Poglobljeno in celovito območje proste trgovine med EU in Ukrajino
EU in Ukrajina od novembra 2014 začasno uporabljata pridružitveni sporazum. Kot del tega pridružitvenega sporazuma se od januarja 2016 začasno uporablja poglobljeni in celoviti sporazum o prosti trgovini. Znižuje tarife, s katerimi se soočajo evropska podjetja pri izvozu v Ukrajino. Sporazum olajšuje trgovino s povečanjem učinkovitosti carinskih postopkov in postopnim približevanjem ukrajinske zakonodaje, pravil in postopkov, vključno s standardi, tistim v EU.
Dogovor na kratko
EU in Ukrajina od 1. januarja 2016 začasno uporabljata poglobljeni in celoviti sporazum o prosti trgovini v okviru širšega pridružitvenega sporazuma, katerega politične določbe in določbe o sodelovanju se začasno uporabljajo od novembra 2014. Poglobljeno in celovito območje proste trgovine odpira trge za blago in storitve na obeh straneh na podlagi predvidljivih in izvršljivih trgovinskih pravil.
Celotno besedilo in priloge sporazuma
Kakšne so koristi za vaše podjetje?
Pridružitveni sporazum
- podjetjem EU omogoča lažji in cenovno dostopnejši uvoz iz Ukrajine in izvoz vanjo.
- uvaja različne koristi za vaše podjetje, kot so odprava tarif ter učinkovito in hitro olajšanje carinskega prometa na mednarodnih mejah.
EUje ena največjih trgovinskih partneric Ukrajine, kar pomeni, da obstaja več priložnosti za uvoz in izvoz iz EU v Ukrajino in obratno. Ključno izvozno blago so surovine, kot so železo, jeklo, rudarski izdelki, kmetijski proizvodi, stroji in kemični proizvodi. Ukrajina si trenutno prizadeva za racionalizacijo politik v korist malih podjetij pri trgovanju z EU. Mala podjetja lahko prejmejo tudi podporo iz vodilne pobude EU za MSP.
Tarife
Sporazum med EU in Ukrajino izboljšuje konkurenčnost evropskih podjetij na ukrajinskem trgu in obratno. Na splošno je bila s sporazumom za blagovno menjavo odpravljena večina tarif – EU: 98,1 % in Ukrajina: 99,1 %.
Industrijski izdelki
Medtem ko je bil velik del tarif za industrijsko blago odpravljen, ko je sporazum začel veljati, so bila dogovorjena prehodna obdobja za številne linije izdelkov.
EU
S sporazumom je bilo odpravljenih 94,7 % tarifnih postavk.
EU še vedno postopoma odpravlja tarife za nekaj blaga z naslednjimi prehodnimi obdobji
- minerali – 2019
- kemikalije – 2021
- gnojila – 2023
- lesni proizvodi – 2021
- obutev – 2021
- izdelki iz bakra – 2021
- izdelki iz aluminija – 2023
- avtomobili in večina motornih vozil – 2023
Ukrajina
Ob začetku veljavnosti sporazuma bi lahko 49,2 % industrijskih izdelkov vstopilo v Ukrajino brez dajatev.
Delež izvoza EU, ki ga je Ukrajina liberalizirala, naj bi se do leta 2023 povečal na 96 %. Ta nadaljnja postopna odprava tarif zadeva naslednje proizvodne linije:
- minerali – 2023
- organske kemikalije – 2019
- gnojila – 2019
- gumijaste pnevmatike – 2021
- usnjeni izdelki – 2021
- tekstil, kot so pokrivala – 2019
Tudi ukrajinski sektor motornih vozil bo imel prehodno obdobje do leta 2026, kar je rezultat pogajanj, o katerih se je STO dogovorila leta 2008.
Kmetijski proizvodi
EU
Uvozne dajatve za večino kmetijskih proizvodov, uvoženih v EU, so bile leta 2016 znižane na nič. Tarifne kvote se uporabljajo za preostale kmetijske proizvode, ki niso liberalizirani. Te kvote se upravljajo bodisi po načelu „kdor prej pride, prej melje“ ali z uvoznimi dovoljenji. Seznam vseh tarifnih kvot za EU in Ukrajino je na voljo v dodatkih 1 in 2 k Prilogi I-A.
Ukrajina
Skoraj polovica ukrajinskih kmetijskih proizvodov je bila liberalizirana, ko je sporazum začel veljati, za majhno število blaga pa velja prehodno obdobje, ki traja do leta 2023.
Vse ukrajinske uvozne dajatve ne bodo znižane na nič.
- do leta 2026 bo za 8,7 % kmetijsko-živilskih tarif za blago, kot so mlečni izdelki, jajca, sladkor, olja živalskega izvora in maščobe, veljalo omejeno linearno znižanje za 20–60 % – nato se bo uporabljala preostala tarifa.
- za sladkor, perutninsko meso in svinjsko meso se bodo uporabljale tarifne kvote – blago, uvoženo v navedenih količinah, je dajatev prosto
Sporazum med EU in Ukrajino obema stranema prepoveduje uporabo izvoznih dajatev. Vendar se je ukrajinska vlada strinjala, da bo do leta 2026 postopno odpravila obstoječe izvozne dajatve za nekatero blago, vključno z živino in skritimi surovinami, semeni nekaterih vrst poljščin, ki dajejo olje, in vrstami kovin. Več informacij o tem je na voljo v Prilogi I-C k sporazumu med EU in Ukrajino.
Za izvoz Ukrajine, ki traja do leta 2031, je predviden poseben mehanizem zaščitnih ukrepov. To pomeni, da lahko Ukrajina uvede dodatno dajatev na izvozno dajatev za več vrst blaga, kot so surovine iz kož, sončnična semena ter vrste kovin, jekla in bakra, če v letnem obdobju kumulativni obseg izvoza iz Ukrajine v EU presega sprožitveno raven. Več informacij o tem je na voljo v Prilogi I-D k sporazumu med EU in Ukrajino.
Tarifna stopnja, ki se uporablja za vaš izdelek, je na voljo v Moji trgovinski pomočnik.
Pravila o poreklu
Da bi bil vaš izdelek upravičen do preferencialne obravnave, mora izpolnjevati pravila o poreklu iz sporazuma. Preverite interaktivnoorodje za samoocenjevanje pravil o poreklu (ROSA) v mojem trgovinskem pomočniku, da ocenite, ali vaš izdelek izpolnjuje pravila o poreklu, in ugotovite, kako pripraviti pravilne dokumente.
Splošne informacije o pravilih o poreklu in postopkih glede porekla so na voljo v tem oddelku.
Poreklo je „ekonomsko državljanstvo“ blaga, s katerim se trguje. Če ste na to temo novi, lahko v razdelku „blago“ najdete uvod v glavne pojme.
Pravila o poreklu
Kje lahko najdem pravila o poreklu?
Pravila o poreklu, ki se uporabljajo v okviru pridružitvenega sporazuma z Ukrajino, so pravila iz Konvencije PEM ( Regionalna konvencija o panevro-mediteranskih preferencialnih pravilih o poreklu) (UL L 54, 26.2.2013, str. 4). Zahteve za pravila o poreklu iz Konvencije PEM so opredeljene v Prilogi 2 Dodatka I h Konvenciji PEM. Ta pravila se pregledujejo in sredi leta 2021 bi se moral uporabljati nov sklop alternativnih pravil o poreklu, vključno z določbami o kumulaciji, povračilu dajatev, toleranci in pravilu o nespreminjanju (glej spodaj), ki se bodo sprostila.
Cilj Konvencije PEM o pravilih o poreklu je določiti skupna pravila o poreklu in kumulaciji med 25 pogodbenicami (EU, EFTA, balkanske države in partnerice sporazuma o prosti trgovini v regiji južnega in vzhodnega sosedstva EU) ter EU, da bi olajšali trgovino in povezali dobavne verige znotraj območja.
Podrobne informacije o panevro-mediteranskem sistemu so na voljo v priročniku za uporabnike.
Ali moj izdelek v skladu s Konvencijo PEM izvira iz EU ali Ukrajine?
Da bi bil vaš izdelek upravičen do nižje ali ničelne preferencialne tarife v skladu s Konvencijo PEM, mora imeti poreklo iz EU ali Ukrajine.
Izdelek „izvira“, če je
- so v celoti pridobljeni v EU ali Ukrajini, ali
- izdelani v EU ali Ukrajini z uporabo materialov brez porekla, če so bili taki materiali zadosti obdelani ali predelani v skladu s pravili za določene izdelke iz Priloge II k Dodatku I h Konvenciji PEM
Glej tudi Prilogo I „Uvodne opombe“ k pravilom o poreklu za določen izdelek. Za nekatere izdelke obstajajo alternativna pravila za posamezne izdelke – glej Dodatek II.
Izdelek mora izpolnjevati tudi vse druge veljavne zahteve iz poglavja, kot so nezadostna obdelava ali predelava ali pravilo o neposrednem prevozu. Obstajajo tudi nekatere dodatne prožnosti, ki vam pomagajo pri izpolnjevanju pravil za posamezne izdelke, na primer toleranca ali kumulacije.
Primeri glavnih vrst pravil za posamezne izdelke v trgovinskih sporazumih EU
- pravilo o dodani vrednosti – vrednost vseh materialov brez porekla v izdelku ne sme presegati določenega odstotka njegove cene franko tovarna
- sprememba tarifne uvrstitve – proizvodni proces povzroči spremembo tarifne uvrstitve med materiali brez porekla in končnim izdelkom – na primer proizvodnja papirja (poglavje 48 harmoniziranega sistema) iz celuloze brez porekla (poglavje 47 harmoniziranega sistema)
- posebni postopki – potreben je poseben proizvodni postopek, na primer predenje vlaken v prejo – takšna pravila se večinoma uporabljajo v tekstilnem in oblačilnem sektorju ter v kemijskem sektorju.
Nasveti za pomoč pri izpolnjevanju pravil za posamezne izdelke
Sporazum zagotavlja dodatno prožnost za pomoč pri izpolnjevanju pravil za posamezne izdelke, kot sta toleranca ali kumulacija.
Dovoljeno odstopanje
- pravilo o toleranci proizvajalcu omogoča uporabo materialov brez porekla, ki jih pravilo za določen izdelek običajno prepoveduje, za do 10 % cene izdelka franko tovarna.
- to odstopanje se ne sme uporabiti za preseganje mejne vrednosti materialov brez porekla, navedenih v pravilih za posamezne izdelke.
- posebna odstopanja veljajo za tekstil in oblačila, uvrščena v poglavja HS 50 do 63, ki so vključena v opombi 5 in 6 Priloge I „Uvodne opombe k seznamu v Prilogi II“.
Kumulacija
Konvencija PEM določa dva načina kumulacije porekla.
- dvostranska kumulacija – materiali s poreklom iz Ukrajine se lahko štejejo za izdelke s poreklom iz EU (in obratno), kadar se uporabljajo pri proizvodnji izdelka v EU
- diagonalna kumulacija – materiali s poreklom iz ene pogodbenice Konvencije PEM se lahko štejejo za izdelke s poreklom iz druge pogodbenice pri ocenjevanju, ali je končni izdelek izdelek s poreklom, da je upravičen do preferencialnega dostopa, kadar se izvaža v tretjo pogodbenico v panevro-mediteranski coni – diagonalna kumulacija se uporablja le, če je med vsemi zadevnimi pogodbenicami sklenjen trgovinski sporazum in če te države uporabljajo ista pravila o poreklu.
Preverite „matriko“ (preglednica, ki vsebuje vse veljavne sporazume z uporabo Konvencije PEM), v kateri so navedene pogodbenice, s katerimi lahko Ukrajina uporablja diagonalno kumulacijo (aprila 2020 so bile skupne partnerice EU in Ukrajine Islandija, Švica (vključno z Lihtenštajnom) in Norveška)
Kako deluje diagonalna kumulacija?
Diagonalna kumulacija se pojavlja v več različnih državah, ki imajo enaka pravila o poreklu in sporazume o prosti trgovini. To je, kadar lahko proizvajalec blaga v eni ali drugi državi uvaža materiale in jih uporablja, kot da bi izviral iz svoje države. Na primer, v skladu s konvencijo PEM lahko ukrajinski trgovec, ki izdeluje oblačila v Ukrajini za izvoz v Švico, uporablja tkanine s poreklom iz EU za proizvodnjo oblačil in jih lahko šteje za izdelke s poreklom iz Ukrajine. Zahteva po dvojni pretvorbi, tj. proizvodnja tkanin iz preje (brez porekla) in proizvodnja oblačil, je bila izpolnjena, oblačila pa se ob izvozu v Švico štejejo za izdelke s poreklom iz Ukrajine in bodo zato upravičena do prostega dostopa na švicarskem trgu.
Dodatna pojasnila o kumulaciji PEM so na voljo tukaj.
Druge zahteve
Izdelek mora izpolnjevati tudi vse druge veljavne zahteve iz Konvencije, kot so nezadostna obdelava ali predelava ali pravilo o neposrednem prevozu.
Pravilo neposrednega prevoza
Izdelki s poreklom se morajo prevažati iz EU v Ukrajino (in obratno) ali čez ozemlja pogodbenic, s katerimi se uporablja kumulacija, ne da bi bili nadalje obdelani v tretji državi.
Nekatere operacije se lahko izvedejo v tretji državi, če proizvodi ostanejo pod carinskim nadzorom, kot so:
- razkladanje
- ponovno nakladanje
- kateri koli drug postopek za ohranitev proizvodov v dobrem stanju
Kot dokazilo, da so ti pogoji izpolnjeni, je treba carinskim organom države uvoznice predložiti:
- enotna prevozna listina (npr. nakladnica), ki zajema prehod iz države izvoznice prek tretje države, prek katere je bilo blago v tranzitu
- potrdilo, ki ga izdajo carinski organi tretje države, prek katere prevažate svoje blago
- če teh ni, kakršni koli dokazni dokumenti
Povračilo dajatev
V skladu s Konvencijo PEM v trgovini med EU in Ukrajino ni mogoče dobiti nadomestila za predhodno plačane dajatve za materiale brez porekla, ki se uporabljajo za proizvodnjo izdelka, ki se izvaža po preferencialni tarifi.
Postopki v zvezis poreklom
Izvozniki in uvozniki morajo upoštevati postopke glede porekla. Postopki so določeni v naslovu V o dokazilu o poreklu in naslovu VI o dogovorih o upravnem sodelovanju. Pojasnjujejo na primer, kako prijaviti poreklo izdelka, kako zahtevati preferenciale ali kako lahko carinski organi preverijo poreklo izdelka.
Kako zahtevati preferencialno tarifo
Da bi bili uvozniki upravičeni do preferencialne tarife, morajo predložiti dokazilo o poreklu.
Dokazilo o poreklu je lahko bodisi
Dokazilo o poreklu je veljavno štiri mesece od datuma izdaje.
Potrdila o gibanju blaga EUR.1 ali EUR-MED
- potrdila o gibanju blaga EUR.1 ali EUR-MED izdajo carinski organi države izvoznice
- Priloga III vključuje vzorec potrdil EUR.1 in EUR-MED ter daje navodila za njihovo izpolnjevanje.
- izvoznik, ki vlaga zahtevek za potrdilo, mora biti pripravljen predložiti dokumente, ki dokazujejo status porekla zadevnih izdelkov.
Dodatna pojasnila o tem, kdaj uporabljati potrdilo EUR.1 ali EUR-MED, so na voljo na strani 72 priročnika.
Izjava o poreklu ali izjava o poreklu EUR-MED
Izvozniki lahko z izjavo o poreklu sami izjavijo, da njihov izdelek izvira iz EU ali pogodbenice Konvencije PEM. Izjavo o poreklu lahko da:
- pooblaščeni izvoznik
- kateri koli izvoznik, če skupna vrednost pošiljke ne presega 6 000 EUR
Kako podati izjavo o poreklu
Izvoznik mora na račun, dobavnico ali drug trgovinski dokument za identifikacijo izdelka natipkati, žigosati ali natisniti naslednjo izjavo (Priloga IV):
„Izvoznik izdelkov, na katere se nanaša ta dokument (carinsko dovoljenje št....) ) izjavlja, da so ti izdelki [...] preferencialnega porekla, razen če je jasno navedeno drugače.“
Kako pripraviti izjavo o poreklu EUR-MED
V tem primeru je izjava naslednja (Priloga IV)
„Izvoznik izdelkov, ki jih zajema ta dokument (carinsko dovoljenje št....), izjavlja, da so ti izdelki... preferencialnega porekla, razen če ni drugače navedeno.
kumulacija, ki se uporablja z... (ime države/držav).
- Kumulacija se ne uporablja“
Izjava o poreklu se lahko poda v katerem koli uradnem jeziku EU ali uradnem jeziku v območju PEM, kot je navedeno v Prilogi IV (izjava v zvezi s kumulacijo mora biti vedno v angleščini).
Izjavo o poreklu morate podpisati osebno. Če ste pooblaščeni izvoznik, ste oproščeni te zahteve, če se svojim carinskim organom pisno zavežete, da sprejemate polno odgovornost za vsako izjavo, s katero se identificirate.
Preverjanje porekla
Carinski organi lahko preverijo dejansko poreklo uvoženega izdelka in ali izpolnjuje druge zahteve glede porekla. Preverjanje temelji na
- upravno sodelovanje med carinskimi organi v državah uvoznicah in izvoznicah
- pregledi, ki jih opravijo lokalni carinski organi – obiski pogodbenice uvoznice pri izvozniku niso dovoljeni
Organi pogodbenice izvoznice dokončno določijo poreklo in o rezultatih obvestijo organe pogodbenice uvoznice.
Zahteve za izdelke
Tehnična pravila in zahteve
Sporazum med EU in Ukrajino določa uskladitev zakonodaje, standardov in postopkov ugotavljanja skladnosti med Ukrajino in EU. Zato morajo proizvajalci iz Ukrajine izpolnjevati le en sklop zahtev za dajanje svojih izdelkov na trge EU in Ukrajine.
Približne ureditve Ukrajine vključujejo:
- akreditacijo in trženje proizvodov, ki določajo module postopkov ugotavljanja skladnosti;
- splošna varnost proizvodov, določitev meril o tem, kaj je treba upoštevati pri ocenjevanju, ali je proizvod varen, in določitev, kdaj je treba izdelek prepovedati, ker predstavlja resno tveganje za zdravje in varnost
Seznam vseh 27 predpisov, ki zajemajo varnostne zahteve za širok nabor izdelkov, vključno s stroji, dvigali, igračami, medicinskimi pripomočki in enostavnimi tlačnimi posodami, je na voljo v Prilogi III k pridružitvenemu sporazumu med EU in Ukrajino.
Kar zadeva standarde, je Ukrajina
- sprejemanje mednarodnih in evropskih standardov v skladu z najboljšimi praksami
- se zavezali, da bodo razveljavili vse nasprotujoče si nacionalne standarde. To vključuje vse nasprotujoče si standarde GOST (Gosudarstvenny Standart), ki se uporabljajo v posovjetskih državah.
Kako vem, da je blago, ki ga uvažam v EU, v skladu s predpisi in standardi EU?
Sodelovanje pogodbenic pri nadzoru trga in postopkih ugotavljanja skladnosti pomeni, da za izvoz blaga z visokim tveganjem, kot so tlačne posode, dvigala in nekateri stroji, v EU potrebujete le ugotavljanje skladnosti, ki ga izvede priglašeni organ (laboratoriji ali drugi inšpekcijski in certifikacijski organi, ki jih je akreditirala ukrajinska vlada).
Seznam 114 imenovanih ukrajinskih organov za ugotavljanje skladnosti proizvodov, ki jih je akreditirala Nacionalna agencija za akreditacijo Ukrajine
Če želite uvažati blago v EU iz Ukrajine, boste morali opraviti postopek za dokazovanje skladnosti z izjavo EU o skladnosti, ki jo podpiše vaš proizvajalec. Po tem lahko proizvajalec namesti oznako CE na svoje proizvode, če je to potrebno.
V okviru pridružitvenega sporazuma med EU in Ukrajino bo sklenjen sporazum o skladnosti, ocenjevanju in prevzemanju industrijskih izdelkov (ACAA). To je vrsta sporazuma o vzajemnem priznavanju med EU in Ukrajino. V skladu s tem sporazumom bosta EU in Ukrajina dovolili, da se industrijski izdelki, navedeni v prilogah k ACAA, ki izpolnjujejo zahteve glede skladnosti, dajo na trg brez nadaljnjih preskusov ali postopkov za ugotavljanje skladnosti.
Zdravstvene in varnostne zahteve – SEP
Varnost hrane, zdravje živali in rastlin
Za nemoten izvoz iz Ukrajine ali uvoz v EU iz Ukrajine ali obratno veljajo nekatera pravila v zvezi z zdravjem rastlin in živali ter varnostjo med Ukrajino in EU, ki jih morate poznati. Pridružitveni sporazum med EU in Ukrajino je uskladil številna sanitarna in fitosanitarna pravila ter pogodbenicam prepovedal uvajanje neupravičenih ovir.
Kar zadeva bolezni živali ali rastlin, vključno s škodljivimi organizmi, obstajajo postopki za priznanje statusa neokuženosti zadevnih regij. To velja za namene trgovine in za obveščanje o tveganjih za javno zdravje, zdravje živali ali rastlin. Če mora država uvoznica sprejeti ukrepe za nadzor resnega tveganja za zdravje, pridružitveni sporazum med EU in Ukrajino omogoča sprejetje začasnih omejevalnih ukrepov za uvoz. Vendar se izvajajo tako, da se čim bolj zmanjšajo motnje v trgovini med državama. Več informacij o postopkih je na voljo v Prilogi VI k sporazumu med EU in Ukrajino.
Nadzor sanitarnih in fitosanitarnih ukrepov v Ukrajini
Vlada izvaja tri vrste mejnega nadzora:
Sanitarni in epidemiološki nadzor
Namen tega je zaščititi državo pred širjenjem bolezni in izvajati teste, ki zagotavljajo skladnost blaga s sanitarnimi standardi. Ta vrsta nadzora je obvezna in se izvaja predvsem nad uvoženimi živili, nekaterimi potrošniškimi proizvodi in izvozom sončničnih olj. Blago, ki spada v kategorijo kmetijskih pridelkov, ne bo predmet sanitarnega in epidemiološkega nadzora.
Veterinarski in sanitarni nadzor
Namen tega nadzora je preprečiti širjenje živalskih bolezni. Veterinarski in sanitarni nadzor se običajno uporablja za izvoz, uvoz in tranzit živali, reprodukcijskega materiala, bioloških proizvodov, patološkega materiala, veterinarskih pripravkov, proizvodov za nego živali, krmnih dodatkov, premiksov in živalskih proizvodov (vključno z mesnimi izdelki, jajci, mlekom, ribami in medom).
Fitosanitarni nadzor
Ta vrsta nadzora ne le preprečuje širjenje škodljivih organizmov, temveč je namenjena tudi nadzoru karantenskih režimov. Fitosanitarni nadzor se uporablja za izvoz, uvoz in tranzit rastlin in rastlinskih proizvodov (vključno z živili), embalaže, prevoznih sredstev, tal in drugih proizvodov, ki širijo nadzorovane škodljive organizme.
Kontakti za sanitarne/fitosanitarne zahteve (SPS)
Tehnične ovire v trgovini
Čeprav so tehnični predpisi pomembni, lahko včasih delujejo kot ovire za mednarodno trgovino in lahko zato pomenijo veliko breme za vas kot izvoznika.
- če menite, da se soočate s trgovinsko oviro, ki upočasnjuje vaše podjetje ali vam preprečuje izvoz, nam lahko poveste:
- o tem, kako ustavite izvoz v Ukrajino, poročate s spletnim obrazcem – EU bo analizirala vaše razmere in sprejela ustrezne ukrepe
Dokumenti v zvezi s postopki carinjenja
Sporazum zagotavlja preglednejše in poenostavljene carinske postopke za olajšanje trgovine in zmanjšanje stroškov za podjetja.
Čni dokumenti
Vodniki po korakih opisujejo različne vrste dokumentov, ki jih morate pripraviti za carinjenje svojih izdelkov.
Glede na vaš izdelek lahko carinski organi zahtevajo vse ali nekatere od spodnjih elementov.
- trgovinski račun (posebne zahteve glede njegove oblike in vsebine je na voljo v mojem trgovinskem pomočniku).
- seznam natovarjanja
- uvozna dovoljenja za nekatero blago
- certifikati, ki dokazujejo skladnost izdelka z obveznimi predpisi o izdelkih, kot so zdravstvene in varnostne zahteve, označevanje in pakiranje.
- dokazilo o poreklu – izjava o poreklu
Zaradi večje gotovosti boste morda želeli vnaprej zaprositi za zavezujoče tarifne informacije in/ ali zavezujoče informacije o poreklu.
Podrobnejše informacije o dokumentih, ki jih morate predložiti za carinjenje za svoj izdelek, najdete v Moji trgovinski pomočnik.
Postopki za dokazovanje in preverjanje porekla
Za opise, kako dokazati poreklo vaših izdelkov, da bi zahtevali preferencialne tarife, in pravil v zvezi s preverjanjem porekla s strani carinskih organov, glej oddelek o pravilih o poreklu zgoraj.
Informacije o carinskih postopkih za uvoz in izvoz na splošno so na voljo na spletišču GD za obdavčenje in carinsko unijo.
Intelektualna lastnina in geografski kazalniki
Sporazum varuje vaše pravice intelektualne lastnine pri uvozu in/ali izvozu vašega blaga v Ukrajino.
Blagovne znamke in avtorske pravice
Sporazum med EU in Ukrajino je v skladu z več mednarodnimi sporazumi, ki urejajo upravljanje blagovnih znamk in avtorskih pravic ter zagotavljajo pravičen in pregleden sistem za registracijo blagovnih znamk. Če uprava za blagovne znamke zavrne prijavo, je treba prijavitelju pisno sporočiti odločbo in navesti razloge za zavrnitev. Blagovna znamka se lahko prekliče, če se na ozemlju, na katerem je bila registrirana, v petih letih ni resno in dejansko uporabljala.
Modeli in patenti
V skladu s sporazumom med EU in Ukrajino so vaši neodvisno ustvarjeni modeli, ki imajo individualno naravo, zaščiteni z registracijo za obdobje do 25 let. To vam bo zagotovilo izključno pravico do uporabe modela in tretjim osebam preprečilo njegovo uporabo, ponovno oblikovanje, prodajo ali uvoz in/ali izvoz brez vašega soglasja.
Geografske označbe
Posebni odbor za geografske kazalnike, ustanovljen na podlagi sporazuma med EU in Ukrajino, bo spremljal izvajanje sporazuma v zvezi z intelektualno lastnino in poročal Odboru za trgovino.
Zaščitene znamke
Prijave blagovnih znamk je treba vložiti pri ukrajinskem inštitutu za intelektualno lastnino, ki je državno podjetje.
Za prijavo blagovne znamke v Ukrajini boste potrebovali naslednje dokumente in informacije:
- polno ime,
- država ustanovitve
- naslov in koda države WIPO
- slika in opis znamke, ki jo zahtevate
- opis, če znamka vsebuje besedni element
- navedba barve blagovne znamke
- seznam blaga in/ali storitev, za katere se zahteva ustrezna Nicejska mednarodna klasifikacija
- datum, državo in številko prednostne vloge ali datum razstave (če se zahteva priznanje prednostne pravice v skladu s Pariško konvencijo)
- overjen izvod prijave za priznanje prednostne pravice ali dokument, ki potrjuje prikaz razstav, ki vsebujejo blagovno znamko, za katero je bila vložena prijava na uradno priznani mednarodni razstavi
- pooblastilo, ki ga podpiše pooblaščena oseba v imenu vložnika
Postopek registracije je naslednji:
- če vaša dokumentacija izpolnjuje zahteve, boste obveščeni o datumu vložitve.
- preverijo se dokumenti, ki ste jih predložili, da se zagotovi njihova skladnost s formalnimi zahtevami ukrajinskega zakona o blagovnih znamkah – če je vaša prijava skladna, se opravi vsebinski preizkus.
- vsebinski preizkus – preveri se, ali je vaša prijava blagovne znamke upravičena do zaščite, kot določa ukrajinska zakonodaja, izvajajo pa se tudi poizvedbe o identiteti in podobnosti
Geografska označba
Prvič, za registracijo geografske označbe v Ukrajini morate vlogo oddati v ukrajinskem jeziku. Dokumente lahko vložite v tujem jeziku in predložite prevod v ukrajinščino najpozneje v treh mesecih od datuma vložitve prijave. Ko boste prejeli vašo prošnjo in dokazila, jih bo ocenil ukrajinski inštitut za intelektualno lastnino.
Vaša prijava mora vsebovati naslednjo dokumentacijo:
- zahtevek za registracijo označbe porekla blaga, geografske označbe porekla blaga ali pravice do uporabe registrirane kvalificirane označbe porekla blaga z informacijami o vložniku in njegovem naslovu
- označba porekla blaga, ki ga zahtevate, ali geografska označba porekla blaga, ki ga zahtevate
- ime blaga, za katero vlagate zahtevo za registracijo navedene označbe porekla ali pravice do uporabe registrirane kvalificirane označbe porekla
- ime in meje geografskega kraja, kjer se blago proizvaja in na katerega se nanašajo posebne lastnosti, lastnosti ali sloves;
- opis posebnih lastnosti, kakovosti, slovesa ali drugih značilnosti blaga
- podatki o uporabi navedene kvalificirane navedbe porekla blaga na etiketi in pri označevanju blaga
- podatki o tem, kako so posebne lastnosti, kakovost slovesa blaga povezane z naravnimi razmerami ali človeškim dejavnikom določenega geografskega kraja
Opozarjamo vas, da boste morali kot tuji prosilec v Ukrajini poleg svoje prošnje predložiti tudi dodatna dokazila. Ti dokumenti morajo potrditi:
- pravno varstvo kvalificirane navedbe porekla blaga, ki ga zahtevate, v zadevni državi članici EU
- vaša pravica do uporabe kvalificirane označbe porekla blaga
Trgovina s storitvami
Vlada Ukrajine in EU sta z visoko stopnjo preglednosti določili vse svoje obstoječe omejitve ali pridržke glede opravljanja storitev. Pridržki, ki jih je sprejela Ukrajina, so navedeni v Prilogi XVI-D do F.
Kako prebrati priloge?
Sporazum med EU in Ukrajino vsebuje tri priloge, ki jih morate poznati pri izvozu. Te vsebujejo pridržke, ki jih je Ukrajina izrazila v zvezi z izvozniki iz EU.
- Priloga XVI-D vsebuje negativni seznam vseh storitvenih sektorjev, za katere veljajo posebne omejitve pri ustanavljanju podjetja v Ukrajini. To pomeni, da lahko izkoristite priložnosti v vseh sektorjih, ki niso navedeni na seznamu. Omejitve so razdeljene na seznam tistih, ki se uporabljajo za vse sektorje ali podsektorje, in seznam, v katerem so navedeni posebni pridržki po sektorjih ali podsektorjih.
- Priloga XVI-E vsebuje pozitivni seznam storitvenih sektorjev, v katerih lahko opravljate čezmejno trgovino s storitvami. Na tem seznamu so navedeni vsi sektorji, v katerih lahko trgujete.
- VPrilogi XVI-F so navedeni pridržki glede ponudnikov pogodbenih storitev in neodvisnih strokovnjakov
Kdo lahko ustanovi podjetje v Ukrajini?
Če ste brezposelni, ta
- podjetje, sporazum med EU in Ukrajino, vam omogoča, da ustanovite ali pridobite podružnice svojega podjetja ali predstavništva v eni ali drugi državi.
- posameznik, sporazum med EU in Ukrajino, vam omogoča ustanovitev in ustanovitev podjetja prek samozaposlitve ali podjetij, ki so pod vašim nadzorom.
Obravnavani boste enako kot državljani Ukrajine in obratno. Priloga XVI-D vsebuje seznam sektorjev, za katere veljajo omejitve glede ustanavljanja.
Čezmejno opravljanje storitev
Če vas čezmejno opravljanje storitev zanima, vam je dovoljeno opravljanje storitev v Ukrajino (in obratno) pod enakimi pogoji, kot veljajo za državljane Ukrajine. Uporabljajo se naslednje izjeme:
- sektorji, kot so notarske storitve, lastništvo gozdov ali vodenje izobraževalnih ustanov, kjer vlada Ukrajine zahteva, da ima ponudnik storitev ukrajinsko državljanstvo, ali poštne storitve, pri katerih mora ponudnik storitev pridobiti dovoljenje
- sektorji, ki so popolnoma izključeni iz sporazuma, npr. avdiovizualne storitve, nacionalna pomorska kabotaža ter storitve notranjega in mednarodnega zračnega prevoza – člen 92 sporazuma med EU in Ukrajino vsebuje seznam teh posebnih storitev.
V sektorjih, v katerih vam je dovoljen dostop do trga v Ukrajino (in obratno), sporazum med EU in Ukrajino odpravlja naslednje omejitve:
- omejitev števila ponudnikov storitev
- to je mogoče doseči z zahtevo po preverjanju gospodarskih potreb, uporabo sistema kvot ali z zakoni, ki spodbujajo monopole ali izključne ponudnike storitev, kar omejuje vstop drugih ponudnikov storitev na trg.
- skupna vrednost storitvenih transakcij ali sredstev
- skupno število storitev ali skupna količina opravljenih storitev
Priloga XVI-E vsebuje pozitivni seznam storitvenih sektorjev, v katerih lahko opravljate čezmejno trgovino s storitvami. Na tem seznamu so navedeni vsi sektorji, v katerih lahko trgujete. Zato ima vsak storitveni sektor, ki ni na seznamu, omejitve. Več informacij o seznamu storitvenih sektorjev, v katerih imate dostop do trga, je na voljo v Prilogi XIV-E k sporazumu med EU in Ukrajino.
Začasno prebivanje
V skladu s sporazumom med EU in Ukrajino se lahko začasno preselite v Ukrajino, da bi delali kot diplomirani pripravnik, prodajalec poslovne dejavnosti ali eno od ključnih zaposlenih v podjetju v tej državi. Na primer, če ste višji uslužbenec, odgovoren za ustanovitev ali vodenje poslovne enote.
Obdobja začasnega bivanja so naslednja:
- oseba, premeščena znotraj podjetja (ključno osebje podjetja v Ukrajini (ali EU) ali diplomirani pripravniki) – do 3 leta
- poslovni obiskovalec (npr. potovanje za ustanovitev podjetja v Ukrajini (ali EU) ali poslovni prodajalec) – do 90 dni v katerem koli 12-mesečnem obdobju
- diplomirani pripravnik, ki ni oseba, premeščena znotraj podjetja – do enega leta
Če ste pogodbeni ponudnik storitev, vam sporazum med EU in Ukrajino ponuja tudi priložnosti v določenih sektorjih v eni od držav. Vendar morate v zvezi s tem:
- začasno opravljati zadevno storitev kot zaposleni v podjetju, ki je pridobilo pogodbo o opravljanju storitev, ki ni daljša od enega leta.
- imeti vsaj tri leta delovnih izkušenj v sektorju, v katerem ponujate pogodbene storitve
- imeti univerzitetno diplomo ali kvalifikacijo, ki dokazuje enakovredno znanje, in ustrezne poklicne kvalifikacije;
Več informacij o
- poštne kurirske storitve, glej člene 109–114 sporazuma med EU in Ukrajino
- elektronske komunikacije, glej člene 115–124 sporazuma med EU in Ukrajino.
- finančne storitve, glej člene 125–13 Sporazuma med EU in Ukrajino.
- elektronsko poslovanje, glej člene 139–143 sporazuma med EU in Ukrajino; in mednarodni pomorski promet glej člene 135–138 sporazuma med EU in Ukrajino.
Javna naročila
V skladu s sporazumom med EU in Ukrajino se EU in Ukrajina zavezujeta, da vam bosta zagotovili dostop do trgov javnih naročil v vsaki državi na nacionalni, regionalni in lokalni ravni. To velja za javna naročila za blago, storitve ali gradbeništvo in koncesije v tradicionalnih sektorjih, pa tudi v sektorju gospodarskih javnih služb. Trg se odpira postopoma v okviru sporazuma med EU in Ukrajino.
Sporazum zagotavlja tudi, da so ukrajinski ponudniki in ponudniki iz EU deležni enake obravnave pri oddaji ponudb drug drugega.
Sporazum med EU in Ukrajino obvezuje EU in Ukrajino, da zagotovita, da so pri javnih razpisih izpolnjeni naslednji pogoji:
- javni razpisi so ustrezno objavljeni in objavljeni na spletu. To vsem zainteresiranim podjetjem omogoča dostop do informacij o prihodnjih razpisih.
- objavljene informacije vključujejo najpomembnejše elemente razpisa, kot so predmet prihodnje pogodbe, veljavni roki ali pogoji za zbiranje ponudb.
- ni neposredne ali posredne diskriminacije podjetij iz Ukrajine ali EU, ki bi jim preprečila, da bi se uvrstila na razpis.
- preglednost in enaka obravnava sta zagotovljeni med celotnim razpisnim postopkom.
- odločitev o oddaji naročila se sporoči vsem vložnikom, na zahtevo pa se navedejo razlogi, zakaj izbrani ponudnik ni izbrani ponudnik.
- v primeru spora imajo podjetja zakonsko pravico, da se obrnejo na pristojne nacionalne revizijske organe.
Povezave, kontakti in dokumenti
Kontakti za sanitarne/fitosanitarne zahteve (SPS)
Kontakti za tehnične zahteve
Ukrajinski znanstveni, raziskovalni in izobraževalni center za izdajanje spričeval, standarde in kakovost
|
2 ulica Svjatošinska, 03115 Kijev, Ukrajina Tel.: +380 44452–3396 Tel. in telefaks: +380 44452–6907 E-naslov: secretar.ukrndnc@gmail.com Spletišče: http://uas.org.ua |
Državni inšpektorat za varnost hrane in varstvo potrošnikov
|
174 Ulica Antonovycha, 03680 Kijev, Ukrajina Tel.: +380 44528–9244 Spletišče: http://www.consumer.gov.ua/ |
|
Ulica Arsenalna, 01011 Kijev, Ukrajina Tel.: +380 44254–5673 Telefaks: +380 44254–4393 E-naslov: inform@dkrp.gov.ua Spletišče: http://www.drs.gov.ua |
Oddelek za tehnične predpise ukrajinskega ministrstva za gospodarski razvoj in trgovino
|
12/2 Ulica Hrushevskije, 01008 Kijev, Ukrajina Tel.: +380 44528–8564 Telefaks: +380 44528–9014 E-naslov: dtr@me.gov.ua Spletišče: http://www.me.gov.ua |
Kontakti za sanitarne/fitosanitarne zahteve (SPS)
Ministrstvo za kmetijstvo in prehrano Ukrajine |
24 Ulica Khreshchatyk, 01001 Kijev, Ukrajina Kontaktni podatki za pritožbe državljanov: Tel.: +380 44279–8474 E-naslov: zvg@minagro.gov.ua Oddelek za obdelavo Tel.: +380 44278–8171 Tel. in telefaks: +380 44278–7602 E-naslov: info@minagro.gov.ua |
Ministrstvo za gospodarski razvoj in trgovino |
12/2 M. Grushevs’kyi Street, 01008 Kijev, Ukrajina Tel.: +380 44253–9394 Telefaks: +380 44253–6371 E-naslov: meconomy@me.gov.ua |
Ministrstvo za zdravstveno varstvo Ukrajine |
Urad za javni sprejem 41 Jaroslavska ulica, 04071 Kijev, Ukrajina Tel.: +380 44425–0526 |
Ministrstvo za ekologijo in naravne vire
|
35 Ulica Vasilya Lipkivs’kogo, Kijev 03035, Ukrajina Javni sprejem Tel.: +380 44206–3302 E-naslov: gr_priem@menr.gov.ua Javna referenčna enota Tel.: +380 44206–3115 Tiskovno središče Tel.: +380 44206–3174 E-naslov: press@menr.gov.ua |
Dodatne povezave
- več informacij o trgovinskih odnosih med EU in Ukrajino, ocenjevalnih poročilih EU in drugih dokumentih
- za informacije o podpori manjšim podjetjem, ki želijo poslovati v tujini, preberite Izvajalsko agencijo za mala in srednja podjetja (EASME).
- več o podpori, ki je na voljo manjšim podjetjem, ki iščejo finančno podporo za dostop do trgov v tujini v okviru programa COSME – evropskega programa za mala in srednja podjetja
- Evropska služba za zunanje delovanje (ESZD) zagotavlja tudi podrobne informacije o odnosih med EU in Ukrajino. Pregled je na voljo tudi v informativnem pregledu.
- Regionalne službe za pomoč pri trgovini