Skaitmeninė prekyba

 

Skaitmeninė prekyba – tai prekyba, kurią skatina elektroninės technologijos. Tai vyksta visuose ekonomikos sektoriuose ir yra labai svarbi Europos pramonei.

Pasaulinė e. prekybos rinka toliau sparčiai auga. Apskaičiuota, kad 2019 m. e. prekybos apimtis visame pasaulyje siekė 3,2 trln. EUR, o internetu apsipirkta apie 1,5 mlrd. žmonių. Kadangi ES yra didžiausia pasaulyje paslaugų eksportuotoja, ji gali labai pasinaudoti skaitmeninės prekybos galimybėmis.

Šiuolaikinei prekybai labai didelę įtaką daro skaitmeninės technologijos. Pavyzdžiui

 • bankai labai priklausomi nuo tarptautinio duomenų perdavimo
 • prekiautojai žemės ūkio prekėmis naudoja e. parašus tarptautiniams pirkimams atlikti
 • dėl elektroninio duomenų perdavimo gamintojai, krovinių ir logistikos įmonės gali sekti ir pagerinti savo mašinų ir transporto priemonių veikimą visoje planetoje.

Su programine įranga susijusios paslaugos sudaro vis didesnę įmonių pajamų dalį visame pasaulyje ir ši tendencija išliks. Daiktų internetas – tai galimybė, atsirandanti derinant jutiklius ir prietaisus su internetu, didelius duomenų rinkinius ir itin našaus skaičiavimo pajėgumus.

Mažesnės įmonės gerokai padidino savo dalyvavimą tarptautinės prekybos sandoriuose internetu, kad galėtų prisijungti prie klientų ir tiekėjų, teikti informaciją, vykdyti užsakymus ir palengvinti produktų ir paslaugų pristatymą.

ES skaitmeninės prekybos politika

ES skaitmeninei prekybai teikia didelę svarbą tiek dvišalėse prekybos derybose, tiek Pasaulio prekybos organizacijoje.

Dvišalėse derybose ES siekia nustatyti horizontaliąsias taisykles, kurios yra būtinos geram elektroninės prekybos veikimui ir kurios visuotinai taikomos internetinei prekybai prekėmis, paslaugomis, viešiesiems pirkimams ir t. t.

 • užtikrinti nuspėjamumą ir teisinį tikrumą įmonėms
 • užtikrinti vartotojams saugią interneto aplinką
 • šalinti nepagrįstas kliūtis

Pasaulio prekybos organizacijoje daugiau kaip aštuoniasdešimt narių dalyvauja derybose dėl elektroninės prekybos. ES mano, kad ši iniciatyva yra unikali galimybė pateikti ilgai lauktus prekybos politikos sprendimus ir ja siekiama derėtis dėl išsamaus ir plataus užmojo taisyklių rinkinio, kuriuo būtų stiprinama tiek vidaus, tiek pasaulinė e. prekyba.

Prekyba į produktą įterptomis skaitmeninėmis paslaugomis

Prekybos paslaugomis svarba didėja ne tik nematerialia forma, bet ir materialiąja forma, t. y. tokias paslaugas įtraukiant į galutinį produktą. „Gamybos paslaugų“ reiškinys, dėl kurio atsiranda „įterptųjų paslaugų“, daro poveikį didėjančiai prekybos prekėmis daliai. Tokių „įterptųjų paslaugų“ pavyzdys – programinė įranga, kuri keliauja per sieną kaip daugelio prekių sudedamoji dalis, visų pirma automobilių sektoriuje.

Augant ekologiškų prekių paklausai reikės vis daugiau pažangių technologijų, kurios apims daug daugiau „pažangių“ procesų ir programinės įrangos.

ES siekia palengvinti prekybą tokiomis prekėmis, be kita ko, taikydama tinkamas muitinės procedūras, kurios sudarys sąlygas bemuitį režimą paslaugoms, kurios yra įtrauktos į galutinį produktą.

Prekių ar paslaugų pardavimas internetu

Šiandien prekybą labai palengvina elektroninės prekybos interneto platformos. Tai gali būti:

 • atskiros interneto svetainės, pavyzdžiui, internetinės parduotuvės
 • prieglobos platformos, pavyzdžiui, elektroninės prekyvietės, kuriose įmonė siūlo sąsają ir paprastai aptarnavimo programinę įrangą įvairiems pardavėjams ir pirkėjams;

Dėl e. prekybos platformų prekyba tampa lengvesnė, nes

 • pirkėjai ir pardavėjai skirtingose šalyse gali lengvai susisiekti
 • pardavėjai gali reklamuoti ir siūlyti savo prekes ir paslaugas daugeliui potencialių klientų

Elektroninės prekyvietės klientams suteikia didesnį pasirinkimą, nes jie gali ieškoti ir palyginti skirtingų pardavėjų produktus ar paslaugas.

Klientai gali būti galutiniai vartotojai (fiziniai asmenys arba firmos) arba perpardavėjai.

Jei norite parduoti savo produktą arba paslaugą tokiais internetiniais kanalais klientams ne ES rinkose, būtina patikrinti eksporto reikalavimus, kaip ir tradicinių pardavimo kanalų atveju.

Parduodant mažus kiekius galutiniams vartotojams svarbu žinoti apie de minimis taisykles. Šios priemonės dažnai atleidžia nuo tarifų mažos vertės prekėms ir joms taikomi tik minimalūs formalūs reikalavimai, susiję su dokumentų tvarkymu.

Priklausomai nuo produktų ar paslaugų, kuriuos norite parduoti, gali būti papildomų tikrinimo reikalavimų. Pavyzdžiui, turėsite apsvarstyti klausimus apie:

 • internetu naudojami mokėjimo vartai
 • duomenų privatumo reikalavimai tikslinėje rinkoje ir tarpvalstybinis duomenų perdavimas
 • kaip tvarkyti sandėliavimą ir logistiką
 • vartotojų apsaugos ir produktų saugos taisyklės
 • intelektinės nuosavybės teisės
 • PVM taisyklės
 • pašto ir (arba) pasiuntinių paslaugų ir pan. išlaidos.

Dėl pagalbos šiame procese galite kreiptis į prekybos rūmus, eksporto skatinimo agentūras, konsultantus ar panašias institucijas. Europos įmonių tinklas taip pat teikia bendro pobūdžio paslaugas Europoje, kuriose pateikiama informacija apie užsienio rinkas.

Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos