Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) leping

Teave EMP lepingu kohta 27 ELi liikmesriigi ja kolme Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsiooni (EFTA) riigi vahel: Island, Liechtenstein ja Norra.

Lühitutvustus

Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) lepinguga tuuakse Island, Liechtenstein ja Norra (EMP EFTA riigid) ELi siseturule, tagades kaupade, teenuste, inimeste ja kapitali vaba liikumise ning sellega seotud ühtsed poliitikavaldkonnad (konkurentsi-, transpordi-, energia-, majandus- ja rahanduskoostöö).

  • Samad eeskirjad ja tingimused kehtivad kõigile EMP ettevõtjatele. Siseturgu käsitlevad ELi õigusaktid on osa EMP riikide õigusaktidest.

Mida EMP leping hõlmab?

Lisaks siseturu ja sellega seotud poliitikaga seotud kohustustele tagatakse EMP lepinguga kolme riigi osalemine mitmes ELi programmis ja ametis järgmistes valdkondades:

  • Teadus- ja arendustegevus
  • haridus:
  • sotsiaalpoliitika
  • keskkond
  • tarbijakaitse
  • turism
  • kultuur

Norral, Islandil ja Liechtensteinil puudub ametlik juurdepääs ELi otsustusprotsessile. Siiski on neil võimalik anda oma panus ettevalmistusetappides. Näiteks on neil õigus osaleda eksperdirühmades ja komisjoni komiteedes ning esitada märkusi EMP lepingusse inkorporeeritavate tulevaste õigusaktide kohta.

Mida EMP leping ei hõlma?

EMP leping ei hõlma järgmisi ELi poliitikavaldkondi:

  • Ühine põllumajandus- ja kalanduspoliitika (kuigi leping sisaldab sätteid põllumajandus- ja kalatoodetega kauplemise eri aspektide kohta);
  • Tolliliit;
  • Ühine kaubanduspoliitika;
  • Ühine välis- ja julgeolekupoliitika;
  • Justiits- ja siseküsimused (kuigi EFTA riigid kuuluvad Schengeni alasse);
  • majandus- ja rahaliit.

Kaubavahetus

EMP lepinguga nähakse ette kaubanduse ulatuslik liberaliseerimine enamikus sektorites. EMP leping ei hõlma siiski põllumajandust ja kalandust.

Põllumajandustooted

EMP lepingu protokollis nr 3 on sätestatud töödeldud põllumajandustoodete hinnakompensatsiooni süsteem. Selle süsteemi eesmärk on kompenseerida põllumajanduslike põhitoodete hinnaerinevusi EMPs. Selle saavutamiseks antakse ekspordisubsiidiume ja nõutakse impordilt tollimakse. Subsiidiumid ja tollimaksud arvutatakse lepinguosaliste vahel kokkulepitud võrdlushindade alusel. Protokolli nr 3 ei kohaldata Liechtensteini suhtes.

Ja kalad.

EMP EFTA riigid ei osale ELi ühises kalanduspoliitikas. Island ja Norra annavad välja oma püügikvoodid ning säilitavad teatavad omandiõiguse ja tegevuse piirangud kalandussektoris.

EMP lepingu ja täiendavate kahepoolsete lepingute alusel on enamiku valgete kalatoodete suhtes kohaldatavad tollimaksud kaotatud. Lisaks vähendatakse oluliselt muude kalade ja töödeldud kalatoodete tollimakse. EMP lepingus ei ole siiski ette nähtud tollimaksude vähendamist Islandi ja Norra mõne kõige olulisema liigi puhul.

Seega ei takista EMP leping ELi kohaldamast kalatoodete suhtes kaitsemeetmeid, nagu dumpinguvastased tollimaksud ja tasakaalustavad meetmed.

