Navodila za izvoz storitev
Ali vaše podjetje načrtuje izvoz storitev zunaj EU? Ta oddelek vam pomaga razumeti, ali je vaše podjetje pripravljeno za izvoz, in predstavlja različne faze izvoznega postopka.
4 Postopki za izvozstoritve
Preden začnete delovati – ali je vaše podjetje pripravljeno za trgovanje?
Ali nameravate prvič izvoziti storitev?
Preden to storite, preverite, ali je vaše podjetje pripravljeno:
- Ali je vaša storitev že uspešna na domačem trgu ali v drugih državah EU?
- Ali je vaše podjetje zmožno ponujati to storitev na tujih trgih zunaj EU? Ali ima dovolj osebja, časa, finančnih in pravnih sredstev?
- Ali je vodstvo vašega podjetja zavezano širitvi na izvozne trge zunaj EU?
- Ali ima vaše podjetje celovit finančni/tržni/poslovni načrt z jasno opredeljenimi cilji v podporo izvozu na trge zunaj EU?
- Ali ima vaše podjetje konkretno strategijo za izvoz storitve zunaj EU? Svojo storitev lahko na primer izvozite neposredno svojemu kupcu na izvoznem trgu, kot je drugo podjetje ali potrošnik. Ali pa bi lahko izvažali prek platform za e-trgovanje.
- Če je ustrezno, ali ima vaše podjetje potrebno varstvo intelektualne lastnine v tujini?
- Ali ima vaše podjetje zmogljivost in strokovno znanje za prilagajanje svojih storitev kulturnim preferencam ali različnim standardom v državah zunaj EU?
Preden nadaljujete, pozorno preučite zgornja vprašanja in o njih razpravljate v svojem podjetju, da se odločite, ali ste pripravljeni izvažati svoje storitve v države, ki niso članice EU, ali pa se morate na to pripraviti.
Korak 1: Razumeti, kako se lahko storitve izvozijo
Običajno obstajajo štirje različni načini za izvoz vaših storitev na trg zunaj EU (imenovani tudi „načini dobave“). Te so opredeljene v mednarodnem sporazumu, in sicer v Splošnem sporazumu o trgovini s storitvami Svetovne trgovinske organizacije.
Čezmejno opravljanje storitev (način 1):
Če ima vaše podjetje sedež v eni državi in opravlja storitve za stranko v drugi državi, se to imenuje čezmejno opravljanje storitev.
Mejo prečka samo služba.
Ta vrsta storitve se pogosto zagotavlja prek spletnih portalov, telefona ali elektronske pošte.
Primer:
Svetovalna družba v Nemčiji stranki v Indiji zagotavlja poročila o ekonomskih analizah.
Drugi primeri storitev, ki se pogosto izvažajo s čezmejnim opravljanjem storitev, vključujejo:
- tržne raziskave
- statistična analiza
- nasveti v zvezi s komuniciranjem, kot so svetovalne storitve pri trženju
- strokovne storitve (kot so pravne, arhitekturne in računovodske storitve)
- računalniške storitve
- telekomunikacijskih storitev
- kurirske storitve
Poraba storitev v tujini (način 2):
Če vaše podjetje opravlja storitev na domačem trgu za tujega kupca, se to imenuje poraba storitev v tujini.
Kupec prečka mejo in uporablja storitev, ki jo ponujate na svojem trgu.
Primer:
Japonska stranka odpotuje na Irsko in ostane v hotelu ali dinahah v restavraciji, zato uporablja storitve na Irskem.
Tržna prisotnost v tujini (način 3):
Če je vaše podjetje prisotno na tujem trgu, se to lahko imenuje tržna prisotnost v tujini.
To vključuje odprtje hčerinske družbe, podružnice ali predstavništva v drugi državi.
Primer:
Danska banka odpre podružnico v Kanadi ali francosko telekomunikacijsko skupino, ki se odloči odpreti hčerinsko družbo v Avstraliji.
Sektorji, v katerih je ta oblika opravljanja storitev pogosta, vključujejo:
- finančnih storitev
- telekomunikacijskih storitev
- okoljske storitve,
Na splošno se ustanovitev ali prevzem tuje družbe v tujini imenuje tuja neposredna naložba.
Pri načrtovanju naložbe na tujem trgu lahko država, v katero želite vlagati, uporabi nekatere omejitve. Ti so odvisni od njenega pravnega okvira in lahko vključujejo:
- omejitve tujega lastništva:
Običajno so te omejitve v obliki omejitve deleža lastniškega kapitala družb, ki ga lahko imajo nerezidenti države. - omejitve glede vrste dovoljenih pravnih subjektov:
Te lahko vključujejo posebne prepovedi nekaterih pravnih oseb, kot so skupna podjetja ali samostojni podjetniki. - postopki preverjanja in odobritve:
Ti lahko zahtevajo, da tuji vlagatelji izkazujejo gospodarske koristi ali da pridobijo predhodno odobritev za naložbo. - omejitve za tuje osebje:
Običajno so te omejitve v obliki omejitve števila/odstotka tujih državljanov, ki upravljajo ali delajo v povezanih podjetjih tujih podjetij, in drugih operativnih kontrol teh podjetij.
Za sklenitev pogodbe o naložbi se lahko obrnete na agencijo za spodbujanje naložb države, v katero želite vlagati, lokalnega davčnega svetovalca ali odvetnika in zahtevate informacije o drugih obveznostih vlagateljev v določenem sektorju.
Podatkovna zbirka trgovinskih ovir vam omogoča iskanje ovir, povezanih z naložbami. Take ovire so prikazane tudi v rezultatih iskanja „Moji trgovinski pomočnik“.
Prisotnost fizičnih oseb v tujini (način 4):
Če zaposleni v vašem podjetju začasno potuje v tujino, da bi začasno opravljal storitev v državi zunaj EU, to storitev opravljate ob prisotnosti fizične osebe v tujini.
Storitve vašega podjetja lahko opravljajo različne vrste osebja:
- osebe, premeščene znotraj podjetja:
to so zaposleni v vašem podjetju (pogosto vodstveni delavci, vodstveni delavci, strokovnjaki), ki so premeščeni v tržno prisotnost vašega podjetja v državi zunaj EU. - poslovni obiskovalci:
to so kratkotrajna bivanja za nekaj mesecev (pogosto omejena na tri mesece) brez plačila v tuji državi. Poslovni obiskovalci so običajno na vodilnih položajih v vašem podjetju in so odgovorni za ustanovitev poslovne enote na ciljnem trgu. - pogodbeni ponudniki storitev:
to so zaposleni v vašem podjetju, ki opravljajo storitev na podlagi pogodbe, ki jo imate s končnim potrošnikom v tuji državi. Pogodbeni ponudniki storitev so poslani v tujino, ker vaše podjetje nima tržne prisotnosti v tuji državi in ker je njihovo začasno bivanje v tuji državi potrebno za izpolnitev pogodbe o opravljanju storitev.
Poleg teh kategorij osebja podjetja so tudi v tujini prisotni tudi neodvisni strokovnjaki, ki so samozaposleni:
- neodvisni strokovnjaki:
to so samozaposlene osebe, ki opravljajo storitev na podlagi pogodbe o opravljanju storitev v tuji državi.
Sektorji, ki pogosto opravljajo storitve prek zaposlenih v tujini, vključujejo storitve IKT, inženirske ali strokovne storitve ali druge storitve, ki so odvisne od podpore po prodaji.
Primeri:
- podjetja za informacijsko tehnologijo, ki pošljejo svoje strokovnjake za informacijsko tehnologijo, da bi svetovali o projektu ali namestili programsko opremo na lokalni ravni.
- inženirska podjetja, ki pošljejo svoje osebje za dejavnosti na kraju samem za projekte
- odvetniki, ki potujejo zaradi svetovanja strankam v drugi državi
- industrijska podjetja, ki svoje osebje napotijo na storitve načrtovanja in vzdrževanja.
Na splošno velja, da se lahko ista storitev opravlja na različne načine:
Pravne storitve se lahko na primer stranki zagotavljajo po elektronski pošti (način 1), s sedežem v tujini (način 3) ali s prisotnostjo odvetnika v tujini (način 4).
Drugi korak Poiščite trg in kupca
Za izvoz storitev zunaj EU morate najprej opredeliti trg in kupca za svojo storitev.
- Gospodarske zbornice vam lahko zagotovijo informacije o različnih trgih in poslovnih partnerjih ter vas napotijo na ustrezna poročila.
- V pomoč so lahko ponudniki novic ali agencije za spodbujanje trgovine v vaši državi ali na vašem izbranem izvoznem trgu, ki zajemajo analizo trga in oceno poslovnih priložnosti. Ti organi pogosto zagotavljajo študije o ključnih izvoznih sektorjih.
- Svetovanje lahko zagotovijo tudisvetovalci za izvoz in ustrezne banke.
Kako izbrati ciljne trge?
Preveri morebitne izvozne trge, da oceni, ali obstaja povpraševanje po vašem izdelku, in razmisli, ali bi bil vaš izdelek konkurenčen na izvoznem trgu?
Preverite trgovinsko statistiko potencialnega ciljnega trga.
Statistični podatki o uvozu lahko pokažejo, ali država, ki jo želite izvoziti, že uvaža vašo storitev, iz katere prihaja uvoz in ali na trgu že obstaja visoka ponudba vaše vrste storitve.
Kako poiskati potencialne kupce?
Ko izberete enega ali več ciljnih trgov, je naslednji korak opredelitev potencialnih trgovinskih partnerjev in poslovnih stikov.
Partnerji in kontakti so na voljo na naslovu:
- sejmi, organizirani posebej za kupce in prodajalce. Evropska podjetniška mreža na primer organizira redne dogodke za navezovanje stikov za posamezne sektorje, v katerih sodelujejo tudi podjetja iz tretjih držav.
- dogodki ali pomoč, ki jo zagotavljajo gospodarske zbornice za vzpostavitev stikov med potencialnimi poslovnimi partnerji.
Preverite lahko tudi, ali imate dovoljenje za prodajo vladi na vašem morebitnem izvoznem trgu.
Tretji korak: Preverite, ali lahko vaše podjetje izkoristi trgovinski sporazum EU
EU pogosto sklepa dvostranske trgovinske sporazume z državami zunaj EU.
V razdelku o trgih preverite, ali je EU sklenila trgovinski sporazum z državo, v katero želite izvažati.
Trgovinski sporazumi EU lahko zajemajo trgovino s storitvami v ključnih sektorjih in pogosto zmanjšajo ali celo odpravijo ovire za izvoz v teh sektorjih. Primeri takih ključnih sektorjev vključujejo:
- finančnih storitev
- mobilni operater
- pomorski promet
- strokovne storitve
- digitalna trgovina
Kakšne koristi prinašajo trgovinski sporazumi za vaše neposredne tuje naložbe
Če ima EU sklenjen trgovinski sporazum z državo, se lahko ovire za neposredne tuje naložbe v nekaterih sektorjih zmanjšajo ali celo odpravijo in lahko vključuje posebne določbe o naložbah, ki pravno zavezujejo raven zaščite tujih naložb.
- zagotoviti stabilnejši in predvidljivejši sklop pravil za vas, ko trgujete s tujimi trgi
- zagotoviti, da zakonodaja države, ki ni članica EU, ne diskriminira storitev EU
- ustvarite nove in boljše izvozne priložnosti za vaše podjetje ter olajšate naložbe v tujini.
Kaj če moja služba ni zajeta v sporazumu EU?
Če EU še nima trgovinskega sporazuma z državo, v katero želite izvažati, ali če vaš interesni sektor ni zajet v določenem sporazumu, morate:
preverite pogoje za dostop do trga, navedene v Splošnem sporazumu STO o trgovini s storitvami.
Članice STO tam na seznamu obvez navedejo svoje ovire za izvoz storitev.
Korak 4: Ocenite zahteve na vašem izvoznem trgu
- Zahteve bodo odvisne od načina izvoza (glej korak 2) in vašega ciljnega trga.
Podrobne informacije o posebnih zahtevah na vašem izbranem ciljnem trgu lahko preučite v tržnem razdelku.
Katere zahteve morate preveriti za čezmejno dobavo (način 1)?
- Zahteve glede dovoljenj in dovoljenj: Vaša družba bo morda morala za opravljanje storitve na izvoznem trgu pridobiti nekatera dovoljenja.
- Zahteva po vzajemnem priznavanju diplom in kvalifikacij: Država, v katero želite izvažati, mora sprejeti ustrezne diplome ponudnikov storitev in druge kvalifikacije, da lahko svoje storitve opravljate v tujini. To velja za izvoz nekaterih strokovnih storitev: Primer: revizor EU morda ne bo smel preverjati računa tujega podjetja, zato kot podjetje EU ne more izvažati svoje storitve v zadevno državo.
- Posebne omejitve za nekatere storitvene sektorje: Lahko se na primer pojavijo omejitve in omejitve zavarovalniških storitev. Podobno bi lahko bil za izvoz nekaterih produktov finančnih storitev na tujem trgu potreben „enakovrednost“ (ki jo zagotovijo zakonodajalci ciljne države).
Katere zahteve morate preveriti za porabo v tujini (način 2)?
Do potrošnje v tujini pride, ko stranka potuje zunaj svoje države in porabi storitev, ki jo opravljate v svoji državi.
- V večini primerov so zahteve, ki bi jih morali izpolnjevati, enake kot pri zagotavljanju storitve na nacionalnem trgu ali trgu EU.
Katere zahteve morate preveriti za tržno prisotnost (način 3)?
Za države zunaj EU lahko veljajo zahteve glede tržne prisotnosti ali omejitve, ki bi jih morali izvozniki EU upoštevati pri vlaganju v te države.
- Zahteva se lokalna prisotnost:
nekaterih storitev v države, ki niso članice EU, ni mogoče opravljati brez lokalne prisotnosti na tem trgu. To lahko na primer velja za nekatere zavarovalniške storitve. Vaše podjetje bo zato morda moralo vzpostaviti tržno prisotnost v tujini, na primer z ustanovitvijo hčerinske družbe ali sodelovanjem z lokalnimi podjetji na tujem trgu, npr. prek skupnega podjetja. - Omejitve tujega lastniškega kapitala:
nekatere države pri naložbah uporabljajo omejitve največjega dovoljenega deleža tujega lastniškega kapitala. - Omejitve naložb:
take omejitve so lahko povezane s posebnimi licencami, ki so potrebne za posameznike ali podjetja, ali z omejitvami števila dovoljenih podjetij. - Omejitve glede vrste pravne osebe:
nekateri tuji trgi imajo morda pravne določbe, ki omogočajo le skupna podjetja ali izrecno prepovedujejo druge pravne oblike naložb, kot je individualni lastnik. - Omejitve števila dobaviteljev:
take omejitve so lahko pomembne v zvezi s posebnimi dovoljenji, ki jih morajo imeti dobavitelji. - Zahteve glede državljanstva:
nekateri sektorji ali vrste produktov lahko zahtevajo, da imajo vlagatelji dovoljenja, ki so omejena na posameznike, ki imajo državljanstvo države, v katero želite izvažati, ali od upravljavcev poslovne enote zahtevajo, da imajo to državljanstvo. Prav tako se lahko omejita pridobitev in uporaba zemljišč in nepremičnin s strani tujcev. - Davčne določbe: za tuje naložbe se lahko uporabljajo
posebne davčne določbe, posebne države pa imajo lahko vzpostavljen pravni okvir, ki vključuje diskriminatorno obdavčitev tujih naložb. - Finančne omejitve: za neposredne tuje naložbe se lahko uporabljajo
nekatere finančne omejitve. Ti lahko na primer vključujejo omejitve nakazil, kapitalskih transferjev in pretvorbe valut. Omejijo se lahko tudi čezmejne združitve in prevzemi.
Katere zahteve morate preveriti glede prisotnosti fizičnih oseb (način 4)?
Za izvoz storitve je zelo pogosto potrebno začasno bivanje zaposlenih v tujini na ciljnem trgu, da se storitev dejansko zagotovi.
Na primer:
- inženir vašega podjetja bo morda moral potovati zaradi posodobitve stroja/programske opreme ali vzdrževanja opreme. Vendar lahko obstajajo omejitve za mobilnost oseb pri opravljanju storitev na ta način.
Zahteve za preiskavo vključujejo naslednje:
- Zahteve glede stalnega prebivališča:
ponudniki storitev morajo morda imeti stalno prebivališče v ciljni državi. - Zahteve glede državljanstva:
ponudniki storitev bodo morda morali biti državljani države, v katero želite izvažati storitve. - Zahteve v zvezi z licenciranjem in izdajanjem spričeval:
izvajalci storitev lahko zahtevajo posebna dovoljenja, potrdila o usposabljanju, potrdila o izobrazbi ali druga potrdila o usposobljenosti. Pomembno je vedeti, ali so nekatera potrdila veljavna v tuji državi. Lahko se tudi zgodi, da jih morajo za nekatere poklice/storitve zagotoviti subjekti ciljne države. - Zahteve v zvezi zvizumi za podjetja in delovnimi dovoljenji:
Poseben primer v zvezi z začasnim bivanjem in vizumskimi zahtevami je, ali lahko zaposleni med bivanjem pripelje svojega zakonca ali otroke. - Preverjanje gospodarskih potreb/preizkus trga dela:
nekatere države lahko od vas ali vaše stranke zahtevajo, da dokažete, da lokalna delovna sila ne more zadovoljiti potreb po storitvah. - Omejitve vstopa/kvote:
nekatere vstopne omejitve ali kvote se lahko uporabljajo za tuje opravljanje storitev v posebnih poklicih. - Zahteve glede izobrazbe in drugih kvalifikacij:
pomembno je vedeti, ali so nekatera potrdila veljavna v zadevni tuji državi.
Kaj še potrebujete?
Pri opravljanju storitev v državah, ki niso članice EU, morate preveriti tudi, kateri davčni predpisi se uporabljajo. To vključuje:
- lokalni davki
- Plačila DDV
Na vašem izvoznem trgu se lahko uporabljajo različni davčni predpisi. Za nekatere storitve lahko veljajo izjeme glede na državo, v katero želite izvažati, na primer če je vaše podjetje stalno prisotno v tej državi.
Kje lahko najdete več informacij?
- Agencije za spodbujanje naložb
- veleposlaništvo vaše ciljne države
- svetovalci za izvoz in banke
- Evropska podjetniška mreža
- carinski uradi
- ministrstva ali regulativni organi v vaši ciljni državi
- usmerjaizbrane trgovinske sporazume
- osnovne informacije o gospodarskih odnosih z vašo ciljno državo
- Informacije o potekajočih pogajanjih o trgovinskih sporazumih z državami, ki niso članice EU
Vaš kontrolni seznam: 4 koraki za izvoz storitve
Pred začetkom: Ocenite izvozno pripravljenost vašega podjetja
- Preverite kontrolni seznam vprašanj za oceno izvozne pripravljenosti vašega podjetja.
- Razpravljajte o tem, ali je vaše podjetje pripravljeno trgovati z državami, ki niso članice EU, ali o tem, katere ukrepe je treba sprejeti v okviru priprav na prihodnje trgovinske dejavnosti zunaj EU;
Korak 1: Razumeti, kako se lahko storitve izvozijo
- Odločite se, kako želite izvoziti svojo storitev
Drugi korak Razumeti, kako se lahko storitve izvozijo
- Izberite nov izvozni trg ter ocenite poslovne možnosti in konkurenčnost vaših storitev (pomembno, da se stroški, povezani z izvozom, vključijo v izračune cen)
- Opredelite morebitne kupce
- Navedite agencijo/institucijo/partnerja za pomoč pri organizaciji in formalnostih izvoznega postopka (kot so priprava pogodb, preverjanje plačilnih pogojev, kreditna sposobnost kupca, omejitve kapitalskih transferjev v državi kupca)
Korak:Preverite, ali ima vaše podjetje lahko koristi od trgovinskega sporazuma EU
- Potrdite, ali je EU sklenila trgovinski sporazum z državo, v katero želite izvažati
- Opredelitev virov za več informacij o zadevnem trgovinskem sporazumu
- Preverite pogoje za dostop do trga za vašo storitev v listi obvez
Korak 4: Ocenite zahteve na vašem izvoznem trgu
- Ocenite, ali je vaši storitvi dovoljen vstop na izvozni trg, ki vas zanima, tj. ali veljajo kakršne koli omejitve ali prepovedi
- Če želite svoje storitve opravljati čezmejno, preverite, katere zahteve se lahko uporabljajo (na primer zahteve za izdajo dovoljenj ali dovoljenj)
- Če želite dokazati prisotnost na tujem trgu, preverite, katere omejitve se lahko uporabljajo (na primer glede tujega lastništva, vrste dovoljenih pravnih subjektov ali postopkov odobritve)
- Če želite, da storitev, ki jo izvažate, spremlja eden od vaših zaposlenih, preverite, katere posebne zahteve se lahko uporabljajo (na primer glede kvalifikacij, delovnih dovoljenj, zahtev glede državljanstva ali omejitev vstopa).
- Preverite, kateri davčni predpisi veljajo za opravljanje storitev zunaj EU