Prekybos susitarimai
ES yra sudariusi specialius prekybos susitarimus, kuriais remiamos besivystančios šalys.
Bendroji lengvatų sistema (BLS)
ES siūlo savo dabartinę BLS mažas ir mažesnes nei vidutines pajamas gaunančioms šalims. Pagal šią sistemą iš dalies arba visiškai panaikinami ES tarifai, taikomi įvairiems į ES rinką patenkantiems produktams.
Bendroji lengvatų sistema + (BLS+)
BLS+ yra speciali tvaraus vystymosi ir gero valdymo skatinamoji priemonė. Juo iki 0 proc. sumažinami ES importo muitų tarifai pažeidžiamoms mažas ir mažesnes nei vidutines pajamas gaunančioms šalims, kurios įgyvendina 27 tarptautines konvencijas dėl žmogaus teisių, darbo teisių, aplinkos apsaugos ir gero valdymo.
Viskas, išskyrus ginklus (EBA)
VIG sistema yra speciali priemonė mažiausiai išsivysčiusioms šalims, pagal kurią visiems produktams, išskyrus ginklus ir šaudmenis, suteikiama galimybė patekti į ES bendrąją rinką netaikant jokių muitų ir kvotų.
Ekonominės partnerystės susitarimai (EPS)
EPS – tai ES ir Afrikos, Karibų ir Ramiojo vandenyno (AKR) šalių prekybos ir vystymosi susitarimai, kuriais siekiama palengvinti AKR šalių integraciją į pasaulio ekonomiką laipsniškai liberalizuojant prekybą ir gerinant su prekyba susijusį bendradarbiavimą.
Patekimo į rinką reglamentas (PRR)
Pagal PRR į ES rinką be muitų ir kvotų patenka produktai, kurių kilmės šalys yra AKR šalys, sudariusios EPS, kol jis bus ratifikuotas.
Kiti specialūs prekybos susitarimai:
Europos ekonominė erdvė (EEE)
EEE vienija 27 ES valstybes nares ir tris Europos laisvosios prekybos asociacijos (ELPA) šalis – Islandiją, Lichtenšteiną ir Norvegiją – ES bendrojoje rinkoje, užtikrinant laisvą prekių, paslaugų, asmenų ir kapitalo judėjimą, taip pat bendrą susijusių politikos sričių rinkinį (konkurencija, transportas, energetika, bendradarbiavimas ekonomikos ir pinigų srityse).
Muitų sąjungos
ES priklauso trims muitų sąjungoms
Muitų sąjungos sudaro sąlygas laisvam prekių judėjimui tarp dviejų muitų sąjungos dalių, išorės tarifų suderinimui, suderintoms prekybos politikos priemonėms, bendriems standartams ir savitarpio pagalbai muitinės veiklos srityje, taip pat bendradarbiavimui kitose srityse.
Užjūrio šalys ir teritorijos (UŠT)
UŠT nėra Europos Sąjungos teritorijos dalis, tačiau yra konstituciškai susijusios su trimis valstybėmis narėmis (Danija, Prancūzija ir Nyderlandais). ES suteikia vienašales prekybos lengvatas visiems UŠT kilmės produktams, siekdama skatinti jų ekonominį ir socialinį vystymąsi, taip pat užmegzti glaudžius jų ir visos Bendrijos ekonominius santykius.