Tariifid

  • Kõikide EMPst pärit toodetega, välja arvatud teatavad kala- ja põllumajandustooted ning vastavalt päritolureeglitele, võib EMP piires kaubelda tollivabalt.
  • EL ja EMP EFTA riigid kohaldavad kolmandatest riikidest pärit impordi suhtes erinevaid tariife.
  • Kontrollige oma toote suhtes kohaldatavaid tariife minu kaubandusassistendis

Päritolueeskirjad;

Selleks et toote suhtes kohaldataks EMP lepingu kohast sooduskohtlemist, peab see pärinema EMPst. EMP leping sisaldab seega päritolureegleid, millega määratakse kindlaks, millises ulatuses tuleb toodet EMPs toota või töödelda, et saada EMP sooduspäritoluga toote staatus.

Enne eksportimist/importi veenduge, et:

Tootenõuded

Kaubad võivad vabalt liikuda ELi ja teiste EMP riikide vahel. EMP riikide (sealhulgas ELi) vahelised tootenõuded on kas:

  • Ühtlustatud ja identsed, sest Euroopa tasandil vastu võetud eeskirjad, mida kohaldatakse kogu EMPs, on asendanud riiklikud tooteeeskirjad. Seega võib kaup liikuda ilma täiendava heakskiidu või katsetamiseta.
  • Ühtlustamata, kuid kohaldatakse vastastikust tunnustamist. Seetõttu võib ühes EMP riigis seaduslikult turustatavaid tooteid turustada kõigis teistes EMP riikides, isegi kui toode ei vasta täielikult importiva EMP riigi tehnilistele eeskirjadele.

Tehnilised eeskirjad ja nõuded

  • Tutvuge tehniliste nõuete, eeskirjade ja protseduuridega, millele kaup peab Euroopa Majanduspiirkonda importimisel vastama.
  • Otsige oma toote ja selle päritoluriigi suhtes kohaldatavaid erieeskirju ja -eeskirju minu kaubandusassistendist. Teie tootega seotud nõuetega tutvumiseks peate kõigepealt teadma selle tollikoodi. Kui te ei tea tollikoodi, saate seda otsida sisseehitatud otsingumootorist oma toote nimega.

Sanitaar- ja ohutusnõuded

  • Veterinaar- ja fütosanitaarküsimused on hõlmatud EMP lepingu I lisaga ning toiduaineid käsitlevad õigusaktid on hõlmatud II lisa XII peatükiga. Toidu- ja veterinaarküsimusi käsitlevaid õigusakte ei kohaldata Liechtensteini suhtes, kes kohaldab Šveitsiga sõlmitud tolliliidu tõttu Šveitsi ja ELi vahelise põllumajanduslepingu veterinaarsätteid.
  • ELil ja EMP EFTA riikidel ei ole täielikult ühtlustatud õigusakte tehaste kohta. EMP leping sisaldab taimeseemneid käsitlevaid õigusakte, mis on hõlmatud I lisa III peatükiga (fütosanitaarküsimused), välja arvatud importi ja piirikontrolli käsitlevad sätted.
  • Tutvuge tervishoiu-, ohutus-, sanitaar- ja fütosanitaarstandarditega, millele kaubad peavad vastama, et neid saaks Euroopa Liitu importida.
  • Otsige oma toote ja selle päritoluriigi suhtes kohaldatavaid tervishoiu-, ohutus- ja sanitaareeskirju minu kaubandusassistendist. Teie tootega seotud nõuetega tutvumiseks peate kõigepealt teadma selle tollikoodi. Kui te ei tea tollikoodi, saate seda otsida sisseehitatud otsingumootorist oma toote nimega.

Tollivormistusdokumendid ja -menetlused

  • ELi tolliliit ei laiene Norrale, Liechtensteinile ja Islandile. Nende riikide ja ELi vahel kehtivad endiselt tollipiirid ja -protseduurid.
  • Mõne suure riskiga toote puhul peab vastavushindamisasutus hindama, kas toode vastab ühe EMP riigi määratud vastavushindamisasutuse väljastatud kohaldatavale tootesertifikaadile, on kogu EMPs tunnustatud.
  • Tutvuge muude tollivormistusdokumentide ja -menetlustega, mida on vaja Euroopa Majanduspiirkonda importimiseks.
    • Intellektuaalomand ja geograafilised tähised
  • EMP leping sisaldab intellektuaalomandi õigusi käsitlevaid ühtlustatud sätteid ning tagab tööstusõiguste (leiutised, disainilahendused, kaubamärgid jne) ja autoriõiguste (muusika, filmid, trükimeedia, tarkvara jne) kõrgetasemelise kaitse kõigis EMP riikides.
  • Eeskirjad sisaldavad ka intellektuaalomandi õiguste piirkondliku ammendumise põhimõtet, mida kohaldatakse kogu EMPs. Praktikas ei saa õiguste omaja (või tema nõusolekul) toote EMP-s turule laskmisel enam tugineda oma ainuõigusele takistada selliste toodete importi teisest EMP riigist.
  • EMP lepingu artikli 65 lõike 2 alusel inkorporeeritakse intellektuaalomandit käsitlevad õigusaktid XVII lisasse. Siiski ei ole lisatud kõiki ELi algatusi selles valdkonnas.
  • Lisateave intellektuaalomandi ja geograafilisi tähiseid käsitlevate õigusaktide ning ELi kaubandusalase intellektuaalomandi õiguste poliitika kohta.

Teenuskaubandus

Lisateave teenuskaubanduse eeskirjade, eeskirjade ja võimaluste kohta

Riigihanked

EMP lepinguga loodi riigihangete ühtne turg, mille väärtus on ligikaudu 18 % EMP SKPst. Seetõttu on EMP äriühingutel märkimisväärsed võimalused, sest nad saavad konkureerida riigihankelepingute pärast kogu siseturul.

Üldine teave riigihankeid käsitlevate õigusaktide, eeskirjade ja eri turgudele juurdepääsu kohta. Siit leiate konkreetset teavet ELi riigihanketuru kohta.

Investeerimiseks

Leidke üldine teave, mis võimaldab teie investeeringut välismaalt. Kui investeerite välismaalt EMPsse, vaadake konkreetset teavet.

Muu (konkurents, mänguasjade ohutuse direktiiv)

Võistlus

Selleks et tagada ühtne EMP ja võrdsed konkurentsitingimused, kohaldatakse kõigi EMP ettevõtjate suhtes samu konkurentsieeskirju. Konkurentsieeskirjad siseturul hõlmavad nelja peamist valdkonda ning on kolmes EMP EFTA riigis ja ELi liikmesriigis identsed. Need eeskirjad on järgmised:

  • Konkurentsi piiravate kokkulepete ja turgu valitseva seisundi kuritarvitamise kaotamine (nt konkurentidevahelised hinnakokkulepped)
  • Kontroll äriühingute ühinemiste üle (nt kahe suure kontserni ühinemine, mille tulemuseks on turgu valitsev seisund)
  • Monopoolsete majandussektorite (nt telekommunikatsioon) liberaliseerimine
  • Sellise riigiabi keelamine – välja arvatud teatavad erandid –, mis moonutaks konkurentsi, soodustades valikuliselt teatavaid ettevõtteid või riiklikke tööstussektoreid.

EMP lepingusse inkorporeeritud rangete konkurentsieeskirjade tõttu on dumpinguvastased meetmed, tasakaalustavad tollimaksud ja muud kaubandusmeetmed EMP riikide vahel üldjuhul keelatud.

Riigiabi saamiseks

Kooskõlas ELi aluslepingutega on EMP lepinguga üldiselt keelatud kõik meetmed, mida saab käsitada riigiabina, sealhulgas toetused, sooduslaenud ja maksusoodustused, mis võivad moonutada kaubandust. Teatavad poliitilised, majanduslikud ja sotsiaalsed kaalutlused võivad siiski viia sellest keelust erandite tegemiseni.

Kasulikud lingid ja dokumendid

Jagage seda lehte:

Kiirlingid