Przejściowa umowa handlowa między UE a Chile
Umowa w skrócie
Umowa przejściowa o handlu między UE a Chile (ITA) weszła w życie 1 lutego 2025 r. Umowa przejściowa w sprawie handlu została podpisana 13 grudnia 2023 r. Może ona teraz wejść w życie po zakończeniu procesu ratyfikacji przez Chile. Umowa wzmocni doskonałe stosunki dwustronne między UE a Chile oraz będzie sprzyjać handlowi i możliwościom inwestycyjnym.
W latach 2017–2022 UE i Chile wynegocjowały modernizację układu o stowarzyszeniu UE–Chile (obowiązującego od 2003 r.), aby móc lepiej uwzględnić wszystkie istotne obszary stosunków między UE a Chile w obliczu zmieniającego się globalnego środowiska geopolitycznego i gospodarczego.
Strony osiągnęły polityczne zakończenie negocjacji 9 grudnia 2022 r. i podpisały zmodernizowaną umowę 13 grudnia 2023 r.
Zmodernizowana umowa między UE a Chile składa się z dwóch równoległych instrumentów prawnych:
- Zaawansowana umowa ramowa (AFA), która obejmuje a) filar polityki i współpracy oraz b) filar handlu i inwestycji (w tym postanowienia dotyczące ochrony inwestycji), z zastrzeżeniem ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie, oraz
- przejściowa umowa handlowa (ITA) obejmująca tylko te części filaru AFA dotyczącego handlu i inwestycji, które wchodzą w zakres wyłącznych kompetencji UE (tj. nieobejmująca przepisów dotyczących ochrony inwestycji), przyjęta w ramach procesu ratyfikacji wyłącznie przez UE.
Umowa przejściowa w sprawie handlu weszła w życie w dniu 1 lutego 2025 r. Zaawansowana umowa ramowa wejdzie w życie po zakończeniu odpowiednich procesów ratyfikacyjnych przez wszystkie państwa członkowskie UE. Umowa przejściowa w sprawie handlu przestanie wówczas istnieć i zostanie zastąpiona zaawansowaną umową ramową.
Więcej informacji
Więcej informacji na temat przejściowej umowy handlowej między UE a Chile można znaleźć w podsumowaniu filaru handlowo-inwestycyjnego.
Aby zapoznać się z kompleksowym tekstem umowy, należy przejść do strony UE–Chile: Tekst umowy.
Relacje handlowe i inwestycyjne między UE a Chile
- UE jest drugim co do wielkości rynkiem eksportowym towarów w Chile.
- Chile jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym UE w Ameryce Łacińskiej.
- W ramach umowy UE-Chile z 2002 r. handel towarami między UE a Chile wzrósł o ponad 160 %.
Wywóz z UE do Chile
Towary 10,7 mld EUR w 2023 r.
- Tworzywa sztuczne, guma (4,5%)
- Metale nieszlachetne (5,3%)
- Gotowa żywność (7,6%)
- Chemikalia (14,8%)
- Sprzęt transportowy (20%)
- Maszyny (28%)
- Sprzęt transportowy (20%)
- Pozostałe (20%)
Usługi 6 mld EUR w 2023 r.
- Pozostałe usługi biznesowe (28%)
- Technologie informatyczne, telekomunikacja (15%)
- Opłaty za własność intelektualną (10,5%)
- Usługi finansowe (6,5%)
- Pozostałe (13 %)
- Transport (29%)
Kluczowy eksport produktów rolno-spożywczych w 2023 r.
- Napoje, alkohole & ocet około 200 milionów euro
- Przetwory z warzyw, owoców i ampułki; orzechy około 130 mln euro
- Różne preparaty jadalne o wartości około 116 mln EUR
- Mięso około 118 mln euro
Inwestycje (2022 r.)
- Inwestycje UE w Chile: 64,9 mld euro (źródło bezpośrednich inwestycji zagranicznych UE N.1 w Chile).
- Chilijskie inwestycje w UE wynoszą 5,5 mld euro.
Przedsiębiorstwa zaangażowane w handel dwustronny
- 27000 eksporterów z UE do Chile (80% MŚP)
- 6000 chilijskich eksporterów do UE (76% MŚP)
Lit: klucz do zielonej transformacji
Chile jest największym dostawcą litu do UE.
Główni unijni dostawcy litu (2019–2022)
- Chile 62,9%
- Stany Zjednoczone 3,05%
- Wielka Brytania 3,89%
- Chiny 2,62%
- Argentyna 7,44%
- Rosja 9,72%
- Szwajcaria 9,72%
Kluczowe elementy umowy
Większy eksport, łatwiejsze inwestycje i zrównoważony przepływ surowców krytycznych
Umowa przejściowa w sprawie handlu pogłębi dwustronne stosunki handlowe i inwestycyjne między UE a Chile oraz stworzy nowe możliwości dla przedsiębiorstw poprzez:
- Zniesienie ceł na 99,9 % wywozu z UE i zapewnienie równych warunków działania dla towarów z UE na rynku chilijskim ma z czasem wzrosnąć o 4,5 mld EUR.
- Uproszczenie i uelastycznienie reguł pochodzenia w porównaniu ze starym porozumieniem, odzwierciedlające włączenie przemysłu do globalnego łańcucha wartości i ułatwiające eksporterom przestrzeganie przepisów.
- Zapewnienie bardziej efektywnego i zrównoważonego przepływu surowców i produktów pochodnych, a także czystych paliw, takich jak lit, miedź i wodór, mających kluczowe znaczenie dla przejścia na zieloną gospodarkę.
- Ułatwienie unijnym przedsiębiorstwom świadczenia usług w Chile, w tym w zakresie dostaw, telekomunikacji, transportu morskiego i usług finansowych.
- Zapewnienie, aby inwestorzy z UE w Chile byli traktowani tak samo jak chilijscy inwestorzy i odwrotnie.
- Poprawa dostępu unijnych przedsiębiorstw inwestujących i ubiegających się o zamówienia publiczne w Chile, piątej co do wielkości gospodarce Ameryki Łacińskiej.
- Zapewnienie, aby zarówno unijne, jak i chilijskie małe przedsiębiorstwa w pełni korzystały z możliwości oferowanych przez umowę.
Silne zaangażowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju
Umowa przyczyni się do realizacji wspólnego celu UE i Chile, jakim jest zapewnienie zrównoważonego charakteru dwustronnego handlu i inwestycji poprzez:
- ambitny rozdział dotyczący handlu i zrównoważonego rozwoju, w którym potwierdzono zobowiązanie stron do przestrzegania norm Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) oraz porozumienia klimatycznego z Paryża.
- rozdział dotyczący energii i surowców, który będzie sprzyjał inwestycjom i zapewni UE stały, niezawodny i zrównoważony dostęp do surowców krytycznych, a jednocześnie zapewni Chile całą przestrzeń polityczną niezbędną do realizacji celów polityki przemysłowej. W ten sposób umowa przejściowa w sprawie handlu przyczyni się do osiągnięcia celów Zielonego Ładu.
- Specjalny rozdział dotyczący handlu i płci, pierwszy w umowie handlowej UE, który zawiera zobowiązania do wyeliminowania wszelkiej dyskryminacji kobiet.
- rozdział dotyczący zrównoważonych systemów żywnościowych, również pierwszy w umowie handlowej UE, mający na celu uczynienie łańcuchów dostaw żywności bardziej zrównoważonymi i odpornymi.
Ochrona własności intelektualnej
Umowa daje również unijnym przedsiębiorstwom pewność prawa poprzez:
- Ochrona praw własności intelektualnej, w tym poprzez rygorystyczne przepisy dotyczące praw autorskich.
- Ochrona łącznie 234 typowych europejskich i chilijskich produktów spożywczych i napojów (oznaczenia geograficzne), z możliwością dodania innych w przyszłości.
Rozporządzenie w sprawie pochodzenia
Aby kwalifikować się do preferencyjnego traktowania, Twój produkt będzie musiał spełniać reguły pochodzenia określone w umowie.
Zmodernizowano reguły pochodzenia określone w przejściowej umowie handlowej między UE a Chile: przepisy dotyczące poszczególnych produktów uproszczono i uelastyczniono zgodnie z najnowszymi normami, biorąc pod uwagę wykorzystanie globalnych łańcuchów wartości, a dzięki przejściu na samocertyfikację ograniczono obciążenia administracyjne związane z procedurami dotyczącymi pochodzenia.
Proszę sprawdzić interaktywne narzędzie samoocenyreguł pochodzenia (ROSA)w sekcji Mój asystent handlowy, aby ocenić, czy dany produkt spełnia reguły pochodzenia, i dowiedzieć się, jak przygotować odpowiednie dokumenty.
Ogólne informacje na temat nowych przepisów i aspektów proceduralnych dotyczących zastrzeżenia preferencji można znaleźć poniżej:
Rozporządzenia dotyczące reguł pochodzenia są procedurami dotyczącymi pochodzenia określonymi w rozdziale 3 sekcje A–C umowy, w tym uwagami wprowadzającymi w załączniku 3-A, regułami pochodzenia dotyczącymi poszczególnych produktów w załączniku 3-B, oświadczeniem w załączniku 3-C oraz uwagami wyjaśniającymi w załączniku 3-E.
Dz.U. L 2024/2953 z 20.12.2024.
Reguły pochodzenia
- Tolerancja ogólna: 10 % ceny ex-works, z wyjątkiem produktów objętych działami 50–63 HS, które podlegają szczególnym przepisom załącznika 3-A i szczególnym podpozycjom rozdziału 16.
- Kumulacja: Dozwolona jest kumulacja dwustronna między UE a Chile.
- Próg dla zestawów: 15 % ceny ex-works składników niepochodzących.
- Zasada terytorialności: Zgodność jest obowiązkowa.
- Zakaz zwrotu: Nie dotyczy.
- Segregacja księgowa: Dotyczy materiałów zamiennych.
- Warunki transportu: Niektóre operacje, takie jak konserwowanie produktów w dobrych warunkach, przechowywanie, dzielenie przesyłek, mogą być przeprowadzane w państwie trzecim, jeżeli produkty są utrzymywane pod dozorem celnym.
Dowody pochodzenia
- Umowa przejściowa w sprawie handlu wprowadza prostsze podejście do ustalania preferencyjnego pochodzenia: Począwszy od dnia 1 lutego 2025 r. eksporterzy sami deklarują pochodzenie, sporządzając oświadczenie o pochodzeniu. Jeżeli całkowita wartość produktów pochodzących w przesyłce przekracza 6 000 EUR, eksporterzy z UE powinni zostać zarejestrowani w systemie zarejestrowanych eksporterów (REX).
- Wnioski o preferencyjne pochodzenie powinny opierać się, w stosownych przypadkach, na oświadczeniu o pochodzeniu lub wiedzy importera.
- Od dnia 1 lutego 2025 r. świadectwa przewozowe EUR.1 i deklaracje na fakturze wystawione zgodnie z (starym) układem o stowarzyszeniu UE–Chile nie będą już akceptowane jako dowód preferencyjnego pochodzenia w Unii Europejskiej lub Chile.
- Tekst oświadczenia: Odniesienia do załącznika 3-C (Dz.U. L 2024/2953 z 20.12.2024). Oświadczenia o pochodzeniu są dopuszczalne w przypadku wielokrotnych wysyłek w okresie 12 miesięcy.
- Ważność: Oświadczenia o pochodzeniu są ważne przez 12 miesięcy.
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP)
Rozdział dotyczący MŚP:
- Wymaga, aby zarówno UE, jak i Chile przekazywały istotne dla MŚP informacje o tym, jak uzyskać dostęp do rynków drugiej strony i prowadzić działalność gospodarczą na tych rynkach. Informacje takie należy przekazywać na jednej publicznie dostępnej platformie cyfrowej, takiej jak strona internetowa przeznaczona dla MŚP; oraz
- Wymaga wyznaczenia punktów kontaktowych dla MŚP z każdej strony, które będą współpracować przy określaniu sposobów korzystania przez MŚP z możliwości oferowanych przez umowę.
Zagwarantuje to, że punkty kontaktowe ds. MŚP po każdej ze stron, które będą prowadzić międzyrządowe prace w celu zapewnienia uwzględnienia potrzeb MŚP, tak aby mogły one korzystać z możliwości stworzonych przez ITA.
Przydatne linki i kontakty
DELEGACJA UNII EUROPEJSKIEJ DO CHILE
delegation-chile@eeas.europa.eu
Tel.: +56 224286800
Av. Apoquindo 2929, piso 15, Las Condes, 7550246 Santiago Godziny
otwarcia: Od poniedziałku do czwartku 08:30 - 17:30
Piątek 08:30 - 14:00