Digitális kereskedelem az EU kereskedelmi megállapodásaiban
Szeretne digitálisan kereskedni és üzleti tevékenységet folytatni?Ismerje meg az uniós kereskedelmi megállapodások digitális kereskedelemre vonatkozó rendelkezéseit, és tájékozódjon a digitális kereskedelem iránt érdeklődő vállalkozásokról.
Tudta-e, hogy a digitális kereskedelem egyre fontosabb téma az EU kereskedelmi megállapodásaiban, és hogy a közelmúltbeli uniós szabadkereskedelmi megállapodások a digitális kereskedelemmel kapcsolatos kérdések széles skálájával foglalkoznak?
- az e-kereskedelemről szóló fejezetet tartalmazó első uniós kereskedelmi megállapodás az EU-CARIFORUM gazdasági partnerségi megállapodás volt, amelyet 2008-ban írtak alá.
- azóta az EU kereskedelempolitikájának és harmadik felekkel folytatott tárgyalásainak fontos elemeként következetesen foglalkozott ezzel a kérdéssel.
- az elmúlt néhány évben az EU ambiciózus digitális kereskedelemről szóló címet dolgozott ki, amelyet valamennyi szabadkereskedelmi megállapodásra irányuló tárgyalás során javasol
- e szabályok célja a kiszámíthatóság és a jogbiztonság biztosítása a vállalkozások számára, valamint biztonságos online környezet biztosítása a fogyasztók számára – céljuk továbbá a digitális kereskedelem indokolatlan akadályainak felszámolása.
A digitális kereskedelemre vonatkozó uniós megközelítés alapvető elemei a következők:
- az elektronikus továbbításra vonatkozó vámmentesség
- adatáramlás és az adatlokalizációs követelmények tilalma
- fogyasztóvédelem és a nem kívánt, közvetlen üzletszerzési célú tájékoztatással szembeni védelem
- a szerződések elektronikus úton történő megkötésére és elektronikus aláírásra vonatkozó rendelkezések
- a szoftverforráskód védelme
- együttműködés és szabályozási párbeszéd
Kétoldalú kereskedelmi megállapodásaiban az EU hagyományosan utal a szabályozási párbeszédre.Hozzájárulhatnak az elektronikus kereskedelem fejlődésének megkönnyítéséhez, különösen a kis- és középvállalkozások javára.
A következő részben áttekintést talál az EU kétoldalú kereskedelmi megállapodásaiban szereplő, az e-kereskedelemre vonatkozó egyéb fontos rendelkezésekről.
- az e-kereskedelem indokolatlan akadályainak felszámolása, többek között az elektronikus továbbításra vonatkozó vámok, illetékek és díjak betiltása révén – ez nem tiltja a belső díjak, például a belső adók kivetését
- az uniós kereskedelmi megállapodások magukban foglalják az előzetes engedélyezés tilalmának elvét, amely protekcionista okokból tiltja az olyan engedélyezési eljárásokat, amelyek kifejezetten az online szolgáltatásokra irányulnak
- ki kell terjednie az elektronikus hitelesítési módszerekre és az elektronikus aláírásokra, amelyek szükségesek az online tranzakciók validálásához, és így kulcsfontosságú tényezőnek számítanak a digitális kereskedelem szempontjából.
- párbeszéd kialakítása szabályozási kérdésekről, pl. az elektronikus aláírások elismeréséről – a közelmúltban létrejött EU-Szingapúr megállapodásban mindkét fél megvizsgálja az elektronikus aláírásokra vonatkozó esetleges jövőbeli kölcsönös elismerési megállapodást is.
- számos online fogyasztóvédelmi intézkedés, többek között a kéretlen elektronikus levelek ellen. Az uniós megállapodások következetesen tartalmaznak olyan rendelkezéseket, amelyek célja az ilyen, nem kívánt tájékoztatás kezeléséről szóló szabályozási párbeszéd fenntartása
- az együttműködés és a vitarendezés területeire terjednek ki – hangsúlyt helyeznek a szabályozási párbeszédre a kulcsfontosságú szakpolitikai területeken, ideértve például a szolgáltatók közvetítői felelősségét az elektronikus továbbítás és az információtárolás tekintetében
A kapacitásépítés elősegítése
- az EU-CARIFORUM GPM kötelezettségvállalásokat tartalmaz arra vonatkozóan, hogy támogatást nyújt a technikai segítségnyújtáshoz, a képzéshez és a kapacitásépítéshez olyan különböző területeken, amelyek a digitális kereskedelem terén is képesek kapacitást építeni