Intelektualna lastnina

Kaj je intelektualna lastnina?

 

Intelektualna lastnina se nanaša na stvaritve, kot so izumi, književna in umetniška dela, modeli in simboli ter imena in slike, ki jih uporabljajo podjetja.

  • za podjetja je pomembno, da je njihova intelektualna lastnina zaščitena s pravicami intelektualne lastnine.
  • Pravice intelektualne lastnine ščitijo izumitelje, ustvarjalce in podjetja pred drugimi, ki neupravičeno izkoriščajo njihove stvaritve ali izume
  • Pravice intelektualne lastnine podjetjem omogočajo, da si povrnejo denar, ki so ga vložila v razvoj proizvoda ali ugleda svojih podjetij – kadar so zamisli, blagovne znamke ali proizvodi piratski in ponarejeni, to zmanjšuje možnosti podjetja za rast in zaposlovanje
  • Pravice intelektualne lastnine potrošnikom zagotavljajo jamstva z blagovnimi znamkami in geografskimi označbami, ki opredeljujejo izvor ustvarjanja in lahko delujejo kot kazalniki kakovosti.
  • ponarejeni izdelki lahko ogrozijo varnost ali zdravje državljanov, na primer v zvezi z rezervnimi deli ali zdravili za vozila.

 

Pravice intelektualne lastnine zagotavljajo pravno varstvo vašega podjetja.

Tukaj so glavne pravice intelektualne lastnine.

Patenti

Patenti ščitijo izum ali tehnični izdelek ali postopek. Za druge je nezakonito, da naredijo, uporabijo, preprodajo, oddajo ali dobavijo patentirani predmet ali postopek. Vendar lahko imetnik patenta to dovoli tudi drugim s podelitvijo patentne licence. Licenciranje patentov je sporazum med lastnikom patenta in osebo, ki želi patent uporabljati. Običajno zahteva plačilo od osebe, ki je pridobila dovoljenje.

Avtorske pravice

Avtorske pravice varujejo književna dela, štipendije, znanost in umetnost. Mednje spadajo knjige in članki, filmi, slike, glasba, igre, fotografije in programska oprema. Pomembno je, da se podjetja zapomnijo, da avtorske pravice obstajajo samodejno. To pomeni, da registracija ali prijava zanjo ni potrebna. Na primer, vsak, ki naredi risbo, ima samodejno v lasti avtorske pravice do nje.

Sorodne ali sorodne pravice

Poleg avtorske pravice obstajajo tudi „sosednje pravice“, ki se včasih imenujejo „sorodne pravice“. Sorodne pravice so nadomestila za javno izvajanje zaradi predvajanja zvočnih posnetkov imetnika avtorskih pravic v javnosti. Vsaka pesem ima dve osnovni vrsti avtorskih pravic: eno za sestavo pesmi in eno za snemanje pesmi. Avtorska pravica za kompozicijo plača avtorju pesmi in založniku, avtorska pravica za zvočne posnetke pa plača umetniku, ki je posnel pesem in snemalno nalepko. Tako kot avtorske pravice tudi te pravice nastanejo samodejno.

Zaščitene znamke

Vaše podjetje lahko uporablja blagovno znamko za razlikovanje svojih izdelkov ali storitev od izdelkov in storitev konkurentov. Pravice iz blagovne znamke ščitijo imena proizvodov ali storitev. Ščitijo tudi logotip proizvoda in obliko njegove embalaže. Vaše podjetje mora registrirati svojo blagovno znamko, če jo želite zaščititi.

Pravice iz modela

Pravice iz modela ščitijo izgled dvo- ali tridimenzionalnih izdelkov. Med njimi so vzorci tapet, tekstil in zasnova gospodinjskih predmetov, kot so alarmne ure, igrače in stoli. Videz izdelka mora biti nov in izviren. Za pridobitev takega varstva je treba model načeloma najprej registrirati. V nekaterih primerih pa je model v EU samodejno varovan brez predhodne registracije.

Geografske označbe

Geografska označba (GO) je znak, ki se uporablja za proizvode, ki imajo posebno geografsko poreklo in imajo lastnosti ali sloves, ki izhaja iz tega porekla.

Na primer čaj Darjeeling. V regiji, v kateri je zaščitena geografska označba Darjeeling, lahko proizvajalci čaja Darjeeling prepovejo uporabo izraza „Darjeeling“ za čaj, ki se ne goji v njihovih čajnih vrtovih ali ni pridelan v skladu s standardi, določenimi v kodeksu ravnanja za geografsko označbo.

Geografske označbe se običajno uporabljajo za kmetijske proizvode, živila, vino in žgane pijače, obrt in industrijske proizvode. Znak geografske označbe mora prepoznati proizvod kot izdelek s poreklom iz določenega kraja. Več informacij je na voljo tukaj.

Žlahtniteljskimi pravicami

Žlahtnitelji rastlin se lahko sklicujejo na žlahtniteljske pravice za zaščito svojih novih rastlinskih sort (za upravičenost do teh izključnih pravic mora biti sorta nova, razločljiva, izenačena in stabilna). Te nove sorte so pogosto posledica dolgih in dragih postopkov žlahtnjenja.

Žlahtniteljske pravice žlahtniteljem dajejo izključni nadzor nad razmnoževalnim materialom (ki vključuje semena, potaknjenci in delitve rastlin ter rastlinsko tkivno kulturo) in pospravljenim materialom (ki vključuje rezano cvetje, sadje in listje) nove sorte za več let.

Žlahtnitelj se lahko s temi pravicami odloči, da bo postal izključni tržnik sorte ali podelil licenco za sorto drugim.

Številne države imajo žlahtniteljske pravice na podlagi članstva v Mednarodni konvenciji o varstvu novih sort rastlin in sporazumu STO o trgovinskih vidikih pravic intelektualne lastnine.

Pravice do baze podatkov

Podatkovne zbirke, ki vsebujejo zbirke naročenih podatkov, so lahko zaščitene s pravicami do baze podatkov. Za oblikovanje take zbirke podatkov je za podjetje pogosto potrebno veliko časa in denarja. Lastnik ima pravico, da nasprotuje kopiranju bistvenih delov svoje baze podatkov.

Podjetja in pravice intelektualne lastnine na kratko

Ne glede na to, katero podjetje opravlja ali opravlja storitev, boste verjetno uporabljali in ustvarjali intelektualno lastnino.

Na primer:

  • večina podjetij ima trgovsko ime ali eno ali več blagovnih znamk in bi morala razmisliti o njihovi zaščiti
  • skoraj vsa podjetja imajo dragocene zaupne poslovne informacije, kot so zbirke podatkov o strankah ali prodajne strategije, ki jih želijo zaščititi.
  • številna podjetja razvijajo tudi ustvarjalne izvirne zasnove ali izumijo ali izboljšujejo izdelke ali storitve – podjetja lahko tudi proizvajajo in distribuirajo avtorsko zaščitena dela

Vaše podjetje bi moralo razmisliti, kako najbolje uporabiti sistem intelektualne lastnine v svojo korist.

  • Vaše podjetje mora razmisliti o tem, kaj je potrebno za varovanje, upravljanje in uveljavljanje vaše intelektualne lastnine in poslovnih skrivnosti, da bi na podlagi svojega premoženja dobili najboljše možne poslovne rezultate.
  • Nekatera podjetja bi lahko menila, da je registracija pravic intelektualne lastnine draga, zlasti če gre za malo podjetje.
  • Vendar ne pozabite, da je nekatere pravice intelektualne lastnine mogoče uživati brez formalnega postopka in brez plačila uradnih pristojbin – to velja za avtorske pravice in neregistrirane modele.

Možno je, da vaše podjetje uporablja intelektualno lastnino, ki pripada drugim.

  • V takih primerih ga lahko kupite ali pridobite pravico do njene uporabe s pridobitvijo licence, s čimer se boste izognili sporu in posledično dragemu pravdnemu postopku.

Več o koristih pravic intelektualne lastnine lahko preberete tukaj.

Kako uveljavljati svoje pravice intelektualne lastnine

Če menite, da so bile vaše pravice intelektualne lastnine ogrožene, bi morali razmisliti o tem, da poiščete izvedenca ali po možnosti pravni nasvet.

  • svetujemo vam, da domnevnemu kršitelju vaših pravic intelektualne lastnine pošljete uradni dopis – znan kot dopis o prenehanju in odpravi.
  • s tem bi jih bilo treba obvestiti o morebitnem navzkrižju med pravicami intelektualne lastnine vašega podjetja in njegovo poslovno dejavnostjo, pri čemer bi bilo treba opredeliti natančno nasprotje in predlagati možno rešitev problema.
  • če kršitelj nenamerno krši vaše pravice, bi lahko pismo o prenehanju kršitve ustavilo kršitev ali vam omogočilo, da se pogajate o licenčni pogodbi, ne da bi se obrnili na sodišče.
  • pri namernih kršitvah pravic intelektualne lastnine, kot sta ponarejanje in piratstvo, vam lahko svetujemo, da poiščete pomoč organov kazenskega pregona.

 

Če menite, da je izogibanje sodnim postopkom v vašem interesu, lahko razmislite tudi o alternativnih mehanizmih za reševanje sporov, vključno z arbitražo in mediacijo.

Kakšna je povezava med trgovino in pravicami intelektualne lastnine?

Podjetja danes ne pošiljajo več le blaga v tuje države. Inovacije, ustvarjalnost in trženje blagovnih znamk prispevajo k vrednosti njihove trgovine veliko več kot prej. Poznavanje nove tehnologije, zamisli, metod in tehnik v vašem podjetju je pomembna prednost.

Vlade z zaščito poslovnih idej z učinkovitimi pravicami intelektualne lastnine spodbujajo poslovne inovacije in ustvarjalnost, saj lahko razvijajo vaše podjetje in ustvarjajo delovna mesta.

Številna podjetja EU poslujejo v tujini. Ker njihova intelektualna lastnina postaja vse pomembnejša v mednarodni trgovini, lahko razlike v ravneh varstva in uveljavljanja pravic intelektualne lastnine po svetu povzročijo napetosti.

Države, ki imajo veliko intelektualne lastnine v tujini, poskušajo braniti svoje domače poslovne interese tako, da od drugih vlad zahtevajo, naj v svojih državah sprejmejo učinkovita pravila ali uveljavijo pravila o pravicah intelektualne lastnine.

Dogovor o novih trgovinskih pravilih za pravice intelektualne lastnine je pomemben način za uvedbo večje varnosti in predvidljivosti ter za bolj sistematično reševanje sporov v zvezi s pravicami intelektualne lastnine v tujini.

Na mednarodni ravni obstaja več sporazumov o pravicah intelektualne lastnine, vključno z

Deli to stran:

Hitre povezave