Sazby

Plánuje vaše společnost dovážet zboží do EU? Tento oddíl vám pomůže porozumět některým clům, kvótám a dalším clům, která mohou platit.

Klasifikace produktů a ZISZ

Jak zjistím tarif pro konkrétní dovážený produkt?

  • Každý výrobek dovezený do EU je zařazen do celní nomenklatury. Kód produktu vám pomůže pochopit, které tarify se vztahují na váš konkrétní produkt. Prvním krokem je identifikace kódu vašeho produktu. Více informací o klasifikaci výrobků naleznete zde.
  • Jakmile identifikujete příslušný kód pro váš konkrétní produkt, můžete zkontrolovat celní sazbu v části Můj obchodní asistent.

Závazné informace o sazebním zařazení zboží

  • Systém závazných informací o sazebním zařazení zboží (ZISZ) EU dokáže určit správné sazební zařazení zboží, které chcete dovézt. To vám umožní pochopit, jaký tarif se vztahuje na vaše zboží a zda potřebujete konkrétní dovozní dokumentaci. Rozhodnutí o ZISZ vám poskytuje právní jistotu ohledně tohoto sazebního zařazení.
  • Od 1. října 2019 jsou všechny postupy související se ZISZ elektronické a hospodářské subjekty musí podávat žádosti elektronicky. Všechna již vydaná rozhodnutí o ZISZ jsou k dispozici zde.

Celní ocenění

  • Celní hodnota je výpočet ekonomické hodnoty zboží deklarovaného k dovozu.
  • Celní sazby (a DPH) se vypočítávají jako procentní podíl hodnoty zboží – po stanovení hodnoty zboží lze při výpočtu celkových cel na produkt vzít v úvahu celní sazebník a původ zboží.

Další informace o způsobu výpočtu celní hodnoty v EU naleznete zde.

Osvobození od cla a pozastavení

Obecně platí, že většina dovážených produktů podléhá dovozním clům. V některých zvláštních případech však může platit výjimka a není třeba platit žádné clo.

Cla společného celního sazebníku se vztahují na zboží dovážené ze třetích zemí přes vnější hranice EU. Za určitých zvláštních okolností mohou být tato dovozní cla osvobozena.

Viz všechny případy, kdy lze přiznat osvobození od cla (nařízení Rady č. 1186/2009).

Dovozní cla mohou být za určitých okolností rovněž dočasně pozastavena (zcela nebo částečně) pro určité zboží. Tím nejsou dotčena antidumpingová cla, která mohou být rovněž uplatňována.

  • Zboží dovážené v režimu s podmíněným osvobozením od cla se může nadále volně pohybovat na trhu EU stejným způsobem jako jiné legálně dovezené zboží.
  • Pozastavení se obvykle udělují na suroviny, polotovary nebo součásti, které nejsou v EU k dispozici – nikdy se neudělují na hotové výrobky.

Více informací

Celní kvóty

Celní kvóty umožňují dovoz určitého množství zboží se sníženou nebo nulovou celní sazbou. Tím nejsou dotčena žádná antidumpingová cla, která mohou být rovněž uložena.

Celní kvóty umožňují produktům dováženým v rámci určité kvóty vstoupit na trh Evropské unie za nižší celní sazbu než pro množství mimo kvótu. Poskytují spotřebitelům větší výběr a povzbuzují země mimo EU, aby otevřely své trhy evropskému zboží.

Preferenční celní kvóty

  • Tento druh kvóty se často vyskytuje v obchodních dohodách a preferenčních ujednáních mezi EU a některými dalšími zeměmi.
  • Tento druh kvóty znamená, že určité množství zboží z určité země může být dovezeno do EU s preferenční celní sazbou.

Autonomní celní kvóty

  • Tyto kvóty mohou být otevřeny v některých odvětvích s cílem stimulovat hospodářskou soutěž v rámci EU – obvykle se uplatňují erga omnes (otevřené všem konkurentům) a obvykle se udělují na suroviny, polotovary nebo součásti, které nejsou v EU k dispozici v dostatečném množství.
  • Celní kvóty se neudělují na hotové výrobky.

Více informací o celních kvótách naleznete zde.

Správa kvót

Jak se dozvědět o celních kvótách?

Výsledky vyhledávání vašeho produktu v aplikaci Můj obchodní asistent poskytují informace o celních kvótách a standardních dovozních hodnotách. Najdete zde také odkaz na platné právní předpisy.

Antidumping

Antidumpingová cla

Kromě běžných dovozních cel může výrobek při dovozu do EU rovněž podléhat antidumpingovým nebo jiným nástrojům na ochranu obchodu.

  • Výrobci v EU mohou podat stížnost Evropské komisi, pokud se domnívají, že výrobek je na trh EU nespravedlivě dumpingový ze strany výrobců v zemích mimo EU - výrobci ve Společenství, kteří zvažují podání antidumpingového podnětu, by se měli obrátit na Evropskou komisi.
  • Evropská komise může rovněž zahájit šetření dumpingu z vlastního podnětu nebo na žádost členského státu EU.

Antidumpingové řízení

Po obdržení podnětu od výrobců dotčeného výrobku v EU zveřejní Komise v Úředním věstníku EU oznámení o zahájení antidumpingového řízení. Maximální lhůta pro šetření v rámci tohoto řízení je 15 měsíců. Podrobná zjištění jsou zveřejněna v Úředním věstníku. Tato zjištění mohou například zahrnovat nařízení o uložení antidumpingových cel nebo zastavení řízení bez uložení cel.

Základní antidumpingové nařízení EU je v souladu s mezinárodními závazky EU, zejména s antidumpingovou dohodou WTO.

Viz také vývojový diagram procesu antidumpingového šetření.

Podmínky pro antidumpingová opatření

Vyšetřování musí prokázat, že

  • existuje dumping ze strany vyvážejících výrobců v dotčené zemi/dotčených zemích
  • výrobnímu odvětví EU byla způsobena podstatná újma
  • existuje příčinná souvislost mezi zjištěným dumpingem a újmou
  • uložení opatření není v rozporu se zájmem EU

Podrobné informace o podmínkách pro uložení antidumpingového opatření viz podmínky.

Pokud šetření zjistí, že výše uvedené čtyři podmínky byly splněny, mohou být na dovoz dotčeného výrobku uložena antidumpingová opatření.

Tato opatření mají obvykle formu jednoho z následujících opatření:

  • valorické clo (zdaněné podle hodnoty transakce)
  • specifická cla (zdaněná podle konkrétní částky produktu)
  • cenové závazky (vývozce ze země mimo EU souhlasí s prodejem svých výrobků za minimální cenu v EU)

Cla platí dovozce v EU a vybírají je vnitrostátní celní orgány dotčeného členského státu EU.

Vezměte prosím na vědomí: pokud EU přijme cenový závazek výrobce, nebudou z dovozu vybírána antidumpingová cla (dobrovolné zvýšení ceny). Komise není povinna přijmout nabídku závazku.

Pravidlo "menší povinnosti"

K odstranění účinků dumpingu na dovoz určitého výrobku může být uloženo clo. Posuzuje se výše cla potřebná k odstranění škodlivých účinků dumpingu. Opatření budou uložena na úrovni dumpingu nebo újmy, podle toho, která hodnota je nižší.

Antidumping a lodě

Pravidla EU zahrnují nařízení o prodeji nově postavených lodí za nepřiměřeně nízké ceny. Další podrobnosti viz stavba lodí.

Doba trvání opatření a přezkumů

Opatření se obvykle ukládají na dobu pěti let. Během tohoto období mohou být předmětem přezkumu, pokud

Opatření pozbudou platnosti po pěti letech, pokud nebude zahájen přezkum před pozbytím platnosti.

Komise sleduje opatření, aby zajistila jejich účinnost a dodržování ze strany vývozců a dovozců.

Stávající antidumpingová cla

Informace o všech dokončených a probíhajících antidumpingových šetřeních naleznete zde.

Antisubvenční nebo vyrovnávací opatření

  • kromě antidumpingových cel se na váš dovážený výrobek mohou vztahovat antisubvenční opatření - nazývají se také vyrovnávací opatření a jejich účelem je kompenzovat účinky nespravedlivé subvence ze strany obchodního partnera.
  • existují pravidla, kdy jsou takové subvence povoleny a kdy proti nim může EU zakročit – o těchto pravidlech týkajících se antisubvenčních pravidel EU si můžete přečíst více
  • Vyrovnávací opatření mohou sestávat z různých typů nástrojů, ale obvykle se uplatňují ve formě zvýšených cel - vyrovnávací opatření může sestávat z dodatečného valorického nebo specifického cla a může být použito ve formě minimální dovozní ceny, nebo může sestávat z "cenového závazku", kdy se vývozce zaváže prodat výrobek za vyšší než minimální cenu.
  • Podobně jako v případě antidumpingových řízení může výrobní odvětví EU podat stížnost Komisi, pokud se domnívá, že dovoz výrobku ze země mimo EU je subvencovaný, a poškozuje výrobní odvětví EU vyrábějící stejný výrobek.

Více informací o antisubvenčních opatřeních naleznete zde.

Informace o všech dokončených a probíhajících antisubvenčních šetřeních naleznete zde.

Ochranná opatření

  • ochranná opatření lze uplatnit, pokud je výrobní odvětví EU zasaženo nepředvídaným, prudkým a náhlým nárůstem dovozu
  • taková opatření se používají velmi zřídka a pouze za velmi specifických okolností.
  • ochranná opatření mohou spočívat v množstevních omezeních dovozu (obchodní kvóty) nebo ve zvýšení cel – mohou se vztahovat na veškerý dovoz daného výrobku od všech obchodních partnerů nebo ze zboží určitého původu

Více o ochranných opatřeních v EU si můžete přečíst zde.

 

Rychlé odkazy