Majanduspartnerlusleping – Ida- ja Lõuna-Aafrika

ELi ning Ida- ja Lõuna-Aafrika riikide majanduspartnerlusleping lihtsustab kahe piirkonna inimeste ja ettevõtjate omavahelist investeerimist ja kaubavahetust ning soodustab arengut Ida- ja Lõuna-Aafrikas. Lugege, kuidas ELi majanduspartnerluslepingud viie Aafrika riigiga võivad teie kaubandusele kasu tuua.

Lühiülevaade

Mauritius, Seišellid, Zimbabwe ja Madagaskar kirjutasid Euroopa Liidu ning Ida- ja Lõuna-Aafrika riikide vahelisele vahepealsele majanduspartnerluslepingule alla 2009. aasta augustis ning seda kohaldati ajutiselt 2012. aasta mais. 2013. aasta jaanuaris andis Euroopa Parlament lepingule oma nõusoleku. Komoorid allkirjastasid lepingu 2017. aasta juulis ja hakkasid seda kohaldama 2019. aasta veebruaris.

ELi ja ESA majanduspartnerluse vaheleping hõlmab järgmist:

  • kaotada kõik ELi tollimaksud ja kvoodid Ida- ja Lõuna-Aafrika riikidest importimisel;
  • Ida- ja Lõuna-Aafrika riikide turgude järkjärguline avamine ELi ekspordile;
  • üksikasjalikud sätted päritolureeglite, kalanduse ja kaubanduse kaitsemeetmete kohta;
  • koostöö tehniliste kaubandustõkete ning looma- ja taimetervise standardite valdkonnas;
  • arengukoostöö eeskirjad;
  • vaidluste lahendamise mehhanismid.

Viis riiki, kes lepingut juba kohaldavad, on teatanud oma valmisolekust liikuda kaubavahetusest laiaulatuslikuma lepingu suunas. 2. oktoobril 2019 alustati läbirääkimisi majanduspartnerluslepingu kohaldamisala laiendamiseks, et see hõlmaks teenuskaubandust, investeeringuid, kestlikku arengut ja konkurentsi. Lisaks leppisid lepinguosalised kokku paketis, millega ajakohastatakse käesoleva majanduspartnerluslepingu päritolureegleid.

Abisaavad riigid

  • Komoorid
  • Madagaskar
  • Mauritius
  • Seišellid
  • Zimbabwe
  • Kokkulepe jääb avatuks ka teistele piirkonna riikidele.

Asümmeetrilised sätted Ida- ja Lõuna-Aafrika riikide kasuks

ELi ning Ida- ja Lõuna-Aafrika riikide majanduspartnerluslepingus nähakse Ida- ja Lõuna-Aafrika riikide kasuks ette asümmeetriasätted, nagu tundlike toodete väljajätmine liberaliseerimisest, pikad liberaliseerimisperioodid, paindlikud päritolureeglid ning põllumajanduse, toiduga kindlustatuse ja tärkava tööstuse kaitse eritagatised ja -meetmed.

  • Kuigi ELi turud avati kohe ja täielikult, avavad Ida- ja Lõuna-Aafrika riigid oma turud osaliselt EList pärit impordile, võttes täielikult arvesse arengutaseme erinevusi.

Tariifid

EL annab 100% tollimaksu- ja kvoodivaba juurdepääsu kogu Ida- ja Lõuna-Aafrika riikidest pärit impordile. Juurdepääs ELi turule on püsiv, täielik ja kõigile toodetele tasuta.

Ida- ja Lõuna-Aafrika riigid kaotavad tollimaksud osaliselt kooskõlas majanduspartnerluse vahelepingule lisatud individuaalsete ajakavadega järgmiselt:

  • Madagaskar liberaliseerib 81 % ELi impordist;
  • Mauritius 96 %;
  • Seišellid 98 %;
  • Zimbabwe 80%.

Tundlikud tooted võib liberaliseerimisest täielikult välja jätta. Peamised liberaliseerimise erandid on järgmised:

  • Madagaskar: liha, piim ja juust, kalandus, köögivili, teravili, õlid ja rasvad, toiduvalmistised, suhkur, kakao, joogid, tubakas, kemikaalid, plast- ja pabertooted, tekstiil, metalltooted, mööbel;
  • Mauritius: elusloomad ja liha, loomse päritoluga toiduained, rasvad, toiduvalmistised ja joogid, kemikaalid, nahast ja karusnahast plast- ja kummitooted, raud ja amp; teras ja tarbeelektroonika;
  • Seišellid: liha, kalandus, joogid, tubakas, nahktooted, klaas- ja keraamikatooted ning sõidukid;
  • Zimbabwe: loomse päritoluga tooted, teravili, joogipaber, plast ja kummi, tekstiil ja rõivad, jalatsid, klaas ja keraamika, olmeelektroonika ja sõidukid.

Kasutage minu kaubandusassistendi otsingut, et leida täpne teave teie konkreetse toote tollimaksude ja tariifide kohta, võttes arvesse selle päritolu- ja sihtriiki. Kahtluse korral võtke ühendust oma tolliasutusega.

