EPS – Vakarų Afrika

ES ir Vakarų Afrikos EPS sudaro palankesnes sąlygas abiejų regionų žmonėms ir įmonėms investuoti ir prekiauti tarpusavyje, taip pat skatinti vystymąsi visoje Vakarų Afrikoje. Sužinokite, kaip ES ekonominės partnerystės susitarimai (EPS) su 16 Vakarų Afrikos valstybių gali būti naudingi jūsų prekybai.

ES ir Vakarų Afrikos EPS dar netaikomas nė vienoje Vakarų Afrikos šalyje – jis bus laikinai taikomas, kai visos Vakarų Afrikos šalys pasirašys susitarimą ir du trečdaliai Vakarų Afrikos šalių ratifikuos susitarimą.

Glaustai

ES inicijavo ekonominės partnerystės susitarimą su 16 Vakarų Afrikos valstybių; Vakarų Afrikos valstybių ekonominėbendrija (VAVEB) ir Vakarų Afrikos ekonominė ir pinigų sąjunga (VAEPS). Nigerija yra vienintelė regiono šalis, kuri dar nepasirašė EPS, todėl susitarimas dar netaikomas.

Ekonominės partnerystės susitarimas (EPS) su Vakarų Afrika apima prekes ir vystomąjį bendradarbiavimą. EPS taip pat numatyta galimybė ateityje tęsti derybas darnaus vystymosi, paslaugų, investicijų ir kitais su prekyba susijusiais klausimais.

EPS:

  • padėti Vakarų Afrikai geriau integruotis į pasaulinę prekybos sistemą ir remti investicijas bei ekonomikos augimą regione.
  • didinti Vakarų Afrikos eksportą į ES
  • skatinti investicijas ir prisidėti prie gamybos pajėgumų plėtojimo, darant teigiamą poveikį užimtumui.

Kol bus priimtas išsamus regioninis EPS su Vakarų Afrika, tarpiniai ekonominės partnerystės susitarimai su Dramblio Kaulo Krantu ir Gana pradėti laikinai taikyti atitinkamai 2016 m. rugsėjo 3 d. ir 2016 m. gruodžio 15 d.

Asimetrinės nuostatos Vakarų Afrikos šalims

Ekonominės partnerystės susitarimas yra palankus Vakarų Afrikai ir jame atsižvelgiama į dabartinius abiejų regionų išsivystymo lygio skirtumus. Vakarų Afrikos šalims taikomos asimetrijos nuostatos apima jautrių produktų pašalinimą iš liberalizavimo, ilgus liberalizavimo laikotarpius, lanksčias kilmės taisykles, specialias apsaugos priemones ir priemones, skirtas žemės ūkiui, aprūpinimui maistu ir kūdikių pramonės apsaugai.

  • Nors ES visiškai atveria savo rinką nuo pirmos dienos, Vakarų Afrika per 20 metų pereinamąjį laikotarpį tik iš dalies panaikins importo tarifus. Be to, 25 % jautriausių prekių gamintojai bus nuolat saugomi nuo konkurencijos.

Tarifai

  • Pagal laikinąjį ekonominės partnerystės susitarimą ES, išskyrus ginklus ir šaudmenis, leidžia importuoti 100 proc. be muitų ir kvotų visam importui iš Ganos ir Dramblio Kaulo Kranto. Tas pats bus taikoma visiems Vakarų Afrikos produktams nuo pirmosios Vakarų Afrikos ekonominės partnerystės susitarimo taikymo pradžios dienos. Galimybė patekti į ES rinką yra nuolatinė, visapusiška ir nemokama visiems produktams.
  • Vakarų Afrikos šalys per 20 metų liberalizuos importą iš ES. Pagal VAVEB bendrajame išorės tarife (CET) jau nustatytas kategorijas
    • a grupės prekės (pagrindinės socialinės prekės, būtiniausios prekės, pagrindinės prekės, gamybos priemonės ir specifinės sąnaudos), kurioms šiuo metu taikomi 0 arba 5 proc. muitai, bus liberalizuotos praėjus 5 metams nuo EPS taikymo pradžios.
    • b grupės prekės (daugiausia žaliavos ir tarpinės prekės), kurioms šiuo metu taikomi 0, 5 arba 10 proc. muitai, bus liberalizuotos per 10–15 metų nuo EPS taikymo pradžios.
    • C grupės prekės (kai kurios galutinio vartojimo prekės), kurioms šiuo metu taikomi 5, 10 arba 20 proc. muitai, bus liberalizuotos per 10–20 metų nuo EPS taikymo pradžios.
  • Didelė tarifų eilučių dalis (25 %) nebus liberalizuota ir jai toliau bus taikomas įprastas muitas. Jie apima jautrius produktus, pavyzdžiui, žemės ūkio ir žuvininkystės produktus ir jautrias galutinio vartojimo prekes.
  • Jei staiga išaugs kai kurių ES prekių importas į Vakarų Afrikos šalis ir tai pakenks vietos rinkoms, gali būti taikomos tokios apsaugos priemonės kaip importo kvotos ir muitai.

 

Norėdami rasti tikslią informaciją apie jūsų konkretaus produkto muitus ir tarifus, atsižvelgdami į jo kilmės ir paskirties šalis,naudokitės paieškos parinktimi Mano prekybos padėjėjas. Jei kyla abejonių, kreipkitės į savo muitinę.

 

Kilmės taisyklės

Kad jūsų produktui būtų galima taikyti lengvatinį režimą, jis turės atitikti susitarime nustatytas kilmės taisykles. Norėdami įvertinti, ar jūsų produktas atitinka kilmėstaisykles, ir išsiaiškinti, kaip parengti teisingus dokumentus, patikrinkite interaktyvią „Kilmės taisyklių įsivertinimo priemonę (ROSA)“ mano prekybos asistente.

Toliau pateikiama bendra informacija apie kilmės taisykles.

Lanksčios kilmės taisyklės leidžia Vakarų Afrikos EPS šalims eksportuoti produktus su žaliavomis iš kitų šalių, ypač pagrindiniuose sektoriuose – žemės ūkio, žuvininkystės, tekstilės ir drabužių. Pavyzdžiui, tekstilės gaminys gali būti įvežamas į ES be muito, jei bent vienas jo gamybos etapas, pvz., audimas arba mezgimas, įvyko EPS šalyje.

Leistinasis nuokrypis

Į Vakarų Afrikos ekonominės partnerystės susitarimą įtraukti nuokrypiai yra švelnesni nei įprasti. Jie sudaro 15 proc. galutinio produkto gamintojo kainos (ex-works kainos), o ne 10 proc. daugumoje ES susitarimų. Tekstilės gaminiams ir drabužiams taikomi specialūs nuokrypiai.

Sumavimas

EPS nuostatos apima šias kumuliacijos rūšis:

  • Dvišalė kumuliacija su ES
  • Įstrižinė ir visiška kumuliacija su UŠT ir AKR šalimis tam tikromis sąlygomis.
  • Kumuliacija su kaimyninėmis besivystančiomis šalimis tam tikromis sąlygomis.

Tiesioginis transportas

Tiesioginio vežimo įrodymai turi būti pateikti importuojančios šalies muitinei.

Muito grąžinimas

Galima prašyti grąžinti muitą už medžiagas, kurios anksčiau buvo importuotos tolesniam perdirbimui ir vėliau eksportuotos į EPS su ES pasirašiusią šalį.

Laivų sąlygos

Žuvys, sužvejotos Vakarų Afrikos EPS šalių atviroje jūroje ir išskirtinėse ekonominėse zonose, gali būti laikomos EPS šalies kilmės tik tada, kai jas sužvejoja tam tikrus kriterijus atitinkantys laivai. Šie kriterijai susiję su laivo registracijos vieta, vėliava, su kuria laivas plaukioja, ir nuosavybės teise.

Specialių reikalavimų dėl įgulos, kapitono ar vadovaujančio specialisto pilietybės nėra. Šie reikalavimai, kurie buvo įtraukti į pradinį Kotonu susitarimą, dabar buvo panaikinti, kad EPS šalių sužvejotoms žuvims būtų lengviau suteikti kilmės statusą.

Konkretiems produktams taikomos kilmės taisyklės

 

Norėdamirasti konkrečiam produktui taikomas taisykles, naudokitės paieškos parinktimi „Mano prekybos padėjėjas “.

Nukrypti leidžiančias nuostatas.

EPS šalies prašymu tam tikromis sąlygomis galėtų būti leista taikyti nukrypti leidžiančią nuostatą, kad tam tikriems konkrečių šalių kilmės produktams galėtų būti taikomos sušvelnintos kilmės taisyklės.

Reikalavimai produktams

Techninės taisyklės ir reikalavimai

  • Sužinokite apie techninius reikalavimus, taisykles ir procedūras, kuriuos turi atitikti prekės, kad galėtų būti importuojamos į Europos Sąjungą.
  • Konkrečių taisyklių ir nuostatų, taikomų jūsų produktui ir jo kilmės šaliai, paieška „Mano prekybos padėjėjo “ duomenų bazėje.

Sveikatos ir saugos reikalavimai SFS

Muitinio įforminimo dokumentai ir procedūros

 Prekių kilmės įrodymai

  • Kad galėtumėte tapti patvirtintu eksportuotoju, turite sugebėti įrodyti savo muitinei savo produktų kilmės statusą ir visus kitus reikalavimus, kuriuos ji gali nustatyti.

Netinkamo naudojimo atveju muitinė gali panaikinti jūsų patvirtinto eksportuotojo statusą. Jei norite sužinoti daugiau apie procedūras, kreipkitės į savo muitinę.

  • Kad Vakarų Afrikos EPS šalių kilmės produktams būtų galima taikyti lengvatines muito normas, prie jų turi būti pridėtas kilmės įrodymas. Kilmės įrodymas galioja 10 mėnesių. Tai gali būti:
    • eksportuojančios šalies muitinės išduotas EUR.1 judėjimo sertifikatas. Sertifikato prašantis eksportuotojas (arba įgaliotasis atstovas) turi būti pasirengęs paprašius pateikti dokumentus, įrodančius atitinkamų produktų kilmės statusą, ir atitikti kitus Protokolo dėl kilmės taisyklių reikalavimus.
    • sąskaitos faktūros deklaracija, išduota bet kurio eksportuotojo, jei siuntos vertė ne didesnė kaip 6 000 EUR, arba patvirtintų eksportuotojų, jei siuntos vertė yra bet kokia vertė. Pildydami sąskaitos faktūros deklaraciją turėtumėte būti pasirengę pateikti dokumentus, kuriais įrodomas jūsų produktų kilmės statusas ir kurie atitinka kitus Protokolo dėl kilmės taisyklių reikalavimus.

Kiti dokumentai

  • Sužinokite apie kitus muitinio įforminimo dokumentus ir procedūras[link], kurių reikia norint importuoti į Europos Sąjungą.

Intelektinė nuosavybė ir geografinės nuorodos

Prekyba paslaugomis.

Viešasis pirkimas

Investicijos

Kiti

Konkurencija

  • Nuo 2014 m. ES sustabdė eksporto subsidijas visiems į EPS šalis eksportuojamiems produktams.
  • ES mažino priemones, kuriomis iškraipoma gamyba ir prekyba
  • Jei vietos pramonei kyla grėsmė dėl padidėjusio importo iš Europos, EPS leidžiama imtis priemonių pramonės sektoriams ir naujai pramonei apsaugoti.

Tvarioji plėtra

Vakarų Afrikos EPS aiškiai grindžiamas „esminiais ir pagrindiniais“ Kotonu susitarimo elementais, t. y. žmogaus teisėmis, demokratijos principais, teisine valstybe ir geru valdymu. Todėl susitarime yra viena iš griežčiausių nuostatų dėl teisių ir darnaus vystymosi, numatytų ES susitarimuose.

  • „Nevykdymo sąlyga“ reiškia, kad „atitinkamų priemonių“ (nustatytų Kotonu susitarime) gali būti imamasi, jei kuri nors šalis nevykdo savo įsipareigojimų, susijusių su esminiais elementais. Tai gali apimti prekybos lengvatų sustabdymą.
  • Jungtinėms EPS institucijoms pavesta stebėti ir vertinti EPS įgyvendinimo poveikį darniam Šalių vystymuisi. Pagal Kotonu susitarimą pilietinės visuomenės ir parlamento narių vaidmuo yra aiškus.

Regionų integracija

Vakarų Afrikos EPS yra susijęs tiek su prekyba tarp Vakarų Afrikos šalių, tiek su prekyba su ES. Tai pirmoji ekonominė partnerystė, vienijanti ne tik 16 regiono šalių, bet ir dvi jų regionines organizacijas: Vakarų Afrikos valstybių ekonominė bendrija (VAVEB) ir Vakarų Afrikos ekonominė ir pinigų sąjunga (UEMOA).

  • Vakarų Afrikos patekimo į rinką pasiūlymas ES yra visiškai suderintas su VAVEB bendruoju išorės tarifu (CET), kuris yra VAVEB muitų sąjungos pagrindas. EPS ir VAVEB CET įgyvendinimas vyksta kartu ir vienas kitą papildo.
  • Į EPS įtrauktos svarbios nuostatos, kad muitinės procedūros būtų paprastesnės ir veiksmingesnės, ir numatoma, kad Vakarų Afrikos šalys viena kitai taikys bent tokį patį režimą, kokį jos taiko ES.

Pajėgumų didinimas ir techninė pagalba

ES teikia techninę pagalbą prekybai. Tai padeda šalims pritaikyti savo muitinės procedūras ir sumažinti dokumentų tvarkymą. Jūsų nuomone, tai reiškia, kad tvarkant su muitine susijusius klausimus kyla mažiau sunkumų.

Pavyzdžiui, ES teikia finansinę ir techninę paramą, kad padėtų Vakarų Afrikos ūkininkams laikytis ES sanitarijos ir fitosanitarijos (SFS) standartų. ES taip pat dažnai siunčia Sveikatos ir maisto audito ir analizės direktorato ekspertų grupę, kuri teikia rekomendacijas, kaip spręsti eksporto problemas.

Naudingos nuorodos ir dokumentai

Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos