Trgovinski aranžmani
EU je uspostavio posebne trgovinske aranžmane za potporu zemljama u razvoju.
Opći sustav povlastica (OSP)
EU nudi svoj trenutačni OSPzemljama s niskim i nižim srednjim dohotkom. Tim se sustavom omogućuje djelomično ili potpuno ukidanje carina EU-a za širok raspon proizvoda koji ulaze na tržište EU-a.
Opći sustav povlastica plus (OSP+)
OSP+ poseban je dogovor o poticajima za održivi razvoj i dobro upravljanje. Njime se uvozne carinske tarife EU-a smanjuju na 0 % za ranjive zemlje s niskim i nižim srednjim dohotkom koje provode 27 međunarodnih konvencija o ljudskim pravima, radničkim pravima, zaštiti okoliša i dobrom upravljanju.
Sve osim oružja (EBA)
Program„Sve osim oružja” poseban je aranžman za najmanje razvijene zemlje kojim se svim proizvodima osim oružja i streljiva odobrava potpuni bescarinski i beskvotni pristup jedinstvenom tržištu EU-a.
Sporazumi o gospodarskom partnerstvu (SGP)
Sporazumi o gospodarskom partnerstvu sporazumi su o trgovini i razvoju između EU-a i afričkih, karipskih i pacifičkih zemalja (AKP) osmišljeni kako bi se olakšala integracija zemalja AKP-a u svjetsko gospodarstvo postupnom liberalizacijom trgovine i poboljšanom suradnjom povezanom s trgovinom.
Uredba o pristupu tržištu (MAR)
Ostali posebni trgovinski aranžmani uključuju:
Europski gospodarski prostor (EGP)
EEA okuplja 27 država članica EU-a i tri zemlje Europskog udruženja slobodne trgovine (EFTA) – Island, Lihtenštajn i Norvešku na jedinstvenom tržištu EU-a, čime se osigurava slobodno kretanje robe, usluga, ljudi i kapitala, kao i zajednički skup povezanih politika (tržišno natjecanje, promet, energetika, gospodarska i monetarna suradnja).
Carinske unije
EU je dio triju carinskih unija
Carinske unije omogućuju slobodno kretanje robe između dvaju dijelova carinske unije, usklađivanje vanjskih tarifa, usklađene mjere trgovinske politike, zajedničke standarde i uzajamnu pomoć u carinskim pitanjima, kao i suradnju u drugim područjima.
Prekomorske zemlje i područja (PZP-ovi)
PZP-ovi nisu dio područja Europske unije, ali su ustavno povezani s trima državama članicama (Danskom, Francuskom i Nizozemskom). EU odobrava jednostrane trgovinske povlastice za sve proizvode podrijetlom iz PZP-ova kako bi se promicao njihov gospodarski i društveni razvoj te uspostavili bliski gospodarski odnosi između njih i Zajednice u cjelini.