Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG)
Porozumienie EOG między 27 państwami członkowskimi UE a trzema krajami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA): Islandia, Liechtenstein i Norwegia.
Na pierwszy rzut oka
Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) wprowadza Islandię, Liechtenstein i Norwegię (państwa EOG–EFTA) na rynek wewnętrzny UE, gwarantując swobodny przepływ towarów, usług, osób i kapitału, a także jednolite powiązane polityki (konkurencja, transport, energia, współpraca gospodarcza i walutowa).
- Te same zasady i warunki mają zastosowanie do wszystkich przedsiębiorstw w EOG. Prawodawstwo UE dotyczące rynku wewnętrznego stanowi część prawodawstwa państw EOG.
Co obejmuje Porozumienie EOG?
Oprócz zobowiązań, które wchodzą w zakres rynku wewnętrznego i związanych z nim polityk, Porozumienie EOG zapewnia udział tych trzech państw w szeregu programów i agencji UE w następujących dziedzinach:
- badania i rozwój (R&D)
- edukacja
- polityka społeczna
- środowisko
- ochrona konsumentów
- turystyka
- kultura
Norwegia, Islandia i Liechtenstein nie mają formalnego dostępu do procesu decyzyjnego UE. Są one jednak w stanie wnieść wkład na etapie przygotowawczym. Mają one na przykład prawo do udziału w grupach ekspertów i komitetach Komisji oraz do zgłaszania uwag na temat przyszłych przepisów, które mają zostać włączone do Porozumienia EOG.
Czego nie obejmuje Porozumienie EOG?
Porozumienie EOG nie obejmuje następujących obszarów polityki UE:
- wspólna polityka rolna i rybołówstwa (chociaż umowa zawiera postanowienia dotyczące różnych aspektów handlu produktami rolnymi i rybnymi);
- unia celna;
- wspólna polityka handlowa;
- Wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa;
- wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne (mimo że państwa EFTA należą do strefy Schengen);
- unii gospodarczej i walutowej (UGW).
Handel towarami
Porozumienie EOG przewiduje wysoki stopień liberalizacji handlu w większości sektorów. Rolnictwo i rybołówstwo nie są jednak objęte Porozumieniem EOG.
Produkty rolne
Protokół 3 do Porozumienia EOG określa system rekompensat cenowych dla przetworzonych produktów rolnych. System ten ma na celu zrekompensowanie różnic w cenach podstawowych produktów rolnych w EOG. Osiąga to poprzez przyznawanie subsydiów na wywóz i nakładanie ceł na przywóz. Subsydia i cła są obliczane na podstawie cen referencyjnych uzgodnionych przez Umawiające się Strony. Protokół 3 nie ma zastosowania do Liechtensteinu.
Ryby
Państwa EOG–EFTA nie uczestniczą we wspólnej polityce rybołówstwa UE. Islandia i Norwegia wydają własne kwoty połowowe i zachowują pewne ograniczenia dotyczące własności i zakładania przedsiębiorstw w sektorze rybołówstwa.
Na podstawie Porozumienia EOG i dodatkowych umów dwustronnych zniesiono cła na większość rodzajów produktów z ryb białych. Ponadto znacznie obniżono cła na inne ryby i przetworzone produkty rybne. Porozumienie EOG nie przewiduje jednak obniżek ceł na niektóre z najważniejszych gatunków w Islandii i Norwegii.
W związku z tym Porozumienie EOG nie uniemożliwia UE stosowania środków ochronnych, takich jak cła antydumpingowe i środki wyrównawcze, w odniesieniu do produktów rybnych.
Taryfy
- Wszystkie produkty pochodzące z EOG, z wyjątkiem niektórych ryb i produktów rolnych oraz zgodnie z regułami pochodzenia, mogą być przedmiotem handlu wolnego od ceł w obrębie EOG.
- Państwa UE i EOG–EFTA stosują jednak różne taryfy celne na przywóz z państw trzecich.
- Sprawdź taryfy mające zastosowanie do Twojego produktu w sekcji Mój Asystent Handlowy
Reguły pochodzenia
Aby produkt mógł uzyskać preferencyjne traktowanie (niższe cło lub brak cła) na mocy Porozumienia EOG, musi on być zgodny z pewnymi regułami określającymi jego pochodzenie, regułami pochodzenia określonymi w konwencji paneurośródziemnomorskiej.
Proszę sprawdzić interaktywne narzędzie do samooceny reguł pochodzenia (ROSA) w sekcji Mój asystent handlowy, aby ocenić, czy dany produkt spełnia reguły pochodzenia, i dowiedzieć się, jak przygotować odpowiednie dokumenty. Więcej informacji na temat korzystania z ROSA jest dostępnych.
Wymogi dotyczące produktów
Towary mogą być przedmiotem swobodnego obrotu między UE a innymi państwami EOG. Wymagania dotyczące produktów między krajami EOG (w tym UE) są następujące:
- Zharmonizowane i identyczne, ponieważ przepisy przyjęte na szczeblu europejskim, które mają zastosowanie w całym EOG, zastąpiły krajowe przepisy dotyczące produktów. W związku z tym towary mogą być wprowadzane do obrotu bez dodatkowego zatwierdzenia lub badania.
- Niezharmonizowane, ale stosuje się wzajemne uznawanie. W związku z tym produkty wprowadzone zgodnie z prawem do obrotu w jednym państwie EOG mogą być wprowadzane do obrotu we wszystkich pozostałych państwach EOG, nawet jeżeli produkt nie jest w pełni zgodny z przepisami technicznymi państwa EOG dokonującego przywozu.
Przepisy i wymagania techniczne
- Poznaj wymagania techniczne, zasady i procedury, które muszą spełniać towary, aby mogły zostać przywiezione do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
- Wyszukaj szczegółowe zasady i przepisy mające zastosowanie do Twojego produktu i jego kraju pochodzenia w sekcji Mój Asystent Handlowy. Aby wyświetlić wymagania dotyczące Twojego produktu, musisz najpierw zidentyfikować jego kod celny. Jeśli nie znasz kodu celnego, możesz wyszukać go z nazwą produktu w wbudowanej wyszukiwarce.
Wymogi w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa SPS
- Kwestie weterynaryjne i fitosanitarne są objęte załącznikiem I do Porozumienia EOG, a przepisy dotyczące żywności są objęte rozdziałem XII załącznika II. Prawodawstwo dotyczące żywności i spraw weterynaryjnych nie ma zastosowania do Liechtensteinu, który ze względu na unię celną ze Szwajcarią stosuje przepisy weterynaryjne określone w Umowie między Szwajcarią a UE w sprawie rolnictwa.
- UE i państwa EOG–EFTA nie posiadają w pełni zharmonizowanego prawodawstwa dotyczącego roślin. Porozumienie EOG zawiera przepisy dotyczące nasion roślin objętych rozdziałem III załącznika I (sprawy fitosanitarne), z wyjątkiem przepisów dotyczących przywozu i kontroli granicznej.
- Dowiedz się więcej o standardach zdrowotnych, bezpieczeństwa, sanitarnych i fitosanitarnych, które towary muszą spełniać, aby mogły zostać przywiezione do Unii Europejskiej.
- Wyszukiwanie przepisów dotyczących zdrowia, bezpieczeństwa i środków sanitarnych i fitosanitarnych mających zastosowanie do produktu i jego kraju pochodzenia w sekcji Mój asystent handlowy. Aby wyświetlić wymagania dotyczące Twojego produktu, musisz najpierw zidentyfikować jego kod celny. Jeśli nie znasz kodu celnego, możesz wyszukać go z nazwą produktu w wbudowanej wyszukiwarce.
Dokumenty i procedury odprawy celnej
- Unia celna UE nie obejmuje Norwegii, Liechtensteinu i Islandii. Między tymi krajami a UE nadal obowiązują granice celne i procedury celne.
- W przypadku niektórych produktów uznawanych za produkty wysokiego ryzyka jednostka oceniająca zgodność (CAB) jest zobowiązana do oceny, czy produkt jest zgodny z właściwą certyfikacją produktu przeprowadzoną przez jednostkę oceniającą zgodność wyznaczoną przez jedno państwo EOG, która jest uznawana w całym EOG.
- Dowiedz się więcej o innych dokumentach i procedurach odprawy celnej potrzebnych do przywozu do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
- Własność intelektualna (IP) i oznaczenia geograficzne (GI)
- Porozumienie EOG zawiera zharmonizowane przepisy dotyczące praw własności intelektualnej i zapewnia wysoki poziom ochrony praw przemysłowych (wynalazki, wzory, znaki towarowe itp.) oraz praw autorskich (muzyka, filmy, media drukowane, oprogramowanie itp.) we wszystkich państwach EOG.
- Przepisy zawierają również zasadę regionalnego wyczerpania praw własności intelektualnej, mającą zastosowanie w całym EOG. W praktyce, po wprowadzeniu produktu do obrotu w EOG przez posiadacza prawa (lub za jego zgodą), nie może on już powoływać się na swoje wyłączne prawo do uniemożliwienia przywozu takich produktów z innego państwa EOG.
- Na podstawie art. 65 ust. 2 Porozumienia EOG prawodawstwo dotyczące własności intelektualnej włączono do załącznika XVII. Niemniej jednak nie wszystkie inicjatywy UE w tej dziedzinie zostały uwzględnione.
- Dowiedz się więcej o przepisach dotyczących własności intelektualnej i oznaczeń geograficznych w UE, a także o polityce UE w zakresie praw własności intelektualnej w odniesieniu do handlu.
Handel usługami
Więcej informacji na temat zasad, przepisów i ułatwień w handlu usługami
Zamówienia publiczne
Porozumienie EOG ustanowiło jednolity rynek zamówień publicznych o wartości około 18 % PKB EOG. W związku z tym istnieją znaczne możliwości dla przedsiębiorstw w EOG, ponieważ mogą one konkurować o kontrakty rządowe na całym rynku wewnętrznym.
Znajdź ogólne informacje na temat przepisów dotyczących zamówień publicznych, zasad i dostępu do różnych rynków. Szczegółowe informacje na temat unijnego rynku zamówień publicznych.
Inwestycje
Znajdź ogólne informacje umożliwiające dokonanie inwestycji za granicą i. Jeśli inwestujesz z zagranicy w EOG, znajdź szczegółowe informacje.
Inne (konkurencja, dyrektywa w sprawie bezpieczeństwa zabawek)
Konkurencja
W celu zapewnienia jednolitego EOG z równymi warunkami konkurencji, te same reguły konkurencji mają zastosowanie do wszystkich przedsiębiorstw w całym EOG. Zasady konkurencji na rynku wewnętrznym obejmują cztery główne obszary i są identyczne w trzech państwach EOG–EFTA i państwach członkowskich UE. Zasady te są następujące:
- Wyeliminowanie porozumień ograniczających konkurencję i nadużywanie pozycji dominującej (np. porozumień w sprawie ustalania cen między konkurentami)
- Kontrola połączeń przedsiębiorstw (np. połączenie dwóch dużych grup, w wyniku którego dominują one na rynku)
- Liberalizacja monopolistycznych sektorów gospodarki (np. telekomunikacja)
- Zakaz – z pewnymi wyjątkami – pomocy państwa, która zakłócałaby konkurencję poprzez selektywne faworyzowanie niektórych przedsiębiorstw lub krajowych sektorów przemysłowych.
W wyniku ścisłych reguł konkurencji włączonych do Porozumienia EOG środki antydumpingowe, cła wyrównawcze i inne środki handlowe są co do zasady zakazane między państwami EOG.
Pomoc państwa
Zgodnie z traktatami UE Porozumienie EOG zasadniczo zakazuje wszelkich środków, które można uznać za pomoc państwa, w tym dotacji, pożyczek uprzywilejowanych i ulg podatkowych, które mogą zakłócać wymianę handlową. Niektóre względy polityczne, gospodarcze i społeczne mogą jednak prowadzić do wyjątków od tego zakazu.
Przydatne linki i dokumenty
- Sprawdź szczegółowe zasady i taryfy, które mają zastosowanie do towaru, który chcesz importować/eksportować, w sekcji Mój asystent ds. handlu.
- Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym - Akt końcowy