EPA - východní a jižní Afrika

Dohoda o hospodářském partnerství mezi EU a ESA usnadňuje lidem a podnikům z obou regionů vzájemně investovat a obchodovat a podněcovat rozvoj ve východní a jižní Africe. Přečtěte si, jak mohou dohody EU o hospodářském partnerství s 5 africkými státy prospět vašemu obchodu.

Na první pohled

Prozatímní dohoda o hospodářském partnerství mezi Evropskou unií a východní a jižní Afrikou (EU-ESA iEPA) byla podepsána Mauriciem, Seychelami, Zimbabwe a Madagaskarem v srpnu 2009 a prozatímně prováděna v květnu 2012. V lednu 2013 vyslovil Evropský parlament s dohodou souhlas. Komory dohodu podepsaly v červenci 2017 a začaly ji uplatňovat v únoru 2019.

Mezi EU a ESA iEPA patří:

  • zrušení všech cel a kvót EU na dovoz ze států ESA;
  • postupné otevírání trhů ESA vývozům z EU;
  • podrobná ustanovení o pravidlech původu, rybolovu a ochraně obchodu;
  • spolupráce v oblasti technických překážek obchodu, jakož i norem týkajících se zdraví zvířat a rostlin;
  • pravidla pro rozvojovou spolupráci;
  • mechanismy řešení sporů.

Pět zemí, které již dohodu uplatňují, prohlásilo, že jsou připraveny přejít od obchodu se zbožím ke komplexnější dohodě. Dne 2. října 2019 byla zahájena jednání s cílem rozšířit oblast působnosti dohody o hospodářském partnerství tak, aby zahrnovala obchod se službami, investice, udržitelný rozvoj a hospodářskou soutěž. Kromě toho se strany dohodly na balíčku modernizujícím pravidla původu pro tuto dohodu o hospodářském partnerství.

Země, které jsou příjemci pomoci

  • Komory
  • Madagaskar
  • Mauricius
  • Seychely
  • Zimbabwe
  • Dohoda zůstává otevřena i dalším zemím regionu.

Asymetrická ustanovení ve prospěch zemí ESA

Dohoda o hospodářském partnerství mezi EU a ESA předpokládá ustanovení o asymetriích ve prospěch zemí ESA, jako je vyloučení citlivých produktů z liberalizace, dlouhá období liberalizace, pružná pravidla původu a zvláštní záruky a opatření pro zemědělství, potravinové zabezpečení a ochranu vznikajícího průmyslu.

  • Zatímco trhy EU byly okamžitě a plně otevřeny, státy ESA otevírají své trhy částečně dovozům z EU, přičemž plně zohledňují rozdíly v úrovni rozvoje.

Sazby

EU poskytuje 100% bezcelní a bezkvótový přístup k veškerému dovozu pocházejícímu ze zemí ESA. Přístup na trh EU je trvalý, plný a bezplatný pro všechny výrobky.

Země ESA postupně částečně ruší cla v souladu se svými individuálními harmonogramy připojenými k prozatímní dohodě EPA takto:

  • Madagaskar liberalizuje 81 % dovozu do EU;
  • Mauricius 96 %;
  • Seychely 98 %;
  • Zimbabwe 80 %.

Citlivé produkty mohou být z liberalizace zcela vyloučeny. Mezi hlavní výjimky z liberalizace patří:

  • Madagaskar: maso, mléko a sýry, rybolov, zelenina, obiloviny, oleje a tuky, jedlé přípravky, cukr, kakao, nápoje, tabák, chemikálie, výrobky z plastů a papíru, textil, kovové výrobky, nábytek;
  • Mauricius: živá zvířata a maso, jedlé produkty živočišného původu, tuky, jedlé přípravky a nápoje, chemikálie, plasty a pryžové výrobky z kůže a kožešin, železo a amp; ocel a spotřební elektronika;
  • Seychely: maso, rybolov, nápoje, tabák, kožené výrobky, skleněné a keramické výrobky a vozidla;
  • Zimbabwe: produkty živočišného původu, obiloviny, nápojový papír, plasty a pryž, textil a oděvy, obuv, sklo a keramika, spotřební elektronika a vozidla.

Pomocí možnosti vyhledávání v aplikaci Můj obchodní asistent najdete přesné informace o clech a sazbách pro váš konkrétní produkt s ohledem na zemi jeho původu a určení. V případě pochybností se obraťte na celní orgány.

Pravidla původu

Aby byl váš produkt způsobilý pro preferenční zacházení, musí splňovat pravidla původu podle dohody. Chcete-li posoudit, zda váš výrobek splňujepravidla původu, a zjistit, jak připravit správné dokumenty, podívejte se do interaktivního „nástroje pro sebehodnocení pravidel původu“  v části „Můj obchodní asistent“.

Požadavky na výrobek

Technická pravidla a požadavky

  • Seznamte se s technickými požadavky, pravidly a postupy, které musí zboží splňovat, aby mohlo být dovezeno do Evropské unie.
  • V databázi My Trade Assistant vyhledejte konkrétní pravidla a předpisy vztahující se na váš produkt a jeho zemi původu.

Požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost SPS

Dokumenty a postupy celního odbavení

Doklady o původu

Chcete-li se stát schváleným vývozcem, musíte být schopni prokázat celním orgánům status původu vašich produktů, jakož i veškeré další požadavky, které mohou uložit.

Celní orgány mohou v případě zneužití odejmout status schváleného vývozce. Chcete-li se o postupech dozvědět více, obraťte se na celní orgány.

Aby se na produkty pocházející ze zemí ESA vztahovaly preferenční celní sazby, musí k nim být přiložen doklad o původu. Doklad o původu zůstává v platnosti po dobu 10 měsíců. To může být buď:

  1. průvodní osvědčení EUR.1 - vydané celními orgány země vývozu. Vývozce (nebo zplnomocněný zástupce), který žádá o osvědčení, musí být připraven předložit na požádání doklady prokazující status původu dotčených produktů a splnit ostatní požadavky protokolu o pravidlech původu.
  2. prohlášení na faktuře – vydané kterýmkoli vývozcem pro zásilky v hodnotě 6 000 EUR nebo nižší nebo schválenými vývozci pro zásilky jakékoli hodnoty. Při vyplňování prohlášení na faktuře byste měli být připraveni předložit doklady prokazující status původu vašich produktů a splnit ostatní požadavky protokolu o pravidlech původu.

Další dokumenty

Informace o dalších dokladech o celním odbavení a postupech potřebných k dovozu do Evropské unie.

Duševní vlastnictví a zeměpisná označení

Obchod se službami

Veřejné zakázky

Investice

Ostatní (hospodářská soutěž, obchod a udržitelný rozvoj)

Hospodářská soutěž

  • Od roku 2014 EU zastavila vývozní subvence na všechny produkty vyvážené do zemí EPA.
  • EU minimalizovala opatření, která narušují výrobu a obchod
  • Pokud je místní průmysl ohrožen v důsledku prudkého nárůstu dovozu z Evropy, dohoda EPA umožňuje zahájit opatření na ochranu průmyslových odvětví a začínajícího průmyslu.

Udržitelný rozvoj

Dohoda o hospodářském partnerství mezi EU a ESA je výslovně založena na „základních a základních“ prvcích stanovených vdohodě  z Cotonou, tj. lidských právech, demokratických zásadách, právním státu a řádné správě věcí veřejných.

  • „Doložkou o nevykonávání“ se rozumí, že „vhodná opatření“ (jak je stanoveno v dohodě z Cotonou) mohou být přijata, pokud některá ze stran neplní své povinnosti týkající se podstatných prvků. To může zahrnovat pozastavení obchodních výhod.
  • Společné orgány dohody o hospodářském partnerství mají za úkol sledovat a posuzovat dopad provádění dohody o hospodářském partnerství na udržitelný rozvoj stran. V souladu s dohodou z Cotonou má občanská společnost a poslanci jasnou úlohu.

Regionální integrace

Dohoda o hospodářském partnerství podporuje připravenost zemí ESA na provádění africké kontinentální zóny volného obchodu (AfCFTA) v rámci Africké unie, a představuje tak stavební kámen regionální hospodářské integrace.

Rozvojová spolupráce, budování kapacit a technická pomoc

  • EU je připravena poskytnout podporu, která bude financována prostřednictvím stávajících nástrojů, zejména rozvojového rozpočtu EU a Evropského rozvojového fondu (ERF), prostřednictvím pomoci na podporu obchodu.
  • Na žádost pěti zemí ESA již Evropská unie souhlasila s poskytnutím finanční pomoci na zřízení koordinačního mechanismu EPA. Jejím cílem je zajistit odpovídající koordinaci a technickou podporu pěti zemím ESA, což jim umožní účinně se zapojit do procesu vyjednávání. Koordinační mechanismus již přispěl na straně ESA k přípravě fáze stanovení rozsahu působnosti pro nadcházející jednání.

Užitečné odkazy a dokumenty

Sdílet tuto stránku:

Rychlé odkazy