Lääne-Balkani riigid

Alates stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi käivitamisest on EL järk-järgult sõlminud iga Lääne-Balkani partneriga kahepoolsed vabakaubanduslepingud, mida nimetatakse stabiliseerimis- ja assotsieerimislepinguteks.

  • Albaania (2009)
  • Põhja-Makedoonia (2004)
  • Montenegro (2010)
  • Serbia (2013)
  • Bosnia ja Hertsegoviina (2015)
  • Kosovo* (2016)

* Kõnealune nimetus ei piira seisukohti staatuse suhtes ning on kooskõlas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga 1244 ja Rahvusvahelise Kohtu arvamusega Kosovo iseseisvusdeklaratsiooni kohta.

Stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingud on vahendid, millega tagatakse piirkonna riikide majanduslik areng ja poliitiline stabiliseerimine ning tiheda ja pikaajalise assotsiatsiooni loomine ELi ja Lääne-Balkani riikide vahel.  Stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingud kujutavad endast õiguslikku vahendit õigusaktide vastavusse viimiseks ELi acquis’ga ja järkjärguliseks integreerimiseks ELi turule.

Stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingutega on loodud vabakaubanduspiirkond üleminekuperioodiks, mis on nüüdseks lõppenud kõigi jaoks peale Kosovo (2026). 

Lepingutega nähakse ette tollimaksude ja mittetariifsete piirangute kaotamine kahepoolses kaubanduses ning need hõlmavad kõiki harmoneeritud süsteemi peatükke.  Ainult mõned erandid, mis puudutavad teatavaid põllumajandus- ja kalandustooteid, ei ole täielikult liberaliseeritud ning nende suhtes kohaldatakse vähendatud tollimakse ja/või koguselisi soodustusi.

Lisaks sisaldavad lepingud konkurentsiküsimusi käsitlevaid sätteid, intellektuaalomandi õiguste kaitse kõrget taset ja tihedamat koostööd tolliküsimustes. Need hõlmavad ka täiendavaid põhimõtteid, mis käsitlevad eelkõige riigihankeid, õigusaktide ühtlustamist paljudes valdkondades, sealhulgas standardimist, ning teenuseid ja asutamist käsitlevaid sätteid.

Loe lähemalt

Päritolureeglid

Sooduskohtlemise (madalama tollimaksuga või tollimaksuvabalt) saamiseks peab teie toode vastama teatavatele päritolureeglitele, mis on sätestatud Euroopa – Vahemere piirkonna konventsioonis.

 

Palun kontrollige  minu kaubandusassistendiinteraktiivset päritolureeglite enesehindamisvahendit (ROSA), et hinnata, kas teie toode vastab päritolureeglitele, ja uurige, kuidas koostada õigeid dokumente. Lisateave ROSA kasutamise kohta.

Jagage seda lehte: