Version: 1.9.1.5 (2021-07-09 11:40) tmldb00205.cc.cec.eu.int

Skaitmeninė prekyba

 

Skaitmeninė prekyba – tai prekyba, kurią skatina elektroninės technologijos. Tai vyksta visuose ekonomikos sektoriuose ir yra labai svarbu Europos pramonei.

Pasaulinė e. prekybos rinka toliau sparčiai auga. Apskaičiuota, kad 2019 m. e. prekyba sudarė 3.2 trln. EUR, o internetu pirko apie 1.5 mlrd. žmonių. Kadangi ES yra didžiausia pasaulyje paslaugų eksportuotoja, ji gali labai pasinaudoti skaitmeninės prekybos teikiamomis galimybėmis.

Šiuolaikinė prekyba labai priklauso nuo skaitmeninių technologijų. Pavyzdžiui

 • bankai labai priklauso nuo tarptautinio duomenų perdavimo
 • prekiautojai žemės ūkio prekėmis naudoja e. parašus tarptautiniams pirkimams atlikti
 • gamintojai, krovinių ir logistikos įmonės gali sekti ir gerinti savo mašinų ir transporto priemonių veikimą visoje planetoje elektroniniu duomenų perdavimu.

Su programine įranga susijusios paslaugos sudaro vis didesnę viso pasaulio bendrovių pajamų dalį ir ši tendencija turėtų tęstis. „Daiktų internetas“ – tai galimybių, sukurtų derinant jutiklius ir internetu veikiančius įrenginius, didelius duomenų rinkinius ir itin našaus skaičiavimo pajėgumus, panaudojimas.

Mažesnės įmonės labai padidino savo dalyvavimą tarptautinės prekybos sandoriuose internetu, kad galėtų susisiekti su klientais ir tiekėjais, teikti informaciją, priimti ir teikti užsakymus, taip pat palengvinti produktų tiekimą ir paslaugų teikimą.

ES skaitmeninės prekybos politika

Svarba, kurią ES teikia skaitmeninei prekybai, atsispindi tiek jos dvišalėse prekybos derybose, tiek Pasaulio prekybos organizacijoje.

Dvišalėse derybose ES siekia nustatyti horizontaliąsias taisykles, kurios yra būtinos geram internetinės prekybos veikimui ir kurios plačiai taikomos internetinei prekybai prekėmis, paslaugomis, viešaisiais pirkimais ir kt. Bendras tikslas yra:

 • užtikrinti nuspėjamumą ir teisinį tikrumą įmonėms
 • užtikrinti saugią internetinę aplinką vartotojams
 • pašalinti nepagrįstas kliūtis

Pasaulio prekybos organizacijoje daugiau kaip aštuoniasdešimt narių dalyvauja derybose dėl elektroninės prekybos. ES vertina šią iniciatyvą kaip unikalią galimybę pateikti ilgai lauktus prekybos politikos sprendimus ir siekia derėtis dėl išsamaus ir plataus užmojo taisyklių rinkinio, kuriuo būtų stiprinama vidaus ir pasaulinė e. prekyba.

Prekių ar paslaugų pardavimas internetu

Šiuo metu prekybą labai palengvina elektroninės prekybos interneto platformos. Tai gali būti:

 • atskiros interneto svetainės, pavyzdžiui, internetinės parduotuvės
 • prieglobos platformos, pavyzdžiui, elektroninės prekyvietės, kuriose įmonė siūlo sąsają ir paprastai administravimo programinę įrangą įvairiems pardavėjams ir pirkėjams

E. prekybos platformos palengvina prekybą, nes

 • skirtingų šalių pirkėjai ir pardavėjai gali lengvai susisiekti vieni su kitais
 • pardavėjai gali reklamuoti ir siūlyti savo prekes ir paslaugas daugeliui potencialių klientų.

Elektroninės prekyvietės suteikia didesnį pasirinkimą klientams, nes jie gali ieškoti skirtingų pardavėjų produktų ar paslaugų ir juos palyginti.

Klientai gali būti galutiniai naudotojai (fiziniai asmenys arba įmonės) arba perpardavėjai.

Jei norite parduoti savo produktą arba paslaugą tokiais internetiniais kanalais klientams už ES ribų esančiose rinkose, būtina patikrinti eksporto reikalavimus, kokie būtų taikomi tradiciniams pardavimo kanalams.

Parduodant nedidelius kiekius galutiniams naudotojams, svarbu jus informuoti apie de minimis taisykles. Jie dažnai atleidžia mažos vertės prekes nuo tarifų ir jiems taikomi tik minimalūs formalūs reikalavimai, susiję su dokumentų tvarkymu.

Priklausomai nuo to, kokius produktus ar paslaugas ketinate parduoti, gali būti papildomų tikrinimo reikalavimų. Pavyzdžiui, turėsite apsvarstyti klausimus apie:

 • mokėjimo vartai, kuriais naudojamasi internetu
 • duomenų privatumo reikalavimai tikslinėje rinkoje ir tarpvalstybinis duomenų perdavimas
 • kaip tvarkyti sandėliavimą ir logistiką
 • vartotojų apsauga ir produktų saugos taisyklės
 • intelektinės nuosavybės teisės
 • PVM taisyklės
 • pašto ir (arba) pasiuntinių paslaugų išlaidos ir t. t.

Pagalbos šiame procese galite kreiptis į prekybos rūmus, eksporto skatinimo agentūras, konsultacines įmones ar panašias institucijas. Europos įmonių tinklas taip pat siūlo bendrą informaciją Europoje, kuri apima informaciją apie užsienio rinkas.

Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos