GPM – Kelet- és Dél-Afrika

Az EU–ESA gazdasági partnerségi megállapodás megkönnyíti a két régió lakosai és vállalkozásai számára az egymásba való beruházást és az egymás közötti kereskedelmet, valamint Kelet- és Dél-Afrikában a fejlődés ösztönzését. Ismerje meg, hogy az EU öt afrikai állammal kötött gazdasági partnerségi megállapodásai hogyan segíthetik az Ön kereskedelmét.

Egy pillantásra

Az Európai Unió, valamint Kelet- és Dél-Afrika közötti átmeneti gazdasági partnerségi megállapodást (EU–ESA iEPA) Mauritius, a Seychelle-szigetek, Zimbabwe és Madagaszkár 2009 augusztusában írta alá, és 2012 májusában ideiglenesen alkalmazták. Az Európai Parlament 2013 januárjában egyetértését adta a megállapodáshoz. A Comore-szigetek 2017 júliusában írta alá a megállapodást, és 2019 februárjában kezdte meg annak alkalmazását.

Az EU–ESA iEPA a következőket foglalja magában:

  • az ESA-államokból származó behozatalra vonatkozó valamennyi uniós vám és kontingens eltörlése;
  • az ESA-piacok fokozatos megnyitása az uniós export előtt;
  • a származási szabályokra, a halászatra és a piacvédelemre vonatkozó részletes rendelkezések;
  • együttműködés a kereskedelem technikai akadályaival, valamint az állat- és növény-egészségügyi előírásokkal kapcsolatban;
  • a fejlesztési együttműködésre vonatkozó szabályok;
  • vitarendezési mechanizmusok.

A megállapodást már alkalmazó öt ország kijelentette, hogy készen áll arra, hogy az árukereskedelemen túl egy átfogóbb megállapodás felé mozduljon el. 2019. október 2-án tárgyalások kezdődtek a GPM hatályának a szolgáltatások kereskedelmére, a beruházásokra, a fenntartható fejlődésre és a versenyre való kiterjesztéséről. Ezen túlmenően a felek megállapodtak a gazdasági partnerségi megállapodás származási szabályainak korszerűsítéséről szóló csomagról.

A kedvezményezett országok

  • Comore-szigetek
  • Madagaszkár
  • Mauritius
  • Seychelle-szigetek
  • Zimbabwe
  • A megállapodás továbbra is nyitva áll a régió többi országa előtt.

Aszimmetrikus rendelkezések az ESA-országok javára

Az EU–ESA gazdasági partnerségi megállapodás aszimmetriára vonatkozó rendelkezéseket irányoz elő az ESA-országok számára, például az érzékeny termékek kizárását a liberalizációból, a hosszú liberalizációs időszakokat, a rugalmas származási szabályokat, valamint a mezőgazdaságra, az élelmezésbiztonságra és a fiatal iparágak védelmére vonatkozó különleges biztosítékokat és intézkedéseket.

  • Míg az uniós piacok azonnal és teljes mértékben megnyíltak, az ESA-államok részben megnyitják piacaikat az EU-ból származó behozatal előtt, teljes mértékben figyelembe véve a fejlettségi szintek közötti különbségeket.

Vámtarifák

Az EU 100%-ban vám- és kvótamentes hozzáférést biztosít az ESA-országokból származó valamennyi behozatalhoz. Az uniós piachoz való hozzáférés állandó, teljes körű és minden termék számára ingyenes.

Az ESA-országok az átmeneti gazdasági partnerségi megállapodáshoz csatolt egyedi ütemtervükkel összhangban részben megszüntetik a vámokat az alábbiak szerint:

  • Madagaszkár liberalizálja az EU importjának 81%-át;
  • Mauritius 96%;
  • Seychelle-szigetek 98%;
  • Zimbabwe 80%.

Az érzékeny termékek teljes mértékben kizárhatók a liberalizációból. A liberalizációból való fő kizárások a következők:

  • Madagaszkár: hús, tej és sajt, halászat, zöldségfélék, gabonafélék, olajok és zsírok, ehető készítmények, cukor, kakaó, italok, dohány, vegyi anyagok, műanyag és papíráruk, textíliák, fémáruk, bútorok;
  • Mauritius: élő állatok és hús, állati eredetű, élelmezési célra alkalmas termékek, zsírok, ehető készítmények és italok, vegyi anyagok, műanyagok és gumiáruk bőrből és szőrméből, vas & acél és elektronikai fogyasztási cikkek;
  • Seychelle-szigetek: hús, halászat, italok, dohány, bőráruk, üveg- és kerámiatermékek, valamint járművek;
  • Zimbabwe: állati eredetű termékek, gabonafélék, italpapír, műanyag és gumi, textíliák és ruházat, lábbelik, üveg és kerámia, fogyasztói elektronikai cikkek és járművek.

Használja a Kereskedési asszisztensem keresési opcióját az adott termékre vonatkozó vámokra és tarifákra vonatkozó pontos információk megtalálásához, figyelembe véve a származási és rendeltetési országot. Kétség esetén vegye fel a kapcsolatot a vámhatósággal.

Származási szabályok

A preferenciális elbánásra való jogosultsághoz az Ön termékének meg kell felelnie a megállapodás szerinti származási szabályoknak. Kérjük, ellenőrizze a „Származásiszabályok – Önértékelési eszköz (ROSA)” elnevezésű interaktív eszközta „Kereskedelmi asszisztensem” alkalmazásban, hogy felmérje, az Ön terméke megfelel-e a származási szabályoknak, és megtudja, hogyan kell elkészíteni a megfelelő dokumentumokat.

Termékkövetelmények

Műszaki szabályok és követelmények

  • Ismerje meg azokat a műszaki követelményeket, szabályokat és eljárásokat, amelyeknek az áruknak meg kell felelniük ahhoz, hogy behozhatók legyenek az Európai Unióba.
  • Keresse meg a termékére és származási országára vonatkozó konkrét szabályokat és rendeleteket a My Trade Assistant adatbázisban.

Egészségügyi és biztonsági követelmények SPS

Vámkezelési dokumentumok és eljárások

Származási igazolások

Ahhoz, hogy elfogadott exportőrré válhasson, bizonyítania kell a vámhatóságai számára a termékei származó helyzetét, valamint az általuk esetlegesen előírt egyéb követelményeket.

Visszaélés esetén a vámhatóságok visszavonhatják az Ön elfogadott exportőri státuszát. Ha többet szeretne megtudni az eljárásokról, vegye fel a kapcsolatot a vámhatóságokkal.

A kedvezményes vámtételekre való jogosultsághoz az ESA-országokból származó termékeket származási igazolásnak kell kísérnie. A származási igazolás 10 hónapig érvényes. Ez lehet:

  1. az exportáló ország vámhatóságai által kiállított EUR.1 szállítási bizonyítvány. A bizonyítványt kérelmező exportőrnek (vagy meghatalmazott képviselőjének) készen kell állnia arra, hogy kérésre benyújtsa az érintett termékek származó helyzetét igazoló okmányokat, és teljesítse a származási szabályokról szóló jegyzőkönyv egyéb követelményeit.
  2. számlanyilatkozat – amelyet bármely exportőr állít ki 6000 EUR vagy annál kisebb értékű szállítmányok esetében, vagy elfogadott exportőrök bármilyen értékű szállítmányok esetében. A számlanyilatkozat kitöltésekor készen kell állnia arra, hogy benyújtsa a termékek származó helyzetét igazoló okmányokat, és teljesítse a származási szabályokról szóló jegyzőkönyv egyéb követelményeit.

Egyéb dokumentumok

Tájékozódjon az Európai Unióba történő behozatalhoz szükséges egyéb vámkezelési dokumentumokról és eljárásokról.

Szellemi tulajdon és földrajzi árujelzők

Szolgáltatáskereskedelem

Közbeszerzés

Beruházás

Egyéb (verseny, kereskedelemről és fenntartható fejlődésről szóló irányelv)

Verseny

  • 2014 óta az EU megszüntette a GPM-országokba exportált valamennyi termék exporttámogatását.
  • Az EU minimalizálta a termelést és a kereskedelmet torzító intézkedéseket
  • Ha a helyi ipar veszélybe kerül az Európából érkező behozatal megugrása miatt, a gazdasági partnerségi megállapodás lehetővé teszi az ipari ágazatok és a fiatal iparágak védelmét célzó intézkedések elindítását.

Fenntartható fejlődés

Az EU–ESA gazdasági partnerségi megállapodás kifejezetten a  Cotonoui Megállapodásban meghatározott „alapvető és alapvető” elemeken, azaz az emberi jogokon, a demokratikus elveken, a jogállamiságon és a jó kormányzáson alapul.

  • A „nem teljesítési záradék” azt jelenti, hogy (a Cotonoui Megállapodásban meghatározottak szerint) „megfelelő intézkedéseket” lehet hozni, ha valamelyik fél nem teljesíti az alapvető elemek tekintetében fennálló kötelezettségeit. Ez magában foglalhatja a kereskedelmi előnyök felfüggesztését.
  • A közös GPM-intézmények feladata, hogy nyomon kövessék és értékeljék a GPM végrehajtásának a Felek fenntartható fejlődésére gyakorolt hatását. A Cotonoui Megállapodással összhangban egyértelmű szerepe van a civil társadalomnak és a parlamenti képviselőknek.

Regionális integráció

A GPM elősegíti az ESA-országok felkészültségét az Afrikai Kontinentális Szabadkereskedelmi Térségnek (AfCFTA) az Afrikai Unió keretében történő végrehajtására, ezáltal a regionális gazdasági integráció építőkövét képezi.

Fejlesztési együttműködés, kapacitásépítés és technikai segítségnyújtás

Hasznos linkek és dokumentumok

Oldal megosztása:

Gyorshivatkozások