Europos ekonominės erdvės (EEE) susitarimas
Sužinokite apie EEE susitarimą tarp 27 ES valstybių narių ir trijų Europos laisvosios prekybos asociacijos (ELPA) šalių: Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija.
Iš pirmo žvilgsnio
Europos ekonominės erdvės (EEE) susitarimu Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija (EEE narėmis esančios ELPA šalys) įtraukiami į ES vidaus rinką, užtikrinant laisvą prekių, paslaugų, asmenų ir kapitalo judėjimą, taip pat bendrą susijusią politiką (konkurencijos, transporto, energetikos, ekonominio ir piniginio bendradarbiavimo).
- Tos pačios taisyklės ir sąlygos taikomos visoms EEE įmonėms. ES teisės aktai, susiję su vidaus rinka, yra EEE šalių teisės aktų dalis.
Kam taikomas EEE susitarimas?
Be įsipareigojimų, susijusių su vidaus rinka ir su ja susijusiomis politikos sritimis, EEE susitarimu užtikrinamas trijų valstybių dalyvavimas keliose ES programose ir agentūrų veikloje šiose srityse:
- moksliniai tyrimai ir technologinė plėtra (R&D)
- švietimas
- socialinė politika
- aplinka
- vartotojų apsauga
- turizmas
- kultūra
Norvegija, Islandija ir Lichtenšteinas oficialiai nedalyvauja ES sprendimų priėmimo procese. Tačiau jos gali prisidėti parengiamuosiuose etapuose. Pavyzdžiui, jie turi teisę dalyvauti ekspertų grupėse, Komisijos komitetuose ir teikti pastabas dėl būsimų teisės aktų, kurie turi būti įtraukti į EEE susitarimą.
Ko neapima EEE susitarimas?
EEE susitarimas netaikomas šioms ES politikos sritims:
- bendra žemės ūkio ir žuvininkystės politika (nors susitarime yra nuostatų dėl įvairių prekybos žemės ūkio ir žuvies produktais aspektų);
- muitų sąjunga;
- bendra prekybos politika;
- bendra užsienio ir saugumo politika;
- teisingumo ir vidaus reikalų (nors ELPA šalys priklauso Šengeno erdvei);
- Ekonominė ir pinigų sąjunga (EPS).
Prekyba prekėmis
EEE susitarime numatytas didelis prekybos liberalizavimas daugumoje sektorių. Tačiau žemės ūkiui ir žuvininkystei EEE susitarimas netaikomas.
Žemės ūkio produktai
EEE susitarimo 3 protokole nustatyta perdirbtų žemės ūkio produktų kainų kompensavimo sistema. Šia sistema siekiama kompensuoti pagrindinių žemės ūkio produktų kainų skirtumus EEE. Šio tikslo ji siekia teikdama subsidijas eksportui ir rinkdama importo muitus. Subsidijos ir muitai apskaičiuojami remiantis Susitariančiųjų Šalių sutartomis referencinėmis kainomis. 3 protokolas netaikomas Lichtenšteinui.
Žuvys
EEE narėmis esančios ELPA valstybės nedalyvauja ES bendroje žuvininkystės politikoje. Islandija ir Norvegija nustato savo žvejybos kvotas ir toliau taiko tam tikrus nuosavybės ir įsisteigimo apribojimus žuvininkystės sektoriuje.
Remiantis EEE susitarimu ir papildomais dvišaliais susitarimais, daugumai baltosios žuvies produktų buvo panaikinti muitai. Be to, gerokai sumažinti muitai kitoms žuvims ir perdirbtiems žuvų produktams. Tačiau EEE susitarime nenumatomas muitų sumažinimas kai kurioms svarbiausioms žuvų rūšims Islandijoje ir Norvegijoje.
Taigi EEE susitarimu neužkertamas kelias ES žuvų produktams taikyti apsaugos priemones, pavyzdžiui, antidempingo muitus ir kompensacines priemones.
Tarifai
- Visi EEE kilmės produktai, išskyrus tam tikras žuvis ir žemės ūkio produktus, laikantis kilmės taisyklių, gali būti parduodami EEE netaikant muitų tarifų.
- Tačiau ES ir EEE narėmis esančios ELPA šalys importui iš trečiųjų šalių taiko skirtingus tarifus.
- Patikrinkite savo produktui taikomus tarifus skiltyje „Mano prekybos asistentas“
Kilmės taisyklės
Kad produktui būtų taikomas lengvatinis režimas (mažesnis muitas arba jo visai nebūtų) pagal EEE susitarimą, jūsų produktas turi atitikti tam tikras taisykles, kuriomis apibrėžiama jo kilmė, t. y. kilmės taisykles, nustatytas Visos Europos ir Viduržemio jūros regiono valstybių konvencijoje.
Norėdami įvertinti, ar jūsų produktas atitinka kilmės taisykles, ir sužinoti, kaip parengti tinkamus dokumentus, pasinaudokite interaktyvia „Mano prekybos asistento“ kilmės taisyklių įsivertinimo priemone (ROSA). Daugiau informacijos apie tai, kaip naudoti ROSA yra prieinama.
Gaminiams taikomi reikalavimai
Prekės gali laisvai judėti tarp ES ir kitų EEE šalių. EEE šalių (įskaitant ES) produktams taikomi šie reikalavimai:
- Suderinta ir identiška, nes Europos lygmeniu priimtos taisyklės, kurios taikomos visoje EEE, pakeitė nacionalinius gaminius reglamentuojančius teisės aktus. Todėl prekės gali judėti be papildomo patvirtinimo ar bandymo.
- Nesuderinta, tačiau taikomas abipusis pripažinimas. Todėl vienoje EEE valstybėje teisėtai parduodami gaminiai gali būti parduodami visose kitose EEE valstybėse, net jei gaminys nevisiškai atitinka importuojančios EEE valstybės technines taisykles.
Techninės taisyklės ir reikalavimai
- Sužinokite apie techninius reikalavimus, taisykles ir procedūras, kuriuos prekės turi atitikti, kad jas būtų galima importuoti į Europos ekonominę erdvę.
- Konkrečių taisyklių ir reglamentų, taikomų jūsų produktui ir jo kilmės šaliai, ieškokite skyriuje „Mano prekybos asistentas“. Norėdami peržiūrėti savo produktui keliamus reikalavimus, pirmiausia turėsite nustatyti jo muitinės kodą. Jei nežinote muitinės kodo, galite jo ieškoti naudodami savo produkto pavadinimą integruotoje paieškos sistemoje.
Sveikatos ir saugos reikalavimai (SFS)
- Veterinarijos ir fitosanitarijos klausimams taikomas EEE susitarimo I priedas, o maisto srities teisės aktams – II priedo XII skyrius. Maisto ir veterinarijos srities teisės aktai netaikomi Lichtenšteinui, kuris dėl savo muitų sąjungos su Šveicarija taiko Šveicarijos ir ES susitarime dėl žemės ūkio nustatytas veterinarijos nuostatas.
- ES ir EEE narėmis esančios ELPA valstybės neturi visiškai suderintų teisės aktų dėl įrenginių. EEE susitarime yra teisės aktų dėl augalų sėklų, kurioms taikomas I priedo III skyrius (fitosanitarijos klausimai), išskyrus nuostatas, susijusias su importu ir sienų kontrole.
- Sužinokite apie sveikatos, saugos, sanitarijos ir fitosanitarijos standartus, kuriuos turi atitikti prekės, kad jas būtų galima importuoti į Europos Sąjungą.
- Ieškokite sveikatos, saugos ir sanitarijos bei fitosanitarijos taisyklių, taikomų jūsų produktui ir jo kilmės šaliai, skiltyje „Mano prekybos asistentas“. Norėdami peržiūrėti savo produktui keliamus reikalavimus, pirmiausia turėsite nustatyti jo muitinės kodą. Jei nežinote muitinės kodo, galite jo ieškoti naudodami savo produkto pavadinimą integruotoje paieškos sistemoje.
Muitinio įforminimo dokumentai ir procedūros
- ES muitų sąjunga netaikoma Norvegijai, Lichtenšteinui ir Islandijai. Tarp šių šalių ir ES vis dar galioja muitinės sienos ir procedūros.
- Kai kurių gaminių, kurie laikomi keliančiais didelę riziką, atveju atitikties vertinimo įstaiga (AVĮ) turi įvertinti, ar gaminys atitinka taikytiną gaminio sertifikavimą, kurį atlieka vienos EEE valstybės paskirta AVĮ, pripažįstamas visoje EEE.
- Sužinokite apie kitus muitinio įforminimo dokumentus ir procedūras, kurių reikia norint importuoti į Europos ekonominę erdvę.
- Intelektinė nuosavybė (IN) ir geografinės nuorodos (GN)
- EEE susitarime pateikiamos suderintos nuostatos dėl intelektinės nuosavybės teisių ir užtikrinama aukšto lygio pramoninių teisių (išradimų, dizaino, prekių ženklų ir kt.) ir autorių teisių (muzikos, filmų, spaudos, programinės įrangos ir kt.) apsauga visose EEE valstybėse.
- Taisyklėse taip pat nustatytas visoje EEE taikomas intelektinės nuosavybės teisių regioninio išnaudojimo principas. Praktiškai, teisių turėtojui (arba su jo sutikimu) pateikus produktą į EEE rinką, jis nebegali remtis savo išimtine teise, kad užkirstų kelią tokių produktų importui iš kitos EEE valstybės.
- Remiantis EEE susitarimo 65 straipsnio 2 dalimi, intelektinės nuosavybės teisės aktai įtraukiami į XVII priedą. Nepaisant to, ne visos ES iniciatyvos šioje srityje buvo įtrauktos.
- Sužinokite daugiau apie ES intelektinės nuosavybės ir geografinių nuorodų teisės aktus, taip pat apie ES intelektinės nuosavybės teisių politiką prekybos srityje.
Prekyba paslaugomis
Daugiau informacijos apie prekybos paslaugomis taisykles, reglamentus ir sąlygas
Viešieji pirkimai
EEE susitarimu sukurta bendroji viešųjų pirkimų rinka, kurios vertė – maždaug 18 proc. EEE BVP. Todėl EEE įmonės turi didelių galimybių, nes jos gali konkuruoti dėl viešųjų sutarčių visoje vidaus rinkoje.
Susipažinkite su bendra informacija apie viešųjų pirkimų teisės aktus, taisykles ir patekimą į įvairias rinkas. Konkreti informacija apie ES viešųjų pirkimų rinką.
Investicijos
Raskite bendros informacijos, kad galėtumėte investuoti užsienyje. Jei investuojate iš užsienio į EEE, raskite konkrečios informacijos.
Kita (konkursas, ŽSD)
Konkurencija
Siekiant užtikrinti vientisą EEE su vienodomis konkurencijos sąlygomis, tos pačios konkurencijos taisyklės taikomos visoms įmonėms visoje EEE. Konkurencijos vidaus rinkoje taisyklės apima keturias pagrindines sritis ir yra vienodos trijose EEE narėmis esančiose ELPA valstybėse ir ES valstybėse narėse. Šios taisyklės yra:
- Konkurenciją ribojančių susitarimų ir piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi panaikinimas (pvz., konkurentų susitarimai dėl kainų nustatymo)
- Įmonių susijungimų kontrolė (pvz., dviejų didelių grupių susijungimas, dėl kurio jos dominuoja rinkoje)
- Monopolinių ekonomikos sektorių (pvz., telekomunikacijų) liberalizavimas
- Draudimas (su tam tikromis išimtimis) teikti valstybės pagalbą, kuri iškraipytų konkurenciją, atrankiai palaikydama tam tikras įmones arba nacionalinius pramonės sektorius.
Dėl griežtų konkurencijos taisyklių, įtrauktų į EEE susitarimą, tarp EEE valstybių paprastai draudžiamos antidempingo priemonės, kompensaciniai muitai ir kitos prekybos priemonės.
Valstybės pagalba
Pagal ES sutartis EEE susitarimu apskritai draudžiamos bet kokios priemonės, kurios gali būti laikomos valstybės pagalba, įskaitant dotacijas, lengvatines paskolas ir mokesčių lengvatas, kurios gali iškraipyti prekybą. Tačiau dėl tam tikrų politinių, ekonominių ir socialinių sumetimų gali būti taikomos šio draudimo išimtys.
Naudingos nuorodos ir dokumentai
- Mano prekybos asistente susipažinkite su specialiomis taisyklėmis ir tarifais, taikomais prekei, kurią norite importuoti ir (arba) eksportuoti.
- Europos ekonominės erdvės susitarimas. Baigiamasis aktas