Skaitmeninė prekyba

 

Skaitmeninė prekyba – tai prekyba, kurią sudaro elektroninės technologijos. Tai vyksta visuose ekonomikos sektoriuose ir yra labai svarbi Europos pramonei.

Pasaulinė e. prekybos rinka toliau sparčiai auga. Apskaičiuota, kad 2019 m. e. prekyba visame pasaulyje siekė 3,2 trln. EUR, o internetu apsipirko apie 1,5 mlrd. žmonių. Kadangi ES yra didžiausia pasaulyje paslaugų eksportuotoja, ji gali labai pasinaudoti skaitmeninės prekybos galimybėmis.

Šiuolaikinei prekybai labai didelę įtaką daro skaitmeninės technologijos. Pavyzdžiui,

  • bankai labai priklauso nuo tarptautinio duomenų perdavimo
  • prekiautojai žemės ūkio prekėmis naudoja e. parašą tarptautiniams pirkimams atlikti
  • gamintojai, krovinių ir logistikos įmonės elektroniniu duomenų perdavimu gali sekti ir gerinti savo mašinų ir transporto priemonių veikimą visoje planetoje.

Su programine įranga susijusios paslaugos sudaro vis didesnę bendrovių pajamų dalį visame pasaulyje ir ši tendencija tęsis. „Daiktų internetas“ – tai galimybės, atsirandančios derinant jutiklius ir internetu veikiančius prietaisus, didelius duomenų rinkinius ir itin našius kompiuterinius pajėgumus.

Mažesnės įmonės labai padidino savo dalyvavimą tarptautinės prekybos sandoriuose naudodamosi internetu, kad galėtų prisijungti prie klientų ir tiekėjų, teikti informaciją, vykdyti ir vykdyti užsakymus, taip pat palengvinti produktų tiekimą ir paslaugų teikimą.

ES skaitmeninės prekybos politika

Tai, kokią svarbą ES teikia skaitmeninei prekybai, atsispindi ir jos dvišalėse prekybos derybose, ir Pasaulio prekybos organizacijoje.

Dvišalėse derybose ES siekia nustatyti horizontaliąsias disciplinas, kurios yra būtinos geram internetinės prekybos veikimui ir kurios taikomos internetu prekiaujant prekėmis, paslaugomis, viešaisiais pirkimais ir t. t. Bendras tikslas –

  • užtikrinti nuspėjamumą ir teisinį tikrumą įmonėms
  • užtikrinti vartotojams saugią internetinę aplinką
  • pašalinti nepagrįstas kliūtis

Pasaulio prekybos organizacijoje daugiau kaip aštuoniasdešimt narių dalyvauja derybose dėl elektroninės prekybos. ES mano, kad ši iniciatyva yra unikali galimybė pateikti ilgai lauktus prekybos politikos atsakomuosius veiksmus, ir siekia derėtis dėl išsamaus ir plataus užmojo taisyklių rinkinio, kuriuo būtų stiprinama tiek vidaus, tiek pasaulinė e. prekyba.

Prekyba į produktą įtrauktomis skaitmeninėmis paslaugomis

Prekybos paslaugomis svarba didėja ne tik nematerialia, bet ir materialia forma, t. y. įtraukiant tokias paslaugas į galutinį produktą. „Gamybos paslaugų“ reiškinys, dėl kurio teikiamos „įterptosios paslaugos“, daro poveikį didėjančiai prekybos prekėmis daliai. Tokių įterptųjų paslaugų pavyzdys – programinė įranga, kuri keliauja per sienas kaip daugelio prekių sudedamoji dalis, visų pirma automobilių sektoriuje.

Didėjant ekologiškų prekių paklausai vis labiau reikės pažangių technologijų, kurios apims daug daugiau „pažangesnių“ procesų ir programinės įrangos. 

ES siekia sudaryti palankesnes sąlygas prekybai tokiomis prekėmis, be kita ko, taikydama atitinkamas muitinės procedūras, kurios leis bemuitį režimą teikti į galutinį produktą įtrauktas paslaugas.

Prekių ar paslaugų pardavimas internetu

Šiandien prekybą labai palengvina elektroninės prekybos interneto platformos. Tai gali būti:

  • atskiros interneto svetainės, pavyzdžiui, internetinės parduotuvės
  • prieglobą turinčios platformos, pavyzdžiui, elektroninės prekyvietės, kuriose įmonė siūlo sąsają ir paprastai administravimo programinę įrangą skirtingiems pardavėjams ir pirkėjams;

E. prekybos platformos palengvina prekybą, nes

  • pirkėjai ir pardavėjai skirtingose šalyse gali lengvai susisiekti
  • pardavėjai gali reklamuoti ir siūlyti savo prekes ir paslaugas daugeliui potencialių klientų

Elektroninės prekyvietės klientams suteikia daugiau pasirinkimo galimybių, nes jie gali ieškoti ir palyginti skirtingų pardavėjų produktų ar paslaugų.

Klientai gali būti galutiniai naudotojai (fiziniai asmenys arba įmonės) arba perpardavėjai.

Jei norite parduoti savo produktą ar paslaugą tokiais internetiniais kanalais klientams už ES ribų esančiose rinkose, būtina patikrinti eksporto reikalavimus, kaip ir tradicinių pardavimo kanalų atveju.

Parduodant nedidelius kiekius galutiniams naudotojams svarbu patys informuoti apie de minimis taisykles. Pagal jas mažos vertės prekėms dažnai netaikomi tarifai ir taikomi tik minimalūs formalūs reikalavimai, susiję su dokumentų tvarkymu.

Priklausomai nuo produktų ar paslaugų, kuriuos norite parduoti, gali būti papildomų tikrinimo reikalavimų. Pavyzdžiui, turėsite apsvarstyti klausimus apie:

  • internetu naudojami mokėjimo vartai
  • duomenų privatumo reikalavimai jūsų tikslinėje rinkoje ir tarpvalstybinis duomenų perdavimas
  • kaip tvarkyti sandėliavimą ir logistiką
  • vartotojų apsaugos ir produktų saugos taisyklės
  • intelektinės nuosavybės teisės
  • PVM taisyklės
  • pašto ir (arba) kurjerių paslaugų išlaidos ir t. t.

Dėl pagalbos šiame procese galite kreiptis į prekybos rūmus, eksporto skatinimo agentūras, konsultacines įstaigas ar panašias institucijas. Europos įmonių tinklas taip pat teikia bendrą informaciją apie užsienio rinkas Europoje.

Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos