Dohoda o Evropském hospodářském prostoru (EHP)

Seznamte se s Dohodou o EHP mezi 27 členskými státy EU a třemi zeměmi Evropského sdružení volného obchodu (ESVO): Island, Lichtenštejnsko a Norsko.

Na první pohled

Dohoda o Evropském hospodářském prostoru (EHP) přivádí Island, Lichtenštejnsko a Norsko (země ESVO EHP) na vnitřní trh EU a zaručuje volný pohyb zboží, služeb, osob a kapitálu, jakož i jednotné související politiky (hospodářská soutěž, doprava, energetika, hospodářská a měnová spolupráce).

  • Stejná pravidla a podmínky platí pro všechny podniky v rámci EHP. Právní předpisy EU týkající se vnitřního trhu jsou součástí právních předpisů zemí EHP.

Na co se Dohoda o EHP vztahuje?

Kromě závazků, které spadají do oblasti vnitřního trhu a souvisejících politik, zajišťuje Dohoda o EHP účast těchto tří států v řadě programů a agentur EU v těchto oblastech:

  • výzkum a vývoj (R&D)
  • vzdělávání
  • sociální politika
  • prostředí
  • ochrana spotřebitele
  • turistika
  • kultura

Norsko, Island a Lichtenštejnsko nemají formální přístup k rozhodovacímu procesu EU. Jsou však schopny poskytnout vstupní informace během přípravných fází. Mají například právo účastnit se skupin odborníků a výborů Komise a předkládat připomínky k připravovaným právním předpisům, které mají být začleněny do Dohody o EHP.

Na co se Dohoda o EHP nevztahuje?

Dohoda o EHP se nevztahuje na tyto politiky EU:

  • společná zemědělská a rybářská politika (ačkoli dohoda obsahuje ustanovení o různých aspektech obchodu se zemědělskými produkty a produkty rybolovu);
  • Celní unie;
  • společná obchodní politika;
  • společná zahraniční a bezpečnostní politika;
  • spravedlnost a vnitřní věci (i když země ESVO jsou součástí schengenského prostoru);
  • Hospodářská a měnová unie (HMU).

Obchod se zbožím

Dohoda o EHP stanoví vysoký stupeň liberalizace obchodu ve většině odvětví. Na zemědělství a rybolov se však Dohoda o EHP nevztahuje.

Zemědělské produkty

Protokol 3 k Dohodě o EHP stanoví systém vyrovnání cen zpracovaných zemědělských produktů. Cílem tohoto systému je kompenzovat rozdíly v cenách základních zemědělských produktů v rámci EHP. Dosahuje toho poskytováním subvencí na vývoz a vybíráním dovozních cel. Subvence a cla se vypočítávají na základě referenčních cen dohodnutých smluvními stranami. Protokol 3 se nevztahuje na Lichtenštejnsko.

Ryby

Státy ESVO EHP se neúčastní společné rybářské politiky EU. Island a Norsko vydávají své vlastní rybolovné kvóty a zachovávají určitá omezení vlastnictví a usazování v odvětví rybolovu.

Na základě Dohody o EHP a dodatečných dvoustranných dohod byla zrušena cla na většinu druhů produktů z bílých ryb. Kromě toho dochází k podstatnému snížení cel u ostatních ryb a zpracovaných rybích výrobků. Dohoda o EHP se však nezabývá snížením cel u některých nejdůležitějších druhů na Islandu a v Norsku.

Dohoda o EHP proto nebrání EU v uplatňování ochranných opatření, jako jsou antidumpingová cla a vyrovnávací opatření, na produkty rybolovu.

Sazby

  • S veškerými produkty pocházejícími z EHP s výjimkou některých ryb a zemědělských produktů a v souladu s pravidly původu lze v rámci EHP obchodovat bez cel.
  • Země EU a ESVO EHP však uplatňují na dovoz ze třetích zemí různá cla.
  • Seznamte se s tarify, které se vztahují na váš produkt, v části Můj obchodní asistent

Pravidla původu

Aby produkt získal preferenční zacházení (nižší nebo žádné clo) podle Dohody o EHP, musí splňovat určitá pravidla, která definují jeho původ, pravidla původu, která jsou stanovena v celoevropsko-středomořské úmluvě.

 

Chcete-li posoudit, zda váš výrobek splňuje pravidla původu, a zjistit, jak připravit správné dokumenty, podívejte se do interaktivního „nástroje pro sebehodnocení pravidel původu (ROSA)“ v části Můj obchodní asistent. Více informací o tom, jak používat ROSA je k dispozici.

Požadavky na výrobek

Zboží se může volně pohybovat mezi EU a ostatními zeměmi EHP. Požadavky na výrobky mezi zeměmi EHP (včetně EU) jsou buď:

  • Harmonizovaná a totožná, protože pravidla přijatá na evropské úrovni, která platí v celém EHP, nahradila vnitrostátní předpisy týkající se výrobků. Proto může zboží obíhat bez dodatečného schválení nebo zkoušek.
  • Neharmonizované, ale uplatňuje se vzájemné uznávání. Výrobky uvedené v souladu s právními předpisy na trh v jednom státě EHP proto mohou být uváděny na trh ve všech ostatních státech EHP, i když výrobek plně nesplňuje technická pravidla dovážejícího státu EHP.

Technická pravidla a požadavky

  • Seznamte se s technickými požadavky, pravidly a postupy, které musí zboží splňovat, aby mohlo být dovezeno do Evropského hospodářského prostoru.
  • Konkrétní pravidla a předpisy vztahující se na váš produkt a jeho zemi původu najdete v části Můj obchodní asistent. Chcete-li zobrazit požadavky na váš produkt, musíte nejprve identifikovat jeho celní kód. Pokud celní kód neznáte, můžete jej vyhledat pomocí názvu produktu ve vestavěném vyhledávači.

Požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost SPS

  • Na veterinární a rostlinolékařské záležitosti se vztahuje příloha I Dohody o EHP a na právní předpisy v oblasti potravin se vztahuje kapitola XII přílohy II. Právní předpisy týkající se potravin a veterinárních záležitostí se nevztahují na Lichtenštejnsko, které vzhledem ke své celní unii se Švýcarskem uplatňuje veterinární ustanovení obsažená v dohodě mezi Švýcarskem a EU o zemědělství.
  • EU a státy ESVO EHP nemají plně harmonizované právní předpisy týkající se zařízení. Dohoda o EHP obsahuje právní předpisy týkající se osiva rostlin, na které se vztahuje kapitola III přílohy I (Fytosanitární záležitosti), s výjimkou ustanovení týkajících se dovozu a ochrany hranic.
  • Seznamte se se zdravotními, bezpečnostními, sanitárními a fytosanitárními normami, které musí zboží splňovat, aby mohlo být dovezeno do Evropské unie.
  • Pravidla týkající se zdraví, bezpečnosti a sanitárních a fytosanitárních opatření, která se vztahují na váš výrobek a jeho zemi původu, najdete v části „Můj obchodní asistent“. Chcete-li zobrazit požadavky na váš produkt, musíte nejprve identifikovat jeho celní kód. Pokud celní kód neznáte, můžete jej vyhledat pomocí názvu produktu ve vestavěném vyhledávači.

Dokumenty a postupy celního odbavení

  • Celní unie EU se nevztahuje na Norsko, Lichtenštejnsko a Island. Mezi těmito zeměmi a EU stále existují celní hranice a celní postupy.
  • U některých výrobků považovaných za vysoce rizikové je subjekt posuzování shody (CAB) povinen posoudit, zda je výrobek ve shodě s příslušnou certifikací výrobku provedenou subjektem posuzování shody určeným jedním státem EHP, a je uznáván v celém EHP.
  • Informace o dalších dokladech o celním odbavení a postupech potřebných k dovozu do Evropského hospodářského prostoru.
    • Duševní vlastnictví (IP) a zeměpisná označení (GI)
  • Dohoda o EHP obsahuje harmonizovaná ustanovení o právech duševního vlastnictví a zajišťuje vysokou úroveň ochrany průmyslových práv (vynálezy, průmyslové vzory, ochranné známky atd.) a autorských práv (hudba, filmy, tištěná média, software atd.) ve všech státech EHP.
  • Pravidla rovněž obsahují zásadu regionálního vyčerpání práv duševního vlastnictví platnou v celém EHP. V praxi platí, že jakmile byl výrobek uveden na trh v EHP držitelem práva (nebo s jeho souhlasem), držitel práva se již nemůže dovolávat svého výlučného práva bránit dovozu takových výrobků z jiného státu EHP.
  • Na základě čl. 65 odst. 2 Dohody o EHP jsou právní předpisy o duševním vlastnictví začleněny do přílohy XVII. Ne všechny iniciativy EU v této oblasti však byly začleněny.
  • Další informace o právních předpisech v oblasti duševního vlastnictví a zeměpisných označení v EU, jakož i o politice EU v oblasti práv duševního vlastnictví ve vztahu k obchodu.

Obchod se službami

Další informace o pravidlech, předpisech a zařízeních pro obchod službami

Veřejné zakázky

Dohoda o EHP vytvořila jednotný trh s veřejnými zakázkami v hodnotě přibližně 18 % HDP EHP. Proto existují významné příležitosti pro společnosti v rámci EHP, protože mohou soutěžit o veřejné zakázky na celém vnitřním trhu.

Zde naleznete obecné informace o právních předpisech v oblasti zadávání veřejných zakázek, pravidlech a přístupu na různé trhy. Konkrétní informace o trhu EU s veřejnými zakázkami.

Investice

Najděte si obecné informace, které vám umožní investovat v zahraničí i. Pokud investujete ze zahraničí do EHP, najděte si konkrétní informace.

Ostatní (hospodářská soutěž, obchod a udržitelný rozvoj)

Hospodářská soutěž

V zájmu zajištění stejnorodého EHP s rovnými podmínkami hospodářské soutěže platí pro všechny podniky v celém EHP stejná pravidla hospodářské soutěže. Pravidla hospodářské soutěže na vnitřním trhu se vztahují na čtyři hlavní oblasti a ve třech státech ESVO EHP a v členských státech EU jsou totožná. Těmito pravidly jsou:

  • Vyloučení dohod, které omezují hospodářskou soutěž, a zneužití dominantního postavení (např. dohody o stanovení cen mezi soutěžiteli)
  • Kontrola fúzí mezi podniky (např. fúze mezi dvěma velkými skupinami, která vede k jejich dominantnímu postavení na trhu)
  • Liberalizace monopolních hospodářských odvětví (např. telekomunikace)
  • Zákaz – s určitými výjimkami – státní podpory, která by narušila hospodářskou soutěž tím, že by selektivně zvýhodňovala určité podniky nebo vnitrostátní průmyslová odvětví.

V důsledku přísných pravidel hospodářské soutěže začleněných do Dohody o EHP jsou antidumpingová opatření, vyrovnávací cla a jiná obchodní opatření mezi státy EHP obecně zakázána.

Státní podpora

V souladu se Smlouvami EU Dohoda o EHP obecně zakazuje jakákoli opatření, která lze označit za státní podporu, včetně grantů, zvýhodněných půjček a daňových úlev, která mohou narušit obchod. Některé politické, hospodářské a sociální aspekty však mohou vést k výjimkám z tohoto zákazu.

Užitečné odkazy a dokumenty

Sdílet tuto stránku:

Rychlé odkazy