parlamenta deputātiem ir skaidra loma.

Spēju veidošana un tehniskā palīdzība

ES sniedz tehnisko palīdzību tirdzniecības atbalstam. Tas palīdz valstīm pielāgot savas muitas procedūras un samazināt birokrātiju. Jums tas nozīmē mazāk problēmu, strādājot ar muitu.

Noderīgas saites un dokumenti

Dalīties ar šo lapu:

Tiešās saites