Razvrščanje plastike

Vodnik vam bo v pomoč pri razumevanju razvrstitve plastičnih izdelkov, da bi določili veljavne carinske stopnje in carinske ukrepe, ki se uporabljajo za vaše izdelke.

Poleg tega so v tem priročniku opisani osnovna kemija, povezana s polimeri, preprost povzetek proizvodnih postopkov in praktični nasveti za razvrščanje določenih dokončanih ali predelanih proizvodov.

 

Če uvažate polimere v primarnih oblikah, je nujno poznati kemično sestavo in kaj je prevladujoči monomer v polimeru.

Pri predelanih in dokončanih izdelkih je koristno poznati podrobnosti o sestavi uporabljenega polimera in postopku izdelave. Ne pozabite, da bo izdelek, če je njegova izdelava iz plastike, kot je plastična steklenica ali cev iz plastične cevi, uvrščen v poglavje 39 te tarife. Če pa je blago navedeno drugje v tarifi, kot je na primer igrača, izdelana iz plastike, jo je treba uvrstiti pod ustrezno tarifno številko.

Polimeri v primarnih oblikah

Opredelitev izraza „primarne oblike“ je

  • tekočine in paste, vključno disperzije (npr. emulzije in suspenzije) in raztopine
  • bloki ali nepravilna oblika, kepe, prah (vključno s praškom), zrna, kosmiči in podobne oblike

Polimeri so velike molekule, izdelane iz monomerov, njihovi sestavni deli pa so monomerne enote. Monomer je molekula ali spojina, ki običajno vsebuje ogljik in se lahko pretvori v polimere, sintetične smole ali elastomere v kombinaciji z njimi ali drugimi podobnimi molekulami ali spojinami.

Obstajajo številni različni polimeri, ki kažejo različne lastnosti in lastnosti ter se uporabljajo za različne namene. Na primer polivinil klorid (PVC) se v gradbeništvu običajno uporablja za uporabo v okvirih za dvojna stekla. V proizvodnji plastenk se navadno uporabljajo polipropilen in polietilen tereftalat (PET).

Za pravilno razvrščanje vaših polimerov v primarnih oblikah je treba opredeliti prevladujoči monomer

  • polimeri etilena („headign 3901“)
  • polimeri propilena (tar. št. 3902)
  • polimeri stirena (tar. št. 3903)
  • polimeri vinilklorida ali drugih halogeniranih olefinov (tar. št. 3904)
  • polimeri vinilacetata ali drugih vinilestrov in drugih vinilnih polimerov (tar. št. 3905)
  • akrilni polimer (tarifna številka 3906)
  • poliacetali, drugi polietri in epoksidne smole, polikarbonati, alkidne smole, polialil estri in drugi poliestri (tar. št. 3907)
  • poliamidi (tar. št. 3908)
  • amino smole, fenolne smole in poliuretani (tar. št. 3909)
  • silikoni (tar. št. 3910)
  • naftne smole; kumaron-inden smole, politerpeni, polisulfidi, polisulfoni (tar. št. 3911)

Kopolimeri se proizvajajo s hkratno polimerizacijo dveh ali več različnih monomerov. Vsebujejo več kot eno vrsto ali ponovitev monomerne enote. Na primer, kopolimer poli (etilen co vinil klorida) se ustvari s polimerizacijo etilena in vinil klorida.

Pri tarifni uvrstitvi izraz „kopolimer“ zajema vse polimere, v katerih nobena monomera ne prispeva 95 % ali več skupne vsebnosti polimera.

Vendar se proizvajajo, kopolimeri -, vključno s kopolikondenzati, proizvodi kopoliadicije, blok kopolimeri in presaditveni kopolimeri, uvrščajo pod tarifno številko, ki pokriva prevladujoče komonomere. Če ne prevladuje komonomer, morate uvrstiti blago v oznako tarifne številke, ki je po številčnem vrstnem redu zadnja, ki je ustrezna za vsakega od konomerov.

Kemično modificirani polimeri, pri katerih so bile s kemično reakcijo spremenjene le dodatki k glavni polimerni verigi, se uvrščajo pod oznako tarifne številke nemodificiranega polimera.

Predelani ali končni proizvodi

Pri razvrščanju predelanih ali končnih plastičnih proizvodov je koristno, da se čim bolj seznanijo z njimi, vključno z

  • funkcija ali vloga blaga
  • polimer, iz katerega so izdelani
  • postopek pridobivanja

Naloga ali vloga blaga je bistvena za njihovo pravilno razvrščanje. Sestava in način proizvodnje se lahko zahtevata tudi za pravilno razvrščanje blaga, čeprav to ni vedno tako. Zelo dobro bi bilo, če bi imeli na voljo vse te informacije, saj bo to pospešilo postopek razvrščanja za vas.

Proizvodne tehnike

Polimeri v primarnih oblikah se obdelujejo s tremi različnimi postopki za ustvarjanje končnih izdelkov.

  • Brizgalno oblikovanje se uporablja za oblikovanje plastike v votle plastiko – na primer plastenke in posode, igrače ali rezervoarji za gorivo.
  • Kompresijsko oblikovanje se uporablja za oblikovanje posebnih oblik s plesnijo – npr.: gumbi in ročaji za posode, likalniki ali kuhalniki ali električna oprema, kot so vtiči, vtičnice in pribor za svetilke
  • Iztiskanje oblikuje oblike, tako da se material prisili skozi kovino, ki nastane na primer, folija, list, palice, profili, cevi ali cevi

Posebne vrste dokončanih ali predelanih proizvodov

Če so bili odpadki, ostružki in ostanki (tarifna številka 3915) preoblikovani v primarno obliko, jih je treba razvrstiti kot take, pri čemer se uporabi ustrezna tarifna številka med 3901 in 3914.

Pri razvrščanju cevi in gibkih cevi (tarifna oznaka 3917) je treba upoštevati, da ta opredelitev zajema vse votle izdelke, ne glede na to, ali so polizdelki ali dokončani, ki se uporabljajo za premikajoče se pline ali tekočine, kot so rebraste cevi za zalivanje, perforirane cevi ali cevne cevi. Če ima blago notranji prečni prerez, ni okrogle, ovalne, pravokotne ali druge oblike, jih je treba klasificirati kot profilne oblike.

Za razvrščanje plastičnih oblog za stene ali strope (tarifna številka 3918) morajo biti plastične mase večje od 54 cm in sestavljene iz plastike, trajno pritrjene na podlogo, ki ni papir. Plastična plast mora biti okrašena, bodisi z reliefnim, barvnim, oblikovalskim tiskom ali pobarvanjem. Pri tem jih je treba razlikovati od nekaterih ozadja.

Izdelki iz plastičnih mas za gradbeništvo so zelo specifični (tarifna številka 3925).

Ta tarifna številka zajema posebej

  • rezervoarji, cisterne (vključno greznice), kadi in podobne posode s prostornino nad 300 l
  • strukturni elementi, uporabljeni v tleh, stenah ali predelnih stenah, stropih ali strehah
  • žlebovi in pribor zanje
  • vrata, okna in njihovi okvirji ter pragovi za vrata
  • Balkoni, ograje in ograje, ograje in podobne pregrade
  • naoknice, rolete (tudi žaluzije) ter podobni izdelki in njihovi deli in pribor
  • police velikega obsega za montažo in trajno vgradnjo, na primer v trgovinah, na delavnicah in v skladiščih
  • okrasne arhitekturne značilnosti, na primer žlebasti okraski, kupole in dovoze
  • pribor in armature, namenjeni stalni vgradnji v vratih ali na njih, oknih, stopniščih, zidovih ali drugih delih zgradbe – npr. gumbi, ročaji, kljuke, držala, držala za brisače, stikalne plošče in druge zaščitne plošče

V nekaterih primerih se tekstilni izdelki lahko dodajo polimernim proizvodom, da se zagotovi okrepitev. Če je plastika celičaste strukture in je bila pokrita samo s tekstilnim materialom, jo je treba uvrstiti pod ustrezno tarifno oznako v poglavju 39. Če je plastika zajeta na obeh straneh, je treba blago razvrstiti kot tekstil z ustrezno tarifno oznako iz poglavja 59.

Skupne okrajšave za plastiko in polimere

Kratica

Postavka

ABS

Akrilonitril-butadien-stiren

BDS

Blok kopolimer butadien-stirena

CA

Acetat celuloze

CB

Celulozni butirat

CE

Celuloza/celofan

EVA

Etilen-vinil acetat

GSKM

Polistiren za splošne namene

SKUPINA

Poliester, okrepljen s steklenimi vlakni

HDPE

Polietilen visoke gostote

BOKE

Visokoodporni polistiren (kaljeni polistiren)

LDPE

Polietilen nizke gostote

LLDPE

Linearna nizka gostota polietilena

MF

Melamin-formaldehid

OPP

Orientirani polipropilen

OP

Poliamid (najlon)

PA 6

Najlon 6

PA 6 6

Najlon 6 6

PA 4 6

Najlon 4 6

PA 6 10

Najlon 6 10

PA 11

Najlon 11

PA 12

Najlon 12

PBT

Polibutilen tereftalat

PC

Polikarbonat

PE

Polietilen

LJUBLJENČEK

Polietilen tereftalat

Deli to stran:

Hitre povezave