EPN — Austrumāfrika un Dienvidāfrika

ES un ADĀ EPN atvieglo abu reģionu iedzīvotājiem un uzņēmumiem ieguldījumus un savstarpējo tirdzniecību, kā arī veicina attīstību Austrumāfrikā un Dienvidāfrikā. Uzziniet, kā ES ekonomisko partnerattiecību nolīgumi (EPN) ar 5 Āfrikas valstīm var dot labumu jūsu tirdzniecībai.

Īsumā

Maurīcija, Seišelas, Zimbabve un Madagaskara 2009. gada augustā parakstīja Ekonomisko partnerattiecību pagaidu nolīgumu starp Eiropas Savienību un Austrumāfriku un Dienvidāfriku (ES un ADĀ iEPA), un to provizoriski piemēroja 2012. gada maijā. 2013. gada janvārī Eiropas Parlaments deva piekrišanu šim nolīgumam. Komoru Salas parakstīja nolīgumu 2017. gada jūlijā un sāka to piemērot 2019. gada februārī.

ES un EKA PEPN ietver:

  • atcelt visus ES nodokļus un kvotas importam no ADĀ valstīm;
  • EKA tirgu pakāpeniska atvēršana ES eksportam;
  • sīki izstrādātus noteikumus par izcelsmes noteikumiem, zivsaimniecību un tirdzniecības aizsardzību;
  • sadarbība attiecībā uz tehniskiem tirdzniecības šķēršļiem, kā arī dzīvnieku un augu veselības standartiem;
  • noteikumi par sadarbību attīstības jomā;
  • strīdu izšķiršanas mehānismi.

Piecas valstis, kas jau piemēro nolīgumu, ir paziņojušas, ka ir gatavas virzīties tālāk par preču tirdzniecību un pāriet uz visaptverošāku nolīgumu. 2019. gada 2. oktobrī tika sāktas sarunas, lai paplašinātu EPN darbības jomu, iekļaujot tajā pakalpojumu tirdzniecību, ieguldījumus, ilgtspējīgu attīstību un konkurenci. Turklāt puses vienojās par paketi, ar ko modernizē šā EPN izcelsmes noteikumus.

Labuma guvējas valstis

  • Komoru Salas
  • Madagaskara
  • Maurīcija
  • Seišelas
  • Zimbabve
  • Vienošanās joprojām ir atvērta citām reģiona valstīm.

Asimetriskie noteikumi par labu EKA valstīm

ES un ADĀ EPN ir paredzēti asimetrijas noteikumi par labu ADĀ valstīm, piemēram, paaugstināta riska ražojumu izslēgšana no liberalizācijas, ilgi liberalizācijas periodi, elastīgi izcelsmes noteikumi un īpaši aizsardzības pasākumi un pasākumi lauksaimniecībai, pārtikas nodrošinājumam un jauno nozaru aizsardzībai.

  • Lai gan ES tirgi tika nekavējoties un pilnībā atvērti, EKA valstis daļēji atver savus tirgus importam no ES, pilnībā ņemot vērā attīstības līmeņu atšķirības.

Tarifi

ES piešķir 100 % beznodokļu un bezkvotu piekļuvi visam importam no ADĀ valstīm. Piekļuve ES tirgum ir pastāvīga, pilnīga un brīva visiem produktiem.

ADĀ valstis pakāpeniski daļēji atceļ nodokļus saskaņā ar to individuālajiem grafikiem, kas pievienoti pagaidu EPN, proti:

  • Madagaskara liberalizē 81 % no ES importa;
  • Maurīcija 96 %;
  • Seišelas 98 %;
  • Zimbabve — 80 %.

Paaugstināta riska produktus var pilnībā izslēgt no liberalizācijas. Galvenie izņēmumi no liberalizācijas ir šādi:

  • Madagaskara: gaļa, piens un siers, zivsaimniecība, dārzeņi, labība, eļļas un tauki, pārtikas izstrādājumi, cukurs, kakao, dzērieni, tabaka, ķīmiskās vielas, plastmasa un papīra izstrādājumi, tekstilizstrādājumi, metāla izstrādājumi, mēbeles;
  • Maurīcija: dzīvi dzīvnieki un gaļa, dzīvnieku izcelsmes pārtikas produkti, tauki, pārtikas izstrādājumi un dzērieni, ķīmiskās vielas, plastmasa un gumijas izstrādājumi no ādas un kažokādas, dzelzs un tērauda un plaša patēriņa elektroniskās preces;
  • Seišelas: gaļa, zvejniecība, dzērieni, tabaka, ādas izstrādājumi, stikls un keramikas izstrādājumi un transportlīdzekļi;
  • Zimbabve: dzīvnieku izcelsmes produkti, graudaugi, dzērienu papīrs, plastmasa un kaučuks, tekstilizstrādājumi un apģērbi, apavi, stikls un keramika, plaša patēriņa elektronika un transportlīdzekļi.

Izmantojiet meklēšanas opciju “Mans tirdzniecības asistents”, lai atrastu precīzu informāciju par jūsu konkrētā produkta nodokļiem un tarifiem, ņemot vērā tā izcelsmes valsti un galamērķa valsti. Šaubu gadījumā sazinieties ar muitas dienestiem.

Izcelsmes noteikumi

Lai jūsu produktam varētu piemērot preferenciālo režīmu, tam būs jāatbilst nolīgumā paredzētajiem izcelsmes noteikumiem. Lūdzu, pārbaudiet interaktīvoizcelsmes noteikumu pašnovērtējuma rīku (ROSA) manā tirdzniecības asistentā, lai novērtētu, vai jūsu produkts atbilst izcelsmes noteikumiem, un noskaidrojiet, kā sagatavot pareizos dokumentus.

 

Produktiem piemērojamās prasības

Tehniskie noteikumi un prasības

  • Uzziniet par tehniskajām prasībām, noteikumiem un procedūrām, kurām precēm jāatbilst, lai tās varētu importēt Eiropas Savienībā.
  • Meklējiet īpašos noteikumus, kas attiecas uz jūsu produktu un tā izcelsmes valsti, datubāzē Mani tirdzniecības asistenti.

Veselības un drošības prasības SPS

Muitošanas dokumenti un procedūras

Izcelsmes apliecinājumi

Lai kļūtu par atzītu eksportētāju, jums ir jāspēj pierādīt saviem muitas dienestiem savu ražojumu noteiktas izcelsmes statusu, kā arī jebkuras citas prasības, ko tie var izvirzīt.

Muitas dienesti var anulēt jūsu atzītā eksportētāja statusu ļaunprātīgas izmantošanas gadījumā. Lai uzzinātu vairāk par procedūrām, sazinieties ar muitas dienestiem.

Lai varētu piemērot preferenciālas nodokļu likmes, ADĀ valstu izcelsmes ražojumiem jāpievieno izcelsmes apliecinājums. Izcelsmes apliecinājums ir derīgs 10 mēnešus. Tas var būt vai nu:

  1. pārvadājumu sertifikāts EUR.1, ko izdevuši eksportētājvalsts muitas dienesti. Eksportētājam (vai pilnvarotajam pārstāvim), kas iesniedz pieteikumu sertifikāta saņemšanai, jābūt gatavam pēc pieprasījuma iesniegt dokumentus, kas apliecina attiecīgo ražojumu noteiktas izcelsmes statusu, un jāatbilst pārējām izcelsmes noteikumu protokola prasībām.
  2. faktūrrēķina deklarācija, ko izdevis jebkurš eksportētājs, par sūtījumiem, kuru vērtība ir EUR 6000 vai mazāka, vai atzīti eksportētāji par jebkuras vērtības sūtījumiem. Aizpildot faktūrrēķina deklarāciju, jums jābūt gatavam iesniegt dokumentus, kas apliecina jūsu ražojuma noteiktas izcelsmes statusu un atbilstību pārējām Protokola par izcelsmes noteikumiem prasībām.

Citi dokumenti

Uzziniet vairāk par citiem muitošanas dokumentiem un procedūrām, kas vajadzīgas importam Eiropas Savienībā.

Intelektuālais īpašums un ģeogrāfiskās izcelsmes norādes

Tirdzniecība ar pakalpojumiem

Publiskais iepirkums

Ieguldījumu

Citi (konkurence, RDD)

Sacensības.

  • Kopš 2014. gada ES ir pārtraukusi eksporta subsīdijas visiem ražojumiem, ko eksportē uz EPN valstīm.
  • ES ir līdz minimumam samazinājusi pasākumus, kas kropļo ražošanu un tirdzniecību
  • Ja vietējo rūpniecību apdraud importa pieaugums no Eiropas, EPN ļauj uzsākt pasākumus, lai aizsargātu rūpniecības nozares un jauno rūpniecību.

Ilgtspējīga attīstība

ES un ADĀ EPN nepārprotami balstās uz Kotonū nolīgumā izklāstītajiem “būtiskajiem un pamatelementiem”, t. i., cilvēktiesībām, demokrātijas principiem, tiesiskumu un labu pārvaldību.

  • “Neizpildes klauzula” nozīmē, ka var veikt “atbilstīgus pasākumus” (kā noteikts Kotonū nolīgumā), ja kāda no pusēm nepilda savas saistības attiecībā uz būtiskajiem elementiem. Tas var ietvert tirdzniecības priekšrocību apturēšanu.
  • Kopīgajām EPN iestādēm ir uzdots uzraudzīt un novērtēt EPN īstenošanas ietekmi uz Pušu ilgtspējīgu attīstību. Saskaņā ar Kotonū nolīgumu pilsoniskajai sabiedrībai un parlamenta deputātiem ir skaidra loma.

Reģionālā integrācija

EPN veicina ADĀ valstu gatavību Āfrikas Kontinentālās brīvās tirdzniecības zonas (AfCFTA) īstenošanai Āfrikas Savienības ietvaros, tādējādi veidojot pamatu reģionālai ekonomikas integrācijai.

Attīstības sadarbība, spēju veidošana un tehniskā palīdzība

  • ES ir gatava sniegt atbalstu, ko finansēs, izmantojot esošos instrumentus, galvenokārt ES attīstības budžetu un Eiropas Attīstības fondu (EAF), izmantojot tirdzniecības atbalstu.
  • Pēc piecu ADĀ valstu lūguma Eiropas Savienība jau ir piekritusi sniegt finansiālu palīdzību EPN koordinācijas mehānisma izveidei. Tās mērķis ir nodrošināt pienācīgu koordināciju un tehnisko atbalstu piecām EKA valstīm, ļaujot tām efektīvi iesaistīties sarunu procesā. Koordinācijas mehānisms no EKA puses jau ir devis ieguldījumu darbības jomas izpētes posma sagatavošanā gaidāmajām sarunām.

Noderīgas saites un dokumenti

Dalīties ar šo lapu:

Tiešās saites