Teigiamas ir neigiamas įtraukimas į sąrašą

Prekybos susitarimuose šalys gali įtraukti savo įsipareigojimus ir išimtis į savo sąrašus pagal du skirtingus metodus, t. y. naudoti teigiamą arba neigiamą sąrašą.

Tačiau metodo pasirinkimas neturi lemiamos reikšmės prekybos susitarime prisiimtiems įsipareigojimams.

Esant teigiamam sąrašui, galima pasiekti tokį patį atidarymo ar apsaugos lygį kaip ir neigiamo sąrašo atveju.

Pozityvūs sąrašai

Naudodamas teigiamą sąrašą, prekybos partneris turi aiškiai („teigiamai“) išvardyti tuos sektorius ir jų pošakius, kuriuose jis prisiima patekimo į rinką ir nacionalinio režimo įsipareigojimus. 

Antra, prekybos partneris išvardija visas šių įsipareigojimų išimtis ar sąlygas, nurodydamas patekimo į rinką ir (arba) nacionalinio režimo apribojimus, kuriuos jis nori taikyti.   

Neigiami sąrašai

Kai prekybos partneriai naudoja neigiamą sąrašą, jie turi žengti tik antrą žingsnį. 

Jos neprivalo išvardyti sektorių, dėl kurių jos prisiima įsipareigojimus. Visuose į sąrašą neįtrauktuose sektoriuose ar jų pošakiuose užsienio paslaugų teikėjai paprastai gali naudotis tomis pačiomis sąlygomis, kaip ir vietos paslaugų teikėjai. 

Šalys išvardija tik tuos sektorius ar jų pošakius, kuriuos jos riboja arba neįtraukia.

Kur rasti sąrašus susitarime?

Prekybos partneriai paprastai naudoja du skirtingus priedus, kad įrašytų savo išlygas į neigiamą sąrašą.

  • I priede aiškiai išvardyti visi galiojantys nacionalinės teisės aktai, kuriais nukrypstama nuo patekimo į rinką ir (arba) nacionalinio režimo.
  • II priede išvardyti sektoriai ir jų pošakiai, kuriems paliekama teisė ateityje nukrypti nuo patekimo į rinką ir (arba) nacionalinio režimo, įskaitant atvejus, kai šiuo metu nėra jokių priemonių.

ES naudojo tiek neigiamus sąrašus (pavyzdžiui, susitarimuose su Kanada ir Japonija), tiek pozityvius sąrašus (susitarimuose su Korėja, Singapūru ir Vietnamu).  

ES taip pat sutiko, kad TISA būtų taikomas vadinamasis mišrus požiūris. Daugiau

Kitos sąlygos

Derėdamiesi dėl prekybos susitarimo prekybos partneriai taip pat gali nustatyti vadinamąsias neveikimo ir (arba) neatitikimo sąlygas. 

Tokiomis nuostatomis apibrėžiamos galimybės ateityje nustatyti patekimo į rinką apribojimus arba diskriminacines priemones.

Net tais atvejais, kai prekybos susitarimo šalys atveria sektorių, nesvarbu, ar tai būtų teigiamas, ar neigiamas sąrašas (ir su statusu arba be jo, ar ne), jos vis tiek gali toliau taikyti arba priimti nediskriminacinius teisės aktus, pavyzdžiui,

  • pacientų gydymo standartai
  • bankų kapitalo reikalavimai
  • tam tikrų profesijų kvalifikacijos reikalavimai
  • įpareigojimai teikti universaliąsias paslaugas (pvz., pašto sektoriuje)
Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos