Fuvarbiztosítás
Ez a szakasz részletes tájékoztatást nyújt a különböző szállítási típusokra vonatkozó biztosításokról.
Amikor az áruk nemzetközi forgalomban vannak, a biztosítás az áruszállítás fontos szempontja. Az áruk mind a szokásos, mind a rendkívüli kockázatoknak ki vannak téve. A szokásos kockázatok az áruk kezelésével, tárolásával, berakodásával vagy szállításával kapcsolatosak, míg a rendkívüli kockázatok közé tartozhatnak a zavargások, sztrájkok, terrorizmus stb.
A biztosítási dokumentáció fontos a vámkezeléshez. A következő szakasz részletesebben ismerteti a biztosítási dokumentáció különböző típusait a szállítás típusától függően.
A rakománybiztosítás olyan megállapodás, amely megvédi az árukat a kötvény által lefedett kockázat által okozott veszteségektől vagy károktól. A biztosítási számla általában csak akkor szükséges a vámkezeléshez, ha a vonatkozó adatok nem szerepelnek a kereskedelmi számlán.
Különbség van a rakománybiztosítás és a fuvarozói felelősségbiztosítás között. A rakománybiztosítás esetében a fedezett kockázatok és a szerződés rögzített kártalanítása az exportáló vállalattól vagy magánszemélytől függ.
A fuvarozó felelősségbiztosítására azonban eltérő szabályok vonatkoznak. A szállítóeszköztől függően a kártérítést az áruk súlya és értéke korlátozza.
A fuvarozó felelősségének általános terjedelmét a következő nemzetközi egyezmények határozzák meg.
Közúti szállítás
A nemzetközi közúti árufuvarozást a Nemzetközi Közúti Árufuvarozási Szerződésről szóló, 1956-ban Genfben aláírt egyezmény (CMR-egyezmény) szabályozza.
Ezen egyezmény értelmében a közúti árufuvarozók nem felelősek az áruk elvesztéséért vagy károsodásáért, ha bizonyítani tudják, hogy a veszteséget vagy kárt a következők okozták:
- az áru saját hibája(i)
- vis maior (előre nem látható körülmények)
- a rakodó vagy a címzett hibája.
Nincs európai uniós szabályozás a közúti szállításért járó kártérítésre vonatkozóan.
Vasúti fuvarozók
A nemzetközi vasúti árufuvarozást a vasúti fuvarozásról szóló, 1980-ban Bernben aláírt egyezmény (CIM-egyezmény) szabályozza.
A vasúttársaságok nem felelősek az áruk elvesztéséért vagy károsodásáért, ha bizonyítani tudják, hogy a veszteséget vagy kárt a következők okozták:
- az áru saját hibája(i)
- vis maior
- a feladó vagy a címzett hibája.
Jelenleg nincsenek európai uniós szabályok a kártérítésre vonatkozóan. Általában az elveszett vagy sérült bruttó kilogrammonkénti maximális összegre korlátozódik. A legtöbb esetben azonban a vállalatok valószínűleg nem kapnak semmit, ami közel áll az áruk értékéhez.
Hajózási társaságok
A hajóraklevélről szóló 1968. évi nemzetközi egyezmény, ismertebb nevén a „hágai szabályok” vagy a „brüsszeli egyezmény” meghatározza a hajózási társaságok nemzetközi áruszállítással kapcsolatos felelősségét.
A hajózási társaságok nem felelősek az áruk elvesztéséért vagy károsodásáért, ha bizonyítani tudják, hogy a veszteséget vagy kárt a következők okozták:
- az áru saját hibái és súlycsökkenése a szállítás során
- a hajózószemélyzet által elkövetett hajózási hiba
- tűz
- hajózásra alkalmatlan hajó
- vis maior
- sztrájk vagy kizárás
- a rakodógép részéről
- a hajó fedélzetén lévő rejtett hibák, amelyeket szigorú ellenőrzés során nem lehetett észlelni
- a tengeren életek vagy áruk megmentésére tett kísérletek.
Jelenleg nincs európai uniós szintű harmonizáció a kártérítés tekintetében, amely általában az elveszett vagy sérült áruk kilogrammonkénti bizonyos összegére korlátozódik. Ez a rendszer ugyanazokat a problémákat veti fel, mint a vasúti balesetek esetében; az exportőr valószínűleg elveszíti az áruk értékének nagy részét.
Légi fuvarozók
Az 1929. évi Varsói Egyezmény és az 1975. évi Montreali Egyezmény úgy rendelkezik, hogy a légi fuvarozók nem felelősek az áruk elvesztéséért vagy károsodásáért, ha bizonyítani tudják, hogy:
- a fuvarozó és ügynökei minden szükséges intézkedést megtettek a kár elkerülése érdekében, vagy hogy lehetetlen volt ilyen intézkedéseket tenni (vis maior);
- a kárt révkalauzi vagy navigációs hiba okozta;
- a felperes okozta a kárt, vagy hozzájárult ahhoz.
A károsult kárának megtérítésére vonatkozóan nincs európai uniós norma. A kártérítés általában a sérült vagy elveszett áruk bruttó kilogrammjaként meghatározott összegre korlátozódik.
A légi fuvarozók a rakomány átvételekor különleges helyfoglalásokat tehetnek. Ezeket a fenntartásokat a légi fuvarlevélen (AWB) rögzítik, és bizonyítékként használják fel. A légitársaságok azonban általában elutasítják a gyanús csomagokat, vagy azokat, amelyek nem felelnek meg az AWB-nek.