Útmutató a szolgáltatások exportjához
Tervezi-e az Ön vállalkozása, hogy szolgáltatásokat exportál az EU-n kívülre? Ez a szakasz segít megérteni, hogy a vállalat készen áll-e az exportálásra, és felvázolja az exportálási folyamat különböző lépéseit.
4 Lépés a szolgáltatás exportálásához
Mielőtt elkezdené - Készen áll a cége a kereskedelemre?
Tervezi, hogy első alkalommal exportál egy szolgáltatást?
Mielőtt ezt megtenné, ellenőrizze, hogy a vállalat készen áll-e:
- Sikeres-e már az Ön által nyújtott szolgáltatás a hazai piacon vagy más uniós országokban?
- Rendelkezik-e az Ön vállalkozása azzal a képességgel, hogy ezt a szolgáltatást az EU-n kívüli külföldi piacokon kínálja? Rendelkezik-e elegendő személyzettel, idővel, pénzügyi és jogi erőforrásokkal?
- Elkötelezett-e az Ön vállalatának vezetése az EU-n kívüli exportpiacokra való terjeszkedés mellett?
- Rendelkezik-e az Ön vállalkozása olyan átfogó pénzügyi/marketing/üzleti tervvel, amely egyértelműen meghatározott célokat tűz ki az EU-n kívüli piacokra irányuló export támogatása érdekében?
- Rendelkezik-e az Ön vállalkozása konkrét stratégiával arra vonatkozóan, hogy hogyan exportálja a szolgáltatást az EU-n kívülre? Például exportálhatja a szolgáltatást közvetlenül a vevőnek az exportpiacon, például egy másik vállalatnak vagy egy fogyasztónak. Vagy exportálhat e-kereskedelmi platformokon keresztül.
- Adott esetben az Ön vállalkozása rendelkezik-e a szükséges szellemitulajdon-védelemmel külföldön?
- Rendelkezik-e az Ön vállalkozása megfelelő kapacitással és szakértelemmel ahhoz, hogy szolgáltatásait az EU-n kívüli országok kulturális preferenciáihoz vagy eltérő normáihoz igazítsa?
Mielőtt folytatná, alaposan fontolja meg a fenti kérdéseket, és vitassa meg azokat vállalatán belül, hogy eldönthesse, készen áll-e szolgáltatásainak nem uniós országokba történő exportálására, vagy milyen lépéseket kell tennie annak érdekében, hogy felkészüljön erre.
lépés: Ismerje meg, hogyan lehet exportálni a szolgáltatásokat
Jellemzően négy különböző módon exportálhatja szolgáltatását az EU-n kívüli piacra (más néven „ellátási módok”). Ezeket egy nemzetközi megállapodás, nevezetesen a Kereskedelmi Világszervezet szolgáltatások kereskedelméről szóló általános egyezménye határozza meg.
Határokon átnyúló szolgáltatásnyújtás (1. módozat):
Ha az Ön vállalkozásának székhelye az egyik országban van, és egy másik országban lévő ügyfélnek nyújt szolgáltatásokat, ezt határokon átnyúló szolgáltatásnyújtásnak nevezzük.
Csak a szolgáltatás lépi át a határt.
Az ilyen típusú szolgáltatásokat gyakran online portálokon, telefonon vagy e-mailben nyújtják.
Példa:
Egy németországi tanácsadó cég gazdasági elemzéseket készít egy indiai ügyfélcégnek.
További példák a gyakran határokon átnyúló szolgáltatásnyújtás keretében exportált szolgáltatásokra:
- piackutatás
- statisztikai elemzés
- kommunikációs tanácsadás, például marketinggel kapcsolatos tanácsadási szolgáltatások
- szakmai szolgáltatások (például jogi, építészeti, számviteli szolgáltatások)
- számítógéppel kapcsolatos szolgáltatások
- távközlési szolgáltatások
- futárszolgálat
Szolgáltatás igénybevétele külföldön (2. módozat):
Ha az Ön vállalkozása az Ön belföldi piacán külföldi ügyfélnek nyújt szolgáltatást, ezt külföldi szolgáltatás igénybevételének nevezzük.
Az ügyfél átlépi a határt, és igénybe veszi a piacon nyújtott szolgáltatást.
Példa:
Egy japán ügyfél Írországba utazik, és egy szállodában vagy egy étteremben tartózkodik, így Írországban veszi igénybe a szolgáltatásokat.
Külföldi kereskedelmi jelenlét (3. mód):
Ha az Ön vállalkozása külföldi piacon létesít jelenlétet, ezt külföldi kereskedelmi jelenlétnek lehet nevezni.
Ez azt jelenti, hogy leányvállalatot, fióktelepet vagy képviseleti irodát kell nyitni egy másik országban.
Példa:
Egy dán bank fióktelepet nyit Kanadában, vagy egy francia távközlési csoport úgy dönt, hogy leányvállalatot nyit Ausztráliában.
Azok az ágazatok, amelyekben ez a szolgáltatásnyújtási forma gyakori, a következők:
- pénzügyi szolgáltatások
- távközlési szolgáltatások
- környezetvédelmi szolgáltatások
Külföldi társaság külföldi alapítását vagy megszerzését általában közvetlen külföldi befektetésnek nevezik.
Amikor külföldi piacon tervezi befektetését, az az ország, amelybe befektetni szeretne, bizonyos korlátozásokat alkalmazhat. Ezek a jogi kerettől függenek, és a következőket foglalhatják magukban:
- a külföldi tulajdonra vonatkozó korlátozások: Ezek
jellemzően abban nyilvánulnak meg, hogy korlátozzák a vállalatok saját tőkéjének azon részét, amellyel az ország nem honos lakosai rendelkezhetnek. - az engedélyezett jogalanyok típusára vonatkozó korlátozások:
Ezek magukban foglalhatják bizonyos jogi személyek, például közös vállalkozások vagy egyéni vállalkozók konkrét tilalmát. - átvilágítási és jóváhagyási eljárások:
Ezek megkövetelhetik, hogy a külföldi befektetők gazdasági előnyöket mutassanak, vagy hogy előzetes jóváhagyást kapjanak a befektetéshez. - a külföldi személyzetre vonatkozó korlátozások: Ezek
jellemzően a külföldi vállalatok leányvállalatait vezető vagy azokban dolgozó külföldi állampolgárok számának/százalékának korlátozásában és e vállalatok egyéb operatív ellenőrzésében nyilvánulnak meg.
Befektetési szerződés megkötéséhez felveheti a kapcsolatot annak az országnak a befektetésösztönző ügynökségével, amelybe be kíván fektetni, helyi adótanácsadóval vagy ügyvéddel, és tájékoztatást kérhet az adott ágazat befektetőinek egyéb kötelezettségeiről.
A kereskedelmi akadályok adatbázisa lehetővé teszi a „Beruházással kapcsolatos akadályok” keresését. Ezek az akadályok a „My Trade assistant” (Kereskedelmi asszisztensem) keresési eredményeiben is megjelennek.
Természetes személyek jelenléte külföldön (4. mód):
Ha az Ön vállalatának alkalmazottja ideiglenesen külföldre utazik, hogy szolgáltatást nyújtson egy EU-n kívüli országban, akkor ezt a szolgáltatást egy természetes személy külföldi jelenlétén keresztül nyújtja.
Különböző típusú személyzet nyújthatja cége szolgáltatásait:
- vállalaton belül áthelyezett személyek:
ezek az Ön vállalatának alkalmazottai (gyakran vezetők, vezetők, szakemberek), akiket az Ön vállalatának EU-n kívüli országban lévő kereskedelmi képviseletére helyeznek át. - üzleti látogatók:
ezek néhány hónapos (gyakran 3 hónapra korlátozott) rövid távú tartózkodások, amelyekért nem jár javadalmazás a külföldi országban. Az üzleti látogatók általában vezető pozícióban vannak a vállalatnál, és felelősek egy létesítmény létrehozásáért a célpiacon. - szerződéses szolgáltatók:
az Ön vállalatának olyan alkalmazottairól van szó, akik olyan szerződés alapján nyújtanak szolgáltatást, amelyet Ön egy külföldi végső fogyasztóval kötött. A szerződéses szolgáltatókat külföldre küldik, mivel az Ön cége nem rendelkezik kereskedelmi jelenléttel a külföldi országban, és mivel a külföldi országban való ideiglenes tartózkodásuk szükséges a szolgáltatási szerződés teljesítéséhez.
A vállalati személyzet e kategóriái mellett az önálló vállalkozó független szakemberek is a természetes személyek külföldi jelenlétének hatálya alá tartoznak:
- független szakemberek:
olyan önálló vállalkozókról van szó, akik külföldi országban szolgáltatási szerződés alapján nyújtanak szolgáltatást.
Azok az ágazatok, amelyek gyakran külföldi munkavállalókon keresztül nyújtanak szolgáltatásokat, magukban foglalják az IKT-szolgáltatásokat, a mérnöki vagy szakmai szolgáltatásokat, illetve az értékesítés utáni támogatásra támaszkodó egyéb szolgáltatásokat.
Példák:
- informatikai vállalatok, amelyek informatikai szakértőiket küldik ki, hogy tanácsot adjanak egy projekttel kapcsolatban, vagy helyileg telepítsenek egy szoftvert
- mérnöki cégek, amelyek helyszíni műveletekre küldik munkatársaikat projektekhez
- egy másik országban tartózkodó ügyfeleknek szóló tanácsadás céljából utazó ügyvédek
- ipari vállalatok, amelyek személyzetüket tervezési és karbantartási szolgáltatásokra küldik.
Általánosságban elmondható, hogy ugyanazt a szolgáltatást különböző módokon lehet nyújtani:
Például a jogi szolgáltatásokat e-mailben (1. mód), egy külföldön letelepedett leányvállalat (3. mód) vagy az ügyvéd külföldi jelenléte (4. mód) nyújthatja az ügyfélnek.
lépés: Keresd meg a piacot és a vevőt
Ahhoz, hogy szolgáltatásokat exportáljon az EU-n kívülre, először meg kell határoznia a szolgáltatás piacát és vevőjét.
- A kereskedelmi kamarák tájékoztatást nyújthatnak a különböző piacokról és üzleti partnerekről, és a vonatkozó jelentésekhez irányíthatják Önt.
- Az Ön országában vagy a kiválasztott exportpiacon működő, a piacelemzést és az üzleti lehetőségek értékelését lefedő kereskedelemspecifikus hírszolgáltatók vagy kereskedelemösztönző ügynökségek segíthetnek. Ezek a szervek gyakran készítenek tanulmányokat a legfontosabb exportágazatokról.
- Az exporttanácsadók és az érintett bankok is nyújthatnak tanácsot.
Hogyan válasszuk ki a célpiacokat?
Szűrje le a potenciális exportpiacokat, hogy felmérje, van-e kereslet az Ön termékére, és mérlegelje, hogy az Ön terméke versenyképes lenne-e az exportpiacon?
Ellenőrizze a potenciális célpiac kereskedelmi statisztikáit.
Az importstatisztikák megmutathatják, hogy az exportálni kívánt ország már importálja-e a szolgáltatást, honnan származik az import, és ha a piacon már magas a szolgáltatástípus kínálata.
Hogyan találjuk meg a potenciális vásárlókat?
Miután kiválasztott egy vagy több célpiacot, a következő lépés a potenciális kereskedelmi partnerek és üzleti kapcsolatok azonosítása.
Partnereket és kapcsolattartókat a következő címen találhat:
- kifejezettena vevők és az eladók találkozása céljából szervezett kereskedelmi vásárok. Az Enterprise Europe Network például rendszeres partnerkereső rendezvényeket szervez bizonyos ágazatok számára, amelyeken nem uniós országok vállalatai is részt vesznek.
- a kereskedelmi kamarák által a potenciális üzleti partnerek közötti kapcsolatok kialakításához nyújtott rendezvények vagy segítség.
Azt is ellenőrizheti, hogy a potenciális exportpiacán értékesíthet-e a kormánynak.
lépés: Ellenőrizze, hogy vállalata részesülhet-e uniós kereskedelmi megállapodás előnyeiből
Az EU gyakran köt kétoldalú kereskedelmi megállapodásokat az EU-n kívüli országokkal.
A „Piacok” részben ellenőrizze, hogy az EU kötött-e kereskedelmi megállapodást azzal az országgal, ahová exportálni kíván.
Az uniós kereskedelmi megállapodások kiterjedhetnek a szolgáltatások kereskedelmére a kulcsfontosságú ágazatokban, és gyakran csökkenthetik vagy akár meg is szüntethetik az export előtt álló akadályokat ezekben az ágazatokban. Az ilyen kulcsfontosságú ágazatok közé tartoznak például a következők:
- pénzügyi szolgáltatások
- távközlés
- tengeri szállítás
- szakmai szolgáltatások
- digitális kereskedelem
Milyen előnyökkel járnak a kereskedelmi megállapodások az Ön közvetlen külföldi befektetései számára?
Ha az EU kereskedelmi megállapodást kötött az országgal, a közvetlen külföldi befektetések előtt álló akadályok bizonyos ágazatokban csökkenhetnek vagy akár megszűnhetnek, és olyan konkrét beruházási rendelkezéseket is tartalmazhatnak, amelyek jogilag kötelező erejűek a külföldi befektetések bizonyos szintű védelme tekintetében.
Uniós kereskedelmi megállapodások
- stabilabb és kiszámíthatóbb szabályrendszert biztosít Önnek, amikor külföldi piacokkal kereskedik
- annak biztosítása, hogy a nem uniós országok jogszabályai ne alkalmazzanak hátrányos megkülönböztetést az uniós szolgáltatásokkal szemben
- új és jobb exportlehetőségeket teremt vállalkozása számára, és megkönnyíti a külföldi befektetéseket.
Mi történik, ha a szolgáltatásom nem tartozik uniós megállapodás hatálya alá?
Ha az EU még nem kötött kereskedelmi megállapodást azzal az országgal, ahová exportálni kíván, vagy ha az Ön érdeklődésére számot tartó ágazat nem tartozik egy adott megállapodás hatálya alá, Önnek:
ellenőrizze a WTO szolgáltatások kereskedelméről szóló általános egyezményében felsorolt piacra jutási feltételeket.
A WTO-tagok kötelezettségvállalási listájukban felsorolják a szolgáltatásexport előtt álló akadályaikat.
lépés: Értékelje az exportpiac követelményeit
- A követelmények az exportálás módjától (lásd a 2. lépést) és a célpiactól függenek.
A kiválasztott célpiac konkrét követelményeire vonatkozó részletes információkat a piaci szakaszban tekintheti meg.
Milyen követelmények alapján kell ellenőriznie a határokon átnyúló értékesítést (1. mód)?
- Engedélyezési és engedélyezési követelmények: Előfordulhat, hogy vállalatának bizonyos engedélyeket kell beszereznie ahhoz, hogy a szolgáltatást az exportpiacon nyújthassa.
- Az oklevelek és képesítések kölcsönös elismerésének követelménye: Annak az országnak, ahová exportálni kíván, el kell fogadnia a szolgáltatók vonatkozó okleveleit és egyéb képesítéseit ahhoz, hogy külföldön nyújthassa szolgáltatásait. Ez igaz a szakmai szolgáltatások egyes exportjaira is: Példa: előfordulhat, hogy egy uniós könyvvizsgáló nem ellenőrizheti egy külföldi vállalat számláját, ezért Ön uniós vállalatként nem exportálhatja szolgáltatását a szóban forgó országba.
- Egyes szolgáltatási ágazatokra vonatkozó egyedi korlátozások: Előfordulhatnak például a biztosítási szolgáltatásokra vonatkozó korlátozások. Hasonlóképpen, a pénzügyi szolgáltatási termékek egyes exportjai esetében a külföldi piacon való elfogadáshoz szükség lehet (a célország jogalkotói által biztosított) „egyenértékűségre”.
Milyen követelményeknek kell megfelelnie ahhoz, hogy ellenőrizze a külföldi fogyasztást (2. mód)?
Külföldi fogyasztásra akkor kerül sor, amikor az ügyfél az országán kívülre utazik, és igénybe veszi az Ön országában nyújtott szolgáltatást.
- A legtöbb esetben ugyanazoknak a követelményeknek kell megfelelnie, mint amikor a szolgáltatást a nemzeti vagy uniós piacon nyújtja.
Milyen követelményeknek kell megfelelnie a kereskedelmi jelenlét ellenőrzéséhez (3. mód)?
Az EU-n kívüli országok kereskedelmi jelenlétre vonatkozó követelményekkel vagy korlátozásokkal rendelkezhetnek, amelyeket az uniós exportőröknek figyelembe kell venniük, amikor ezekben az országokban befektetnek.
- Szükséges helyi jelenlét:
egyes szolgáltatások nem nyújthatók nem uniós országokba az adott piacon való helyi jelenlét nélkül. Ez lehet a helyzet például egyes biztosítási szolgáltatások esetében. Előfordulhat tehát, hogy az Ön vállalkozásának kereskedelmi jelenlétet kell létesítenie külföldön, például leányvállalat létrehozásával vagy helyi vállalatokkal való együttműködéssel a külföldi piacon, például közös vállalkozás révén. - Külföldi tőkére vonatkozó felső határok:
egyes országok korlátozásokat alkalmaznak a külföldi tőke maximális megengedett részesedésére vonatkozóan a befektetések tekintetében. - Befektetésekre vonatkozó korlátozások:
az ilyen korlátozások kapcsolódhatnak a magánszemélyek vagy vállalatok számára szükséges egyedi engedélyekhez vagy az engedélyezett vállalatok számának korlátozásához. - A jogalany típusára vonatkozó korlátozások:
egyes külföldi piacokon lehetnek olyan jogi rendelkezések, amelyek csak közös vállalkozásokat engedélyeznek, vagy kifejezetten tiltják a befektetések egyéb jogi formáit, például az egyéni vállalkozást. - A szállítók számának korlátozása:
az ilyen korlátozások relevánsak lehetnek a szállítók által igényelt egyedi engedélyek tekintetében. - Állampolgársági követelmények:
bizonyos ágazatok vagy terméktípusok megkövetelhetik a befektetőktől, hogy olyan engedélyekkel rendelkezzenek, amelyek az exportálni kívánt ország állampolgárságával rendelkező személyekre korlátozódnak, vagy megkövetelhetik, hogy a létesítmény vezetői ezen állampolgársággal rendelkezzenek. A külföldiek föld- és ingatlanszerzése és -használata is korlátozható. - Adórendelkezések:
egyedi adózási rendelkezések vonatkozhatnak a külföldi befektetésekre, és egyes országok olyan jogi kerettel rendelkezhetnek, amely magában foglalja a külföldi befektetések diszkriminatív adóztatását. - Pénzügyi korlátozások:
bizonyos pénzügyi korlátozások vonatkozhatnak a közvetlen külföldi befektetésekre. Ezek közé tartozhatnak például az átutalásokra, a tőketranszferekre és a valutaátváltásra vonatkozó korlátozások. A határokon átnyúló egyesülések és felvásárlások is korlátozhatók.
Milyen követelményeknek kell megfelelnie a természetes személyek jelenlétének ellenőrzéséhez (4. mód)?
A szolgáltatás exportálása nagyon gyakran megköveteli az alkalmazottak ideiglenes külföldi tartózkodását a célpiacon, hogy ténylegesen biztosítsák a szolgáltatást.
Például:
- Előfordulhat, hogy a vállalat mérnökének utaznia kell a gép / szoftver frissítéséhez vagy a berendezések karbantartásához. Előfordulhat azonban, hogy az ilyen szolgáltatások nyújtása során korlátozzák a személyek mobilitását.
A vizsgálatra vonatkozó követelmények közé tartoznak a következők:
- Tartózkodási helyhez kötött: előfordulhat,
hogy a szolgáltatóknak a célországban lakóhellyel kell rendelkezniük. - Állampolgársági követelmények: Előfordulhat,
hogy a szolgáltatóknak annak az országnak az állampolgárának kell lenniük, amelybe szolgáltatásokat kíván exportálni. - Engedélyezési és tanúsítási követelmények:
a szolgáltatóknak egyedi engedélyekre, képzési, oktatási vagy egyéb képesítési bizonyítványokra lehet szükségük. Fontos tudni, hogy bizonyos tanúsítványok érvényesek-e a külföldi országban. Előfordulhat az is, hogy ezeket bizonyos szakmák/szolgáltatások esetében a célország szervezeteinek kell biztosítaniuk. - Üzleti vízumra és munkavállalási engedélyre vonatkozó követelmények:
Az ideiglenes tartózkodással és a vízumkötelezettséggel kapcsolatos egyik konkrét példa az, hogy a munkavállaló hozhatja-e házastársát vagy gyermekeit a tartózkodás ideje alatt. - Gazdasági szükségesség vizsgálata/munkaerőpiaci vizsgálatok:
egyes országok megkövetelhetik Öntől vagy ügyfelétől annak bizonyítását, hogy a helyi munkaerő nem képes kielégíteni a szolgáltatás iránti igényt. - Belépési korlátozások/kvóták:
bizonyos szakmákban a külföldi szolgáltatásnyújtásra bizonyos belépési korlátozások vagy kvóták vonatkozhatnak. - Oktatási és egyéb képesítési követelmények:
fontos tudni, hogy bizonyos bizonyítványok érvényesek-e a szóban forgó külföldi országban.
Mit kell még kiderítenie?
Ha Ön nem uniós országokba nyújt szolgáltatásokat, azt is ellenőriznie kell, hogy milyen adószabályok vonatkoznak Önre. Ez a következőket foglalja magában:
- helyi adók
- HÉA-kifizetések
Eltérő adószabályok vonatkozhatnak az Ön exportpiacára. Egyes szolgáltatásokra kivételek vonatkozhatnak attól függően, hogy melyik országba kíván exportálni, például ha vállalata állandó jelenléttel rendelkezik az adott országban.
Hol találhat további információkat?
- Befektetésösztönző ügynökségek
- a célország nagykövetsége
- exporttanácsadók és bankok
- Enterprise Europe Network (Európai Vállalkozási Hálózat)
- vámhivatalok
- az Ön célországának minisztériumai vagy szabályozó szervei
- Útmutatóa kiválasztott kereskedelmi megállapodásokhoz
- háttér-információk a célországgal fennálló gazdasági kapcsolatokról
- Tájékoztató a nem uniós országokkal kötendő kereskedelmi megállapodásokra irányuló, folyamatban lévő tárgyalásokról
Az Ön ellenőrzőlistája: 4 Lépés a szolgáltatás exportálásához
Mielőtt elkezdené: Értékelje vállalata exportkészségét
- Tekintse meg az ellenőrzőlistát a vállalat exportkészségének értékeléséhez
- Beszélje meg és döntse el, hogy vállalata készen áll-e az EU-n kívüli országokkal való kereskedelemre, vagy milyen lépéseket kell tennie az EU-n kívüli jövőbeli kereskedelmi tevékenységek előkészítése érdekében
lépés: Ismerje meg, hogyan lehet exportálni a szolgáltatásokat
- Döntse el, hogyan szeretné exportálni szolgáltatását
lépés: Ismerje meg, hogyan lehet exportálni a szolgáltatásokat
- Válassza ki az új exportpiacot, és értékelje az üzleti lehetőségeket és a szolgáltatások versenyképességét (fontos az exporttal kapcsolatos költségek figyelembevétele az árszámításokban)
- Azonosítsa a potenciális vásárlókat
- Határozzon meg egy ügynökséget/intézményt/partnert, amely támogatja Önt a kiviteli folyamat megszervezésében és alakiságaiban (például szerződések előkészítése, fizetési feltételek ellenőrzése, a vevő hitelképessége, tőketranszfer-korlátozások a vevő országában)
3. lépés: Ellenőrizze, hogy vállalata részesülhet-e uniós kereskedelmi megállapodás előnyeiből
- Erősítse meg, hogy az EU kötött-e kereskedelmi megállapodást azzal az országgal, amelybe exportálni kíván
- A vonatkozó kereskedelmi megállapodással kapcsolatos további információk forrásainak azonosítása
- Vizsgálja meg az Ön szolgáltatására vonatkozó piacra jutási feltételeket a kötelezettségvállalások ütemtervében
lépés: Értékelje az exportpiac követelményeit
- Annak értékelése, hogy szolgáltatása beléphet-e az Önt érdeklő exportpiacra, azaz hogy vonatkoznak-e korlátozások vagy tilalmak
- Ha határokon átnyúló szolgáltatásokat kíván nyújtani, ellenőrizze, hogy milyen követelmények vonatkozhatnak Önre (például engedélyezési vagy engedélyezési követelmények).
- Ha külföldi piacon kíván jelenlétet létesíteni, ellenőrizze, hogy milyen korlátozások alkalmazhatók (például a külföldi tulajdonra, az engedélyezett jogalanyok típusára vagy a jóváhagyási eljárásokra vonatkozóan).
- Ha azt szeretné, hogy az egyik alkalmazottja elkísérje az exportált szolgáltatást, ellenőrizze, hogy milyen konkrét követelmények vonatkozhatnak rá (például a képesítésekkel, a munkavállalási engedélyekkel, az állampolgársággal vagy a belépési korlátozásokkal kapcsolatban).
- Ellenőrizze, hogy mely adószabályok alkalmazandók, ha az EU-n kívül nyújt szolgáltatásokat