Päritolureeglid

Sooduskohtlemisesaamiseks peab teie toode vastama lepingus sätestatud päritolureeglitele. Palun kontrollige  minu kaubandusassistendiinteraktiivset päritolureeglite enesehindamisvahendit (ROSA), et hinnata, kas teie toode vastab päritolureeglitele, ja uurige, kuidas koostada õigeid dokumente.

Tootenõuded

Tehnilised eeskirjad ja nõuded

  • Tutvuge tehniliste nõuete, eeskirjade ja menetlustega, millele kaubad peavad Euroopa Liitu importimiseks vastama.
  • Otsige minu kaubandusassistendi andmebaasist konkreetseid eeskirju ja määrusi, mida kohaldatakse teie toote ja selle päritoluriigi suhtes.

Sanitaar- ja fütosanitaarnõuded

Tollivormistuse dokumendid ja protseduurid

Päritolutõendid

Heakskiidetud eksportijaks saamiseks peate suutma tõendada oma tolliasutustele oma toodete päritolustaatust ja kõiki muid nõudeid, mida nad võivad kehtestada.

Väärkasutuse korral võib toll teie heakskiidetud eksportija staatuse tühistada. Menetluste kohta lisateabe saamiseks võtke ühendust oma tolliasutusega.

Soodustollimaksumäära kohaldamiseks peab Ida- ja Lõuna-Aafrika riikidest pärit toodetega olema kaasas päritolutõend. Päritolutõend kehtib 10 kuud. See võib olla kas:

  1. liikumissertifikaat EUR.1, mille on välja andnud ekspordiriigi toll. Sertifikaati taotlev eksportija (või volitatud esindaja) peab olema valmis taotluse korral esitama dokumendid, mis tõendavad asjaomaste toodete päritolustaatust, ja täitma muid päritolureeglite protokolli nõudeid.
  2. arvedeklaratsioon, mille on välja andnud mis tahes eksportija saadetiste puhul, mille väärtus on kuni 6000 eurot, või heakskiidetud eksportijad mis tahes väärtusega saadetiste puhul. Arvedeklaratsiooni täitmisel peaksite olema valmis esitama dokumendid, mis tõendavad teie toodete päritolustaatust ja vastavad muudele päritolureeglite protokolli nõuetele.

Muud dokumendid

Tutvuge muude tollivormistusdokumentide ja -menetlustega, mida on vaja Euroopa Liitu importimiseks.

Intellektuaalomand ja geograafilised tähised

Teenustekaubandus

Riigihanked

Investeeringud

Muud (konkurents, mänguasjade ohutuse direktiiv)

Konkurents

  • Alates 2014. aastast on EL peatanud kõigi majanduspartnerluslepinguga ühinenud riikidesse eksporditavate toodete ekspordisubsiidiumid.
  • EL on minimeerinud tootmist ja kaubandust moonutavaid meetmeid
  • Kui kohalik tööstus satub Euroopast pärit impordi järsu kasvu tõttu ohtu, võimaldab majanduspartnerlusleping võtta meetmeid tööstussektorite ja tärkava tööstuse kaitsmiseks.

Säästev areng

ELi ning Ida- ja Lõuna-Aafrika riikide majanduspartnerlusleping põhineb selgesõnaliselt  Cotonou lepingus sätestatud olulistel ja põhielementidel, st inimõigustel, demokraatlikel põhimõtetel, õigusriigi põhimõttel ja heal valitsemistaval.

  • Täitmata jätmise klausel tähendab, et kui mis tahes lepinguosaline ei täida oma kohustusi seoses oluliste osadega, võib võtta asjakohaseid meetmeid (nagu on sätestatud Cotonou lepingus). See võib hõlmata kaubandussoodustuste peatamist.
  • Majanduspartnerluslepingu ühiste institutsioonide ülesanne on jälgida ja hinnata majanduspartnerluslepingu rakendamise mõju lepinguosaliste säästvale arengule. Kooskõlas Cotonou lepinguga on kodanikuühiskonnal ja parlamendiliikmetel selge roll.

Piirkondlik integratsioon

Majanduspartnerlusleping edendab Ida- ja Lõuna-Aafrika riikide valmisolekut Aafrika mandri vabakaubanduspiirkonna (AfCFTA) rakendamiseks Aafrika Liidu raames, olles seega piirkondliku majandusintegratsiooni alustala.

Arengukoostöö, suutlikkuse suurendamine ja tehniline abi

  • EL on valmis andma kaubandusabi kaudu toetust, mida rahastatakse olemasolevatest vahenditest, peamiselt ELi arengueelarvest ja Euroopa Arengufondist.
  • Viie Ida- ja Lõuna-Aafrika riigi taotlusel on Euroopa Liit juba nõustunud andma rahalist abi majanduspartnerluslepingute koordineerimismehhanismi loomiseks. Selle eesmärk on tagada asjakohane koordineerimine ja tehniline tugi viiele Ida- ja Lõuna-Aafrika riigile, võimaldades neil läbirääkimisprotsessis tõhusalt osaleda. Koordineerimismehhanism on ESA poolel juba aidanud ette valmistada analüüsietappi eelseisvateks läbirääkimisteks.

Kasulikud lingid ja dokumendid

Jagage seda lehte: