Privremeni trgovinski sporazum između EU-a i Čilea
Ukratko o sporazumu
Privremeni sporazum o trgovini između EU-a i Čilea stupio je na snagu 1. veljače 2025. Privremeni sporazum o trgovini potpisan je 13. prosinca 2023. Sada može stupiti na snagu nakon dovršetka postupka ratifikacije u Čileu. Sporazumom će se ojačati izvrsni bilateralni odnosi EU-a i Čilea te potaknuti prilike za trgovinu i ulaganja.
EU i Čile u razdoblju od 2017. do 2022. pregovarali su o modernizaciji Sporazuma o pridruživanju između EU-a i Čilea (na snazi od 2003.) kako bi se bolje obuhvatila sva relevantna područja odnosa između EU-a i Čilea s obzirom na promjenjivo geopolitičko i gospodarsko globalno okruženje.
Stranke su 9. prosinca 2022. postigle politički zaključak pregovora i 13. prosinca 2023. potpisale modernizirani sporazum.
Modernizirani sporazum između EU-a i Čilea sastoji se od dvaju usporednih pravnih instrumenata:
- Napredni okvirni sporazum, koji uključuje a) stup politike i suradnje i b) stup trgovine i ulaganja (uključujući odredbe o zaštiti ulaganja), podložno ratifikaciji svih država članica, i
- Privremeni sporazum o trgovini (ITA) koji obuhvaća samo one dijelove stupa o trgovini i ulaganjima iz Naprednog okvirnog sporazuma koji su u isključivoj nadležnosti EU-a (tj. ne uključuju odredbe o zaštiti ulaganja), donesen u okviru postupka ratifikacije koji provodi samo EU.
Privremeni sporazum o trgovini stupio je na snagu 1. veljače 2025. Napredni okvirni sporazum stupit će na snagu nakon što sve države članice EU-a dovrše svoje postupke ratifikacije. Privremeni sporazum o trgovini tada će prestati postojati i zamijenit će ga Napredni okvirni sporazum.
Više informacija
Dodatne pojedinosti o Privremenom sporazumu o trgovini između EU-a i Čilea dostupne su u sažetku stupa trgovine i ulaganja.
Kako biste istražili sveobuhvatan tekst Sporazuma, posjetite stranicu EU – Čile: Tekst sporazuma.
Najvažnije od trgovinskih i ulagačkih odnosa između EU-a i Čilea
- EU je drugo najveće tržište Čilea za izvoz robe.
- Čile je treći najveći trgovinski partner EU-a u Latinskoj Americi.
- Trgovina robom između EU-a i Čilea povećala se za više od 160 % u skladu sa Sporazumom između EU-a i Čilea iz 2002.
Izvoz iz EU-a u Čile
Roba u 2023. u vrijednosti od 10,7 milijardi eura
- Plastika, guma (4,5%)
- Osnovni metali (5,3%)
- Prehrambeni proizvodi (7,6 %)
- Kemikalije (14,8 %)
- Oprema za prijevoz (20 %)
- Strojevi (28%)
- Oprema za prijevoz (20 %)
- Ostalo (20 %)
Usluge 6 milijardi EUR u 2023.
- Ostale poslovne usluge (28 %)
- Informacijska tehnologija, telekomunikacije (15 %)
- Naknade za intelektualno vlasništvo (10,5 %)
- Financijske usluge (6,5%)
- Ostalo (13 %)
- Prijevoz (29 %)
Ključni izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda 2023.
- Pića, žestoka pića & ocat oko 200 milijuna eura
- Pripravci od povrća, voća iampa; orašasti plodovi oko 130 milijuna eura
- Razni jestivi pripravci oko 116 milijuna eura
- Meso oko 118 milijuna eura
Ulaganje (2022.)
- ulaganja EU-a u Čile 64,9 milijardi EUR (izvor izravnih stranih ulaganja EU-a N.1 u Čile).
- Čileanska ulaganja u EU u iznosu od 5,5 milijardi eura.
Trgovačka društva uključena u bilateralnu trgovinu
- 27000 izvoznika iz EU-a u Čile (80 % MSP-ova)
- 6000 čileanskih izvoznika u EU (76 % MSP-ova)
Litij: ključ zelene tranzicije
Čile je glavni dobavljač litija u EU-u.
Glavni dobavljači litija u EU-u (2019. 2022.)
- Čile 62,9 %
- SAD 3,05%
- Ujedinjena Kraljevina 3,89 %
- Kina 2,62%
- Argentina 7,44%
- Rusija 9,72%
- Švicarska 9,72%
Ključni elementi Sporazuma
Veći izvoz, jednostavnija ulaganja i održivi protok kritičnih sirovina
Privremenim sporazumom o trgovini produbit će se bilateralni trgovinski i ulagački odnosi između EU-a i Čilea te će se poduzećima pružiti nove mogućnosti na sljedeće načine:
- Ukidanje carina na 99,9 % izvoza iz EU-a i osiguravanje jednakih uvjeta za robu iz EU-a na čileanskom tržištu, za koje se očekuje da će se s vremenom povećati za 4,5 milijardi eura.
- Pojednostavnjenje i povećanje fleksibilnosti pravila o podrijetlu u usporedbi sa starim sporazumom, što odražava integraciju industrije u globalni lanac vrijednosti i olakšavanje usklađenosti za izvoznike.
- Osiguravanje djelotvornijeg i održivijeg protoka sirovina i od njih dobivenih proizvoda, kao i čistih goriva kao što su litij, bakar i vodik, što je ključno za prelazak na zeleno gospodarstvo.
- Olakšavanje poduzećima iz EU-a da svoje usluge pružaju u Čileu, među ostalim u području dostave, telekomunikacija, pomorskog prometa i financijskih usluga.
- Osiguravanje da se s ulagateljima iz EU-a u Čile postupa na isti način kao s čileanskim ulagateljima i obrnuto.
- Poboljšanje pristupa za poduzeća iz EU-a koja ulažu i podnose ponude za ugovore o javnoj nabavi u Čileu, petom najvećem gospodarstvu Latinske Amerike.
- Osiguravanje da mala poduzeća iz EU-a i Čilea u potpunosti iskoriste mogućnosti koje nudi Sporazum.
Snažna predanost održivosti
Sporazumom će se doprinijeti ostvarenju zajedničke ambicije EU-a i Čilea da bilateralnu trgovinu i ulaganja učine održivima, i to na sljedeće načine:
- ambiciozno poglavlje o trgovini i održivom razvoju kojim se potvrđuje predanost stranaka standardima Međunarodne organizacije rada (ILO) i Pariškom sporazumu o klimatskim promjenama.
- poglavlje o energiji i sirovinama kojim će se potaknuti ulaganja i EU-u omogućiti stalan, pouzdan i održiv pristup kritičnim sirovinama, a Čileu istodobno dati sav politički prostor koji će mu možda biti potreban za ostvarivanje ciljeva industrijske politike. Na taj će način Privremeni sporazum o trgovini pomoći u ostvarivanju ciljeva zelenog plana.
- posebno poglavlje o trgovini i rodnim pitanjima, prvo u trgovinskom sporazumu EU-a, koje uključuje obveze za uklanjanje svih oblika diskriminacije žena.
- poglavlje o održivim prehrambenim sustavima, također prvo u trgovinskom sporazumu EU-a, s ciljem povećanja održivosti i otpornosti lanaca opskrbe hranom.
Zaštita intelektualnog vlasništva
Sporazumom se poduzećima iz EU-a pruža i pravna sigurnost na sljedeće načine:
- Zaštita prava intelektualnog vlasništva, među ostalim strogim odredbama o autorskim pravima.
- Zaštita ukupno 234 tipična europska i čileanska prehrambena proizvoda i pića (oznake zemljopisnog podrijetla), uz mogućnost dodavanja drugih u budućnosti.
Uredba o podrijetlu
Kako bi ispunio uvjete za povlašteno postupanje, vaš će proizvod morati ispunjavati pravila o podrijetlu iz sporazuma.
Modernizirana su pravila o podrijetlu iz Privremenog trgovinskog sporazuma između EU-a i Čilea: pravila za pojedine proizvode pojednostavnjena su i fleksibilnija u skladu s najnovijim standardima, uzimajući u obzir upotrebu globalnih lanaca vrijednosti, a administrativno opterećenje postupaka u vezi s podrijetlom smanjeno je prelaskom na samocertificiranje.
Provjerite interaktivni alat „Alatza samoprocjenu pravila o podrijetlu (ROSA)”u odjeljku Moj asistent za trgovinu kako biste procijenili ispunjava li vaš proizvod pravila o podrijetlu i saznali kako pripremiti ispravne dokumente.
Opće informacije o novim pravilima i postupovnim aspektima zahtjeva za pravo prvenstva dostupne su u nastavku:
Uredbe koje se odnose na pravila o podrijetlu jesu i postupci u vezi s podrijetlom navedeni u poglavlju 3. odjeljcima od A do C Sporazuma, uključujući uvodne napomene u Prilogu 3.-A, pravila o podrijetlu za određene proizvode u Prilogu 3.-B, izjavu u Prilogu 3.-C i objašnjenja u Prilogu 3.-E.
SL L, 2024./2953., 20.12.2024.
Pravila o podrijetlu
- Opća tolerancija: 10 % cijene franko tvornica, osim za proizvode iz poglavlja od 50. do 63. HS-a, na koje se primjenjuju posebne odredbe Priloga 3.-A i posebni podbrojevi iz poglavlja 16.
- Kumulacija: Bilateralna kumulacija između EU-a i Čilea dopuštena je.
- Prag za skupove: 15 % cijene franko tvornica za sastavne dijelove bez podrijetla.
- Načelo teritorijalnosti: Usklađenost je obvezna.
- Zabrana povrata: Nije primjenjivo.
- Računovodstvena segregacija: Primjenjivo za zamjenjive materijale.
- Uvjeti prijevoza: Neki postupci, kao što su očuvanje proizvoda u dobrim uvjetima, skladištenje, razdvajanje pošiljaka, mogu se provoditi u trećoj zemlji ako se proizvodi drže pod carinskim nadzorom.
Dokazi o podrijetlu
- Privremenim sporazumom o trgovini uvodi se jednostavniji pristup utvrđivanju povlaštenog podrijetla: Od 1. veljače 2025. izvoznici sami prijavljuju podrijetlo sastavljanjem tvrdnje o podrijetlu. Ako ukupna vrijednost proizvoda s podrijetlom u pošiljci premašuje 6 000 EUR, izvoznici iz EU-a trebali bi biti registrirani u sustavu registriranih izvoznika (REX).
- Zahtjevi za povlašteno podrijetlo trebali bi se temeljiti na tvrdnji o podrijetlu ili znanju uvoznika, prema potrebi.
- Od 1. veljače 2025. potvrde o prometu robe EUR.1 i izjave na računu izdane u skladu sa (starim) Sporazumom o pridruživanju između EU-a i Čilea više se neće prihvaćati kao dokaz povlaštenog podrijetla u Europskoj uniji ili Čileu.
- Tekst izjave: Upućivanja na Prilog 3.-C (SL L, 2024/2953, 20.12.2024.). Izjave o podrijetlu dopuštene su za više pošiljki u razdoblju od 12 mjeseci.
- Valjanost: Izjave o podrijetlu vrijede 12 mjeseci.
Mala i srednja poduzeća (MSP-ovi)
Poglavlje o MSP-ovima:
- Zahtijeva se od EU-a i Čilea da pruže informacije relevantne za MSP-ove o tome kako pristupiti tržištima druge strane i poslovati na njima. Takve informacije trebaju biti dostupne na jednoj javno dostupnoj digitalnoj platformi, kao što je internetska stranica za MSP-ove; i
- Zahtijeva imenovanje kontaktnih točaka za MSP-ove sa svake strane, koje će surađivati u utvrđivanju načina na koje MSP-ovi mogu iskoristiti mogućnosti koje nudi sporazum.
Time će se osigurati da kontaktne točke za MSP-ove na svakoj strani, koje će raditi od vlade do vlade kako bi se osiguralo da se potrebe MSP-ova uzmu u obzir kako bi imali koristi od mogućnosti koje pruža Privremeni sporazum o trgovini.
Korisni linkovi i kontakti
IZASLANSTVO EUROPSKE UNIJE NA ČILE
delegation-chile@eeas.europa.eu
Tel.: +56 224286800
Av. Apoquindo 2929, piso 15, Las Condes, 7550246 Santiago
Radno vrijeme: Od ponedjeljka do četvrtka 08:30 - 17:30
Petak 08:30 - 14:00