További vámkezelési okmányok

Az áruk nemzetközi kereskedelme során fontos a vámkezeléshez szükséges számos kulcsfontosságú dokumentum elkészítése. Ezek jellemzően magukban foglalják többek között a kereskedelmi számlát, a származási igazolást és a vonatkozó tanúsítványt vagy engedélyt.

A rendeltetési ország vámhatóságai azonban a szállítás módjától függően általában további okmányokat kérnek az áruk vámkezeléséhez. Ez a szakasz részletesebb tájékoztatást nyújt a következő további dokumentumtípusokról:

  • Hajóraklevél
  • FIATA hajóraklevél
  • Közúti fuvarlevél
  • Légi fuvarlevél
  • Vasúti fuvarlevél
  • ATA-igazolvány
  • TIR-igazolvány
  • Csomagolási lista.

A teljes behozatali és kiviteli folyamat, valamint a megteendő általános lépések leírását a lépésről lépésre szóló útmutatóinkban is megtalálhatja.

Hajóraklevél

A hajóraklevél (B/L) a hajózási társaság által a feladónak kiállított dokumentum, amely igazolja, hogy az áruk a fedélzetre érkeztek. Mint ilyen, a hajóraklevél annak bizonyítékaként szolgál, hogy a fuvarozó megkapta az árut. Kötelezi a fuvarozót, hogy szállítsa le az árut a címzettnek. Tartalmazza az árukra, a hajóra és a rendeltetési kikötőre vonatkozó adatokat. Bemutatja a fuvarozási szerződést és átruházza az áruk tulajdonjogát. Ez azt jelenti, hogy a fuvarlevél birtokosa az áru tulajdonosa.

A hajóraklevél átruházható dokumentum lehet. Számos különböző típusú hajóraklevél használható. A „tiszta” hajóraklevél igazolja, hogy az áru látszólag jó állapotban és rendben érkezett meg. A „tisztátalan” hajóraklevél azt jelzi, hogy az áru sérült vagy rossz állapotban van. Ilyen esetekben a finanszírozó bank megtagadhatja a feladó dokumentumainak átvételét.

FIATA hajóraklevél

A FIATA Bill of Lading a Nemzetközi Fuvarozó Szövetség (FIATA) által kidolgozott dokumentum. Különböző (multimodális) szállítási módokhoz használják, és alku tárgyát képező kombinált fuvarokmányként is használható. A konkrét szállítási mód nincs meghatározva. Az árukért való jogi felelősség átszállhat az utazás során.

Közúti fuvarlevél (CMR)

A közúti fuvarlevél a nemzetközi közúti árufuvarozás részleteit tartalmazó dokumentum. Az egyezményt a Nemzetközi Közúti Árufuvarozási Szerződésről szóló 1956. évi egyezmény (CMR-egyezmény) szabályozza. Lehetővé teszi a feladó számára, hogy az áruk a szállítás során a rendelkezésére álljanak.

Az okmánynak négy példánya van, amelyeket mind a feladónak, mind a fuvarozónak alá kell írnia. Az első példány a feladóé, a második a fuvarozónál marad, a harmadik kíséri az árukat, és átadják a címzettnek, a negyediket pedig a címzettnek alá kell írnia és le kell pecsételnie, mielőtt visszaküldené a feladónak. Általában minden járműhöz CMR-t adnak ki.

A CMR nem jogcímmel kapcsolatos dokumentum, és nem képezheti alku tárgyát. A jogcím nem ruházható át.

Légi fuvarlevél (AWB)

A légi fuvarlevél olyan dokumentum, amely a feladó és a fuvarozó vállalata közötti szállítási szerződés bizonyítékaként szolgál. A fuvarozó ügynöke adja ki, és a Varsói Egyezmény (a nemzetközi légi szállításra vonatkozó egyes szabályok egységesítéséről szóló egyezmény, 1929. október 12.) szabályozza. Egyetlen légi fuvarlevél több áruszállítmány esetében is használható.

Három eredeti példányból és több további másolatból áll. A szállításban részt vevő felek (feladó, címzett és fuvarozó) egy-egy eredeti példányt őriznek meg. Másolatokat kérhetnek az indulási és a célrepülőtereken, a szállítás során, és bizonyos esetekben más fuvarozóktól is. A légi fuvarlevél fuvarozási szerződést mutat be, és igazolja az áruk átvételét.

Az IATA Standard Air Waybill egy speciális típusú légi fuvarlevél által használt légitársaságok, amelyek tagjai a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA). Általában a Varsói Egyezményben meghatározott általános szerződési feltételeket tartalmazza.

Vasúti fuvarlevél (CIM)

A vasúti fuvarlevél (CIM) a vasúti árufuvarozáshoz szükséges dokumentum. Az egyezményt az 1980. évi Nemzetközi Vasúti Fuvarozási Egyezmény (COTIF-CIM) szabályozza. A CIM-et a fuvarozó öt példányban állítja ki. Az eredeti példány a szállítmányt kíséri. A feladó megőrzi az eredeti példány másolatát. A fuvarozó a másik három példányt belső használatra megőrzi. A CIM tekintendő a vasúti szállítási szerződésnek.

ATA-igazolvány

Az ATA (AdmissionTemporaire/TemporaryAdmission) igazolványok a legtöbb iparosodott ország kereskedelmi kamarái által kibocsátott nemzetközi vámokmányok, amelyek lehetővé teszik az áruk vám- és adómentes ideiglenes behozatalát. Az ATA-igazolványok a következő árukategóriákra állíthatók ki: kereskedelmi minták, professzionális berendezések és áruk bemutatása vagy felhasználása kereskedelmi vásárokon, kiállításokon, kiállításokon stb. További információkért lásd a Nemzetközi Kereskedelmi Kamara honlapját. 

TIR-igazolvány

A TIR-igazolványok olyan nemzetközi árufuvarozáshoz használt árutovábbítási vámokmányok, amelyek esetében az út egy részét közúton kell megtenni. Lehetővé teszik az áruk TIR-eljárás keretében történő szállítását. A TIR-rendszert az 1975. évi TIR-egyezmény hozta létre az Egyesült Nemzetek Európai Gazdasági Bizottságának (ENSZ-EGB)égisze alatt, és előírja, hogy az árukat biztonságos járművekben vagy konténerekben kell szállítani. Az áruk után fizetendő valamennyi vámot és adót nemzetközileg érvényes garancia fedezi. A TIR-igazolvány előírja, hogy ezt a garanciát a tranzit- és célországoknak el kell fogadniuk.

Csomagolási lista

A csomagolási lista (P/L) a kereskedelmi számlát és a fuvarokmányokat kísérő kereskedelmi okmány. Tájékoztatást nyújt az árukról és az egyes szállítmányok csomagolási adatairól (tömeg, méretek, kezelési problémák stb.).

A vámkezeléshez szükség lehet rá, mint a bejövő rakomány leltárára.

A csomagolási lista általában a következőket tartalmazza:

  • az exportőrre, az importőrre és a fuvarozóra vonatkozó információk;
  • a kibocsátás időpontja;
  • a fuvarlevél száma;
  • a csomagolás típusa (dob, láda, kartondoboz, doboz, hordó, zsák stb.);
  • a csomagok száma;
  • az egyes csomagok tartalma (az áruk leírása és a csomagonkénti tételek száma);
  • jelek és számok;
  • a csomagok nettó tömege, bruttó tömege és méretei.

Nincs szükség külön formanyomtatványra. Az exportőr a csomagolási listát a szokásos kereskedelmi gyakorlatnak megfelelően készíti el. Általában az eredeti példányt és legalább egy másolatot kell benyújtani.

Általánosságban elmondható, hogy a csomagolási listát nem kell aláírni. A gyakorlatban azonban az eredetit és egy másolatot gyakran aláírják. A csomagolási lista bármely nyelven elkészíthető. Javasolt azonban az angol nyelvre történő fordítás.

Gyorshivatkozások